Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)

verohit
14. okt 2008

Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵

otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵

VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉

mexico_16
7. nov 2013

@lusinda1989 ahoj. Odkedy si sa prihlásila s malou ? Na Slovensku musíš zrušiť poberanie peňazí, lebo prídavky vypláca stat kde nemáš trvalý ale sa s dieťaťom zdrziavaš, co je Nemecko. Rodicak uz nedostaneš, lebo je do roka. Tu dostaneš 184€ prídavky na malú. Čím skôr si to vyries, aby nenastali problémy 😉

vevesh
7. nov 2013

@mexico_16 ano preskolska je povinna, pokial este maly/mala nezvlada NJ odsunu to aj o 2-3 roky..ak ma 7-8r. supnu ho rovno do skoly, popri skole ma narok v horte na "hodiny nemciny", pokial nie su preplneni (ak ano, tak prednost maju tie najzaostalejsie deti), ak su deti starsie...tak jedine individualne priplatit si hodiny nemciny..takto to funguje v mojom okoli (ale vela zavisi od bundeslandov, v niekt. dostanu zadarmo hod. nemciny, v niekt. uz starsie ani do skoly neprijmu... 🙄 )

vevesh
7. nov 2013

@lusinda1989 rodicovsky si nechaj nadalej(mozes ho poberat do 3r!ale musis si ponechat trvaly pobyt na SK, co nevylucuje ze sa na trvaly prihlasis aj v de 😉 ...)v nemecku nemas narok na rodic., pretoze si tu pred tehu nebyvala/nepracovala. na pridavky mate narok, kedze tvoj muz tu pracuje, ale musite doniest potvrd. o tom ze na SK sa vam pridavky uz nevyplacaju.

lusinda1989
7. nov 2013

@vevesh
@mexico_16 prihlasene s malou sme tu od zaciatku oktobra trvaly mam na svk stale takze rodicak si mam nechat zo slovenska tam zrusit pridavky na dieta a pytat ich tu? Ak ano tak kam ist? Staci potom len to potvrdenie ze zo slovenska uz nepoberam? Dakujem krasne dievcata...

mexico_16
7. nov 2013

@vevesh ma nárok na rodicak. Nemá to nic s tým ci tu pracovala alebo nie. A nemôže ho poberať na SR. A tu ho uz nedostane kedze mala uz ma viac ako rok 🙂

mexico_16
7. nov 2013

@lusinda1989 no takze za október a november budes musieť vrátiť peniaze SR. Musíš zavolať na tvoj úrad na SR a mailom Ti pošle papiere úradníčka kde vyplniť kde bývate, pracujete, meno a adresa pediatra a iné údaje a taktiež kedy ste sa tu prihlásili. Cize tam uvedies dátum a môžu žiadať kópiu Anmeldung. Takze peniaze budes musieť vrátiť kedze od októbra su povinní vyplácať Nemci 😵 to potvrdenie Ti netreba,oni si to overia navzájom. Po papiere si musíš ist na socialku kde byvas s poslať ich na Familienkasse, dajú Ti adresu. Trvá to aj 1/2 roka, no všetko Ti doplatia 😉 rodicak sa informuj na absolventkou úrade, ale to ti taktiež zrušia a tu sa vypláca do roka cize nemáš nárok. Dostaneš 184€ 🙂

vevesh
7. nov 2013

@mexico_16 @lusinda1989 praveze ma narok na ten slovensky..a ma to suvis s tym ci pracovala resp. ako dlho byvala pred narodenim dietata v de....a oni sa pristahovali len nedavno, tam platia ine pravidla ako ked si v de dlhsie.......... fakt je, ze nemoze poberat tu istu davku v dvoch statoch, takze pridavky v pohode tak ako si opisala a ten rodicovsky(ma dostavat este cca 2r, a to nie je malo) , pokial si necha pobyt na sk jej zobrat nemozu, lebo ma nan narok(a v de nie a ani ho poberat nebude, takze nic neporusi...)

