Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Sex v tehotenstve

Sex v tehotenstve je súčasťou partnerského života. Ak ste v poriadku, je možné užívanie sexu bez obáv a dieťatku v brušku neublížite. Hlavnou príčinou odmietania sexu je strach o bábätko. To je uložené v maternici v plodových obaloch, ktoré sú obklopené tekutinou a chránené hlienovou zátkou14. Vniknutie penisu do pošvy plodu neublíži.


Video: Vášnivé milovanie počas tehotenstva? Tehotenské desatoro so Zuzkou.


Ak vaše tehotenstvo nemá normálny priebeh, je dôležitá opatrnosť a prípadne úplná sexuálna abstinencia. Sex sa neodporúča pri problémoch s nízko položenou placentou a s vcestným lôžkom, pri pootvorenom krčku maternice, pri hroziacom potrate3, pri hroziacom predčasnom pôrode6 a pri krvácaní z rodidiel. Penetrácia by mohla vyvolať podráždenie a spustiť neželanú reakciu.

Výkyvy v "chuti" na sex v tehotenstve

V prvom trimestri1 je žena k sexu naklonená spravidla najmenej za celé tehotenstvo, pretože trpí nevoľnosťami, vracaním, zvýšenou únavou a obáva sa o svoje dieťa.

Sex v tehotenstve

V druhom trimestri zvyčajne tieto ťažkosti ustupujú a chuť k sexuálnemu životu s partnerom sa vracia a začína byť intenzívna. Za zvýšenou chuťou stoja hormonálne zmeny, kedy sú pohlavné orgány viac prekrvené - vzrastá prítok krvi do pohlavných orgánov a pošva tehotnej ženy je viac zvlhčená. Vďaka tomu môže byť aj samotné dosiahnutie orgazmu v tehotenstve ľahšie a rýchlejšie.
Najvhodnejšie polohy sú z boku, zo zadu a ak je žena hore. S blížiacim dátumom pôrodu32 môže žena sex odmietať a môže byť nervóznejšia.

Tretím trimestrom sa ale túžba po sexe opäť tlmí, pretože sa žene jej bruško a celé telo stále zväčšuje, rastie jej váha35, začína ju bolieť chrbát, krížová oblasť, môžu opúchať končatiny a dostavuje sa aj únava. Žena sa aj rýchlejšie zadýchava, čo má tiež za následok zníženú chuť na sex v tehotenstve. Ak žena dieťa prenáša, gynekológ nechránený pohlavný styk vrelo odporučí, pretože v ejakuláte muža sú prítomné prostaglandíny. Sú to látky, ktoré môžu samotný pôrod32 urýchliť1. Nie vždy sa to však podarí.

Kedy sex v tehotenstve vynechať?

Na základe celkovej anamnézy gynekológ tehotnej žene odporučí, či je pre ňu sex v tehotenstve vhodný alebo nie. Tehotná žena by sex v tehotenstve mala vynechať, keď:

Strach partnera zo sexu s tehotnou partnerkou

Väčšina partnerov zisťuje, že ich partnerky sú počas tehotenstva rovnako, alebo aj viac atraktívnejšie než boli v období pred tehotenstvom. Existuje rad dôvodov, ktoré partnera pred sexom s tehotnou partnerkou brzdia. Najčastejšou obavou je strach z ublíženia dieťaťu počas pohlavného styku. Obavy o dieťa sú prirodzené, avšak vďaka plodovým obalom, ktoré obklopuje tekutina a hlienová zátka14 sa mužský penis k dieťaťu ani nedostane. Tzn., že sa dieťaťa nedotkne. Preniknutie penisu do ženskej pošvy dieťaťu teda nijako neublíži.

Najdôležitejšie je, aby sa partneri nebáli spolu hovoriť nielen o potrebách a túžbach, ale aj o strachu a obavách. Otvorený rozhovor medzi partnermi uvoľní napätie a umožní párom si sex v tehotenstve užívať a nájsť nové stránky intímneho života.

Vhodné sexuálne polohy v tehotenstve

Partneri budú musieť začať s rastúcim tehotenským bruškom experimentovať a hľadať polohu, ktorá im bude najviac vyhovovať.

 • Misionárska poloha (kedy je muž hore) sa stáva s rastom bruška čoraz ťažšia, v neskorom štádiu je táto poloha takmer nemožná. Ak majú partneri túto polohu radi, je možné si v prvom trimestri podložiť klin, aby bolo telo naklonené a žena neležala rovno na chrbte a partner netlačil plnú váhou na jej bruško.
 • Na koníčka - pri tejto polohe nie je plná váha partnera na ženinom brušku a žena tak môže ovplyvňovať hĺbku a rýchlosť prenikania.
 • Na boku - partnerka leží chrbtom k partnerovi. Táto poloha zaručuje plytké prenikanie.
 • Zozadu - žena sa zapiera kľačanie na kolenách a lakťoch,
 • Na strane postele - žena leží na chrbte pri okraji postele, nohy sú pokrčené v kolenách a smerujú s chodidlami k hrane postele. Partner stojí alebo kľačí smerom k žene. Ide o klasickú misionársku polohu, pri ktorej ale nespadá telesná hmotnosť partnera na žene.

Sex v tehotenstve: Vhodné polohy

Bezpečnosť orálneho sexu v tehotenstve

Orálny sex je v tehotenstve z veľkej časti bezpečný. Počas orálneho sexu by nemalo dôjsť k nafúkaniu vzduchu do pošvy, pretože môže dôjsť k vzniku vzduchovej embólie, ktorá by zablokovala cievy a bola tak na živote ohrozená ako matka, tak dieťa.

Nebezpečné je tiež prevádzkovanie orálneho sexu v prípade, že sa u partnera vyskytuje aktívny orálny opar, alebo cíti svrbenie a má podozrenie na jeho rast. Obzvlášť v treťom trimestri by sa partneri mali orálnemu sexu vyhnúť v prípade, že partner niekedy trpel na orálny opar. Opar, aj vyliečený sa môže preniesť na matku a potom počas pôrodu32 tiež na dieťa.

Ak žena aj v tehotenstve strieda svojich sexuálnych partnerov, mala by sa vyhnúť takým partnerom, u ktorých môže hroziť riziko prenosu sexuálne prenosných chorôb. Po infekcii ženy môže táto infekcia prejsť aj na dieťa a ohroziť ho.

Predčasný pôrod

Ak je tehotenstvo bez komplikácií a lekár neodporučí sex v tehotenstve vynechať, nemal by predčasný pôrod6 hroziť. Pri orgazme, alebo tesne po ňom môže žena cítiť sťahy maternice - kontrakcie. Tie sú ale iné ako tie pravé, pôrodné. Vždy je ale najvhodnejšie konzultovať všetko so svojím lekárom, ktorý ženu sprevádza a kontroluje počas celej gravidity. Ku koncu gravidity sa sex v tehotenstve z čisto preventívnych dôvodov neodporúča. Pôrod môže u termínovanej gravidity7 indukovať aj také aktivity ako je masturbácia alebo dráždenie bradaviek.

Použiť kondóm pri sexe v tehotenstve?

Kondóm by mal byť počas pohlavného styku v tehotenstve používaný v tých prípadoch, kedy žena strieda svojich sexuálnych partnerov a hrozí tak riziko prenosu sexuálnych chorôb. Spolu s nimi sa zvyšuje riziko infekcie a tá môže negatívne ovplyvniť priebeh gravidity a zdravie plodu v maternici. Ak je jeden z partnerov alergický1 na latex a odmieta použitie latexového kondómu, je možné zvoliť polyuretánový mužský alebo ženský kondóm.

Viac o sexe v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20140804223024/http://www.pluska.sk/mamina/vztahy/sex/je-sex-tehotens...
 2. http://rodicovstvo.wordpress.com/tehotenstvo/sex-v-tehotenstve/
 3. http://www.gynekologienachod.cz/sex-v-tehotenstvi
 4. http://www.sexus.cz/sex-v-tehotenstvi
 5. http://ona.idnes.cz/sex-v-tehotenstvi-ano-nebo-ne-djg-/deti.aspx?c=A080306_171140_zdravi_deti_bad
 6. http://www.babycenter.com/sex-during-pregnancy-overview?pa (ENG)
 7. http://www.fitpregnancy.com/pregnancy/sex-relationships/best-sex-positions-pregnant-women?page=2 (ENG)
 8. ©Depositphotos.com/[Mitrofan]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so sexom v tehotenstve

Máš skúsenosť so sexom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
anikiara  28. júl 2016

Ja som mala chute inokedy

Nuž, moja skúsenosť s chuťou na sex bola skôr opačná ako sa píše v článku.

Na začiatku sme si začali dávať pozor len na základe zážitku, kedy som pri drsnejšom sexe zacítila bolesť a následne som mala mierne krvavé špinenie...

Po tomto sme s partnerom začali byť opatrnejší, ale chute nijako neklesali.

V druhom trimestri, resp. možno skôr v jeho druhej polovici som prestala mať chuť, bola som akási vysušená (čiže aj telo protestovalo) a okrem toho som kedykoľvek cez deň pri väčšej námahe dostávala kŕče do podbruška, na čo som aj začala brať magnézium...

Kŕče síce ustúpili, ale problémy so suchosťou pretrvávali aj začiatkom tretieho trimestra.

Zlepšovať sa to začalo asi až posledný mesiac tehotenstva a tieto posledné dni pred pôrodom sa cítim až nezvykle silno zamilovaná a túžby sú silnejšie než kedykoľvek predtým.

Nazdávam sa, že to môže súvisieť aj s tým, ako sa už teším, ako budem držať naše bábo v náručí a že som rada, že ho máme práve my dvaja spolu... O to viac môjho partnera ľúbim.
0 poďakovaní
barb1  3. sep 2014

Sex v tehotenstve

Keď som čakala tretie dieťatko, trvala som na tom, aby sme pokračovali celé tehotenstvo v sexuálnom spolunažívaní, ako pred otehotnením. Keďže som vedela, aký pozitívny vplyv má na pôrod sex, v deviatom mesiaci, aj keď s problémami kvôli veľkému brušku, som trvala na tom, aby som dosiahla orgazmus 2x za týždeň, lebo sme netušili, kedy príde pôrod.

Prvé predpôrodné kontrakcie sa objavili 2 týždne pred pôrodom a objavovali sa sporadicky až do pôrodu (z mne nepochopiteľných dôvodov vždy v minútových intervaloch).

Pôrod sa spustil odtečením plodovej vody a kotrakcie hneď nabehli v minútových intervaloch, takže sex už nebol možný, ale musím konštatovať, že to bolo prvé dieťa v rodine, ktoré nebolo prenášané a narodilo sa v termíne. Čo bolo pre mňa dôležité, lebo v našej rodine sa rodia iba veľké deti (dcéra mala 4,1kg).

Napriek tomu, že posledný orgazmus som mala 2 dni pred pôrodom, cítila som, že pôrod prebieha hladko, aj vďaka tejto predpôrodnej príprave. ;-)
1 poďakovanie
zeytin  2. jan 2014

Sex medzi kontrakciami

Niekomu sa to môže zdať absolútne nevhodné, ale bolo to tak, že jedného krásneho dňa som začala mať kontrakcie po 20 minútach a postupne sa skracovali. Neboli silné, ale vedela som, že idem rodiť... Mužovi som zatiaľ nič nepovedala, veď načo ho budem stresovať... Tak sme večer ležali a pozerali telku a akosi sme "na to vleteli"... bola to rýchlovka, taký akurát 10 min sex medzi kontrakciami :-D :-D :-D A verte či nie, do nemocnice sme fakt leteli, prišla som na príjem už otvorená na 7 cm a ani nie do hodinky som porodila... Žeby na rýchly a bezbolestný pôrod?
42 poďakovaní