Intravenózna analgézia

Intravenózna analgézia (= tlmenie bolesti) je jednou z metód používaných na zmiernenie pôrodných bolestí. Pôrod samotný môže byť pre ženu tým najkrajším, ale v niektorých prípadoch bohužiaľ aj najbolestivejšom zážitkom v živote. Z tohto dôvodu sa snažili rôzne kultúry rôznymi spôsobmi pôrodnú bolesť utlmiť. Pôrodná analgézia však prispieva nielen ku komfortu rodiacej ženy, ale súčasne znižuje riziká pôrodu z hľadiska matky i dieťaťa. Pôrodné skúsenosti ukazujú, že zmiernenie bolestí pri pôrode znižuje výskyt dysfunkcie maternice. Nadmerná intenzita pôrodných bolestí spolu so strachom prispievajú k poruchám činnosti maternice a na predlžovanie pôrodu32, čo môže ovplyvniť stav dieťaťa.

Video: "Pôrodné bolesti a dostupné metódy ich tlmenia"

Rozhovor s prednostom kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu

Čo je to intravenózna analgézia?

Intravenózna analgézia je tlmenie pôrodných bolestí4, podaním malej dávky silného analgetika (remifentanilu - ultrakrátko pôsobiaceho analgetiká, opioidu) do žily. Tým sa len zmierni vnímanie pôrodných bolestí. Celkový stav rodičky a plodu sa neovplyvní.

Výhodou metódy je, že je k nej možné pristúpiť v akejkoľvek fáze pôrodu (s výnimkou posledných minút pred samotným pôrodom bábätka) vrátane tzv. " indukcie pôrodu29," ktorá niekedy býva bolestivá. Konkrétny čas začiatku intravenóznej analgézie určí pôrodník. Výkon vykonáva anestéziológ. Pri podaní intravenóznej analgézie je nutná dobrá spolupráca rodičky s anestéziológom i pôrodníkom.

V minulosti sa používali na tíšenie bolesti ťažké opiáty, konkrétne zmes: dolzín (syntetický morfínový derivát, plegomazín (ganglioplegikum), protazín (ktorý sa dnes často používa vo veterine). Iné možnosti neboli, liečivá sa pichali priamo do žili alebo svalu. Dostavoval sa priamo systémový účinok. Dieťa sa ešte nenarodilo, už malo v krvi prítomé stopy derivátov morfia.

Intravenózna analgézia

Ako sa intravenózna analgézia podáva?

Pôrodná asistentka1 či anesteziologická sestrička vám zavedie do žily kanylu. Ku kanyle potom pripojí špeciálny dávkovač, ktorý obsahuje účinnú látku proti bolesti. Tento dávkovač sa potom uloží do obalu, ktorý si môže rodička zavesiť na krk, alebo mať v ruke a pod. K dispozícii bude mať rodička aj tlačidlo, ktoré stlačí vždy, keď sa bude bolesť stupňovať a dávkovač jej do žily podá účinnú dávku.

Pôrod nebude úplne bezbolestný, ale oveľa menej bolestivý a pre rodičku (a tým aj pre jej dieťa) oveľa znesiteľnejší. Najvyšší účinok sa zvyčajne prejaví hlavne v cca prvých 2/3 trvania pôrodu.

Ako dlho intravenózna analgézia účinkuje?

Používa sa veľmi krátko. Pôsobiace analgetikum (liek proti bolesti) funguje len niekoľko krátkych minút. Z tohto dôvodu sa podáva kontinuálne do žily v malej "udržiavacej" dávke a rodička v prípade potreby stlačením tlačidla dostane ďalšiu presne určenú dávku, ktorá jej uľaví od bolesti. Ona sama si teda určuje, kedy liek proti bolesti dostane a sama má tak tiež kontrolu nad množstvom lieku, ktorý berie. Vďaka tomu, že sa jedná o veľmi krátko účinkujúci liek, ktorý sa v tele nehromadí, dĺžka podania nie je prakticky (až na výnimky) obmedzená. Tento špeciálny dávkovač tiež stráži, aby rodička neužila väčšiu, než bezpečnú dávku lieku proti bolesti.

Tíšenie pôrodných bolestí

Aké sú prednosti intravenóznej analgézie?

  • Dobre tlmí pôrodné bolesti a dieťaťu neškodí.
  • Rýchly nástup tlmenia bolesti, možnosť aj dlhodobej (hodiny) aplikácie.
  • Analgéziu, a tým aj celkové množstvo podaného lieku si riadi rodička sama podľa potreby.
  • Môže sa aplikovať aj u rodičiek na tzv. "antikoagulačnej terapii," kedy je kontraindikovaná aj napr. veľmi obľúbená a účinná epidurálna analgézia.
  • Závažné komplikácie sú zriedkavé.

Aké sú možné riziká intravenóznej analgézie?

Ako akákoľvek iná metóda, aj táto má svoje možné riziká a komplikácie. Použitý liek na tlmenie bolesti (remifentanil) je veľmi účinný. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí únava a ľahká malátnosť v priebehu podávania lieku. Toto nie je nebezpečné. Môže ale tiež dôjsť k útlmu dýchania, preto sa dýchanie musí starostlivo sledovať. Táto komplikácia sa dá veľmi rýchlo a ľahko zvrátiť podaním protilátky (účinok za niekoľko sekúnd), alebo zastavením aplikácie účinnej látky (účinok za niekoľko minút). Toto riziko je malé ako pre vás, tak pre bábätko, ale nemožno ho celkom vylúčiť.
intravenózna analgézia

Pre koho nie je intravenózna analgézia vhodná?

Tolerancia intravenóznej analgézie je všeobecne veľmi dobrá. Nemožno ju ale vykonať u osôb trpiacich alergiou na lieky, ktoré sa k analgézii užívajú. Podmienkou je aj dobre spolupracujúca rodička.

Záver

Tieto informácie nemôžu byť úplne postačujúce. Podrobnejšie vysvetlenie podáva vždy lekár - anestéziológ aj pôrodník, ktorý bude tehotnú ženu ošetrovať. Je preto dôležité sa pýtať pôrodných asistentiek i lekárov na všetko, čo rodičku vo vzťahu k plánovanému výkonu zaujíma. Pre obe strany je totiž dôležité, aby koniec tehotenstva aj pôrod prebehol bez komplikácií.

Použité zdroje

  1. KARPOWITZ, MUDr. Andrej a MUDr. Alexander ABOŠI. Nemocnice Sokolov: Gynekologicko-porodnické oddělení [online]. 2014 [cit. 2015-03-27]. Dostupné na: http://www.nemosok.cz/gynekologicko-porodnicke-oddeleni-zajimavosti/

Hodnotenia a skúsenosti s intravenóznou analgéziou

Máš skúsenosť s intravenóznou analgéziou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke