Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Strach z pôrodu

NovorodenecStrach z pôrodu sprevádza počas tehotenstva veľa žien. Existujú aj ženy, ktoré trpia priamo chorobným strachom z pôrodu32. Ide o tzv. tokofóbiu, kvôli ktorej sú schopné sa dokonca vzdať materstva.

Pôrod je bezpochyby veľká životná udalosť pre každú ženu a hoci sa o pôrodných bolestiach4 hovorí ako o jednej z najväčšej možnej bolesti, výsledok určite stojí zato. Strach z pôrodu môže sprevádzať nielen prvé tehotenstvo. Pôrod je vždy jedinečná záležitosť a nedá sa dopredu povedať, či pôjde všetko "ako po masle" alebo či nenastanú neočakávané komplikácie. Dôležité je však myslieť pozitívne, na konci tohto procesu čaká nastávajúcu mamičku aj otecka najsladšie odmena v podobe túžobne očakávaného bábätka.

Niekoľko tipov ako strach z pôrodu prekonať

Strach z pôrodu je spôsobený najmä podvedomím nastávajúce mamičky, ktoré spracováva všetky poznatky viažuce sa k pôrodu. Všeobecne je pôrod braný ako veľmi bolestivý a nepríjemný zážitok. Nie je však dobré sa tomuto rozpoloženiu poddávať. Tehotenstvo je dostatočne dlhé na to, aby s takými pocitmi mohla budúca mamička úspešne bojovať, zistila si dostatok informácií o pôrode, o tom, čo očakávať a aké sú prípadné možnosti úľavy od pôrodných bolestí. Pri dostatku informácií nebude strach z pôrodu iste tak veľký ako na začiatku, kedy slovo pôrod, bolo niečo úplne nové.

Tehotenský kurz

Vhodný spôsob zbavenia sa strachu z pôrodu je navštevovanie tehotenských kurzov. Kurzy nastávajúce mamičky láskavým spôsobom pripravia na tento veľký zážitok. V rámci takéhoto kurzu je možnosť mať so sebou aj nastávajúceho otecka18, čo je ďalšie plus. Aj on sa naučí, ako pomôcť počas pôrodu nastávajúcej mamičke i pôrodnému personálu. V rámci tehotenského kurzu často býva aj návšteva pôrodnej sály, čo je ďalší krok na zbavenie sa strachu a obáv z pôrodu. V deň "D" tak bude nastávajúca mamička vedieť, kam ísť a nové prostredie už nebude toľko stresujúce.

Porada s odborníkom

O všetkých pochybnostiach a obavách je vhodné sa poradiť s gynekológom, pôrodnou asistentkou, dulou, alebo s niekým podobne povolaným. Odborníci budúcej mamičke všetko objasnia a tým sa obavy z pôrodu môžu zmenšiť.

Myslieť pozitívne a tešiť sa na bábätko

Pre mnoho nastávajúcich mamičiek sú obavy z pôrodu vlastne strachom z neznámeho. Pôrod samozrejme nemožno naplánovať do detailov, je však vhodné detailne rozumieť tomu, čo sa v ktorú chvíľu deje s telom nastávajúce mamičky a s bábätkom. Pre väčšie upokojenie je tiež vhodné si vypracovať pôrodný plán9, v ktorom bude dôkladne spísané želanie rodičky (napr. súhlas s epidurálkou24, alebo súhlas s podávaním liekov tíšiacich pôrodné bolesti). K pôrodu samotnému pristupovať pozitívne, nepripúšťať si myšlienky na to, čo všetko by sa mohlo pokaziť a skomplikovať. Pomôže sústredenie sa nato, že túžobne očakávané bábätko sa bude už čoskoro túliť v náručí svojich rodičov.

Relaxácia

Uvedenie sa do stavu pokoja a pohody robí divy. K tomu môže pomôcť tehotenské cvičenie, masáž pre tehotné alebo od partnera, šálka dobrého čaju, prechádzka alebo akýkoľvek koníček. Nastávajúca mamička potom nemá toľko času zaoberať sa čiernymi myšlienkami, spojenými s obavou z pôrodu.

Vyhýbať sa strašidelným pôrodným historkám

Niektoré mamičky sa vyžívajú v prednášania o svojom hrôzostrašnom pôrode trvajúcom dva dni, neprekonateľných pôrodných bolestiach a pod. Odporúčanie je v takom prípade len jedno, poďakovať a odmietnuť. Takéto historky nastávajúcej mamičke akurát priťažia.

Homeopatiká

Strachu z pôrodu sa môže nastávajúca mamička pokúsiť zbaviť aj niektorými homeopatikami8.

Pred pôrodom

 • Gelsemium SEMPERVIRENS 15 alebo 30 CH riedenie
  • Dávkovanie: 5 granúl vo chvíli, keď začnú obavy z pôrodu
  • Použitie: strach a úzkosť pred pôrodom .

Počas pôrodu potom môžu pomôcť napr.

 • CAULOPHYLLUM THALICTROIDES 5 alebo 9 CH riedenie
  • Dávkovanie: pri nástupe maternicovej činnosti 5 granúl každých 30 minút, po odtoku plodovej vody 5 granúl každých 15 minút.
  • Použitie: nepravidelné, málo účinné, bolestivé kontrakcie, atonická (ochabnutá) maternica, pomalá prvá doba pôrodná.
 • Actaea racemosa 5 alebo 9 CH riedenie
  • Dávkovanie: rovnaké ako u Caulophyllum - pri nástupe maternicovej činnosti 5 granúl každých 30 minút, po odtoku plodovej vody 5 granúl každých 15 minút.
  • Použitie: kŕčovité bolesti hrdla maternice, nepravidelné a silné kontrakcie, bolesti, ktoré vystreľujú do stehien.

Schému liečby odporučí nastávajúcej mamičke gynekológ alebo lekár homeopat.

Prostá veta na záver

Niekedy môže pomôcť pri strachu z pôrodu jedna prostá veta: " Zvládli to iné, zvládnem to tiež." Ženy sú od prírody prispôsobené k rodeniu detí. Nič prirodzenejšie, než ako pôrod dieťatka neexistuje a pár hodín bolesti zato iste stojí.

Viac o strachu z pôrodu na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.jarodic.cz/cz/jak-prekonat-strach-z-porodu.php
 2. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=strach-z-porodu-jak-ho-prekonat&cisloclanku=2009100020
 3. http://www.zdravotnimagazin.cz/zdravi.4/jak-zvladnout-strach-z-porodu.6065.html
 4. http://www.vseprozdravi.cz/homeopatika-monokomponentni/tehotenstvi-a-kojeni.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti so strachom z pôrodu

Máš skúsenosť so strachom z pôrodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť