Bolesti nôh

Bolesti nôh sú jedným z najčastejších zdravotných problémov, s ktorými sa ľudia stretávajú. Stretávajú sa s nimi malé i väčšie deti, tehotné ženy, dospelí ľudia, ľudia trpiaci rôznymi ochoreniami a starí ľudia. Bolesť sa môže objaviť náhle s rôznou intenzitou, ale môže tiež pretrvávať dlhodobo a znepríjemňovať tak kvalitu života.
Bolesti nôh

Príčin bolestí nôh je veľa. Všeobecne je doporučované podstúpiť lekárske vyšetrenie, ktoré príčinu odhalí a bolesť tak môže byť následne liečená. Bolesti nôh sa liečia odpočinkom, preťahovacími cvikmi, liekmi proti bolesti alebo tiež zmenou obuvi či návykov.

Najčastejšie príčiny bolesti nôh

 • Bolesť nôh z jednostranného namáhania - taká bolesť je najprirodzenejšia a tiež aj " najpríjemnejšia. " Väčšinou odznieva veľmi rýchlo. Vzniká najčastejšie po väčšom športovom výkone, túre, vychádzke, lyžovaní, korčuľovaní. Najmä ak je jedinec netrénovaný alebo bola záťaž vyššia než je zvyknutý. Táto bolesť nôh väčšinou v priebehu dvoch až troch dní mizne.
 • Úrazové a poúrazové stavy - v tomto prípade bolesť spôsobujú poškodené šľachy, svaly alebo kosti.
 • Bolesť nôh - môže byť aj jedným z prvých prejavov nepríjemného ochorenia nazývané ľudovo "cukrovka."
 • Ochorenie cievneho systému - vredy predkolenia, kŕčové žily a pod.
 • Chronické ochorenia kĺbov - artrózy.
 • Bolesť nôh spôsobená chorobou Dna (podagra) - u tohto ochorenia sa potom jedná najmä o bolesť prstov na nohách, väčšinou palcov.

Najčastejšie príčiny bolesti nôh v tehotenstve

Bolesti, brnenie a kŕče v nohách

Budúce mamičky sa často sťažujú na bolesti a nepríjemné kŕče v nohách. Medzi najčastejšie príčiny týchto bolestí patrí nedostatok horčíka, teda magnézia obsiahnutého vo svalovom tkanive. Takéto bolesti je možné zmierniť väčším prísunom minerálnych látok v strave alebo pitím minerálnych vôd, ktoré obsahujú vyšší obsah magnézia. Ak ani toto na zmiernenie bolestí nôh nepomáha, je vhodné tento problém konzultovať s lekárom, ktorý nastávajúcej mamičke predpíše magnézium v tabletkách.

Kŕčové žily - varixy

Veľmi častou príčinou bolesti nôh v tehotenstve sú aj kŕčové žily. Pokiaľ nastávajúca mamička kŕčové žily má, alebo sa jej začínajú tvoriť, je dôležitá snaha nohám čo najviac odľahčiť. Niekoľkokrát v priebehu dňa je vhodné nechať nohy odkrviť, čo je možné vykonať veľmi jednoducho. Tehotná žena sa pohodlne posadí či ľahne, nohy si oprie o stenu či položí na stôl alebo stoličku. Pomôcť od bolesti tiež môžu špeciálne zdravotné elastické pančuchy alebo gély určené na liečbu kŕčových žíl.

Bolesť priehlavku alebo plochej nohy

Táto bolesť sa objavuje najmä po dlhodobejšom státi a môže za ňu predovšetkým váhový prírastok35 nastávajúcej mamičky. V tomto prípade dokáže ťažkosti zmierniť správny výber ortopedickej obuvi, ktorá nohu zafixuje tak, aby nedochádzalo k nechcenému prepadávaniu nožnej klenby.

Opuchy nôh

Opuchy nôh sú pomerne častým sprievodným javom tehotenstva, zvlášť v posledných týždňoch pred pôrodom32. Príčinou môže byť nadmerné množstvo vody v organizme, zhoršený odtok tkanivového moku alebo tiež prejav lokálneho zápalu. Spravidla však za pôvodom opuchov stojí váhový prírastok nastávajúce mamičky alebo aj kŕčové žily.

Zmierniť tieto ťažkosti môže pomôcť vyvážená strava, dodržiavanie pitného režimu, nezotrvávať dlhšiu dobu v jednej polohe, tzn. vyhýbať sa dlhodobému státiu či sedeniu. Výborne môže byť nápomocné tehotenské cvičenie, masáže chodidiel, studené obklady a nemenej dôležitá je tiež vhodná a priestranná obuv.

Bolesti bedier v tehotenstve

Zvlášť ku koncu tehotenstva sa môžu objaviť u tehotnej ženy nepríjemné bolesti bedier. Tieto bolesti sú spôsobené najmä hormónmi, ktoré uvoľňujú panvové väzy a väzy lonovej spony, čím sa telo pripravuje na blížiaci sa pôrod. Svoju úlohu hrá tiež maternica alebo naliehanie hlavičky bábätka na dno panvové. Úľavu prináša častý odpočinok.

Bolesť nôh u detí

Ak si začne dieťatko sťažovať na bolesť nožičiek, je vhodnejšie návšteva lekára. Hoci môže ísť napr. o rastové bolesti. Bolenie nožičiek môže mať tiež ďalšie ďaleko vážnejšie príčiny - zápaly kostí, infekcie, hematologické problémy, metabolické poruchy alebo nádory a iné. Preto je potrebné ťažkosti konzultovať s lekárom, ktorý vykoná dostupné vyšetrenia na zistenie pravej príčiny bolenia nožičiek u dieťaťa.

Najčastejšie príčiny bolesti nôh u detí

Pády, narazeniny

V priebehu celého dňa deti veľa nabehajú a naskáču. Hocikedy sa tieto aktivity nezaobídu bez pádov a rôznych kolízií. V takom prípade sú väčšinou následky len v podobe modrín a podliatin, ktoré sa behom pár dní vstrebú samy. Aj bolesť je v takom prípade prechodná.

Ploché nohy

Hoci sa väčšina bábätiek rodí so zdravými nožičkami, veľmi častým javom u dnešných malých detí sú ploché nohy1. Ochorenie ploché nohy patrí medzi tzv. funkčné poruchy a vzniká vtedy, ak sa nesprávne vyvíja priečna a pozdĺžna klenba nožičky. Najlepšou prevenciou je vhodný výber kvalitných topánočiek7 už od prvých krôčikov dieťatka.

V prípade, že si dieťa sťažuje na bolesť nožičiek, je vhodná návšteva lekára - ortopéda, ktorý navrhne vhodné cviky a odporučí tiež vhodné obutie.

Video: Cviky na ploché nohy

Rastové bolesti

Rastové bolesti u detí sa najčastejšie prejavujú medzi 3. - 12. rokom veku. Najväčšie rastové tempo je u dieťaťa do druhého roku veku, následne mierne klesá. Počas tretieho roku života dieťatko vyrastie v priemere o 5 cm za rok. V nasledujúcich rokoch je priemerný výškový nárast až do puberty cca 5 cm ročne. Medzi tretím rokom života až do obdobia puberty prebieha niekoľko rýchlejších a pomalších fáz rastu a práve v období rýchlejšieho rastu sa môžu objaviť rastové bolesti.
Dětské nožičky

Bolesti sa objavujú prevažne v noci a mnohokrát sú tak silné, že dieťatko zobudia. Rastové bolesti sa prejavujú ako hlboká vnútorná svalová bolesť, väčšinou prednej strany predkolenia, lýtka, stehien alebo podkolennej jamky. Nejedná sa však o bolesť kostí, ale okolitých mäkkých tkanív, ktoré svojim napínaním dráždia nervové zakončenia. Rastové bolesti sa netýkajú kĺbov.

Dieťaťu môže pomôcť jemná masáž nožičiek pri ktorej je možné aplikovať chladivé gély alebo analgetické masti. Vhodné sú tiež teplé zábaly nôh. V prípade, že masáž či zábaly nepomáhajú, je možné dieťaťu podať slabé analgetiká.

Bolesti lýtok

Bolesti lýtok sa najčastejšie objavujú v súvislosti s ochorením svalového, nervového, cievneho alebo kostného pôvodu.

 • Bolesti lýtok cievneho pôvodu - príčinou týchto bolestí môže byť ischemická choroba dolných končatín alebo arteroskleróza tepien spôsobená upchávaním tepien tzv. tukovými plátmi. Ďalej potom tieto bolesti môže spôsobovať zápal žíl, kŕčové žily, blokáda miazgového riečiska alebo žilová trombóza. Za veľmi prudkými bolesťami môže tiež stať embolizácia do končatinových tepien.
 • Bolesti lýtok pôvodu nervového - tieto bolesti vznikajú hlavne pri diabete (cukrovke) a jedná sa o diabetickú neuropatiu. Diabetická neuropatia je najčastejšia zdravotná komplikácie pacientov s cukrovkou. Jedná sa o postihnutie nervov prejavujúce sa bolesťou a zníženou citlivosťou, najčastejšie dolných končatín, ktoré môže prerásť do problémov nielen s močovým a tráviacim ústrojenstvom. Ale tiež do problémov so srdcom a cievami . Postihuje takmer 50 % chorých s prvým aj druhým typom diabetu. Bolesť lýtok nervového pôvodu môže byť tiež spôsobená dráždením nervových koreňov.
 • Bolesti lýtok svalového pôvodu - sa často vyskytujú po väčšej svalovej záťaži alebo pri akútnych infekciách. Bolesti v lýtkach môžu tiež spôsobovať patologické procesy v kostiach (nádory).

Video: Húpačka - cvik na bolesť nôh

Súvisiace články

Viac o bolesti nôh na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://nemoci.vitalion.cz/diabeticka-neuropatie/
 2. http://www.lekari-online.cz/vnitrni-lekarstvi/indikace/bolesti-lytek
 3. http://www.rodicka.cz/bolest-nohou/
 4. https://web.archive.org/web/20150328055034/http://www.abctehotenstvi.cz/txt/tehotenstvi-muze-i-bolet
 5. http://www.mimiforum.cz/rustove-bolesti-takto-mohou-trapit-vase-deti/
 6. http://www.rodicka.cz/brneni-nohou/
 7. http://www.ireceptar.cz/zdravi/proc-deti-boli-kosti/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s bolesťami nôh

Máš skúsenosť s bolesťami nôh?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť