Zvýšená funkcia štítnej žľazy v tehotenstve

kofina333
28. feb 2013

Ahojte, počas prvých krvných testov mi bola zistená zlá hodnota TSH (norma 0,5-5) a ja som mala 0,016, preto som bola na vyšetrení v Ružinovskej nemocnici na endokrinológii, kde mi však lekárkou bolo oznámené, že takéto zmeny v tehotenstve sú bežné. Urobila mi druhé krvné testy a tiež vyšla zvýšená funkcia 0,047, ale sono dopadlo v poriadku a štítna žľaza je vraj v úplnom poriadku . Ja mám obrovský strach, že by neliečenie, ktoré podľa nej nie je nutné mohlo bábätkám ublížiť. Mám zvláštne pocity, akoby sťahy a bojím sa či už predčasného potratu alebo iných komplikácií, pretože som čítala, že to normálne rozhodne nie je a aj zvýšená funkcia štítnej žľazy sa má liečiť.... Máte s tým niekto skúsenosti?

karmelka77
28. feb 2013

@kofina333 ak lekarka posudila ze nie je potrebna liecba vie co robi neboj, pri tehotnych si nedovoli nikto riskovat nic...🙂) a zas nemas az taky rozdiel...ono by bolo dobre to sledovat pocas celeho tehu a ak sa to bude zvysovat tak potom ti urcite nasadia lieky, mne tak spravili cca po 25tt ked mi zacala rast struma, odvtedy beriem lieky...a pri prvom tehu to nikto ani netusil zistilo sa az po porode ze mam problem so stitnou a maly je tu🙂)

zvedavamt
28. feb 2013

Psychické príčiny ochorení hovoria:
Hyperfunkcia ( zvýšená činnosť štítnej žľazy)
Mimoriadne sklamanie, že nie som schopný robiť to, čo chcem. Uspokojovanie druhých, nie seba.
Pozitívne tvrdenie: Vraciam svoju silu tam, kam patrí, robím svoje vlastné rozhodnutia, uspokojujem svoje vlastné túžby a potreby.
Na zamyslenie 😉

martina364
2. mar 2013

ja som mala tiez zle hodnoty TSH poslali ma na endikronologiu.odtial som odisla s tabletkami..pol tabletky pol hodiny pred ranajkami..dost ma to trapi ☹ mam prist znova 5.4..dufam ze babo je ok..v poradni to bolo tiez take divne..len rychlo,rychlo ved za dvermi caka vela zien.. 😢 ja si uz namyslam kadeco.. ☹ snivam o septembri..nech to mam za sebou a v naruci mam zdrave babo 🙂 dufam ,ze to tak bude

kofina333
autor
2. mar 2013

no ja pre svoj kľud som zavolala do druhej nemocnice na endokrinológiu, kde robí lekárka, na ktorú som pozerala recenzie a boli veľmi dobré, a ona povedala, že v prvom trimestri je to o.k., ale v druhom už nie. Síce je super, že sono a druhá hodnota tuším T4 je v úplnom poriadku, ale mám okamžite prísť k nej na krvné testy a ak vyjdú zlé, tak určite sa nebude čakať ďalšie dva mesiace do tretieho trimestra, pretože už teraz, ak je hodnota nízka, s tým treba niečo robiť, nakoľko neliečenie môže spôsobiť predčasný potrat, alebo pôrod, alebo ohroziť mozgové funkcie detí...
A ono rozdiel je tam dosť veľký karmelka77, pretože mám mať hodnotu min. 0,50 a ja som mala prvú 0,01 (čo je hranica nuly) a druhú 0,04, čo nie je o moc vyššia, nakoľko som už v druhom trimestri.
Nieže by som neverila lekárovi, ktorý je možno tak starý ako ja, ale radšej chcem tento stav konzultovať s ďalším, ktorý má rozhodne väčšie skúsenosti...

martina364, ja by som sa neobávala, ak ti nasadili lieky, už bude dobre, pretože ako som si zistila, tie lieky sú ľahko vstrebateľné a dieťa nijako neohrozujú, skôr naopak, od teba už dostane to, čo potrebuje v správnej výške, nakoľko tie lieky ti upravia hodnotu hormónov a potom je všetko v poriadku...

martina364
2. mar 2013

@kofina333 🙂 ja som bola v poradni 28.2 a rovno odtial som sla na endikronologiu..poviem pravdu lekarku som ani nevidela..sestricka mi vzala krv /za 1 euro/ dala mi recept na lieky a poslala ma prec s tym,ze si mam zavolat o vysledky o 10 dni a potom prist 5.4.2013..citala som si tu na fore ,ze viac zien ma cez tehu zvysenu funkciu..no uvidim...
dufam,ze je to len nejaky prechodny stav a vsetko bude ok 🙂

kofina333
autor
3. mar 2013

martina 364, áno, je to vraj problém väčšiny žien a v prvom trimestri je to vraj úplne o.k., to mi povedali obe, ale v druhom už nie, a mne sa to moc nezlepšilo, tak snáď. Ale uvidím a spoznám aspoň názor aj druhého lekára a podľa toho... Tiež som dúfala, že tie druhé krvné budú už dobré, ale zatiaľ nie ☹

martina364
3. mar 2013

@kofina333 ja som nevedela,ze take nieco sa moze v tehu pritrafit .nemala som to ani pri prvom tehu a nepoznam ziadnu mamicku s takym problemom.pocula som tak akurat o tehu cukrovke.dufam,ze vysledky budem mat ok.. 🙂 inac neviem.budem musiet zohnat inu lekarku,ale vraj v pp je len ta jedna..no uvidime..ty beries tiez lieky?babo je v poriadku?kedy to vlastne bude?a co to bude?uz vies? 🙂

kofina333
autor
3. mar 2013

ani ja, s týmto som vôbec nerátala, ale ja čakám dvojičky, tak neviem, či aj to nemôže trošku ovplyvniť výsledky krvných testov, ale vraj nie... Nikdy som nemala so štítnou problémy, dokonca ani teraz nemám, lebo sono je v poriadku, len tá hodnota je extrémne nízka. Lieky mi práveže nenasadili, lebo vraj je to normálne v tehotenstve, ale teraz táto druhá lekárka povedala, že normálne je to v I. trimestri, v druhom a treťom rozhodne nie. Taktiež som to nemala počas prvého tehotenstva, až teraz. Len nechápem, prečo preventívne nenasadia liečbu, keď je úplne bezpečná pre dieťa v brušku :P No snáď mi to táto lekárka vysvetlí, zajtra tam idem na krvné testy a potom sa dohodneme na stretnutí... Poradňa je až budúci týždeň, tak hádam, že je všetko o.k. Začínam cítiť pohyby ale nie je mi moc príjemne, mám pocit že mám sem tam sťahy a dnes akoby mi tŕplo trochu brucho, ale to asi aj od únavy :(
Mali by byť niekedy v júli a pohlavie zatiaľ nevieme, len že sú s najväčšou pravdepodobnosťou jednovaječné...

martina364
4. mar 2013

@kofina333 urcite to bude od unavy a aj od stresu.. ☹ myslienky su potom tiez take kadejake ☹ ja si myslim,ze by to mohlo byt tym,ze cakas dvojicky..skus sa popytat lekarky..vysledky z krvy budes mat urcite v poriadku 🙂 ved raz musi vyst aj slniecko,nie? 😉 a hlavne vela spi,lebo pri dvojickach uz potom vela nenaspis 😀 😀 😀 😀 vela stastia 😉

kofina333
autor
4. mar 2013

@martina364 ďakujem za povzbudivé slová 🙂 a neboj, ty budeš tiež o.k. Dnes som bola na krvi, sestrička bola veľmi milá a ochotná, tak v stredu budú výsledky a mám si zavolať. No a ja s tým spánkom, to je už horšie... nevyspala som sa, odkedy som tehotná, mám s tým obrovské problémy a musím to už povedať lekárovi, možno existuje niečo pre tehotné, o čom pochybujem, pretože keď spím tak dokopy 2 hodinky, tak som rada :P