lusinda1989
7. nov 2013

@vevesh
@mexico_16 dakujem dievcata pomohli ste mi 😊

mexico_16
7. nov 2013

@lusinda1989 každopádne sa opýtajte na rodicak, nedám ruku do ohňa zato 😀

lusinda1989
8. nov 2013

@mexico_16 dakujem za pomoc vybavim to idem teraz na slovensko tak sa pojdem popytat

leak61
11. nov 2013

Baby, otazka :
V pripade, ze ma zamestnanec( v Bavorsku, Nemecko) odpracovanych 18 mesiacov a chce DAT vypoved, ma narok na podporu 60% z platu nasledujucich 9 mesiacov alebo ako to je? Kamoska predtym robila 5 rokov na SVK, tuto robila 18 mesiacov, ma nejaky narok na podporu od statu ci to by musela mat najmenej 2 roky tuto odpracovane?
Vdaka za rady.

vevesh
12. nov 2013

@leak61 nech si kamoska pozrie
http://www.arbeitsagentur.de/nn_25634/Navigatio...
ono je to tazko povedat aky narok ma..ofic. je to 67-60% zo zarobku, pokialto vyjde malo tak Hartz IV...a na ALG I mas narok po 12mesiacoch plne odpracovanych (platenie dani) + 12mes. zaplatenych soc. poplatkov a co sa tyka dlzky asi 240 dni...ale radsej nech sa ide popytat do jobcentra pretoze pre eu su na zaciatkoch urcite vynimky...a my nepozname vsetky detaily, kt. je potrebne do toho vyratuvania.. 😉

leak61
12. nov 2013

@vevesh Hej, na tej stranke som bola uz aj ja, ale myslis, ze dostane podporu aj ked da vypoved ona? Lebo v podmienkach sa nikde nepise, ze "Mate narok len, ak ste vy dostali vypoved", pise sa len, ze "Sie müssen arbeitslos sein", plus, samozrejme, musia byt splnene tie dalsie podmienky.
Nikde v okoli nemame skusenost s tym, aby tu niekto dal vypoved, vacsina ludi, ktorych poznam presli zo zamestnania do zamestnania alebo mali zmluvu na dobu urcitu.. Tak je to cele take..:/

vevesh
12. nov 2013

@leak61 a neda sa jej nejak v robote zariadit, ze by jej napisali do papierov, ze sa "vzajomne" dohodli na vypovedi(mit beideseitigem einverstanden wird die kündigung erteilt...cize vina nepride na nikoho), alebo este ci by jej nenapisali ze kvoli platzmangel jej musia dat vypoved, i ked chce ona (niekt. zamestnavatelia su ochotni to spravit).....moj manzel to riesil vzdy takouto formou, a potom mal narok, i ked vlastne on podaval vypoved... 😉

leak61
12. nov 2013

@vevesh Hm, diky za rady 🙂 Pripadne by sa to dalo riesit aj niecim takym, ze zo zdravotnych dovodov, nie? Ma fyzicky narocnu pracu a zacinajuce problemy s chrbtom, ramenami...hm, moc sa tymto veciam nerozumiem, aspon sa cosi nove naucim a aj pomozem.. 🙂 Este raz vdaka za ochotu. 😉

vevesh
12. nov 2013

@leak61 zo zdrav. dov. moze napisat iba vtedy, ak to ma ofic. od lekara 😒a jobcenter ju posle este k svojmu lekarovi na obhliadku 😒 som sa muza pytala, vravel, ze najlepsia je dohoda alebo ze nech zam. napise ze uz nema pre nu miesto...oni to aj tak nebudu zistovat..... 😉

leak61
12. nov 2013

@vevesh Ok, tak jej poviem, nech sa skusi opatrne spytat, ze co oni na to...lebo kebyze da sama vypoved a nedostane nic, to by sa jej asi tazko dychalo, kym sa da dokopy a najde si iny job...vdaka. 😎

vevesh
12. nov 2013

@leak61 nemas zac.. 😉 inac ak by nemala vela financii, este stale ma narok na Harzt IV, ak aj podala sama vypoved, ale to je uz o inom 😎

gumimaci
16. nov 2013

Ahojte zeny, ktore byvate a zijete v DE. Chcem vas spytat ci mate nejake nemecke vianocne vinse, ktore sa pisu na pohladnice. 🙂

zuzanasaw
16. nov 2013

@anjelicek26 ved uz potahuju. do doby, dokial mame slovenske obcianstvo , podliehame slovenskym zakonom a povinnej skolskej dochadzke - a musime chodit na preskusanie zo slovenciny, preskusavana bola dcera teraz v prvom rocniku aj z matiky, comu nerozumiem, ved matika je aj tu v De a ked bolo uznane vsetko ostatne, mala byt podla mna aj matika, ale nevadi. A vo vyssich rocnikoch by mal pribudnut aj dejepis - slovenske dejiny :/

linda81
17. nov 2013

Ahojte...su tu nejake maminky, ktore maju cca rocne dietatko uz v jasliach alebo v skolke v DE? nas to zajtra caka prvy den,tak sa dost bojim , ako to ideme obe zvladnut....

wiwia
18. nov 2013

Ahojte, som tu prvy den zaregistrovana, a chcela by som sa spytat co treba splnit aby som dostala matersku v Nemecku? Kolko musim mat odpracovane? Dakujem za odpoved.

mooc
18. nov 2013

@zuzanasaw zuzi a ako to zvladla to preskusavanie? lebo teda nas nicky hovori s madarskofrancuzskym prizvukom 😝 neviem si ani predstavit nejake skusanie.. ale nas sa to nastastie netyka, kedze nemaju ani slovensky rodny list chalani..

evinkaaa
18. nov 2013

@mooc
@zuzanasaw - babulky, to preskusavanie je nutne vtedy, ked ma dieta aj slovensky rodny list? Ci ako to vlastne je?

evinkaaa
18. nov 2013

@mooc - reniiiiik, ty tajnostkarka. Az teraz tu vidim.... SRDECNA GRATULACIA 😵 😵 😵 😵 😵

iii
19. nov 2013

@evinkaaa evi, vtedy, ked su prihlaseni k trvalemu pobytu (co je nutne vtedy, ked si narokujes rodicovsky prispevok druhy a treti rok zivota). pokial maju len slovensky rodny list a ziaden trvaly pobyt, teoreticky to nie je potrebne.

@mooc reni, nebola si to nahodou ty, kto sa po prvom porode zaprisahaval, ze uz nikdy viac? ale obrovska gratulacia....ako ti je? tretie je parada, dve starsie sa zabavia a ty si mozes uzivas babetko pri kavicke, bude sa ti pacit, uvidis!

@zuzanasaw zuzi, preco si vo vasej situacii nevybavite obcianstvo? ja by som teda tento zbytocny stres pre moje deti nedopustila. oza, teraz sme sa do toho zakusli, dala som dokopy papiere, za tyzden mame pohovor na stadsamte kvoli obcianstvu🙂)) uz nikdy viac do berlina na velvyslanectvo! 😀 😀

mooc
19. nov 2013

@iii eeeee.. Skor som zle znasala prvu polku druheho tehu.. Ale prvy porod bol celkom fayn.. Ci? 😕 musim sa spytat chlapa.. Ja som mala oblbovaky.. 😅

philipha22
20. nov 2013

Zienky mam otazocku v akych cislach sa pohybuje taky priemerny plat na hodinu v hrubom??? ... chcem len nieco na 4 hodinky denne, tak aby som sa trosku zorientovala...viem, ze vela zalezi od oblasti a aj pracovneho zaradenia... ale aspon ako take info a prehlad by som chcela mat 😕 😕 😕 ....

saska.t
20. nov 2013

@philipha22 ak robis v tyzdni cca 20 hodin mas Teilzeit a zarobis okolo 450-600 eur zalezi co budes robit,kazda praca ma min. sadzbu pod ktoru zamestnavatel nesmie ist a zalezi aj od oblasti v ktorej byvas,samozrejme ak si na nieco kvalifikovana (zdrav. sestra ucitelka, vychovavatelka) zarobis aj viac,alebo potom Minijob na 450,- bez vsetkych poisteni,podmienky si urcujete podla dohody...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre