Vysadenie antikoncepcie

Hormonálna antikoncepcia je bezpochyby vynález, ktorý ovplyvnil nespočetné množstvo vecí v našich životoch. To, že máte pohodlnú kontrolu nad svojou plodnosťou, je len jeden z dôvodov, prečo ste po antikoncepcii siahli. Hormonálna antikoncepcia pomáha aj s problematickou pleťou, nepravidelnosťou menštruácie a jej bolestivosťou, aj s celým radom ochorení.

Neobávajte sa nepríjemných prejavov vysadenia hormónov. Ak dáte telu priestor, čas a naučíte sa váš cyklus znovu cítiť a chápať, telo sa vám odmení.

Ak sa rozhodnete hormonálnu antikoncepciu4 vysadiť, možno sa obávate, čo sa s vaším telom stane. Všetky prejavy hormonálneho cyklu, ktorý sa zase musí naučiť starať sa sám o seba, sú veľmi individuálne. Ak antikoncepciu prestávate užívať z dôvodu, že si prajete otehotnieť, je dobré si na to vyhradiť dostatok času a nechať telo, aby si s hormonálnymi výkyvmi poradilo.

Ako postupovať, ak sa rozhodnete antikoncepciu vysadiť?

Ak sa rozhodnete prestať užívať hormonálnu antikoncepciu, posledné balenie doberte až do konca. Nikdy neprestávajte brať antikoncepciu uprostred cyklu. Je to pre telo nebezpečné. Po vysadení je telo plné umelých hormónov, ktoré do tela nepatria a telo sa ich bude zbavovať. Dodržiavajte aj pokyny uvedené v príbalovom letáku hormonálnej antikoncepcie.

Ako telo podporiť, aby sa s vysadením antikoncepcie popasoval čo najlepšie?

Po mnohoročnom užívaní antikoncepcie je pre telo jej vysadenie šokom. Musí sa naučiť využívať svoje zdroje bez pomoci stimulácie hormónmi, môžu mu chýbať niektoré vitamíny a minerály.

Aby sa telu podarilo adaptovať sa na novú situáciu čo najlepšie, môžete mu pomôcť dodávaním vitamínu C, B, železa a zinku. Oplatí sa piť veľa čistej vody a naopak sa ideálne vyhnúť alkoholu a cukru - to podporí regeneráciu organizmu.

Aby sa váš cyklus rýchlejšie zrovnal, možno využiť aj dary prírody. Bylinkárky odporúčajú na ženský cyklus piť čaj napríklad z alchemilky, jarabiny vtáčej alebo angeliky. Tieto byliny dokážu pomôcť s tvorbou ženských hormónov.

S očistou tela od hormónov vie dobre pomôcť aj pravidelný pohyb - behajte, choďte pešo, jedzte zdravo, pite zelený čaj.

Čo teda dodržiavať?

  • dopĺňajte vitamín C, B, železo a zinok
  • pite veľa čistej vody
  • vyvarujte sa alkoholu
  • jedzte menej cukru
  • pravidelne sa hýbte (beh, prechádzky atď.)
  • pite zelený čaj

S očistou po vysadení hormonálnej antikoncepcie vám pomôže zelený čaj

Obnoví sa menštruačný cyklus ihneď?

Či sa menštruácia obnoví, ako rýchlo a či bude pravidelná, závisí najmä od toho, či u vás nastane ovulácia. Niektorým ženám sa naštartuje cyklus hneď prvý mesiac, iným sa môže menštruácia obnoviť až po týždňoch alebo mesiacoch.

Cyklu možno s obnovou pomôcť podávaním vyššie zmienených vitamínov. Najmä vitamín C dokáže v cykle zohrať veľkú úlohu - dokáže podporiť produkciu estrogénu a zväčšuje steny maternice. Tá sa následne začne sťahovať a spustí sa menštruácia.

Všeobecne povedané, telo by sa po vysadení antikoncepcie malo vrátiť k bežnému menštruačnému cyklu do dvoch až troch mesiacov. Je to však veľmi individuálne. Zvyčajne platí, že ak ste mali problémy s pravidelnosťou už pred užívaním antikoncepcie, môžete ich teraz prežívať znova.

Psychické ťažkosti po vysadení antikoncepcie

Niektoré ženy sa po vysadení antikoncepcie sťažujú na psychiku - celkovú únavu, nechuť do života až depresiu1. Na vine býva najčastejšie hormón štítnej žľazy tyroxín. Ten má v ženskom tele na starosti metabolizmus a ak je ho nedostatok, celé fungovanie tela sa spomaľuje. Pokiaľ ani po doplnení vitamínov a uplynutí dlhšej doby ťažkosti nepoľavujú, zverte sa svojmu gynekológovi, ktorý vám môže odporučiť vyšetrenie u endokrinológa.

Je pravda, že sa mi zhorší pleť?

Ak jednou z motivácií, prečo ste antikoncepciu začali užívať, bola túžba zbaviť sa nevzhľadného akné1, je pravdepodobné, že sa vám toto ochorenie kože vráti.

Vady na kráse v podobe vyrážok sú spôsobené najmä postupným narastaním hormónu testosterónu. Tento hormón má na svedomí zvýšenú produkciu kožného mazu, ktorá otvára cestu baktériám, ktoré zápalové miesta spôsobujú.

V čase, keď antikoncepciu vysadíte, je teda starostlivosť o pleť dôležitejšia, ako inokedy. Pravidelne ju ošetrujte, nezabudnite na hydratáciu a pozor si dávajte na časté dotýkanie sa tváre špinavými rukami. Starostlivosť sa vám oplatí. Pokiaľ bude akné silné, či sa vám nebude dariť ho liečiť, pomoc môžete nájsť u dermatológa.

Pleť pravidelne ošetrujte, nezabudnite na hydratáciu

Bude mať vysadenie antikoncepcie vplyv na moju váhu?

Na prepojenie antikoncepcie s telesnou váhou sa viaže mnoho mýtov a poloprávd. Súvislosť medzi navýšením či znížením telesnej váhy počas užívania antikoncepcie a jej vysadením však nie je potvrdená.

Niektoré ženy po vysadení priberajú, niektoré naopak niekoľko kíl schudnú. Na tomto jave sa môžu podieľať niektoré hormóny, zadržiavanie vody, ale aj pocit psychickej nepohody. Veľkú úlohu tak v otázke naberania kíl hrá to, ako sa celkovo cítite a či je pre vás zmena príjemná alebo nie.

Zmení sa nejako moja sexuálna túžba?

Zmena libida je ďalším strašiakom, ktorý (ne) užívanie antikoncepcie sprevádza. Mnoho žien trpí nedostatkom sexuálnej túžby počas užívania antikoncepcie, ďalšia skupina spoznáva túto situáciu až vo chvíli, keď lieky vysadí.

V tom, akú cítite túžbu sa milovať, hrajú veľkú úlohu hormóny. Počas plodných dní, ktoré vrcholia ovuláciou, mnoho žien môže pozorovať zvýšenú sexuálnu túžbu. Je to naprogramované prírodou, aby ste sa chceli milovať, keď ste najviac plodná.

Ak ste mali s chuťou na sex ťažkosti, keď ste brali antikoncepciu, obnova ovulácie vám môže priniesť krásne pocity aj skvelý sex.

Naopak nevýhodou nepoužívania antikoncepcie je psychický vplyv. Mnoho žien má, možno nevedomky, strach, že otehotnejú, čo im bráni si sex užiť tak, ako by chceli. Po vysadení hormonálnej antikoncepcie potom s týmito pocitmi bojujú a často, ak si neželajú otehotnieť, rozhodnutie o vysadení banujú.

Užiť si sex obohatený prirodzenými hormónmi, ktoré sa vyplavujú počas ovulácie, si možno aj bez hormonálnej ochrany. Ak sa naučíte dobre poznať svoje telo a cyklus, môžete si sex užívať aj pomocou prirodzených metód antikoncepcie. Dovtedy vám môžu pomôcť s kontrolou plodnosti napríklad bariérové metódy antikoncepcie, ako je kondóm alebo pesar.

Výtok po vysadení antikoncepcie

V diskusiách ohľadom vysadení antikoncepcie sa možno dočítať, že sa ženy často sťažujú na nepríjemný výtok, ktorý sa objavuje najčastejšie uprostred cyklu. Pokiaľ ale výtok nesvrbí, nepáli a nesprevádza ho bolestivosť podbruška, ide sa o úplne prirodzený jav. Len ste na neho možno za roky s antikoncepciou zabudli.

Výtok, ktorý sa objavuje uprostred cyklu, dá sa opísať ako hustý, väzký hlien, ktorý prechádza do vodnatého, hojného výtoku, je totiž známkou prebiehajúcej ovulácie. Je to úplne v poriadku a naopak je tento jav dôkazom, že si vaše telo dokázalo obnoviť menštruačný cyklus.

Naopak, ak tento výtok nezaznamenáte, je dobré sa zveriť svojmu gynekológovi alebo sa v období, kedy by u vás ovulácia mala nastať, kontrolovať pomocou ovulačných testov1.

Hormonálna antikoncepcia sa v niektorých prípadoch predpisuje ako terapia, ktorá býva zavŕšená oplodnením ihneď po jej vysadení.

Vysadila som antikoncepciu, pretože si želám otehotnieť

Ak ste prestali brať antikoncepciu práve kvôli tomu, aby ste otehotneli, je pre vás naštartovanie pravidelnej menštruácie kľúčové.

Ak ste antikoncepciu užívali dlhé roky, možno pre vás bude zložitejšie sa vo vašom novom menštruačnom cykle orientovať. Skvelým pomocníkom je menštruačný kalendár1, ktorý môžete mať nainštalovaný napríklad aj v mobile. Do neho si môžete okrem menštruácie zapisovať celý rad symptómov, frekvenciu sexuálneho styku a najmä možno vďaka výpočtom v aplikácii pozorovať, kedy máte očakávať vaše plodné dni.

To, že sa pozorovaním naučíte rozpoznávať príznaky a prejavy svojho mesačného cyklu, pre vás môže byť veľkým prínosom pri snažení sa o bábätko. Doprajte si na to dostatok času, počas ktorého sa vaše telo dá do poriadku, očistí sa od nežiaducich zvyškov hormónov a vy s nadobudnutými znalosťami o vašom tele budete mať oveľa ľahšiu cestu za vysnívaným bábätkom.

Otehotnieť samozrejme možno ihneď po tom, kedy antikoncepciu vysadíte. Niektoré zdroje uvádzajú, že až 20% žien otehotnie po vysadení antikoncepcie oveľa ľahšie a rýchlejšie, než keby ju nikdy neužívali.

Hormonálna antikoncepcia sa v niektorých prípadoch, ako je napríklad liečba endometriózy4, predpisuje ako terapia, ktorá býva zavŕšená oplodnením ihneď po jej vysadení. Na zdravie dieťaťa predchádzajúce užívanie antikoncepcie nemá vplyv. Početné výskumy odkazujú na maximálne polpercentné zvýšenie rizika vrodených chýb.

Vysadenie antikoncepcie a menopauza

Ak sa rozhodnete vysadiť antikoncepciu v neskoršom veku 40 až 50 rokov, obnova vášho cyklu môže byť sťažená tým, že vaše telo postupne prechádza do menopauzy. Postupné ubúdanie vajíčok mohlo byť antikoncepciou maskované, preto vás môže prekvapiť.

Rozhodne nepodceňujte pravidelné kontroly u vášho gynekológa ani po štyridsiatke a so všetkými pocity a priebehom cyklu sa mu zverte.

Antikoncepcia a operácia - je nutné ju vysádzať?

Ak vás čaká plánovaná operácia a vy neviete, či je antikoncepciu nutné pred zákrokom vysadiť, poraďte sa s lekárom, ktorý vás ošetruje a posiela na operáciu.

Na tom, či je potrebné antikoncepciu vysadiť, sa podieľa najmä spôsob rekonvalescencie po operácii. Všeobecne platí, že ak budete môcť niekoľko hodín po operácii vstať a chodiť a následne sa samostatne hýbať, nie je nutné antikoncepciu vysádzať.

Rozhovor s gynekologičkou MUDr. Radmilou Sládičekovou

V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Radmilou Sládičekovou:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:13​ Predstavenie hosťa a témy.
  • 00:34​​ Mýtus 1: Antikoncepcia obsahuje veľké množstvo hormónov
  • 01:16​​ Aké "neantikoncepčné benefity" nám HAK ponúka?
  • 02:25​​​ Čo je jednozložková hormonálna antikoncepcia a aké sú jej výhody?
  • 02:47​​ Mýtus 2: Dojčenie je spoľahlivá forma antikoncepcie
  • 03:26​​​ Mýtus 3: Z antikoncepcie sa priberá
  • 04:50​​​ Mýtus 4: Antikoncepcia spôsobuje smrteľnú embóliu
  • 05:31​​ HAK u žien so zvýšeným rizikom tromboembolických stavov
  • 06:10​​​​ Mýtus 5: Antikoncepcia spôsobuje rakovinu
  • 07:30​​​​ Mýtus 6: Po vysadení antikoncepcie už neotehotniem
  • 08:34​​​​ Dlhé cykly. Je nutné menštruovať každý mesiac?
  • 09:39​​​​ Mýtus 7: Antikoncepciu je potrebné raz za čas vysadiť
  • 10:25​​​​​ Tabletka po - postkoitálna antikoncepcia
  • 11:30​​​ Plánovanie rodičovstva
  • 12:06​​​ Vlastnosti modernej antikoncepcie

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Kedy je čas na prvé dieťa?


🎞️ Všetko o menštruácii


🎞️ Ako otehotnieť?


Viac o vysadení antikoncepcie na modrykonik.sk

Použité zdroje:

  1. https://www.mujkalisek.cz/cs/blog/zdrave-telo/jak-vysadit-hormonalni-antikoncepci
  2. https://www.prozeny.cz/clanek/co-se-deje-po-vysazeni-antikoncepce-meni-se-plet-i-chut-na-sex-9315
  3. https://www.idnes.cz/onadnes/deti/vysazeni-antikoncepce-a-poceti.A140721_162215_deti_haa

Hodnotenia a skúsenosti s vysadením antikoncepcie

Máš skúsenosť s vysadením antikoncepcie?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
janulienka83  4. apr 2019

Lekár mi neodporúča vysadenie antikoncepcie

Ja som antikoncepciu chcela vysadiť už pred dvoma rokmi, povedala som o tom doktorovi pri preventívke. Aj na ďalšej preventívke som mu to hovorila.
Beriem antikoncepciu už osem rokov a keď som mu povedala, že by som chcela vysadiť tabletky, tak mi to neodporučil. Že ak neplánujem otehotnieť, tak by pre moje zdravie nebolo dobré ich vysadiť. Že teraz mám vaječníky uspané, aj všetky činnosti v organizme, ktoré súvisia s hormónmi. Že keby som tabletky vysadila, tak sa mi spustia všetky hormonálne pohyby, že môžem začať mať problémy s cystami, prípadne nádormi na vaječníkoch, maternici alebo prsníkoch. A že mi odporúča brať antikoncepciu až do prechodu, kedy vaječníky samé budú končiť svoju aktivitu a nič z vyššie spomínaného by mi už nemalo hroziť. A že beriem také tabletky, ktoré obsahujú malé množstvo hormónov, že nemusím mať obavu z toho, že moje telo je zaplavené chémiou.
Tak teraz neviem čo mám robiť. Či sa držať jeho rád alebo tabletky vysadiť aj napriek tomu čo mi hovoril.
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke