Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Predčasný odtok plodovej vody

Predčasný odtok plodovej vodyVeľmi závažným príznakom predčasného pôrodu je predčasný odtok plodovej vody. Ak má tehotná žena podozrenie, že by mohlo ísť o odtok, či len únik plodovej vody, je nutná návšteva lekára. Ten, za pomoci špeciálneho činidla, dokáže prípadný odtok plodovej vody potvrdiť, či vylúčiť. K tomuto testu je potrebné, aby nastávajúca mamička k lekárovi doniesla použitú hygienickú vložku so vzorkou tekutiny. Odtok plodovej vody je možné tiež potvrdiť pri vyšetrení gynekologickými zrkadlami .

V literatúre sa uvádza, že k predčasnému odtoku plodovej vody dochádza pri cca 4,5-14 % tehotenstvách. Táto situácia je pokladaná za začiatok pôrodu32, či potratu3. Čím skôr v priebehu tehotenstva dôjde k predčasnému odtoku plodovej vody, tým sú dôsledky závažnejšie.

Predčasný odtok plodovej vody je jednou z najčastejších príčin predčasných pôrodov6 a podľa odhadov je zodpovedný za tretinu perinatálnych úmrtí nezrelých novorodencov.

Pri potvrdenom predčasnom odtoku vody je nevyhnutné, aby budúca mamička bola urýchlene hospitalizovaná a podrobená týmto vyšetreniam:

 • Laboratórne určenie markerov (jednoznačných signálov) infekcie - leukocyty a C - reaktívny proteín. K známkam infekcie patria napr. zvýšená telesná teplota nad 38 ° C, vzostup počtu bielych krviniek, zapáchajúci pošvový výtok, citlivosť maternice, zrýchlený pulz nastávajúce mamičky, či plodu a tiež negatívne CTG (kardiotokograf)
 • Mikrobiologické vyšetrenie - pri ktorom bude nastávajúcej mamičke odobraná kultivácia z pošvy a krčka maternice
 • Ultrazvukové vyšetrenie
 • Určenie biofyzikálneho profilu (odhad aktivity plodu a jeho podmienok v maternici) - 6 a menej bodov poukazuje na infekciu plodového vajca .
 • Kardiotokografické vyšetrenie (CTG) - pre vylúčenie tiesne plodu .
 • Pri predčasnom odtoku plodovej vody je potrebné obmedziť vaginálne vyšetrenie na najmenšiu možnú mieru .

V rozhodovaní o spôsobe vedenia pôrodu je nevyhnutné zohľadniť najmä dĺžku tehotenstva, polohu bábätka, jeho stav a tiež stav nastávajúce mamičky.

Predčasný odtok plodovej vody do 28. týždňa tehotenstva

Pokiaľ dôjde k odtoku plodovej vody takto skoro, je tehotná žena prevezená do špecializovaného perinatologického centra. V prípade, že nebola preukázaná infekcia plodových obalov, infekcie budúcej mamičky, tieseň bábätka, či pozitívna kultivácia GBS (prítomnosť Streptokoka skupiny B v pošve tehotnej ženy4) je volený vyčkávací postup.

Prístup je vždy veľmi individuálny za pomoci konzultácií s pediatrami. Tehotnej žene sú preventívne podávané antibiotiká.

Predčasný odtok plodovej vody medzi 28. - 31. týždňom tehotenstva

Aj v tomto prípade je nevyhnutné, aby bola tehotná žena okamžite prevezená do špecializovaného perinatologického centra.

Po vylúčení infekcií, či tiesne bábätka je pôrod spravidla vyvolávaný za 72 hodín od odtoku plodovej vody. To je za 24 hodín od ukončenia podávania kortikosteroidov (pre dozretie pľúc bábätka). Nastávajúcej mamičke sú preventívne podávané tokolytiká, ktoré dokážu tlmiť predčasnú činnosť maternice, a antibiotiká4.

Predčasný odtok plodovej vody medzi 32. - 36. týždňom tehotenstva

Tehotná žena je odoslaná do špecializovaného perinatologického centra. Ak nie sú zistené infekcie, či tieseň bábätka, je pôrod vyvolávaný medzi 32. - 34. týždňom tehotenstva za 48 hodín. Ak je mamička v 35. - 36 . týždňa tehotenstva k vyvolaniu pôrodu32 sa pristupuje už za 24 hodín.

Nastávajúcej mamičke sú preventívne podávané tokolytiká do 34. týždňa tehotenstva, t.j. počas doby zrenia pľúc bábätka. Kortikosteroidy na podporu dozrievania pľúc plodu sú podávané taktiež do 34. týždňa tehotenstva vo forme 48 hodinovej kúry. Antibiotiká sú súčasťou preventívnej liečby infekcie.

Predčasný odtok plodovej vody v 37. a viac týždni tehotenstva

Ak nie sú identifikované známky infekcie, či tiesne bábätka je pôrod vyvolávaný29 za 24 hodín od odtoku plodovej vody. Antibiotická liečba je zahájená 12 hodín od odtoku plodovej vody.

Možné príčiny predčasného odtoku plodovej vody

 • Infekcie STD (sexuálne prenosné choroby)
 • Zápal blán dolného segmentu plodového vajca
 • Insuficiencia (nedostatočnosť) krčka maternice
 • Predčasná činnosť maternice
 • Viacpočetné tehotenstvo
 • Krvácanie1
 • Predchadzajúci predčasný pôrod6
 • Hroziaci predčasný pôrod - Anamnéza
 • Konizácia krčka maternice7
 • Amniocentéza17
 • Vrodené vývojové chyby maternice
 • Pohlavný styk
 • Trauma - napr. pád na bruško, autonehoda a pod.
 • Ťažká fyzická námaha
 • Nízke sociálno-ekonomické postavenie

Vo väčšine prípadov sa podarí príčina predčasného odtoku plodovej vody určiť, v malom percente však nie je možné určiť klinicky jasnú diagnózu.


YouTube Modrý koník

Nevynechajte zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Môj syn prežil celé tehotenstvo bez plodovej vody

Viac o predčasnom odtoku plodovej vody na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.rodicka.cz/odtok-plodove-vody-byva-n...
 2. https://web.archive.org/web/20100430123037/http...
 3. http://www.nsphav.cz/pro-pacienty-a-navstevniky...
 4. http://lekari.porodnice.cz/predcasny-odtok-plod...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s predčasným odtokom plodovej vody

Máš skúsenosť s predčasným odtokom plodovej vody?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
bakuvi  26. okt 2020

Antibiotiká a potravinové alergie

Môj syn sa narodil týždeň pred plánovaným pôrodom. Okolo piatej ráno mi odtiekla plodová voda, ale nemala som kontrakcie. Po niekoľkých hodinách mi dali antibiotiká, už si nepamätám po koľkých presne a potom vyvolávačku. Antibiotiká mi boli podané dvakrát. Syn má niekoľko potravinových alergií a prvé tri mesiace veľmi veľa plakal, mal koliky. Myslím si, že za to môžu tie antibiotiká, že mu narušili črevnú mikroflóru. :/
0 ľudí považuje za užitočné
petulaptt  15. jan 2015

Odtok plodovej vody

Plodová voda mi odtiekla samovoľne v 35tt. Dodnes neviem, či kvoli zvýšenému množstvu plodovej vody (polyhydramnion) alebo preto, že bábätku sa u mňa nepáčilo, čo som si myslela už dlhšiu dobu, pretože sa stále pridružovalo viac a viac komplikácií. Tehotenská cukrovka, polyhydramnion, problémy s pečeňou, istý čas hrozil aj hellp syndrom, no ten bol našťastie odhalený dosť skoro, vďaka lekárovi, ktorému sa stále niečo nezdalo a dal robiť krvné testy "mimo programu" pre pokoj svojej duši.

Bábätko bolo od prvého pohybu veľmi hyperaktívne až do samotného pôrodu a tak som nadobudla pocit, že sa u mňa necítilo dobre :-( keď som prišla s valiacou sa vodou do pôrodnice, keďže jej bolo naozaj veľmi veľa, hneď ma vzali na príjem a následne na predpôrodné. Porobili vyšetrenia a nasadili kortikoidy na dozretie pľúc bábätka s tým, že ich treba dávať 48 hodín. Po dvoch dávkach sa ale moja Miška rozhodla, že stačí a ráno už chcela isť von. Lekári súhlasili, keďže zastaviť pôrod sa im nepodarilo a tak poobede 34 hodín po tom, čo mi voda začala vytekať prišla Miška na svet, našťastie s dozretými pľúcami.
1 človek považuje za užitočné