Petéchie

1 skúsenosť

Petéchie sú drobné krvné výronky do kože a slizníc veľkosti vpichu špendlíka. Mnohopočetný výskyt petéchii sa označuje ako purpura. Petéchie sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, avšak najviac sa objavujú na nohách a predlaktí.

Petéchie sa najčastejšie vyskytujú v detskom veku. U detí ich nikdy netreba podceňovať, pretože sú prejavom mnohých závažných ochorení (napr. leukémie).

Príčiny

U zdravého človeka sa petéchie môžu objaviť pri záchvate silného kašľa, po alergickej reakcii, pri nedostatku vitamínu C, po vracaní alebo plači.

Najčastejšie príčiny u chorých ľudí

  • málo krvných doštičiek - krvné doštičky majú za úlohu zabrániť krvácaniu. Tvoria záplaty na drobných trhlinkách v cievach, ktoré samovoľne vznikajú v najtenších cievkach. Pri ich nedostatku tieto záplaty chýbajú, a preto trhlinkami uniká krv a vznikajú petéchie
  • zápalové ochorenia cievnej steny, tzv. vaskulitídy: Henoch-Schönleinova purpura1 (je to najčastejšie zápalové ochorenie ciev u detí.)
  • lieky: antidepresíva
  • infekcie
  • nádorové ochorenie leukémie
  • ochorenia imunitného systému (lupus erythematodes)

Klinický obraz

Petéchie sa prejavujú ako červené bodky na koži, ktoré sú veľkosti od 1 mm a vo vnútri obsahujú krv.

Objavujú sa aj príznaky špecifické pre ochorenia, ktoré petéchie vyvolali. Medzi najčastejšie ochorenia a príznaky spôsobujúce petéchie patria:

Diagnostika

  • krvné testy podľa klinického obrazu
  • RTG vyšetrenie

Liečba

Pri liečbe petéchii je dôležité zistiť prečo petéchie vznikajú a lieči sa základná príčina ochorenia.
Na zapálene vyrážky sa odporúča prikladať studené obklady.

Súvisiace články

Viac o petéchiach na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://vyrazka-cervene-tecky-pupinky-na-kuzi.nasclovek.cz/
  2. http://zdravi.ceskyprehled.cz/petechie-cervene-skvrny-na-kuzi-pcz-1092-7251.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s petéchiami

Máš skúsenosť s petéchiami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
juzanka03
23. jún 2016

Juzanka03

Ahojte, mám skúsenosti s malými červenými bodkami na koži a sú veľké max do 1mm. Neviem či sa volajú petéchiami, ale nemusia byť dôvodom závažných diagnóz, aspoň moje nie sú.

Prihlásila som sa s nimi na lekársku kozmetiku na a bez problémov mi, to odstránili. Veľmi jednoduchým spôsobom - vybrúsili mi ich, napudrovali a síce sa tam vytvoria chrastičky, ale dávala som si pozor, aby som ich neodtrhla, aby tam nevznikli jazvičky.. Koža bola ako nová, bez škvŕn...
Bolo to pred 25 rokmi, čo som bola na lekárskej kozmetike a dlho som ich na tele neobjavila, až teraz znova po 25 rokoch. Je to nebolestivé aj finančne dostupné a robia to profesionálni lekári.
0 poďakovaní