Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Anhydramnion

Anhydramnion je úplne chýbanie plodovej vody. Výkon, ktorého cieľom je zväčšenie objemu plodovej vody sa nazýva amnioinfúzia. Tento stav môže spôsobiť celý rad problémov.

Plodová voda je dôležitá pre správny vývoj plodu, je tvorená bunkami amnia, močovinou, bielkovinou a glukózou. Na jej zloženie má vplyv aj činnosť močového a tráviaceho traktu plodu.

Jednou z najvážnejších komplikácii anhydramnionu je, že pľúca sa nevyvinú správne. V plodovej vode sa nachádza enzým prolín, ktorý je potrebný na dozrievanie pľúcnych alveolov. Nedostatok plodovej vody môže spôsobiť malformácie plodu, napr. Potterov syndróm.

Anhydramnion je najčastejšie výsledkom zlého vývoja obličiek plodu alebo močových ciest. Plod, ktorý sa vyvíja úplne bez obličiek, močovodov alebo močového mechúra pravdepodobne zomrie hneď po narodení. Ak sú tieto orgány prítomné, ale málo rozvinuté, dieťa sa dá udržať pri živote, pokiaľ nie je pripravené podstúpiť reparačné operácie, prípadne transplantáciu obličiek.

Viac o anhydramnione na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Halouzková, Kateřina: Invazivní výkony v těhotenství [online]. 2013 [cit. 2013-07-30]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Romana Gerychová. Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/388252/lf_b/>.
  2. http://www.wisegeek.com/what-is-anhydramnios.htm
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s anhydramnionom

Máš skúsenosť s anhydramnionom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť