Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pôrodná asistentka

Pôrodná asistentka (tiež PA) je osoba, ktorá úspešne ukončila oficiálny vzdelávací program pre pôrodné asistentky uznávaný v danej zemi, a dosiahla tak požadovanú kvalifikáciu pre získanie registrácie – potrebnú k výkonu povolania pôrodnej asistentky.

Táto definícia bola prijatá 19.7. 2005 na kongrese Medzinárodnej konfederácie asistentiek (ICM) konanom v Brisbane, Austrália. Nahrádza Definíciu pôrodnej asistentky prijatú ICM v roku 1972 a doplnenú v roku 1990.

Pôrodná asistentka ponúka rad svojich služieb a možností, vďaka ktorým sa snažia eliminovať alebo minimalizovať zbytočné zásahy počas pôrodu alebo v tehotenstve.


Video: "Zajednanie pôrodnej asistentky - najlepšie rozhodnutie" - Pôrodné desatoro s Barčou


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:


🎞️ Pôrod som takmer celý strávila vo vani
🎞️ Čo by ste mali vedieť o pôrode
🎞️ Vyvolávaného pôrodu sa nemusíte báť


Pôrodná asistentka a jej právomoci

Pôrodná asistentka je uznávaná ako plne zodpovedný zdravotnícky pracovník, ktorý pracuje ako partner ženy, poskytuje jej potrebnú podporu, starostlivosť a radu v priebehu tehotenstva, pôrodu32 a v popôrodnej dobe, vedie pôrod na svoju vlastnú zodpovednosť,poskytuje starostlivosť novorodencom1 a deťom v kojeneckom veku. Táto starostlivosť zahŕňa preventívne opatrenia, podporu normálneho pôrodu32, zisťovanie komplikácií u matky alebo dieťaťa, sprostredkovanie prístupu k lekárskej starostlivosti alebo inej vhodnej pomoci a prevedenie nevyhnutných zásahov pri mimoriadnej naliehavej situácií.

Pôrodná asistentka má dôležitú úlohu v zdravotnom poradenstve a vzdelávaní nielen žien, ale i v rámci ich rodín a celých komunít. Táto práca by mala zahŕňať predpôrodnú prípravu1 a prípravu k rodičovstvu a môže byť rozšírená aj do oblasti zdravia žien, sexuálneho alebo reproduktívneho zdravia a starostlivosť o dieťa.

Miesto výkonu práce

Pôrodná asistentka môže vykonávať svoju profesiu v akomkoľvek prostredí:
Pôrodná asistentka

 • v domácom prostredí,
 • v ambulantných zdravotníckych zariadeniach (napr. v centrách pre budúce matky),
 • v nemocniciach, teda pôrodniciach,
 • v ordinácii gynekológa,
 • v zdravotníckych zariadeniach na oddelení pre tehotné ženy alebo pre ženy v šestonedelí.

Miestne centrá pre budúcu matku ponúkajú ženám tiež popôrodnú starostlivosť, kedy pôrodná asistentka príde k žene počas šestonedelia domov, môže jej poradiť so starostlivosťou o novorodencov, môže žene skontrolovať popôrodné poranenia, popr. jej odporučiť vhodnú liečbu napríklad na poranenie vzniknuté nástrihom hrádze počas pôrodu. Pôrodné asistentky bývajú tiež preškolené na správnu techniku dojčenia, popr. môžu dať žene kontakt na odborníka - laktačnú poradkyňu1.

Právomoci pôrodnej asistentky

Pôrodná asistentka má v určitých vývojových štádiách pôrodu ženy isté kompetencie, ktoré jej môže ponúknuť.

PA ako pomocník tehotným ženám

Pôrodná asistentka

 • potvrdí žene tehotenstvo,
 • poskytuje žene počas tehotenstva potrebné informácie, upozorňuje ju na riziká, s ktorými sa môže počas tehotenstva stretnúť a pomáha jej pripraviť sa na pôrod
 • môže žene vykonať vyšetrenia, ktoré sú potrebné na sledovanie tehotenstva alebo jej môže odporučiť vhodného lekára, ktorý jej vykoná vyšetrenie, na ktoré nemá pôrodná asistentka kompetenciu
 • sleduje plod v maternici ženy a upozorňuje ju na možné riziká
 • v prípade komplikácií alebo možného rizika pošle tehotnú ženu ku gynekológovi alebo pôrodníkovi

PA ako vedúca fyziologického pôrodu

 • pôrodná asistentka má právomoc na to, aby samostatne viedla fyziologický pôrod
 • je žene k dispozícii počas pôrodu a vo všetkých jeho pôrodných dobách (fázach)
 • v prípade problémov počas pôrodu privoláva pôrodníka

PA ako pomocník pre ženu i dieťa po pôrode

 • ošetruje ženu po pôrode
 • stará o popôrodnej poranenia ženy
 • stará o dieťa tesne po pôrode vrátane prvého ošetrenia dieťaťa

môže novopečenú mamičku a jej novorodenca navštíviť doma a pomôcť s dojčením alebo s starostlivosťou o dieťa alebo poradiť

Súkromná pôrodná asistentka

Súkromné ​​pôrodnej asistentky ponúkajú aj rad služieb, ktoré sú spoplatnené. Cena je individuálna podľa jednotlivých pôrodných asistentiek a ich služieb:

 • Poradňa pre tehotné ženy - prehliadky v tehotenstve (kontrola tehotné ženy, vonkajšie vyšetrenie, kontrola krvného tlaku, moču, hmotnosti a od 25. týždňa tehotenstva sa rodičkám vykonávajú tiež ozvy plodu).
 • Cvičenie pre tehotné - koná sa v malých skupinkách tehotných žien, cvičenie býva doplnené relaxačnými prvkami, jogou alebo cvičením na lopte.
 • Organizované plávanie pre tehotné ženy1 - plávanie je zvyčajne v malých skupinkách, v ktorých sa ženy hlavne uvoľňujú, preťahujú a nacvičujú dýchanie k pôrodu.
 • Vedú predpôrodné kurzy, v ktorých pripravujú ženy a partnerov2 na pôrod a na starostlivosť o dieťa. Štruktúra prednášok a ich cena sa odvíja od každej pôrodnej asistentky alebo centra, v ktorých sa prednášky vykonávajú.
 • Môžu žene ponúknuť individuálnu konzultáciu počas tehotenstva v domácom prostredí, napr. v prípade, že je žena na rizikovom tehotenstve3.
 • Pôrodná asistentka môže ženu sprevádzať pri pôrode. Žena si môže na pôrodnú asistentku zvyknúť natoľko, že si vyžiada jej prítomnosť pri pôrode. Kompetencie pôrodnej asistentky sú obmedzené a žene slúži hlavne ako psychická podpora. Dôležité tiež je, či pôrodnica súhlasí s prítomnosťou inej pôrodnej asistentky ako z radov vlastného personálu nemocnice.
 • Môže byť pri žene v prípade domáceho pôrodu2 - aj keď ide v súčasnej dobe o kontroverzný druh pôrodu, nejedná sa o nelegálny pôrod.
 • Pôrodná asistentka môže ženu navštevovať tiež po pôrode, kedy môže skontrolovať popôrodné poranenia, popr. poradiť so starostlivosťou alebo dojčením dieťaťa.

Pôrodná asistentkaNiektoré pôrodné asistentky môžu ženám ponúknuť tiež služby zamerané na starostlivosť o dieťa, napr .:

Rozdiel medzi pôrodnou asistentkou a dulou

Pôrodná asistentka je vysokoškolsky vzdelaný odborný zdravotník, ktorý poskytuje starostlivosť žene nielen počas tehotenstva, ale tiež počas pôrodu. Snažia sa ženu podporiť v čo najprirodzenejšom pôrode2 alebo ju popr. zoznámiť s rôznymi alternatívami.

Oproti tomu dula je vo väčšine prípadov žena, ktorá je psychickou podporou obom partnerom počas pôrodu. Dula nemá zdravotné vzdelanie na to, aby zastupovala pôrodnú asistentku alebo lekára v ich práci. Jej prácou je spolupracovať s lekármi alebo pôrodnými asistentkami a rodičkou a jej partnerom alebo iným sprievodom pri pôrode. Počas pôrodu je braná len ako sprievod pri pôrode, ktorý je lepšie informovaným laikom. Nesmie zasahovať do lekárskeho rozhodnutia v prípade, že bude potrebné prejsť napr. k ukončeniu pôrodu cisárskym rezom.

Viac o práci a službe duly počas pôrodu sa dočítate v hlavnom článku: Dula.

Video: Príprava k pôrodu, rozhovor so súkromnou pôrodnou asistentkou.

Viac o pôrodnej asistentke na modrykonik.sk

Referencie

 1. http://www.porodnaasistencia.sk/upload/porodna-...

Externé linky

Použité zdroje

 1. http://www.porodnaasistencia.sk/upload/porodna-asistentka.pdf
 2. https://web.archive.org/web/20150426230749/http://www.unipa.cz/index.php?option=com_content&view=...
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Porodní_asistentka
 4. http://www.babyonline.cz/porod/predporodni-priprava/porodni-asistentka-vs-dula
 5. http://en.wikipedia.org/wiki/Midwife (ENG)
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodnou asistentkou

Máš skúsenosť s pôrodnou asistentkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lajola  13. nov 2021

Skvelá príprava a poradenstvo pred, počas i po pôrode

Ja som našu PA kontaktovala pre túžbu rodiť doma. To všetko, čo som ale získala, je svet k nezaplateniu. Toľko informácií a podpory, čo som dostala ja i manžel, bolo pre nás obrovským prínosom. Štandardné prehliadky u gynekológa sú isto potrebné a osožné, ale kraktické rady a pomoc od PA je práve to, čo v dnešnom zaužívanom zdravotnom systéme starostlivosti o tehotnú matku, dieťa, pôrod a po pôrode určite veľmi chýba. Služby PA by mali byť plnohodnotne hradené poisťovňou, Keďže sú obrovským prínosom pre pripravenosť ženy na pôrod, a teda schopnosť a silu porodiť prirodzene, bez zbytočných zásahov, teda aj lacnejšie pre celý zdrav. systém a poisťovne. Prirodzený, zdravý pôrod bez zásahov je to najlepšie pre matku a dieťa, a profesionálna PA v tomto vie byť nenahraditeľná.
0 ľudí považuje za užitočné