Rotavírus

RotavírusRotavírus je sezónny vírus. V Európe sa najčastejšie vyskytuje v jesennom a zimnom období. Prenáša sa tzv. fekálno-orálnym spôsobom. Vstupuje do tela ústami – prostredníctvom rúk, konzumáciou kontaminovanej potravy alebo vody, náhodným dotykom. Usídli sa v tráviacom trakte a z tela vychádza stolicou. Na vzduchu a na povrchoch (napríklad na hračkách alebo prebaľovacích doskách na verejných miestach) však dokáže prežiť niekoľko dní.

Rotavírus ohrozuje najmä deti do piatich rokov života, pričom je najčastejším pôvodcom hnačky u detí na celom svete. Najmä prvý kontakt s rotavírusmi u najmenších detí sa môže premeniť na ťažký stav, ktorý sprevádzajú silné hnačky, vracanie a dehydratácia organizmu.

Človek si postupne získava imunitu, v dospelosti sa ťažší priebeh vyskytuje len pri celkovom oslabení organizmu.

Rotavírus sa skladá z 11 segmentov dvojreťazcovej RNA obalenej kapsidou zloženej z dvoch vrstiev polypeptidov. Vonkajší obal nemá. Ľudský rotavírus má minimálne 42 rôznych kmeňov, ľahko mutuje a rekombinuje sa. Jedná sa o rotavírus typov A, B a C, z toho typ A spôsobuje 90% infekcií. Rotavírusy sa okrem ľudí tiež vyskytujú u ostatných cicavcov a vtákov. Tieto živočíšne rotavírusy typu A, B, C, D a E zvyčajne nespôsobujú u človeka prejavy ochorenia, ale ľahko sa s ľudskými rotavírusy rekombinujú.

Hlavnou zbraňou proti ich šíreniu je starostlivá hygiena rúk. Veľmi dobrou ochranou pred rotavírusovými a inými hnačkovými ochoreniami je zdravá črevná mikroflóra3, vyvážená zdravá strava a dojčenie11. Materské mlieko tiež obsahuje ochranné faktory, probiotiká a prebiotiká. Ak dôjde k nákaze, pomáhajú črevám dieťaťa sa uzdraviť.

Priebeh rotavírusovej infekcie

U dospelých rotavírusová infekcia spravidla prebieha bez príznakov, alebo má mierny priebeh. U detí do dvoch mesiacov sa rotavírusové infekcie vyskytujú skôr ojedinele. Často prebiehajú bez príznakov, pravdepodobne vplyvom kolostra a materského mlieka. Rotavírusy ohrozujú najmä deti od 4 mesiacov do troch rokov života. Opakovaná nákaza máva výrazne miernejší priebeh.

Inkubačná doba rotavírusovej infekcie je 1 až 3 dni. V niektorých prípadoch sa najprv objaví katar horných ciest dýchacích alebo nechutenstvo1. Medzi obvyklé prvé príznaky rotavírusovej infekcie patrí horúčka a zvracanie. Po 1 až 3 dňoch ako rotavírusy napádajú sliznicu horných dvoch tretín tenkého čreva, sa znižuje absorpcia cukrov. Dochádza k deficitu enzýmu laktázy, ktorý štiepi mliečny cukor laktózu a následne sa dostavuje hnačka, ktorá pretrváva 5 až 8 dní. Stolica je veľmi častá a vodnatá, spravidla bez hlienu alebo krvi. Môže sa tiež objaviť nadúvanie a kožná vyrážka. Rotavírusy sú vylučované stolicou nakazeného človeka po dobu 7 až 10 dní, z toho prvé dni vo vysokej koncentrácii. Obnova sliznice čreva po ochorení trvá 2 až 8 týždňov.

Nebezpečná nie je infekcia rotavírusom ako taká, ale prípadná dehydratácia. Je to v tom prípade, pokiaľ nie je u dieťaťa zaistená dostatočná kompenzácia tekutín stratených vracaním a hnačkou. Avšak prvý kontakt s rotavírusmi sa u najmenších detí môže zmeniť na ťažký stav, ktorý sprevádzajú silné hnačky, vracanie a dehydratácia organizmu. Komplikáciou rotavírusovej infekcie môže byť malabsorpcia (znížené vstrebávanie živín črevom) a dlhodobá hnačka.

K prejavom rotavírusovej infekcii teda patrí:

  • horúčka- 38-40°C trvajúca 3-4 dni
  • riedka, kašovitá, vodnatá stolica, ktorá sa vyskytuje viac ako 10x za deň
  • bolesti brucha
  • nafukovanie

K najčastejším komplikáciam patrí:

  • dehydratácia- suché sliznice, vpadnutá fontanela, menšie množstvo moču
  • febrilné kŕče
  • meningoencefalitída- zápal mozgu a mozgových blán- vyskytuje sa veľmi zriedkavo

Liečba rotavírusovej infekcie

Liečba je nešpecifická, rovnaká ako u iných hnačkových ochorení. Najdôležitejším bodom je udržanie dostatočnej hydratácie, liečba si nevyžaduje antibiotickú terapiu, keďže ide o vírusovú infekciu. Dojčené deti sa neprestávajú dojčiť.

Očkovanie proti rotavírusom

Jedná sa o nepovinné očkovanie, kedy sú používané vakcíny živé a podávané orálne. Pred očkovaním by mala byť spísaná anamnéza dieťaťa a starostlivo zvážiť možné kontraindikácie, predovšetkým choroby a malformácie tráviaceho traktu a poruchy rastu. Nie u všetkých očkovaných detí sa po vakcinácii vytvoria protilátky a ani vysoká hladina protilátok nie je zárukou imunity voči infekcii rotavírusom. Uvádza sa skôr zníženie závažnosti priebehu ochorenia. Očkovanie v žiadnom prípade nechráni pred inými pôvodcami hnačkových ochorení. Ochranný účinok očkovania vakcínami proti rotavírusom pomerne rýchlo klesá.

Aplikácia vakcíny so sebou nesie aj nemalé riziko nežiaducich účinkov, vrátane tých závažných. Deti očkované proti rotavírusom môžu aj niekoľko dní po aplikácii očkovacej látky stolicou vylučovať vakcinačný vírusový antigén alebo živé rotavírusy. Je možný prenos takto vylučovaných rotavírusov na iné osoby. A to predovšetkým na osoby, ktoré sú v blízkom kontakte s očkovaným dieťaťom - rodičia či súrodenci. Pri kontakte s dieťaťom nedávno očkovaným proti rotavírusu by mali všetci starostlivo dodržiavať osobnú hygienu (umývanie rúk, predovšetkým po výmene plienok).

Nepovinné vakcíny proti rotavírusom

Viac o rotavíruse na modrykonik.sk

Diskusia: Ako dlho trvá rotavírusová infekcia?
Diskusia: Očkovanie proti rotavírusom

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Rotavirová_enteritida
  2. http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/rot.html
  3. http://medicinman.cz/?p=nemoci-sympt%2Fprujem-kasuistiky
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2005/03/05.pdf
  5. http://www.rotavirus.sk/

Hodnotenia a skúsenosti s rotavírusom

Máš skúsenosť s rotavírusom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke