Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vysoký krvný tlak v tehotenstve

Než začneme rozoberať vysoký krvný tlak v tehotenstve poďme si na začiatku článku objasniť, čo to vlastne ten krvný tlak je. Ide o fyzikálnu silu krvi, ktorá pôsobí na stenu ciev. Táto sila je absolútne nevyhnutná pre normálne prúdenie krvi v cievach. Hodnota krvného tlaku sa líši v závislosti od toho, v akej časti krvného riečišťa sa nachádzame, či v artériách, vénach alebo v kapilárach.


Video: "Vždy, keď idete k lekárovi a ste tehotná, nechajte si krvný tlak odmerať"

hovorí vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s MUDr. Štefanom Machačom nájdete odpovede na tieto otázky:

 • 00:36 Ako žena zistí, v akom týždni tehotenstva sa práve nachádza?
 • 01:58 Aké sú najdôležitejšie fázy / týždne tehotenstva pre vývoj dieťaťa?
 • 03:04 Je strava v tehotenstve naozaj taká dôležitá?
 • 04:07 Čo všetko "môže" žena v tehotenstve a čo naopak, nie je vhodné?
 • 06:32 Emócie v tehotenstve, únava alebo náladovosť. Prečo to tak je?
 • 07:58 Prečo nemá každé tehotenstvo vždy ideálny priebeh?
 • 08:23 Aké sú komplikácie v tehotenstve?
 • 10:35 Aké vyšetrenia čakajú ženu v tehotenstve?
 • 15.30 Čo mať pripravené pred narodením dieťaťa?
 • 15.30 Výbava pre tehotné. Existuje ideálna, zaručene praktická a vhodná?
 • 16:45 ak sa vysporiadať s potratom a úmrtím plodu v maternici?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa tehotenstva


Artérie čiže tepny, sú cievy, ktoré pumpujú krv smerom od srdca. Majú veľmi silnú a elastickú stenu, preto krv v nich musí pôsobiť veľkou silou, aby mohla prúdiť. Kapiláry, teda vlásočnice, majú steny o niečo tenšie, na ich úrovni dochádza k výmene krvných plynov s tkanivami. Jedná sa o miesto, kde dochádza k prebraniu kyslíka z krvi do tkanív a následný tok krvi so zníženým obsahom kyslíka späť k srdcu. Táto krv tečie vo vénach, po slovensky v žilách. Tie majú stenu zo všetkých najslabšiu, krv v nich teda nemusí vyvíjať skoro žiadny tlak, aby mohla tiecť. Je totiž pre telo úplne prirodzené snažiť sa nahnať krv bez kyslíka do srdca, aby tam mohla byť okysličená a opäť dodaná do tkanív.

Artérie a vény (žily)

Ak ale hovoríme o krvnom tlaku, ktorý nám meria sestrička v ordinácii, jedná sa o najvyšší arteriálny tlak, tesne po tom, čo naše srdce vypumpuje krv.

Ďalej je veľmi dôležité spomenúť, ako pracuje naše srdce. To sa striedavo sťahuje a zas relaxuje. Pri sťahu vypudzuje krv do obehu a pri relaxácii sa plní. Týmto dvom fázam sa hovorí systola a diastola. Podľa toho sa hodnoty krvného tlaku nazývajú systolický krvný tlak a diastolický krvný tlak.

Ten systolický je teda vo chvíli, keď srdce vypudí krv do veľkého krvného obehu, konkrétne do najväčšej ľudskej tepny, do aorty. Je to najvyšší odmerateľný tlak. Diastolický sa tiež meria v aorte a meria sa vo fáze diastoly, keď srdce relaxuje a napúšťa sa krvou Výsledná hodnota diastolického tlaku je teda najmenšia možná odmerateľná v aorte.

Hodnota krvného tlaku sa skladá z dvoch čísel s lomkou uprostred. Prvé číslo je vyjadrenie systolického, druhé za lomkou vyjadrenie diastolického. Jednotky sa udávajú mmHg, čiže "milimetre ortuti". Fyziologická hladina krvného tlaku by sa mala pohybovať okolo 120/80 mmHg. Samozrejme, môže kolísať, ale u zdravého človeka by nemala presiahnuť 140/90 mmHg.

Srdce, cievy, aortaAk sú tieto hodnoty vyššie, hovoríme o vysokom krvnom tlaku, čiže hypertenzii. Na meranie krvného tlaku sa používa ortuťový tlakomer, samozrejme sa v niektorých ordináciách už meria aj digitálnymi prístrojmi. Na diagnostiku hypertenzie musia byť namerané zvýšené hodnoty trikrát za sebou, s odstupom piatich minút. Záleží aj na polohe, krvný tlak môže byť vyšší pri vzpriamenej polohe a nižší pri ľahu alebo v sede. Tiež je dôležité, aby pacient bol v pokoji, pretože len obyčajná chôdza môže hodnoty zvýšiť napr. o 10 mmHg, aby nejedol, nefajčil a nijako sa nestresoval.

Hodnoty krevního tlaku

typ tlakuhodnota tlaku
vysokývyšší než 140/90
hranične zvýšený140-160/90-95
mierne zvýšený140-170/90-105
stredne ťažko 180-199/106-114
ťažko zvýšenýnad 200/115

Vysoký krvný tlak v tehotenstve patrí medzi časté problémy v tehotenstve1. Jeho hodnota je kontrolovaná na pravidelných návštevách v prenatálnej poradni u gynekológa. Pokiaľ nie je tehotná žena sledovaná a patrične liečená, môže dôjsť k celej rade problémov a to ako u matky, tak i u vyvíjajúceho sa dieťatka.

Meranie krvného tlakuZa rizikové faktory vzniku hypertenzie u gravidnej ženy sa v súčasnej medicíne najviac považuje štýl života. Ženy veľmi často odkladajú tehotenstvo a otehotnejú až po tridsiatom roku života. Ďalej je veľkým rizikom obezita, fajčenie, stres, diabetes (= cukrovka) matky, viacpočetné tehotenstvo (dvojičky, trojčatá ..), genetické predispozície alebo prítomnosť hypertenzie už v predchádzajúcom tehotenstve.

Fyziologicky by krvný tlak pri tehotenstve mal klesať. V druhom trimestri by mal dosahovať až o 15 mmHg menej. V treťom by sa hodnota mala vracať späť na pôvodné čísla pred tehotenstvom.

Pri hypertenzii môže nastať problém z nedostatku zásobenia plodu kyslíkom a živinami, kvôli poruchám placentárneho obehu. Predstavte si to tak, že v placente sú cievy, ktoré vyživujú malé dieťatko a prúdi cez ne krv z matky do pupočníkových ciev priamo do dieťatka. Bábätko ešte nemá úplne vyvinutý svoj vlastný krvný obeh, preto je na tomto krvnom zásobovaní závislé. Keď stúpne krvný tlak, cievy sa stiahnu, zmenšia svoj prietok a k plodu tak môže tiecť menej krvi. Výsledkom je potom spomalený rast a vývoj maličkého, prípadne nedostatočný vývin jednotlivých orgánov.

Všeobecne hypertenzia, aj mimo tehotenstva, má veľkú radu komplikácií, ktoré sa môžu vyvíjať napríklad až po dvadsiatich rokoch od diagnostiky. Niekedy sa môže označovať vysoký krvný tlak ako "tichý zabijak". Ako najvážnejšie sa považuje krvácanie do mozgu (kvôli zvýšenému "tlaku" na mozgovej tepny, ktoré sú veľmi drobné a krehké) a zlyhávanie obličiek (kvôli nedostatočnému krvnému zásobeniu jednotlivých buniek obličiek, ktoré vďaka tomu odumierajú a obličky tak majú znížené množstvo buniek, teda zníženú funkčnosť). To sa pri ignorácii vysokého krvného tlaku v tehotenstve môže prihodiť aj tehotnej žene, pretože tieto komplikácie môžu mať urýchlený priebeh. Takže nie je na mieste to podceniť!

Ak sa súčasne s hypertenziou vyskytuje aj proteinúria, tzn. prítomnosť bielkoviny v moči a opuchy, pravdepodobne sa jedná o preeklampsiu3. Opuchy sa bohužiaľ pri tehotenstve veľmi zle identifikujú, pretože každá tehotná žena sa sťažuje, že je celá nafúknutá a má opuchnuté členky. V tomto prípade by lekár mal okamžite zakročiť.

Klinický obraz

Dobre liečená žena s vysokým krvným tlakom by nemala počas tehotenstva pociťovať žiadne problémy. Mala by podstupovať pravidelné kontroly u kardiológa (alebo internistu) a gynekológa, ktorí musia monitorovať krvný tlak a dávať pozor na prítomnosť bielkoviny v moči. Ďalej je tiež žena pozorovaná, aby u nej nevznikli nejaké vedľajšie účinky hypertenzie, ako sú závraty, bolesti hlavy, krvácanie z nosa alebo kŕče. Kŕče by potom mohli poukazovať na eklampsiu. Eklampsia je záchvat kŕčov, ktoré pri dlhšej dobe trvania môžu viesť k zníženému prívodu kyslíka do mozgu, s jeho následným opuchom, čo je smrteľné. Ak sa niečo z týchto príznakov objaví, žena musí byť hospitalizovaná, pretože hrozia vážne komplikácie ako jej, tak nenarodenému bábätku.

Liečba

Pacientka dostane od svojho kardiológa alebo gynekológa príslušné lieky, ktoré sa postarajú o to, aby jej krvný tlak klesol. Je veľmi potrebné, aby túto liečbu dodržiavala. Ďalej jej bude odporučený kľudový režim, žiadny alkohol, fajčenie a drogy (čo by nemala žiadna tehotná, kvôli nežiaducim vplyvom na plod), čo najmenej stresu a dostatok spánku. Ako ďalší podstatný faktor je obmedzenie soli a cukru v potrave a redukcia hmotnosti (ak žena bola obézna už pred tehotenstvom).

Vysoký krvý tlak v tehotenstve a jeho liečby

Podľa štúdie, ktorá monitorovala 50 žien s hypertenziou počas tehotenstva, sa zistilo, že veľmi málo žien bolo dostatočne edukovaných o tom, aké sú riziká ich diagnózy, ako budú liečené a čo majú urobiť pre to, aby sa ich stav zlepšil a nikoho neohrozil. Preto ak vám bude zistený vysoký krvný tlak, nebojte sa spýtať svojho lekára na podrobnosti ohľadom liečby a preventívnych opatrení.

Vysoký krvný tlak po pôrode

Vysoký tlak často pretrváva, ale ak sa jednalo len o zvýšenie vplyvom tehotenstva, po ukončení šestonedelia by sa hodnoty mali ustáliť . Samozrejme aj po pôrode by sa hypertenzia mala liečiť a to aj v prípade, že niektoré lieky sú schopné prestupovať do materského mlieka a pôsobiť tak i na dieťa. Lekári sa snažia vybrať liek, ktorý čo najmenej bude pôsobiť na maličké dieťatko. Je len treba myslieť na to, že výber vhodného lieku môže byť beh na dlhšiu trať a nie každej mamičke sadne hneď ten prvý, ktorý dostane. O liečbe je potom nutné informovať aj vášho pediatra.

Video: Ako si upraviť krvný tlak, cholesterol, ako posilniť prírodnou cestou srdce a tenké črevo

Viac o vysokom krvnom tlaku v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://www.wikiskripta.eu/w/Krevní_tlak
 2. https://www.wikiskripta.eu/w/Hypertenze_v_těhotenství
 3. https://www.wikiskripta.eu/w/Preeklampsie
 4. https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/01/12.pdf
 5. https://www.wikiskripta.eu/w/Eklampsie

Použité zdroje obrázkov

 1. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/29/Blood_pressure_measurement.JPG/800px-Bl...
 2. https://pixabay.com/cs/těhotná-m-matka-těhotenství-2640994/
 3. http://cmapspublic2.ihmc.us/rid=1MTGGW4LZ-T367NB-226X/bidese_apparato sanguigno
 4. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17058-heart--blood-vessels-your-aorta/aorta-in-the...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s vysokým krvným tlakom v tehotenstve

Máš skúsenosť s vysokým krvným tlakom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nikelca  13. jan 2015

Ja a môj tlak

Asi od tretej poradne prestala mať sestrička trpezlivosť s mojím tlakom. Pod 130/90 som ho nikdy nemala a v tehotenstve mi vyskočil ešte vyššie. Doktorka bola na 2.poschodí bez výťahu a vždy som chodila na dohodnutý čas, tak ma brala hneď dnu. Moja kondička nebola ideálna a keď mi potom merala sestrička tlak, tak si skákal ako sa mu chcelo. Bol to však naozaj vysoký tlak z tehotenstva?
- Doktorke som cestovala hodinu autom.
- Vyliezla som na 2. poschodie.
- Prežila som branie krvi. Síce som darca krvi, ale sestrička mi žilu na prvýkrát nikdy netrafila. A ihlu len vytiahla a skúšala ďalej :)
- Pri meraní tlaku sa mi 2-krát odopla manžeta, tak mi ju sestrička pridržiavala.

Po takýchto výkonoch mi tlak vyskočil na 150/95 a podobne. Prvých párkrát sestrička aj opakovala meranie a na druhýkrát už bol mojich klasických 130/90, ale potom mi už vždy zapísala prvú hodnotu.

Mne však bolo väčšinou dobre. Odkedy mi prestalo bývať zle, som si tehotenstvo vedela vychutnávať :) Bielkoviny som nemala zvýšené, no keď videla doktorka moje hodnoty tlaku, poslala ma radšej na rizikové oddelenie do nemocnice. Bolo to deň pred oslavou mm- mal mať meniny :) Doktorka mi len povedala, že mám na 7 ráno byť v nemocnici na rizikovej poradni. Nalačno.

Tak som to našla a o siedmej ráno som si tam sadla. Nahrala som nové skóre na tertrise, spočítala dlaždičky na zemi a poslala asi milión SMS všetkým, ktorých som mala v zozname a boli ochotní si so mnou písať :) O 8 prišla sestrička a povedala, že až o 9 doktor príde, keď skončí vizitu. Urobila mi zatiaľ aspoň sono. Potom som čakala do 9, kedy mi sestrička povedala, že síce doktor vizitu dokončil, ale už išiel operovať. Fajn... o 10 sa nado mnou zľutovala, odmerala mi tlak- klasicky, nie digitálnym tlakomerom, a môj tlak bol krásnych 130/90. Pozrela na mňa prekvapene, čo tam robím. Ukázala som jej tehotenskú knižku s hodnotami bijúcimi na poplach a porozprávala o zážitkoch, ktoré predchádzajú meraniam... usmiala sa, zobrala mi krv a poslala ma najesť sa, že keď doktor príde, hneď ma zoberie.

Pred budovou plno zrejme "čakajúcich oteckov" s mobilom v ruke a ja som si konečne pochutnávala na jedle z bufetu. Keď ma o 11:30 doktor zobral dnu a odmeral tlak že 125/80, len prekvapene pozrel, že čo tam robím. Sestrička mu rýchlo porozprávala, čo ma tam doviedlo a ukázala mu moje hodnoty v knižke. On začal hovoriť o nebezpečenstvách preeklampsie a podobne a potom, že by ma mal nechať v nemocnici. Nechcela som zostať v nemocnici. Mne bolo dobre. Bolo to na mne vidieť a aj tlak potvrdil, že som v poriadku. Mala som si teda doma merať tlak, zapisovať a ak by bol vysoký alebo ak by mi bolo zle, hneď som mala prísť. 11:40 som už bola vonku na ceste domov :)

Potom ma doktorka ešte pre istotu poslala inej doktorke, ktorá mi dala tlakový holter, ktorý mi sledoval tlak. To však už bolo asi 2 týždne pred termínom a keďže tlak bol v priemere 140/90, tak boli všetci spokojní.

Porodila som 5 dní pred termínom, pôrod sa mi rozbehol sám a prirodzene. Počas pôrodu som mala tlak zvýšený na 150/90, ale po pôrode mi už znova nestúpol. Na zvýšený tlak som mala veľa predpokladov od dedičnosti, cez prvorodičku v "mladom veku- (mala som 18)" až po moju nadváhu. Na tlak je super, ak si oddýchnete a nestresujete sa s tlakom :)
0 ľudí považuje za užitočné