Herpes

6 skúseností

Herpes patrí medzi infekčné ochorenie kože. Vo väčšine prípadov sa po prekonaní prvého ochorenia vytvorí u človeka dostatočná imunita. U niektorých ľudí sa choroba môže vyskytnúť znova a opakovať sa. Najčastejšie ide o herpes na perách.

Päť štádií herpesu

Herpes na perách

 • 1. deň - miesto herpesu brní a napína sa,
 • 2. až 3. deň - vriedky sú žltej farby s obsahom hnisu,
 • 4. deň - vriedky praskajú a vyteká z nich hnis,
 • 5. až 8. deň - na mieste herpesu sa vytvorí chrasta, ktorá často praská, potom miesto svrbí, páli a niekedy tečie aj krv,
 • 8. až 12. deň - herpes sa vytráca, na jeho mieste môže zostať malá jazvička.

Typy herpesov

 • Na pere - patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce typ herpesu. Objavuje sa na perách, na tvári okolo úst, na brade alebo v nose. Prenáša sa najčastejšie slinami pri bozkávaní alebo užívaním spoločného príboru, pohárov, uteráka.
 • Genitálny - ide o pohlavne prenosnú infekciu. Ku vzniku pľuzgierov v oblasti genitálií a konečníka dochádza už pri prvom nakazení. Súčasťou herpesu na genitáliách sú bolestivé vriedky, zvýšená teplota2, pocit slabosti a nevoľnosti. Genitálnemu herpesu sa dá brániť pomocou kondómu, ak sa nachádza v mieste, ktoré je kondómom kryté. V prípade, že je žena tesne pred pôrodom32, pristupuje sa k cisárskemu rezu57. Keby sa dieťa narodilo vaginálne32, mohlo by sa v pôrodných cestách nakaziť a následkami by mohlo novorodeniatko1 zomrieť.
 • Pásový1 - infekcia sa u detí môže javiť ako kiahne7. Neskôr dochádza k bolesti kože a jej páleniu. Na koži vznikajú pľuzgieriky, ktoré sú usporiadané v pásoch. Pľuzgieriky môžu po skončení zanechať na mieste herpesu jazvy. Dĺžka hojenia trvá približne mesiac. Viac v samostatnom článku: Pásový opar1.

Herpes na ústach a jeho štádia

Prevencia

Ak má človek herpes, mal by mať čisté ruky. Prenos pomocou pohárov, balzamov na pery alebo uterákov je veľmi rýchly.

Dôležité je tiež vyhýbať sa stresujúcemu prostrediu, ktoré môže herpes vyvolať. Napr. používanie opaľovacích krémov a vystavovanie sa nadmernému množstvu slnečných lúčov. Opak môže vznikať aj pri porušovaní správnej životosprávy - nedostatok spánku, pitie alkoholu, fajčenie, vyhýbanie sa zdravej strave. Ľudia s atopickým ekzémom23 sú náchylnejši k vzniku herpesu a mali by sa pred vznikom možnej nákazy brániť.

Preventívne by ľudia náchylní na vznik herpesu mali konzumovať vitamín B 12, vitamín C a zinok. V jedálničku by sa mali objavovať mliečne výrobky, sója, mäso, ryby, hliva ustricová, morské riasy, pivo, cesnak, cibuľa, zelenina, ovocie, zelený čaj, ľubovník a ženšen.

Prejavy a príznaky

 • Herpes na perách
  • Primárna infekcia - vyskytuje sa u batoliat, výnimočne v neskoršom veku. Zo začiatku ochorenia sa vyskytujú teploty2 spoločne s bolesťou v krku. Neskôr sa objavia na jazyku biele fliačky, ktoré sa podobajú aftám3. Súčasťou ochorenia môže byť tiež zdurenie uzlín alebo zápal spojiviek.
  • Sekundárna infekcia - objavuje sa na perách, nose, brade alebo výnimočne na prstoch alebo oku. Pred samotným vznikom herpesu človek cíti svrbenie na mieste budúceho vzniku herpesu. Do jedného dňa sa na mieste objaví malý pľuzgierik s hnisom, ktorý svrbí a páli. Do pár dní pľuzgierik praskne a hnis vytečie. Počas týždňa vznikne na mieste chrasta, ktorá časom zmizne a na mieste pôvodného herpesu môže zostať jazvička.
 • Genitálny herpes
  • Primárna infekcia - objavuje sa na začiatku sexuálneho života. Na pohlavných orgánoch vzniknú pľuzgieriky, ktoré sú bolestivé. Opar býva sprevádzaný teplotami, únavou a nechutenstvom.
  • Sekundárna infekcia - prejavy sú rovnaké ako u herpesu. Človek cíti pálenie pri močení. Mužom sa opar objavuje na žaludi, ženám vo vagíne alebo na krčku maternice. Pľuzgieriky sa môžu tiež objaviť v oblasti okolo análneho otvoru.

Herpes

Liečba

Pri liečbe herpesu, ktorý trvá približne týždeň, je odporúčané užívanie voľne dostupných acyklovír. Napríklad vo forme mastičiek HERPESIN, Zovirax. Mastičku je potreba užiť pred vznikom samotného herpesu, teda v čase, keď človeka miesto začína svrbieť a napínať sa. Ak je už herpes vonku, alebo keď už praskol, nie je liečba účinná. Súčasťou liečby by mal byť tiež vitamín E, ktorý napomáha k hojeniu.
Prípravky na liečbu herpesu

Ak liečba nezaberá a herpes do 14 dní nezmizne, mal by človek navštíviť lekára.

V prípade genitálneho herpesu by mal človek navštíviť dermatovenerológa, ktorý môže vznik herpesu potvrdiť alebo diagnostikuje inú sexuálne prenosnú infekciu.

Herpes sa nesmie škriabať, aby nedošlo k jeho predčasnému prasknutiu. Môže tiež dôjsť k jeho zväčšeniu.

Pri domácej liečbe je možné na herpes pokladať studené alebo teplé obklady, vyplachovať si pusu harmanček alebo šalviou. Herpes by sa nemal mazať zubnou pastou, ktorá ho môže podráždiť a nie vysušiť.

Súvisiace články

Viac o herpese na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://nemoci.vitalion.cz/opar/
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Jednoduchý_opar
 3. http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/jak-lecit-opary
 4. http://ona.idnes.cz/opar-cme-/nemoci.aspx?c=A071011_084724_nemoci_bad
 5. http://pasovyopar.ordinace.biz/tehotenstvi.php
 6. http://www.herpesgenitalis.cz/syndrom-vyhoreni-a-jeho-vyvoj
 7. http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/opar-v-tehotenstvi
 8. ©Depositphotos.com/[apichsn1]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s herpesom

Máš skúsenosť s herpesom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
tatianka2323
4. máj 2019

Vlastná skúsenosť...

Top, top, top na herpes je v mojom prípade biolampa. Pred niekoľkými rokmi mi dokonca kvôli vysokým horúčkam a s tým súvisiacou oslabenou imunitou vytvoril obrovský herpes na pere a sliznici nosa, s čím som okamžite bola odoslaná na infekčné. V tom období som dojčila a nič okrem vitamínov sa nedalo brať. Po dvoch dňoch "nahrievania" sa mi herpes krásne stiahol, ostali iba chrastičky.
Pomáha mi aj ľad, ale skôr aby sa ďalej nerozširoval. A komu nerobí problém, tak ako prvá pomoc, ešte keď to začína brnieť a svrbieť, je dobrý ušný maz, má protizápalové a protivírusové látky.
3 poďakovania
denkaba
2. máj 2019

Olej teetree

Mne veľmi pomáha teetree (či ako sa to píše) olej. Pár kvapiek si dávam cca každú hodinu (samozrejme len cez deň), až kým necítim ústup.
3 poďakovania
bolcari
2. máj 2019

Pravidelný herpes

Dobrý deň, mne sa pred pôrodom veľmi často robieval herpes, cca každé 3 mesiace, v tehotenstve a počas dojčenia cca rok vôbec. Potom som ale začala pracovať z domu, stres, malo spánku, domácnosť a dieťa na starosti a hneď sa objavil, aj každý týždeň. Mne veľmi pomáha, ako tu bolo spomínané, dať si vyššiu dávku vitamínu B hneď ako pocítim brnenie, 2-3 tablety naraz. A potierať mastičkou z lekárne.
0 poďakovaní
alienkami
26. apr 2019

1. Fáza - brnenie

Keď pocítite brnenie na pere, použite jeden recept: do štamprlíka alkoholu (aspoň 40%) rozmiešať mokka lyžičku škorice a vypiť. Touto tinktúrou si môžete aj potrieť pery (je to vhodné hlavne u detí). Ráno a večer. Zvyčajne sa vďaka tomu dá predísť vriedkom.
1 poďakovanie
simapett
10. apr 2019

Herpes, akoby moje druhé meno

V prvom rade musím povedať, že posledný rok sa mi herpes konečne začal ako-tak vyhýbať. (Rozumej - mám ho tak raz za 3 mesiace). Pred tým bolo u mňa bežné, mať ho aj 2x do mesiaca. Jeden sa vyliečil a druhý hneď navrel. Nebol to nikdy jeden pľuzgierik, zvyčajne ich bolo aspoň 3-5 na rôznych častiach pier a ich okolí. Rokmi som samozrejme vyskúšala nespočetné množstvo mastičiek, obkladov, tabletiek atď... Ak môžem za seba odporučiť, už pri ,,blbom,, pocite nasaďte vitamín B a C vo veľkých dávkach. Keď som bola napr. v práci a nemala som pri sebe tabletky, ošúpala som si citrón a celý som ho zjedla. Ďalšia dobrá vec sú náplaste Compeed, tie dosť pomáhajú rozšíreniu. Treba veľa veľa piť a hlavne sa poriadne vyspať. Herpes je často spôsobený únavou, prepracovaním, stresom no a klasika - oslabenou imunitou.
4 poďakovania
pojelo
6. apr 2019

Herpes - ako sa ho zbaviť

Nenávidím herpes na ústach na perách, takže som sa rozhodol posunúť moje skúsenosti. Ak začína herpes, je najlepšie hneď prikladať cesnak, ktorý trochu rozsekám nožíkom, aby pustil šťavu. Prikladať maximálne minútu, lebo inak vám to vyžerie kožu. Okamžite si treba dať dvojitú alebo trojitú dávku vitamínu B, cesnak prikladáme viackrát denne. Herpes sa robí ak máte v tele málo látky Lyzín. Takže kúpiť si vitamín Lyzín, dávať aspoň dvakrát denne. Nemôžte jesť čokoládu, ani pivo, nič sladké, inak to rozširuje herpes, najlepšie jesť potraviny, ktoré obsahujú veľa lyzínu - takže syr parmezán, eidam, tuniak, losos, oriešky, arašidy, iné oriešky, neodporúčam lieskovce, morské plody, biely jogurt, zemiaky. Vyhol by som sa ražnému pečivu.
P.S.: Cesnak jesť aj vnútorne počas celej liečby, ja si dávam ešte rybací olej.
11 poďakovaní