Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Polyhydramnion

Polyhydramnion je nadbytok plodovej vody. Objavuje sa v 1 až 1,5% tehotenstiev. V prípade zmnoženia plodovej vody môže tehotná žena pociťovať pohybové, tlakové, tráviace a dýchacie ťažkosti, únavu, opuchy dolných končatín. Tehotenské brucho je guľaté a zväčšené. Maternica a koža na bruchu je napnutá a lesklá. Plod vykazuje vysokú mieru pohyblivosti2, často zaberá polohu plávajúcej žaby. Tehotná žena pohyby plodu pociťuje slabo alebo vôbec. Kardiotokografické vyšetrenie oziev plodu býva ťažko uskutočniteľné, tep srdca je cez veľké množstvo plodovej vody zle počuť. Medzi riziká zvýšeného množstva plodovej vody patrí vyhreznutie pupočníka, odlúčenie placenty, predčasný pôrod6, vnútromaternicové úmrtie plodu.

Zvyčajne sa množstvo plodovej vody zvyšuje postupne (chronický polyhydramnion) počas posledných týždňov tehotenstva. Často ale dochádza k predčasnému odtoku plodovej vody2 a následne k pôrodu32. V niektorých prípadoch ku vzniku nadbytku plodovej vody dôjde už v druhom trimestri tehotenstva (napr. pri vážnych vývinových vadách plodu, pri prekážke v placentárnom krvnom obehu u jednovaječných dvojčiat, a to počas niekoľkých málo dní (akútny polyhydramnion). Vtedy býva nevyhnutné vyvolanie pôrodu29.

Fetálne príčiny - na strane plodu

 • Vývinové chyby plodu: napr. defekty nervovej trubice, neurologické poruchy (znížené prehĺtanie plodovej vody), vývinové chyby, prekážky či zúženie v tráviacej, vylučovacej alebo dýchacej sústave, zlá funkcia štítnej žľazy9, kardiovaskulárne problémy, kostrové abnormality, Downov syndróm2 (Trizomia 21), Edwardsov syndróm2 (Trizomia 18),
 • transfúzny syndróm medzi monochoriálními dvojčatami1,
 • hydrops plodu (hromadenie tekutiny v častiach plodu),
 • obmedzená hybnosť plodu,
 • poruchy funkčnosti placenty,
 • vnútromaternicové infekcie.

Materské príčiny - na strane matky

Príznaky

Komplikácie

Čím skôr sa polyhydramnion v gravidite vyskytne, tým je vyššie riziko vzniku komplikácií.1

Diagnostika

V diagnostike sa využíva ultrazvuk, kedy sa presne určí množstvo plodovej vody. Ďalej sa vyšetruje karyotyp na prítomnosť možných vrodených chýb a vyšetrenie hladiny glukózy.

Liečba

Jednoduché prípady polyhydramnionu zvyčajne nevyžadujú liečbu. V iných prípadoch sa rieši základná príčina vzniku, ako napr. liečba diabetu.

Lekársky výkon, ktorého cieľom je zredukovať abnormálne množstvo plodovej vody sa nazýva amniodrenáž.

Viac o polyhydramnione na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Halouzková, Kateřina: Invazivní výkony v těhotenství [online]. 2013 [cit. 2013-07-30]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Romana Gerychová. Dostupné z: <http://is.muni.cz/th/388252/lf_b/>.
 2. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/
 3. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/nepravidelnosti/nepravidelnosti-plodove-...
 4. http://radiopaedia.org/articles/polyhydramnios
 5. http://en.wikipedia.org/wiki/Polyhydramnios
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s polyhydramnionom

Máš skúsenosť s polyhydramnionom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
petulaptt  15. jan 2015

Polyhydramnion

V tehotenstve som mala cukrovku a s tým spojené aj zvýšené množstvo plodovej vody, ktorá mi samovoľne začala odtekať, teda vskutku na jej množstvo skôr valiť, v 35tt. Keď mi zistili polyhydramnion v dôsledku cukrovky, vlastne to nikto veľmi neriešil, iba som bola sledovaná v rámci rizikového tehotenstva aj kvôli ostatným komplikáciám v tehotenstve.
V rámci tohto som mala oveľa väčšie brucho od začiatku a aj ho bolo dosť skoro vidieť ako u iných mamičiek v tom isto tt, ale v tom čase tomu ešte nikto nevenoval pozornosť. Veľakrát som sa stretla s narážkami, že čakám určite dvojičky. Bábätko tak vďaka zväčšenému brušku, malo dosť veľa miesta na pohyb aj v čase vyššej gravidity, keď už lekári vraveli, že by malo mať už menej miesta a tak sa menej hýbať. Mne bábätko v brušku robilo ródeo do poslednej chvíle.
0 ľudí považuje za užitočné