martina364
4. mar 2013

@kofina333 tak ja len nemozem zaspat ..som zvyknuta na bruchu a teraz to nejde 😉 najviac ma hneva ,ze musim v noci aj 3 krat na vecko ☹ ..potom dat vediet ako si dopadla..ja o vysledky mozem volat najskor 11.3..pri prvom tehu som pouzivala na spanie dve periny..jednu som si dala medzi nohy 😀 😀 😀 a s druhou som sa zakryvala.. 🙂 este taky mesiac a zacnem znova takto spavat 🙂

kofina333
autor
6. mar 2013

@martina364 tak dnes som volala za výsledky, a tentoraz mi to perfektne stúplo a už je všetko v poriadku 🙂 Ani tam nemusím ísť, hodnoty sú úplne perfektné, všetky, tak sa moc teším 🙂 Držím palce, aby sa to aj tebe napravilo, je to vraj veľmi bežné a napraví sa to väčšinou 🙂

ninkab
6. mar 2013

Babulky chcem sa opytat jednu otazočku..... mam za sebou 2 tehotenstva pri prvom som problem so stitnou zlazou nemala ale pri druhom ano tiez zvysenu cinnost brala som tabletky ale inak som nemala vobec ziadne priznaky nic som nepocitovala dokonca po porode sa mi to upravilo tak ze som nemusela uz vobec brat leiky.... teraz 25.2. som zistila ze som tehotna a uz asi tyzden pred tym ako som to zistila som zacala mat take zvlastne pocity v zaludku take uzkosti nervozitu proste ten pocit ako ked nas v skole mali ist vyvolat uzcite viete co myslim 😉 mam to chvilami pocas celeho dna tak sa chcem opytat ci je to v tehotenstve normalne ako ked ma zena napriklad ranne nevolnosti alebo ci to je nejaky naznak toho ze stitna sa zas rozbieha.... mali ste niektora taketo stavy??? na vysetrenie aj na stitnu aj na gynekologiu idem na buduci tyzden ale mam strasne nervy ze co to je lebo pri prvych dvoch tehotenstva som tieto pocity nemala dakujem vam za odpovede 🙂

martina364
6. mar 2013

@kofina333 tak vidis..som ti vravela,ze aj slniecko musi vyst 🙂 🙂 🙂 tak uz si tehotenstvo mozes len uzivat 🙂 verim ze aj ja budem mat dobre vysledky 🙂 nebola si nahodou na 3d?4d?

martina364
6. mar 2013

@ninkab ahoj..ja tiez som nemala ziadne priznaky..take tie nervy od zaludka som mavala a mam ale to preto,ze mam stale obavu,ze nieco nieje ok ☹ ..ved vies..pozerala som modre z neba a tam je dost chorych deti..tak sa bojim ☹ urcite uz take relacie pozerat nebudem 😀 ja som sa dozvedela o stitnej zlaze az z vysledkov z krvy..ziadne priznaky..akurat ma vela smedilo..to mi bolo divne,ale myslela som ze v tehu to tak ma byt 😉

kofina333
autor
6. mar 2013

@martina364 ďakujem 🙂 Nie nebola, ale uvažujem nad tým, ale to má ešte čas ... Predpokladám že asi za 2 týždne pôjdem na morfologický a tam sa opýtam, čo to stojí po novom a podľa toho...

kofina333
autor
6. mar 2013

@ninkab ja mávam tieto pocity aj teraz a štítna je v poriadku, aj bola podľa sona, len tie krvné testy boli zlé, ale už sú o.k., ale tento pocit, akoby som mala vnútorné nervy (ja to pociťujem ako jemné sťahy) a chcem sa na to opýtať skôr gynekológa. Ja to pociťujem v podbrušku hlavne. Ale nakoľko čakám dvojičky a ešte stále som z toho v šoku, tak sú to možno aj moje vnútorné "nervy" a menšie obavy :P

ninkab
7. mar 2013

@kofina333 no ja to pocitujem v zaludku nie v podbrusku a z nervou to asi nemam lebo som to zacala pocitovat asi tyzden pred tym ako som zistila ze som tehotna....len dufam ze to nebude nic vazne uz by som letela ku mojmu gynekologovi len tento tyzden je na kongrese tak cakam a dufam ze mi povie na buduci tyzden ze je to uplne normalne ze to zeny niektore mavaju napriklad namiesto nevolnosti 😒 .... aj na stitnu idem az na buduci tyzden vo stvrtok tak budem dufat ze bude vsetko ok.....juj strasne sa bojim.....

kofina333
autor
7. mar 2013

@ninkab myslím si, že pokiaľ ťa nebolí hlavne podbruško a nie sú to silné bolesti len takéto mierne pocity, tak to nebude vôbec nič vážne 🙂 Asi naozaj len varovanie pred nevoľnosťami .... daj vedieť, ako si dopadla

simkovs
7. aug 2014

@martina364 Ahoj aj mne dali tabletky. .. aké dali vám? Ďakujem

martina364
8. aug 2014

@simkovs 😲 uz som aj zabudla na tuto debatu 😀 L -thyroxin 100 pol tablety pol hodinu pred ranajkami

alexa24
10. jún 2016

Żeny nestrašte ma 😔 mne teraz v 31.tt zistili z krvi, teda presnejšie obvodná lekárka pri povinnej prehliadke zistila hodnotu 0,1 ..čiže mám zvýšenú funkciu štítnej žľazy..na endokrynologii nevedeli či som to už mala aj predtým lebo na to že som v 8.mesiaci mám zlú hodnotu a podľa tehu knižky nevedeli vyčítať či mi gynekológ na začiatku tehotenstva robil testy na štítnu..no ale pointa že mi lieky teraz radšej dávať nebudú a určili mi diagnózu "latentná hypertyreoza" a odbery koncom júna. Dúfam že maličku to neovplyvní

alexa24
10. jún 2016

Endokrinologii

dominini
22. aug 2016

Baby prosim je tu nejaka ktora by mi mohla poradit ? Som v 5 tt +3 dni a zistili mi zrejme ze mam zvysenu fuknciu stitnej zlazy. Mam som autimunne ichorenie uz asi 4 roky beriem tabletky ale od tohto zaciatku roka citim ze mam strasne zhrubnuty krk ale myslela som ze to prejde tymi tabletkami a dnes po 8 mesiacoch som bola u lekarky a ta mi povedala ze budem mat zvysenu funkciu istotne lebo mam riadne zhrubnuty krk. Ako je mozne ze som otehotnela aj ked som na to tabletky nebrala, a moze byt plod poskodeny ? Mam hrozny strach ☹

nevestienka
28. aug 2016

@dominini ahoj takže si tehotná? a v ktorom si týždni? ja sa liečim na grave-basedowovu chorobu autoimunne ochorenie - zvýšená činnost štítnej žlazy už 6 rokov. niekedy sa cítim aj ja tak, že ako keby ma krk škrtil, alebo proste som mala velkú kožu na krku a niečo mi tam zavadzalo. ale ako hovorím, liečim sa už dlho a cez toto ochorenie som otehotnela 3-krát 🙂 pokial si v rukách odborníka neboj sa ...endokrinolog vie, čo robí..samozrejme v spolupráci s gynekologom.

dominini
29. aug 2016

@nevestienka Ahoj, veľmi ti dakujem za reakciu. Bola som už na endo, zvýšená funkcia sa nepotvrdila tak idem na interné vyšetrenie skrz moje bijúce srdce a stiahnutý krk ☹ zistila som aj že mám nizky tlak

nevestienka
29. aug 2016

@dominini nizky tlak mam aj ja. Taj hlavne nech zistia co Vam je drzim palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre