Moje okolie a tehotenstvo

lenka879
29. máj 2013

Ahojte, chcela by som sa s Vami podeliť o to, čo momentálne prežívam..hlavne dneska som extra vytočená. Mám 21 rokov a som v 9tt tehotenstva. Pracujem a popritom chodím 2hý rok externe na vysokú...na strednej som prekonala veľa zápalov močových ciest, mala som problémy s obličkou a bolo mi povedané, že nikdy nebudem mať deti...zo zdravotných dôvodov som nemohla brať antikoncepciu...no a otehotnela som...keď som to zistila, boli moje pocity všelijaké a ani nemôžem povedať že som s tým aj teraz uplne zmierená, ale nechcem ísť na potrat...jedine čo ma rozčuluje je, ako to berie moje okolie...dneska som bola na kontrole u svojho doktora, sestričky mali keci že som mladá, či plánujem svadbu, že môj priateľ je starý - má 33 rokov. Doktor to isté...viem dobre čo si myslia a vlastne všetkým ktorým som to povedala, okrem mojho priatela a jeho rodiny, sa na mňa pozerajú, ako keby mám mor. Vlastne sa ani nečudujem že je tolko potratov, keď mladé mamičky pociťujú oporu z ,,každej strany"...ja som svoje rozhodnutie zvážila, viem dobre že to nebude jednoduché, že ma čaká veľa tlaku z mojho okolia...ale nemám ani 15, moj priatel už vobec nie, máme kde bývať, máme vlastný byt...ale z týchto reakciíí som znechutená..moj priatel ma podporuje, na bábätko sa veľmi teší, nie je to dieťa z jednej noci...tak nechápem, prečo by ma aj iný nemohli v tomto podporiť...reči že som mladá, budem musieť byť len pri bábätku...a čo mám ľutovať, že nebudem každý víkend napitá, alebo na diskotéke ? Aj kamošky majú reči, že už spolu nebudeme a tak, že budem mať iné starosti...to je síce pravda, ale keď sa so mnou nebudú chcieť stretávať len preto že som tehotná a budem mama, tak to sme potom až také dobré kamarátky neboli...kto chce hľadá spôsoby a kto nie dôvody...to neznamená že keď mám 21 nebudem zodpovedná mamička, budem sa snažiť aby som ňou bola...a čo sa svadby týka - lebo to je každého hlavná otázka..síce nosím na ruke snubný prsteň, ale svadbu teraz neplánujem, nechcem sa vydávať tehotná, chcem si vlastnú svadbu užiť..a okrem toho teraz prerábame byt, mám kopu skúšok v škole, chcem byť v pohode a nie sa stresovať ešte aj s prípravami na svadbu...nehovorím že svadbu nechcem, chcem, len nie teraz...keď bude malé väčšie, nech sa aj ono vyšantí s detičkami 🙂 Tak ak máte nejaké podobné skúsenosti, budem rada za rekacie ako ste to zvládali 🙂 Držte sa mamičky 😉

ewca
29. máj 2013

no lahke to nebude, ale vidno ze mas zazemie a je naozaj velmi dolezity postoj partnera...a ked sa on tesi, tak vsetko zvladnete, inak suhlasim vo vsetkom s tebou, to ze mas 21neznamena ani zdaleka, ze nebudes dobra mam...suhlasim aj s tou svadbou, my sme tiez mali dceru na svadbe...drzim palce 🙂 urcite to zvladnes, aj ked s tu skolou to bude zabijak

mimka11111
29. máj 2013

@lenka879 ahoj,neviem,či môžem prispieť, kedže som už daleko po 21-ke 😀 , a žial, nemala som ešte tú česť,zažívať pocity tehotnej ženy....veeeelmi veeeeelmi sa snažíme o mimčo,žial zatial sa nedarí....keby som teraz bola v tvojej koži, ani v najmenšom by ma nezaujímali tie rečičky,čo by okolie na mňa a moje tehotenstvo,resp. "starého" priatela malo, a už vôbec by som za žiadnych okolností nepomyslela na potrat, pretože mať dieťatko, je pre ženu požehnanie.....čo sa týka tvojich "kamarátok", odpovedala si si sama, ked sú ozajstné kamarátky, pochopia.....nerieš reči ludí, ktorí ti možno pred oči podhadzujú len a len reči zo závisti 😖 , želám vám velmi vela lásky a vzájomného porozumenia, užite si babulku, ani nevieš,ako by som chcela s tebou meniť 😉

barboritta
29. máj 2013

vieš čo ,my sme tiež mali prvú dcérku ked som mala 21 a je to super. pokiaľ máte kde bývať a čo jesť, tak nie je problém. no a ostatní nech sa strčia do...určite to zvládneš,neboj.inak mnoho ľudí hovorí zas že je lepšie dieťa mať skôr ,lebo je človek menej unavený.a ak sa cítiš ty na malé,je to vaša vec.a to s tými kamoškami sa ti určite zredukuje.napr.tak mne asi z 20 na 3.takže tak

evita_g
29. máj 2013

Nechapem, odkial berie lekar, sestricky alebo ktokolvek iny pravo hovorit ti, ze si mlada na dieta! Ved mas 21, si davno dospela. Nebolo to tak davno, ked to bol uplne normalny vek na zalozenie rodiny. Len kvoli tomu, ze dnes je "moda" mat deti az po tridsiatke, lebo vsetko ostatne je prednejsie, najskor si "uzit" mladost, vystudovat, kariera atd. Necudo, ze tolko parov ma potom problemy s pocatim. Nic si z toho nerob. Ten krasny pocit materstva ti vsetko stratene vynahradi. Hlavne ze mas pri sebe partnera, ktory sa tesi. Vsetko ostatne spolu zvladnete. Drzim palce.

raza
29. máj 2013

@lenka879 všetko si presne vystihla. 😉 naše mami boli ešte mladšie mamičky, to len teraz sa deti rodia neskôr.. sama si napísala, že byt máte, priatel sa teší, ste zabezpečení.. tak čo koho do toho??? priority sa ti určite zmenia, jasné, že nebudeš chodiť na disko s malým pod pazuchou, ale keď to nevadí tebe, prečo by malo iným? keď všetky tvoje kamarátky sa k tvojmu tehotenstvu stavajú takto, tak nech si trhnú nohou.. keď bude drobec na svete, nájdeš si kamošky mamičky 😉 držím ti palce, aj keď asi ani nie je treba, lebo podla toho, čo a ako píšeš, si dospelá žena so zdravým rozumom a všetko zvládneš. tak vela šťastia, pekné a bezstarostné tehotenstvo a zdravučké mimčo 😉

melesmeles
29. máj 2013

ja by som ta chcela pochvalit za tvoj postoj k celej situacii a vyjadrit ti podporu, urcite z teba bude uzasna mamicka! byt matkou je to najkrajsie co sa ti moze v zivote stat 🙂 velmi ti drzim palce! 🙂 a z okolia si nic nerob, tes sa s priatelom na miminko a ostatnych maj na haku! 🙂

nicky07
29. máj 2013

ahoj ja som otehotnela s prvým bábom v 19rokoch. ani byt ani práca ani nič. bývali sme u svokrovcoch a zmakli sme to. nemyslím si že si na bábo primladá. ak ti to niekto tvrdí tak je riadny hlupák. Žena cíti keď je na dieťa pripravená. Niektorá to zmákne na jedničku v 19tich niektorá nie je pripravená ani po tridisiatke. Ja ti z mojej skúsenosti môžem napísať že prvé tehotenstvo som prežila snáď najlepšie zo všetkého. Nejak mi nedochádzalo že môže byť niečo zle, brala som to ako samozrejmosť že bude všetko ok aj tehotenstvo aj pôrod aj bábo bude zdravé. A tak aj bolo aj pôrod som mala ten prvý úplne že najlepší. A s podobným postojom som sa stretla teraz ked som čakala moje tretie bábo. mala som 29 a tretie dieťa, každy na mna pozeral akoby som mala mor že mlada a tretie decko na krku. aj tie reči - to ste si nevedeli dať pozor??? To ste zas tehotná???? Nestačí vám že mate dve deti a psa??? Ako bolo mi z toho na grc ale potom som si uvedomila že nežijem z nikoho kto mi taketo "polená" hádzal pod nohy. Máme vlastný byt, mám pracu do ktorej sa môžem kedykolvek vrátiť, deti sa na nového súrodenca tešili a manžel tiež. a viac mi netrebalo. Tí na ktorých mi záležalo ma podržali a ostatný ktorý mali pocit že rozmýšľam ako ciganka narobiť si kopu deti v dnešnej zlej dobe a čakať že mi štát pomôže... tak tí sú mi dnes uplne ukradnutý. Mám zdravého krásneho syna, čo by za to mnohé ženy dali... takže vykašli sa na to čo hovoria okolo teba más partnera ktorý ti je oporou, máš bábo v brušku ktoré ťa miluje nadovšetko čo ešte chceš? ľudia sú neprajný a závidia aj to čo by nemali... Nedaj si pokaziť krásne chvíle ktoré preživas a ktore ťa ešte čakajú...

bublina83
29. máj 2013

@lenka879 Necitala som predosle prispevky, ale na toto sa ani neda reagovat negativne. Ako ja stale nechapem, preco pri tvojom veku niekto vobec riesi vzniknutu situaciu, ze cakas babatko. Podla mna je to uplne normalny vek na zalozenie si rodiny, aj ked ty osobne si to este neplanovala. Poznam aj tu z MK kopec mamiciek, ktore praveze uz chcu mat babatko a niektore su aj mladsie od teba. Ja som mala 15 rokov, ked sa mi narodila prva dcera a 16 ked sa narodila druha. Chodila som so vztycenou hlavou a okoliu nedala sancu, aby sa ich sproste a netaktne reci naplnili. Bola som vzorna mama. A teraz, ked mam pomaly 30 a cakame s manzelom stvrte babatko, ma tiez okolie blbe komentare, takze ono je to tak ... ludia stale potrebuju kecat, ohovarat, riesit niekoho len nie sami seba. Toto bude pre teba doba, kedy spoznas kto je tvoj skutocny priatel a komu na tebe zalezi. Prajem vsetko dobre ! 😉

mima4
29. máj 2013

@lenka879
ahoj, kasli na okolie, to okolie nebude vychovavat tvoje dietatko, nebude sa starat o jeho zivot... a aj tvoj zivot zijes si iba sama, sama nesies dosledky svojich rozhodnuti. Nikoho nemusi zaujimat tvoj sukromny zivot, preco mas dieta, ci mas priatela, kedy sa budes vydavat.... to su velmi sukromne a intimne veci, s ktorymi sa zdoverujeme len ludom, ku ktorym mame vybudovany vztah, nie k zdravotnickemu personalu 😉
Okrem toho dietatko nie je ziadny mor, ktory cloveka diskvalifikuje zo spolocenskeho zivota 🙂 Je to vsetko o postoji zeny, o vybere vhodneho cloveka za otca dietatka... o jej sebavedomi, sebaucte 🙂
Drzim palce!

mima4
29. máj 2013

@bublina83
ludia sa k tomu preto tak stavaju, lebo dnes je bezne, ze zena do 25 rokov studuje, potom si hlada pracu..chce aspon 3-4 roky aktivnej praxe a cca okolo 30tky ma dieta.... a ked takyto ludia pocuju, ze 20-21 rocna zena ma babatko, tak su z toho zhrozeni, lebo v tom veku ich mentalne vnimanie bolo uuuplne ine, riesili zapocty, zurky, vylety, chodili na kurzy..a dieta bolo to posledne na co by pomysleli 🙂

lenka879
autor
29. máj 2013

Dakujem za príspevky, veľmi ste ma potešili a hlavne podporili 🙂 Veru koľko je takých, čo by chceli bábo a nemôžu mať ☹ Ja len dúfam, že ten moj drobec bude zdravý 🙂 A práve v takýchto chvílach, asi spoznám, kto sú skutočné kamarátky a kto nie...a čo sa študovania týka, chodím externe na výšku od začiatku, lebo som sa chcela rýchlejšie osamostatniť od rodičov...priateľova mamina sa mi už vyjadrila aby som sa nebála, že hocikedy keď sa jej bude dať, tak mi s malým pomôže...s mojim rodičmi to nie je také jednoduché, hlavne s maminou, tá nie je drobcom nadšená, ale verím že si zvykne 🙂 Ešte raz ďakujem za milé príspevky a veeeľa zdaru maminky aj budúce maminky 🙂

ivec16
29. máj 2013

@lenka879 juj vobec nie si mlada... nedaj sa znechutit a odradit... ja som otehotnela ked som mala 25 a hovorili mi ze som mlada... z toho si nic nerob... radsej skor ako nikdy... pekne sa na malinke tes... to ze mas po boku starsieho muza ma aj vyhody, mal by byt zodpovednejsi a dokazat sa uz postarat o vas... keby si mala 21 a tvoj priatel tiez 21 a obaja studovali, vtedy by som to pokladala za trosku nezorpovedne a skore... Ale tvoja situacia je ina.. je super ze sa priatel tesi... Ak chces mat pokoj od takych blbych reci od sestriciek a doktora, ber priatela so sebou na vystrenia, myslim, ze potom si nedovolia kecat take hovadiny... drzim palce a zelam bezproblemove tehulkovanie

lenka879
autor
29. máj 2013

Dakujem, asi ho najbližšie vážne zoberiem :D Ale teraz ešte bývame doma, teda ja doma a priateľ je ešte mesiac v Anglicku, robí tam vedúceho v jednej predajni, tak už za necelý mesiac je doma s nami 🙂 No a potom nás čaká ešte dokončiť byt, musel sa nakomplet celý prerobiť..a tým že ja som doma na dedine, to viete dedina a koopec rečí, ale byt máme v meste tak to už bude lepšie 🙂

jankaja
29. máj 2013

Nedaj si kaziť náladu. Ty si si to zvážila zo všetkých strán a rozhodla si sa. Vieš, čo je pre teba najlepšie riešenie. Áno, vek 21 rokov je v súčasnosti nižší, ako je priemer, kedy ženy rodia prvé dieťa, ale priemer je len štatistika. Nezohľadňuje individualitu každého z nás, pripravenosť, zázemie, vzťah, podporu partnera.
Mám jednu spolužiačku zo strednej, ktorá porodila (zhodou okolností dvojičky), keď mala 20 rokov a nikdy som ani sekundu nepochybovala o tom, že to bolo správne a pre ňu veľmi šťastné rozhodnutie. Síce ja v 20.-tke som myslela na všetko iné, ako na deti, ale uvedomovala som si ten rozdiel medzi nami. Teraz má krásnych synov rútiacich sa do puberty, zatiaľ čo moja dcérka len nedávno začala chodiť 🙂

drobcek26l
29. máj 2013

@lenka879 Ja ti chcem odkázať len jedno. podľa toho ako si sa opísala, tak klobúk dole. Keby mám ja také názory ako ty v tvojom veku, tak už mám teraz určite aspoň tri deti 🙂 . určite sa nedaj ovplyvniť okolím a teš sa na bábätko spolu s priateľom. Určite Vám v živote urobí rozruch, ale s ním budete mať dni krajšie a veselšie. Tak Vám držím palce určite budeš dobrá mamina 🙂

vonicka
29. máj 2013

Z pohladu deti je lepsie mladsi rodic. Kasli na ostatnych a uvidis, ze ked sa dieta narodi, tak zase vsetci ho budu chciet chytat, hladkat a brat na ruky, zrazu budu vycitky niekde prec 🙂 Ak ich chces odpisat, povedz im, ze to dieta bolo planovane a tesis sa na to, ze budes matka. Drzim palce, nech mas pekne tehotenstvo a zdrave mile dietatko.

mokon
29. máj 2013

@lenka879 drž sa, podstatná je Tvoja rodina - teda Ty, partner a bábo aj keď bez papiera. Zázemie a prostriedky zrejme máte, kašli na okolie, "ži dnešný deň ako posledný" - teda naplno. Držím palce.

monyccka
29. máj 2013

@lenka879 mas perfektny vek na prve dietatko.. medzi 20-27/8 je telo dokonale pripravene na prve tehotenstvo, porod a veci suvisiace s babatkom.. Uz nerasties, kosti mas osifikovane, mozog sa dovivijal. Tvoja kondicia a odolnost by mala byt na zivotnom maxime a teda nie je lepsi cas na babatko. Ja stale vravim, ze ludi desi to, co sami nedokazu a preto na to pluju - mnohi si uvedomuju svoju neschopnost byt rodicmi v takomto veku, pretoze mali priority poprehadzovane inak a tazko sa im zmieruje s tym, ze Ty ich mas na pravom mieste - ze vies, ze neexistuje nic dolezitejsie v zivote zeny ako babatko. Je to predsa novy krasny clovek, kusok z nas a nie je mozne, aby ho predcili nejkae zurky alebo kariera, studium, cokolvek.. Drzim Ti palce, aby si nasla silu odolavat protivnym stretnutiam a mavnut rukou nad neprajnikmi. PS: k tym kamaratkam - ono sa to preriedi tak nejak prirodzene, kedze budes mat ine zaujmy a cely tvoj svet sa zmeni (dostane novy rozmer, ktory nezainteresovanym bude pripadat cudny. Nemamicky v tvojom veku budu pravdepodobne len tazko chapat nadsenie z usmevu, prdiku, pravidelnej stolice, ci uspesneho prisatia a skoncenie kolikoveho obdobia..).
Stratis zopar kamosiek, ale ziskas dieta. Neporovnatelne hodnoty. ;)

romanula
30. máj 2013

@lenka879 ahoj aj ja musim prispet neda mi to, nechapem reakcie tvojho okolia a byt tebou tak vyselektujem kamosky, ked ti nevedia byt oporou tak nie su opravdove kamaradky a hlavne zmen doktora a sestricky vobec nepocuvaj. Co je to za debilne nazory? Ze tvoj priatel je stary? No me by rovno asi pohrbili... je mi 36 a cakam druhe babo. .... tak neviem. Nazory ci mat babo skor alebo v pozdejsim veku su rozdielne a je to na dlho. Ale po tom vsetkom co si si presla by som ani neuvazovala. Mozes byt zmatena a hlavne nemusis ani hned po porode pocitovat tu strasnu obrovsku matersku lasku, ale ono to dojde a kazdy den budes vdacna ze mas drobca. Keby si isla na potrat potom by si ozaj nemusela mat to stastie mat deti. Nemas nad cim uvazovat, mas kde byvat, skolu dokoncis, partner ta podpori, len si to uzivaj a davaj na seba pozor. A na okoli sa vykasli....

stanislavao
30. máj 2013

@lenka879 21 rokov nieje tak malo na dieta. nemate 18 a vek mate idealny na dieta. pokial mate zazemie, byvanie, prijem, tak ja nevidim ziadny dovod, aby ste to nezvladli. vobec sa nestresujte blbymi recami. ja sa cudujem, ze este ja doktor ma take reci. a kamosky? tak to zrejme nie su kamosky, ked sa k tomu takto stavaju. budete mamicka, najdete si ine zname, s ktorymi pojdete kocikovat, na ihrisko. zivot sa vam zmeni o 180 stupnov, ale nemozete to brat tak, ze k horsiemu. bude to proste ine. co by som ja este na vasom mieste spravila by bol sobas. ziadna velka svadba, ziadne "ovacie", ale zosobasit sa, aby sa dietatko narodilo do "kompletnej" rodiny a hlavne, aby malo priezvisko, ako jeho mama. v dnesnej dobe je velmi vela deti, ktorych rodicia nie su zobraty. mne osobne sa to uz nepaci. uz je toho moc. a vobec sa nestresujte, nepocuvajte hlupe reci. volakedy zeny rodili v od 18 rokov. moja maminka mala 20 a vychovala nas dobre, s laskou. len teraz ten uzasny trend, ze mat dieta po 30tke - neni to prave najlepsie kvoli zdravotnym komplikaciam v neskorsom veku. mate idealny vek a dieta je to najuzasnejsie, co clovek moze mat. aj ked v noci nespite, aj ked je vela starosti. ale ta radost, ten detsky usmev - to vam nenahradi nic. prajem vela stastia a nedajte sa odradit a znechutit. mat dieta je uzasne.

cecil36
30. máj 2013

to je len touto dobou, nase babky neboli o nic viac fyzicky ani psychicky vyspelejsie a vo veku 21 rokov uz mali dve tri deti 😀 Podla lekarov mas najlepsi vek na tehu. Ja som otehu ked som mala 23 rokov a dnes pri svojej dcere vyzeram ako jej starsia sestra. Je to taka dobra psychoterapia ked mi to ludia vravia 😀 Ked som rodila dceru, boli sme v porodke priblizne rovnake rocniky, az na jednu kocku, ktora mala 32. Lekari na nu pozerali ako na velmi staru rodicku. Dnes je to priemerny vek maminy pri prvom dietati. A s vyspelostou a schopnostou postarat sa o deti to nema nic spolocne. Takze kasli na vsetkych, ktori sa s tebou netesia.

missrussia
30. máj 2013

Ahoj, ja budem mať v júni 23, v septembri sa nám má narodiť synček. S mužom sme spolu 6 rokov, vydávala som sa nedávno, svadbu sme s rodinných dôvodov museli preložiť. Bábatko sme plánovali, tešila som sa keď sa podarilo, aj budúci starí rodičia a celá rodina boli nadšení. A potom sa to začalo dozvedať okolie...Veru, to boli otázky...a to ste plánovali? a to preco taká mladá? a to si si mala ešte užiť...(som zvedavá či vlastné deti nabádajú na promiskuitný život) Po čase som sa stým už vyrovnala, a robím si z tých ľudí akurát tak srandu.

monikahan77
30. máj 2013

@lenka879 nauč sa ignorovať názory okolia na tvoj život - resp. nauč sa nebrať si to k srdcu. Je to tvoj život, pokiaľ sa ty druhým do života nemontuješ a nedávaš im priblblé otázky na ich súkromie prečo toto, prečo tamto, tak nemajú ani oni právo sa ti starať. Ja by som im odvrkla, že mne to tak vyhovuje, prípadne by som inak dala najavo nezáujem o ich názory. Drž sa !

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre