Vysoký krvný tlak v tehotenstve

Pre vysoký krvný tlak v tehotenstve nejedna nastávajúca mamička znervóznie. Prečo sa táto komplikácia spolu s rastúcim bruškom objavuje, ak predtým žena nemala vysoký krvný tlak, a kedy je skutočne nebezpečná? Poď si prečítať, aké sú rizikové faktory pre vznik hypertenzie v tehotenstve a aké následky môže zanechať na tvojom zdraví či vývine bábätka.
Vysoký tlak v tehotenstve hodnoty

V tehotenstve je dôležité pravidelné meranie krvného tlaku.

Čo je to krvný tlak?

  • Ide o silu krvi, ktorá pôsobí na cievnu stenu, pričom je nevyhnutná pre normálne prúdenie krvi v krvnom obehu. Hodnoty krvného tlaku v jednotlivých cievach sa líšia – rôznou silou prúdia v tepnách (artériách), žilách (vénach) a vlásočniciach (kapilárach).
  • Tepny sú cievy, ktoré pumpujú okysličenú krv smerom preč od srdca, pričom majú veľmi silnú a elastickú stenu. To je i dôvod, prečo krv v tepnách musí vyvíjať veľkú silu, aby mohla prúdiť. Steny vlásočníc sú o niečo tenšie a žily majú zo všetkých ciev najtenšie steny, preto v nich krv teda nemusí vyvíjať skoro žiadny tlak, aby mohla tiecť.
  • Krvný tlak, ktorý ti zobrazí displej tlakomeru, sa meria v tepnách. Ide o najvyšší tlak, ktorým srdce pumpuje okysličenú krv do tela.

Systolický a diastolický krvný tlak

  • Tep srdca v praxi predstavuje proces pumpovania krvi. Pri sťahu srdce vypudzuje krv do obehu a pri pokojovej etape sa krvou zasa plní. Týmto dvom fázam sa hovorí systola a diastola. Podľa toho sa jednotlivé hodnoty krvného tlaku, ktoré môžeš odčítať z tlakomeru, nazývajú systolický krvný tlak a diastolický krvný tlak.
  • Systolický tlak – ide o vrchnú číslicu na tlakomeri. Predstavuje najvyššiu možnú hodnotu tlaku, ktorou srdce vypudí krv do obehu, presnejšie do najväčšej tepny v ľudskom tele – aorty.
  • Diastolický tlak – ide o druhý údaj na tlakomeri. Takisto sa meria v aorte, tentokrát však vo chvíli, keď srdce relaxuje a napúšťa sa krvou. Hodnota diastolického tlaku je teda najmenšia možná hodnota tlaku odmerateľná v aorte.

Kedy je krvný tlak zvýšený?

Za ideálnu hodnotu krvného tlaku sa považuje 120/80 mmHg. Hypertenzia, teda zvýšený krvný tlak, sa diagnostikuje, ak hodnoty tlaku presiahnu hodnoty 140/90 mmHg. Rozlišujeme však aj stupne hypertenzie, ktoré sme zobrazili v tabuľke.

Stupeň hypertenzie Hodnoty krvného tlaku (rozpätie systolického krvného tlaku v mmHg/rozpätie diastolického krvného tlaku v mmHg)
Mierna hypertenzia 140/90 až 150/99
Stredne ťažká hypertenzia 150/100 až 159/109
Ťažká hypertenzia 160/110 až 170/110
Závažná hypertenzia viac ako 170/110

Vysoký krvný tlak v tehotenstve

  • Ak sa vysoký krvný tlak objaví už v prvých týždňoch tehotenstva, je pravdepodobné, že ide o chronickú hypertenziu a žena na ňu mala nábeh aj pred tehotenstvom, prípadne už hypertenziou pred tehotenstvom trpela. Avšak v prípade, že sa krvný tlak v tehotenstve zvýšil v priebehu druhého alebo tretieho trimestra, pričom v prvom trimestri boli hodnoty v poriadku, možno hypertenziu považovať za tehotenskú komplikáciu a reakciu na záťaž, ktorú gravidita pre ženský organizmus predstavuje.
  • Pri vysokom tlaku môžeš pociťovať tieto symptómy:
    • bolesti hlavy,
    • nepríjemnú odpoveď tvojho tela na fyzickú záťaž (nadmerné vyčerpanie, zahmlievanie pred očami)
    • závraty spojené s pocitom na omdletie,
    • pri rozvinutých komplikáciách spojených s vysokým tlakom sa môžu dostaviť aj menej častá potreba na močenie alebo zmena farby moču.

Rizikové faktory vysokého tlaku v tehotenstve

  • tehotenstvo po 30tke,
  • obezita,
  • fajčenie pred alebo počas tehotenstva,
  • cukrovka,
  • viacpočetné tehotenstvo,
  • rozvinutie hypertenzie v predchádzajúcom tehotenstve.

Riziká hypertenzie v tehotenstve

Vysoké hodnoty krvného tlaku predstavujú nebezpečenstvo ako pre matku, tak aj pre dieťatko. Miera rizika je závislá od stupňa hypertenzie a odpovede organizmu na prípadnú liečbu.

Vplyv vysokého krvného tlaku v tehotenstve na dieťa

  • Možno si to predstaviť tak, že v placente sú cievy, ktoré vyživujú rastúce dieťa a prúdi k nemu krv od matky prostredníctvom ciev v pupočnej šnúre. Bábätko ešte nemá úplne vyvinutý svoj vlastný krvný obeh, preto je na tomto krvnom zásobovaní závislé. Ak krvný tlak matky stúpne, cievy sa automaticky stiahnu, zmenšia svoj prietok a k dieťaťu tak môže tiecť menej krvi. Výsledkom je potom spomalený rast a vývoj dieťaťa, prípadne nedostatočný vývin jeho jednotlivých orgánov.
  • Priamymi následkami vysokého tlaku v tehotenstve na dieťa sú:
    • spomalený rast dieťaťa,
    • zvýšeného riziko predčasného pôrodu,6
    • vo vážnych prípadoch a pri neliečených stavoch potrat.

Vplyv vysokého krvného tlaku na organizmus tehotnej ženy

  • Tehotenstvo ako také predstavuje pre ženské telo obrovskú záťaž, s ktorou sa musí vyrovnať. Ak sa k tejto záťaži pridá aj vysoký krvný tlak, hrozí poškodenie tepien a vnútorných orgánov (mozgu, srdca, obličiek a v prípade ochorení súvisiacich s vysokým krvným tlakom aj pečene).

Liečba vysokého krvného tlaku v tehotenstve

  • Zvýšený tlak v tehotenstve tvoj lekár rozhodne nebude podceňovať. Je dosť možné, že ťa zverí do rúk odborníka, ktorý navrhne kontroly v jeho ambulancii, prípadne ťa na istý čas hospitalizuje.
  • Liečba závisí od stupňa hypertenzie, no určite ti bude odporučené vyradiť z jedálnička soľ a vyhýbať sa akejkoľvek námahe. Často sa zahajuje aj farmakologická liečba, avšak výber konkrétnych liekov závisí ako od tvojho zdravotného stavu, tak aj od stavu dieťaťa.

Vysoký krvný tlak v tehotenstve a preeklampsia

  • Meranie krvného tlaku prebieha na každej tehotenskej poradni. Nejde však len o rutinnú záležitosť, no deje sa tak z dôvodu, že vysoký krvný tlak je jedným z prvých príznakov preeklampsie – tehotenského ochorenia, ktoré v prípade neliečenia môže vyústiť do závažných stavov s fatálnymi následkami.
  • Ak sa preeklampsia vyskytne pred 34. týždňom tehotenstva, často máva súvis aj s nedostatočnou funkciou placenty, dôsledkom čoho dieťa v maternici dostáva menej živín a kyslíka.
  • Samotný zvýšený tlak v tehotenstve neznamená, že ide automaticky o preeklampsiu. Okrem vysokých hodnôt krvného tlaku sa preeklampsia vyznačuje zvýšenými hodnotami bielkovín v moči a vysokou hladinou kyseliny močovej v krvi. Ty zasa môžeš subjektívne pozorovať veľké opuchy na tvári a končatinách.

Preeklampsia

Prečo ti lekár meria na každej tehotenskej poradni krvný tlak a zdôrazňuje, aby si aj nabudúce nezabudla priniesť moč? Hoci sa môže zdať, že sú tieto merania len pre efekt, v skutočnosti majú svoj nesporný význam. Práve monitoring krvného tlaku a sledovanie bielkoviny v moči prispieva k skorej diagnostike preeklampsie. Čo to preeklampsia vlastne je, aké sú jej príznaky a prečo predstavuje riziko nielen pre nastávajúcu maminku, ale aj pre dieťatko? To sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

  • Neliečenie preeklampsie môže spôsobiť eklampsiu, pre ktorú je charakteristický eklamptický záchvat. Takisto sa u tehotných žien s preeklampsiou zvyšuje riziko vzniku HELLP syndrómu. Oba stavy ohrozujú na živote matku aj dieťa a je potrebný okamžitý zásah lekára.

Eklampsia

Možno si už v súvislosti s tehotenstvom počula o preeklampsii a eklampsii. Vieš však presne, o aké ochorenia alebo prejavy ide, v čom sú rozdielne a aké symptómy ich sprevádzajú? Ak ti tieto ťažšie sa vyslovujúce termíny nič nehovoria, poď si prečítať, čo sa za nimi skrýva. V skutočnosti totiž ide o život ohrozujúci stav, ktorého príznaky by mala poznať každá nastávajúca maminka.

HELLP syndróm

Počula si už o HELLP syndróme? Pravdou je, že sa o ňom hovorí len veľmi málo, no pritom ide o mimoriadne nebezpečný syndróm, ktorý sa môže končiť aj smrťou matky alebo dieťaťa. Má HELLP syndróm nejakú spojitosť s preeklampsiou a aké príznaky sú preň charakteristické?

Video: Všetko, čo potrebuješ vedieť o tehotenstve

Rozhovor: vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač


Ako správne merať tlak?

Ak máš obavy, či sa vysoký krvný tlak v tehotenstve môže týkať aj teba, určite nepodceňuj meranie tlaku v domácom prostredí. Vďaka tomu spoznáš, ktoré faktory ti môžu tlak zvyšovať a takisto sa vyhneš syndrómu bieleho plášťa – javu, kedy človeku stúpa krvný tlak len v ambulancii pri kontakte s lekárom.

  • Dodržiavaj pokyny na tlakomeri

Výrobca tlakomera v priloženej príručke vždy informuje o tom, ako správne tlakomer používať. Dozvieš sa tu tieto dôležité pokyny:

  • na ktorej ruke máš tlak merať,
  • či merať tlak v ľahu alebo v sede (zvyčajne sa pri tlakomeri s ramennou manžetou odporúča ľah a pri zápästnom tlakomeri zasa sed),
  • do akej polohy máš dať ruku, na ktorej si tlak meriaš.
  • Tlak si meraj po niekoľkých minútach pokoja

Tvoje telo reaguje na fyzickú záťaž zvyšovaním tlaku. Preto je dôležité pred meraním tlaku zostať v pokojovej polohe aspoň 15 minút. Tlak sa za ten čas stabilizuje na bežnú hodnotu, ktorá nie je ovplyvnená žiadnym faktorom. Takisto sa pred meraním tlaku neodporúča fajčiť, čo sa však v tehotenstve neodporúča všeobecne.

  • Merania vykonávaj v rovnakých časoch

Tlak si môžeš merať aj niekoľkokrát denne, avšak vždy to rob v rovnakých časoch – napríklad o 10tej ráno, pred obedom, ak zvykneš obedovať v rovnakom čase, okolo 17tej večer, atď… Je to dôležité z dôvodu, že ľudské telo podlieha biorytmu. V noci býva tlak najnižší, ráno začínajú jeho hodnoty stúpať, popoludní znovu klesá, aby večer znovu stúpal. Ak by si si tlak merala bez ohľadu na dennú hodinu a po niekoľkých dňoch by si tieto hodnoty porovnávala, náhle poklesy alebo vzostupy spôsobené meraním v odlišným časoch by ťa mohli len zbytočne vyľakať.


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Tehotenská cukrovka

Výskyt tehotenskej cukrovky (tiež gestačný diabetes mellitus) je u žien pomerne častým javom. Postihuje 2 - 5% tehotných žien.

Streptokok v tehotenstve

Prečo sa v tehotenstve robí vyšetrenie na streptokoka skupiny B a čo sa stane, ak ti lekár zvestuje pozitívny výsledok? Poď sa s nami pozrieť, ako toto vyšetrenie prebieha, v čom spočíva jeho dôležitosť a ako sa pozitívny streptokok v tehotenstve lieči.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s vysokým krvným tlakom v tehotenstve

Máš skúsenosť s vysokým krvným tlakom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nikelca  13. jan 2015

Ja a môj tlak

Asi od tretej poradne prestala mať sestrička trpezlivosť s mojím tlakom. Pod 130/90 som ho nikdy nemala a v tehotenstve mi vyskočil ešte vyššie. Doktorka bola na 2.poschodí bez výťahu a vždy som chodila na dohodnutý čas, tak ma brala hneď dnu. Moja kondička nebola ideálna a keď mi potom merala sestrička tlak, tak si skákal ako sa mu chcelo. Bol to však naozaj vysoký tlak z tehotenstva?
- Doktorke som cestovala hodinu autom.
- Vyliezla som na 2. poschodie.
- Prežila som branie krvi. Síce som darca krvi, ale sestrička mi žilu na prvýkrát nikdy netrafila. A ihlu len vytiahla a skúšala ďalej :)
- Pri meraní tlaku sa mi 2-krát odopla manžeta, tak mi ju sestrička pridržiavala.

Po takýchto výkonoch mi tlak vyskočil na 150/95 a podobne. Prvých párkrát sestrička aj opakovala meranie a na druhýkrát už bol mojich klasických 130/90, ale potom mi už vždy zapísala prvú hodnotu.

Mne však bolo väčšinou dobre. Odkedy mi prestalo bývať zle, som si tehotenstvo vedela vychutnávať :) Bielkoviny som nemala zvýšené, no keď videla doktorka moje hodnoty tlaku, poslala ma radšej na rizikové oddelenie do nemocnice. Bolo to deň pred oslavou mm- mal mať meniny :) Doktorka mi len povedala, že mám na 7 ráno byť v nemocnici na rizikovej poradni. Nalačno.

Tak som to našla a o siedmej ráno som si tam sadla. Nahrala som nové skóre na tertrise, spočítala dlaždičky na zemi a poslala asi milión SMS všetkým, ktorých som mala v zozname a boli ochotní si so mnou písať :) O 8 prišla sestrička a povedala, že až o 9 doktor príde, keď skončí vizitu. Urobila mi zatiaľ aspoň sono. Potom som čakala do 9, kedy mi sestrička povedala, že síce doktor vizitu dokončil, ale už išiel operovať. Fajn... o 10 sa nado mnou zľutovala, odmerala mi tlak- klasicky, nie digitálnym tlakomerom, a môj tlak bol krásnych 130/90. Pozrela na mňa prekvapene, čo tam robím. Ukázala som jej tehotenskú knižku s hodnotami bijúcimi na poplach a porozprávala o zážitkoch, ktoré predchádzajú meraniam... usmiala sa, zobrala mi krv a poslala ma najesť sa, že keď doktor príde, hneď ma zoberie.

Pred budovou plno zrejme "čakajúcich oteckov" s mobilom v ruke a ja som si konečne pochutnávala na jedle z bufetu. Keď ma o 11:30 doktor zobral dnu a odmeral tlak že 125/80, len prekvapene pozrel, že čo tam robím. Sestrička mu rýchlo porozprávala, čo ma tam doviedlo a ukázala mu moje hodnoty v knižke. On začal hovoriť o nebezpečenstvách preeklampsie a podobne a potom, že by ma mal nechať v nemocnici. Nechcela som zostať v nemocnici. Mne bolo dobre. Bolo to na mne vidieť a aj tlak potvrdil, že som v poriadku. Mala som si teda doma merať tlak, zapisovať a ak by bol vysoký alebo ak by mi bolo zle, hneď som mala prísť. 11:40 som už bola vonku na ceste domov :)

Potom ma doktorka ešte pre istotu poslala inej doktorke, ktorá mi dala tlakový holter, ktorý mi sledoval tlak. To však už bolo asi 2 týždne pred termínom a keďže tlak bol v priemere 140/90, tak boli všetci spokojní.

Porodila som 5 dní pred termínom, pôrod sa mi rozbehol sám a prirodzene. Počas pôrodu som mala tlak zvýšený na 150/90, ale po pôrode mi už znova nestúpol. Na zvýšený tlak som mala veľa predpokladov od dedičnosti, cez prvorodičku v "mladom veku- (mala som 18)" až po moju nadváhu. Na tlak je super, ak si oddýchnete a nestresujete sa s tlakom :)
4 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke