Tehuľky a mamuľky - part IV

madeleine
4. dec 2006

Takže, pri príležitosti svojho 9000eho príspevku otváram nové tehulky a mamulky. Verím, že než bude téma uzavretá, bude sa ma táto téma aspoň trochu týkať... 😀 Píšte, šťažujte sa, raďte, bavte sa. Život je taký krásny, aký si ho urobíme. 😎

A nejaké múdrosti veľmi k veci:
"Dávaj si pozor na to čo si želáš, mohlo by sa ti to splniť."
"Optimizmus nie je stav mysle, ale stratégia úspechu."

madeleine
autor
15. dec 2006

jj, pokial ju nestihnes cerpat, zo zakona ti vyplyva narok na preplatenie... lenze ak ta zamestnavatel posle na dovolenku vcas, umoznil ti to a teda v podstate nemas pravo to zamietnut.... 😒

jj2202
15. dec 2006

made, no uctovnicka mi teraz povedala ze sa neda preplatit,...jedine vycerpat 😒

dorotka
15. dec 2006

jaji ale da sa to tak urobit ze si ju cerpas medzi materskou a rodicovskou dovolenkou cize je to v podstate vyplatene 😉 a vtedy si mozes cerpat aj narok za obdobie materskej lebo to sa pocita ako keby si pracovala 😉

skusim najst zakonik prace mne sa zda ze je tam vynimka na preplatenie ale nie som si ista

jj2202
15. dec 2006

dorotka nechapem... 😕
cize nenastupim na matersku 34tt ale az taky 37tt napr. a tie 3 tyzdne budem cerpat dovolenku? ci ako?

katrin
15. dec 2006

jj, nie, na MD musíš nastúpiť 6-8 týždňov pred termínom pôrodu, pred tým si vyčerpáš dovolenku alebo si ju vyčerpáš po skončení tých 28 týždňov MD medzi MD a rodičovskou...

Ja som čerpala dovo pred nástupom na MD, ale porodila som v rámci dovolenky, takže MD čerpám vlastne od termínu pôrodu, zvyšné dni dovolenky si vyčerpám bud. rok v lete 😉

jj2202
15. dec 2006

boze to je komplikovane na mna ☹

dorotka
15. dec 2006

nastupis na matersku a ked ti bude koncit budes cerpat dovolenku a potom nastupis na rodicovsku 😉
cize dostanes od zamestnavatela dostanes peniazky ako ked si normalne cerpas dovolenku a vtedy sa ti zidu a budes mat narok nielen na dovolenku za odpracovane obdobie ale aj za odbobie kolko je materska teraz neviem presne kolko je to tyzdnov uz zas urcite je vynimka ze zeny ktore su na materskej a maju nevycerpanu dovolenku si ju mozu ako jedine prenasat aj viac ako jeden rok

jj2202
15. dec 2006

nastup na matersku sa hlasi kde? u koho? ze odkedy zacinam? 😕

katrin
15. dec 2006

jj, čo je na tom komplikované? čomu nerozumieš? 😕

koľko dní máš dovolenky, ktorú máš nevyčerpanú? kedy máš predp. termín nástupu na MD?

povedzme, že máš 20 dní a nástup na MD 01.04 (napríklad..) tých 20 dní si vyčerpáš v marci a 01.04 nastúpiš na MD - to je prvá možnosť...

alebo nastúpiš na MD 01.04 bez čerpania dovolenky a potom, keď ubehne 28 týždňov od nástupu na MD si vyčerpáš tých 20 dní a potom budeš poberať rodičovský príspevok (predpokladám, že nechceš nastúpiť do práce hneď po skončení tých 28 týždňov a chceš zostať doma aspoň do 1-3 rokov veku dieťaťa... chápeš? 😀

katrin
15. dec 2006

nástup na materskú hlásiš zamestnávateľovi a ten to hlási sociálnej poisťovni

katrin
15. dec 2006

jj, to ti dá gynekológ taký papier s termínom nástupu na MD

dorotka
15. dec 2006

jj kedy mas predpokladaty termin nasptupu na MD?

dorotka
15. dec 2006

ak som sa nesekla tak ked sa ju rozhodnes cerpat mezi materskou a rodicovskou mas narok na zhruba 17 dni dovolenky 😉 za tento rok plus to co ti zostane za tento rok za rodicovsku budes mat narok tiez ale ten sa krati a to uz presne neviem akym pomerom neviete niekto ktory zakonik prace teraz plati? ja uz s tym nerobim a neviem si spomenut

jj2202
15. dec 2006

dorotka este neviem, termin mam 2.5.
a doktorka mi da nastup na matersku taky ako ja budem chciet? 😕
cize ak by mi to vyslo tak by som isla cca 3t pred porodom a nie 6t, a mala by som zaplatene 3t a az potom materska, co sa mi viac oplati ako vybrat ju teraz len tak ...lebo ju mam....

no a vraj po tych 27t sa to moc neoplati lebo sa tam pocita priemer z poslednych 3 mesiacov a predsa materska je menej ako normalny plat

funny
15. dec 2006

jj, neviem ako slovenske zakony, ale tych 6 tyzdnov pred terminom a 8 tyzdnov po je povinnych. lekarka ta nemoze poslat 3 t pred terminom.

katrin
15. dec 2006

jj, presne ako funny píše. Nástup na MD musíš mať najneskôr 6 týždňov pred termínom pôrodu. Takže nemotaj dovolenku a materskú.. Tak ako som ti napísala vyššie, bud si dovolenku vyčerpáš pred nástupom na MD - pred tými 6 týždňami pred predpokladaným termínom pôrodu alebo po tých 28 týždňoch 😉

katrin
15. dec 2006

jj, dovolenkový priemer sa neráta z materskej (teda, aspoň čo ja viem, budem mať posledný dovolenkový priemer podľa toho, čo som odpracovala)

zuzula
15. dec 2006

Baby a ked niekto chce dlhsie robit - neda sa ani ked sa dobre citi?? Nerobila zuz11 dlhsie ako vacsina??
(sorry za dotaz, ja som v zahranici len mi je to divne, ze nemozes robit ani keby si chcela...)

katrin
15. dec 2006

zuzula, zuz to mala nejak dohodnuté s doktorom, že jej posunul termín pôrodu.. ale to by sa nemalo 🤐

dorotka
15. dec 2006

no ja som pocitala ze 19.3. ti vychadza 6 tyzdnov a ak som sa nesekla 28tt ti konci 1.10. ale pocitala som to len raz tak som sa mohla seknut
jaji to je hlupost matersku ti predsa nevyplaca zamestnavatel tak sa ti to pocita zo zakladneho platu
toto ti povedala uctovnicka?

funny
15. dec 2006

zuzula ono sa to riadi zakonom na ochranu matiek (aspon u nas v de). zamestnavatel ta v tomto obdobi zamestnavat nesmie.

okrem toho zatial nepoznam zenu, ktora by bola taka zhava na to robit az do porodu.

jj2202
15. dec 2006

hmm. ja len ked katrin pisala ze mala nastup neskorsie...

funny
15. dec 2006

napisany od dr., lebo rodila predcasne. to dr. ale nemohla vediet. aspon tak som to pochopila ja. katrin vysvetli. 😉

zuzula
15. dec 2006

Funny, tu v UK normalka, aj v USA pokial dobre viem...ja tiez oficialne budem robit az do terminu, ale kedze budem cerpat dovcu, budem doma nejake 3 tyzdne pred...dufam 🙂

katrin
15. dec 2006

jj, ja som mala skoršie, pretože som skôr porodila.. chápeš? termín pôrodu som mala až 04.01 (čo ešte nie je 😀 ), termín nástupu na MD som mala 6 týžňov pred predpokladaným termínom pôrodu a to bolo 23.11, no ale drobci sa narodili 12.11, takže som nastúpila na MD 12.11, chápeš? 😀

dorotka
15. dec 2006

jaji katrin porodila pred terminom porodu

funny
15. dec 2006

zuzula vazne? to sa mi ani verit nechce. v usa ano, to viem, ale ze aj v uk, to som netusila.

katrin
15. dec 2006

oznámenie soc. poisťovne:

Podľa §48 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z.z. v znení zákona č. 310/2006 poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu

jj2202
15. dec 2006

aha,...no este porozmyslam. a porozpravam sa s tou mojou uctovnickou 😠

zuzula
15. dec 2006

Funny, no ono mozes odist na matersku od 29tt, ak chces, ale tym ze mas narok len na 9 mesiacov platenych, tak si kazdy rozmysli ci si to minie na sedenie doma alebo pocka a ostane mu viac s babom...
Ozaj kolko mas platenej materskej v DE?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre