Polyhydramnion je nadbytok plodovej vody. Objavuje sa v 1 až 1,5% tehotenstiev. V prípade zmnoženia plodovej vody môže tehotná žena pociťovať pohybové, tlakové, tráviace a dýchacie ťažkosti, únavu, opuchy dolných končatín. Tehotenské brucho je guľaté a zväčšené. Maternica a koža na bruchu je napnutá a lesklá. Plod vykazuje vysokú mieru pohyblivosti2, často zaberá polohu plávajúcej žaby. Tehotná žena pohyby plodu pociťuje slabo alebo vôbec. Kardiotokografické vyšetrenie oziev plodu býva ťažko uskutočniteľné, tep srdca je cez veľké množstvo plodovej vody zle počuť. Medzi riziká zvýšeného množstva plodovej vody patrí vyhreznutie pupočníka, odlúčenie placenty, predčasný pôrod6, vnútromaternicové úmrtie plodu.
Zvyčajne sa množstvo plodovej vody zvyšuje postupne (chronický polyhydramnion) počas posledných týždňov tehotenstva. Často ale dochádza k predčasnému odtoku plodovej vody2 a následne k pôrodu32. V niektorých prípadoch ku vzniku nadbytku plodovej vody dôjde už v druhom trimestri tehotenstva (napr. pri vážnych vývinových vadách plodu, pri prekážke v placentárnom krvnom obehu u jednovaječných dvojčiat, a to počas niekoľkých málo dní (akútny polyhydramnion). Vtedy býva nevyhnutné vyvolanie pôrodu29.
Čím skôr sa polyhydramnion v gravidite vyskytne, tým je vyššie riziko vzniku komplikácií.1
V diagnostike sa využíva ultrazvuk, kedy sa presne určí množstvo plodovej vody. Ďalej sa vyšetruje karyotyp na prítomnosť možných vrodených chýb a vyšetrenie hladiny glukózy.
Jednoduché prípady polyhydramnionu zvyčajne nevyžadujú liečbu. V iných prípadoch sa rieši základná príčina vzniku, ako napr. liečba diabetu.
Lekársky výkon, ktorého cieľom je zredukovať abnormálne množstvo plodovej vody sa nazýva amniodrenáž.