Menštruačný kalendár

1 skúsenosť

Menštruačný kalendár je skvelá pomôcka pre ženy vo všetkých životných situáciách. Či už si strážite svoje dni čisto len pre poriadok alebo ho sledujete podrobnejšie kvôli problémom, ktoré vám cyklus prináša, určite viete, že vďaka moderným technológiám je dnes vedenie kalendára hračka.

Moderné aplikácie umožňujú podrobné sledovanie menštruačného cyklu vrátane desiatok symptómov, kvality sexuálneho života a predpovede plodných i neplodných dní

Zatiaľ čo naše mamičky si zvyčajne vystačili s tým, že si do kalendára robili hviezdičky, my máme dnes k dispozícii celý rad vychytávok, ktoré nám sledovanie cyklu uľahčujú. Menštruačný kalendár nemusí slúžiť len na to, aby ste dopredu vedeli, kedy vaše dni očakávať. Zapisovať si môžete aj veľa symptómov, ktoré cyklus sprevádza, pocity či bolesť, ale tiež ovuláciu či frekvenciu pohlavného styku. Skvelým pomocníkom sú potom aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť do mobilu alebo počítača. Spočítať si dátum ďalšej menštruácie, plodných dní a ovulácie môžete tiež online napríklad v tejto kalkulačke.

Mentruačný kalendár 2019 na vytlačenie

Ak vám na zaznamenávanie dôležitých úloh a poznámok najviac vyhovuje obyčajný papier a ceruzka, možno ste zapisovanie svojej menštruácie za roky tabuľkovania už dobre vychytala. Rovnako dobre poslúži generáciami preverený stolový kalendár. Na internete môžete nájsť veľa vzorov, ako menštruačný kalendár vyrobiť a mať ho doma po ruke. Stiahnuť si kalendár môžete aj online, vytlačiť a už len dopĺňať svoje dni. Rozdielnou farbou ceruzky alebo iným znakom sa potom dajú zapisovať aj rôzne symptómy a udalosti, ktoré sú pre vás každý mesiac dôležité.

Menštruačný kalendár si môžete viesť aj v klasickom papierovom diári

Aplikácie do telefónu - skvelý pomocník pri strážení menštruačného cyklu

Výbornou pomôckou na sledovanie menštruačného cyklu sú aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť do mobilu aj do počítača.

Menštruačný kalendár ako aplikácia do telefónu je ideálny, ak nemáte veľa času a zapisovanie často vynechávate. Telefón máte obvykle po ruke, stačí len párkrát kliknúť a môžete zaznamenať.
Skvele sa hodí aj vo chvíli, keď sa vás gynekológ spýta na dátum vašej poslednej menštruácie a vy podľa indícií márne spomínate.

Aplikácia s menštruačným kalendárom urobí veľa práce za vás. Aj keď do neho zapíšete len dátum začiatku vašej menštruácie, aplikácia sa postará o mnoho ďalšieho. Najzákladnejšiou vlastnosťou menštruačného kalendára po zadaní dní, kedy máte menštruáciu, je automatický výpočet predpokladu plodných dní. U väčšiny aplikácií si ale môžete zapisovať mnoho ďalších udalostí, ktoré vás zaujímajú a ktoré chcete sledovať. Aplikácie tak bývajú skvele využiteľné ako pre ženy, ktoré berú antikoncepciu2, tak naopak pre ženy, ktoré sa chránia prirodzene či sa snažia o bábätko. Zaznamenávať sa dajú aj lieky, ktoré užívate - ak sa chránite antikoncepčnými tabletkami alebo naopak užívate lieky, ktoré vám k otehotneniu majú pomôcť.

Zapisovanie pocitov aj sexuálneho styku

Do kalendára môžete zapisovať aj sexuálny styk, vrátane hodnotenia jeho kvality a frekvencie. Aj keď si zrovna neželáte otehotnieť, vedomosti o tom, ako fungujú vaše sexuálne potreby v čase, sa v prípade riešenia akýchkoľvek ťažkostí môžu hodiť.

Ženám, ktoré majú počas cyklu ťažkosti, pomôže zapisovanie pridružených pocitov a príznakov. U celej rady aplikácií je možné zapisovať desiatky symptómov, od teploty, hustoty hlienu krčka maternice až po bolesti hlavy, nevoľnosti a napätie v prsiach.

Vyhodnotenie nielen samotného cyklu, ale aj všetkých pridružených ťažkostí, je potom možné jednoduchým kliknutím - bez nutnosti vypisovania a pozorovania dát, ktoré nazbierate, vám aplikácia sama vygeneruje graf alebo tabuľku so všetkými poznámkami, ktoré ste si zapísali.

V prípade, že otehotniete, viacero kalendárov umožňuje priamy skok do kalendára, ktorý sleduje rast vášho bábätka v každom týždni tehotenstva až po dátum vášho pôrodu.

Aplikácie tak bývajú skvele využiteľné ako pre ženy, ktoré berú antikoncepciu, tak naopak pre ženy, ktoré sa chránia prirodzene či sa snažia o bábätko

Najlepšie hodnotené aplikácie pre Android a iOS:

WomanLog

  • táto aplikácia umožňuje sledovať okrem predpovede menštruácie tiež plodné dni a fázy Mesiaca. Zvlášť vyznačené sú plodné a neplodné dni. Zapisovať si môžete desiatky symptómov, pohlavný styk vrátane hodnotenia vášho orgazmu a zaznamenania, či bol styk chránený alebo nie. Sledovať cyklus môžete ako v bežnom režime kalendára, tak za pomoci niekoľkých tabuliek a grafov, ktoré si môžete nechať posielať na mail alebo rovno tlačiť. Nastaviť si môžete aj rôzne upozornenia, ktoré vám kalendár bude posielať.

Menštruačný kalendár od Simple Design Ltd.

  • veľmi rozsiahly kalendár s jednoduchým zobrazením ako očakávanej menštruácie, tak ovulácie. Zapisovať si môžete veľa symptómov, teplotu, hmotnosť alebo náladu. Vyberať môžete aj z prednastavených 64 ponúk symptómov. Aj z tejto aplikácie je možné všetky dáta zálohovať na mail alebo rovno tabuľky a grafy tlačiť.

Menštruačný a ovulačný kalendár Flo +

  • tento menštruačný kalendár je prezentovaný ako osobný diár. Okrem zapisovania menštruácie a generácie plodných a neplodných dní ponúka aplikácia podrobné sledovanie obdobia PMS5. Zameriava sa viac na ženy, ktoré chcú otehotnieť. Kalendár ponúka zaznamenávanie tehotenských testov, bazálnej teploty a ovulačných testov, tehotenskú kalkulačku a priamy prechod do aplikácie pre nastávajúce mamičky.

Súvisiace články

Súvisiace články

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s menštruačným kalendárom

Máš skúsenosť s menštruačným kalendárom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
olifcek
7. mar 2019

Používam

Ja použíivam www.mojkalendarik.sk už pár rokov, spokojnosť :-)
0 poďakovaní