Šiesta choroba

5 skúseností

Šiesta choroba alebo Exanthema subitum je vírusové ochorenie, objavújúce sa v detskom veku. Najčastejšie sa objavuje u detí vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov, len zriedkavo u detí mladších ako 4 mesiace a starších ako 4 roky. Ochorenie spôsobuje ľudský herpetický vírus 6 (Herpesvirus (HHV) 6 human).
Šiesta choroba

Príznaky

Prvým prejavom je zvýšená teplota (zvyčajne 39-40°C). Prichádza náhle, zvyčajne trvá 2-3 dni. Pri poklese teploty sa na tele objaví drobný výsev. Výsyp tvoria ružovo-červené fliačiky na hrudi a končatinách. Vyrážka nesvrbí a po zatlačení bledne. Výsev zvyčajne do niekoľko hodín až 2 dní zmizne.

Objaviť sa môže aj zdurenie lymfatických uzlín alebo laryngitída.

Liečba

Liečba je iba symptomatická. Podávajú sa lieky na zníženie horúčky. Keďže ide o vírusové ochorenie, podávanie antibiotík je neopodstatnené. Nutný je dostatočný príjem tekutín.

Použité zdroje

  1. http://www.malypacient.cz/pomuzeme/detske-infekcni-nemoci/sesta-nemoc/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so šiestou chorobou

Máš skúsenosť so šiestou chorobou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
janamexico
19. aug 2018

3 dni vysoké teploty

Malá má 8 mesiacov a práve sme prešli touto chorobou .Malej nič nebolo, no zrazu jedného dňa vôbec nechcela mliečko, myslela som, si že jej nechutí... No ale už na ďalší deň mala teploty 39,2 tak som utekala k dr. Tým, že to bolo iba ráno nerobili jej nič, iba povedala, že máme zrážať, dávať Paralen, po 4 hodinách Nurofen a takto sme išli celý deň, celú noc. medzi tým kúpeľ. To raz mala 39, potom sme stiahli na 38 a potom o 3 hod zas 39.3. S manželom sme spali 2 hodiny na striedačku, na druhý deň som utekala k doktorke. Moč negatívny, crp nízke, takže virózy. Až dnes ráno mala 37,5 a takto sa držíme doteraz. Už sa jej urobil aj výsyp, len teraz neviem k akej chorobe. Za 4 dni sme s manželom spali 6 hodín na striedačku. Dnes už aj mliečko papá. S tekutinou sme problém nemali, vypila dosť, ale to papanie. Iba chrumky kukuričné, pár lyžičiek vody a do toho hnačkovala.
3 poďakovania
vlocka2506
5. júl 2018

6.choroba s hnačkami

S touto chorobou práve bojujeme. Dcéra má 5 mesiacov., zobudila sa ráno s teplotami 37,7 a 3x ju prehnalo. Najprv som si myslela, že zúbky, čo iné čakať. Príznaky sedia, ale ďasienka nezmenené, vôbec ani náznak! Bola celkom v pohode, aj sa smiala, hrala, no postupne bola mrzutejšia. Večer o 18:00 hod už mala vyššiu teplotu 38,2 a dostala čípok, bola kľudnejšia, no teplota nám zase vyskočila o 4h, tak zase čípok. Ráno sme sa vychystali k dr., dýchanie, hrdielko čisté! Zúbky ani náznak, soplíky neboli. Tak nám robila ešte crp, aj to bolo v poriadku. Skonštatovala 6.chorobu, že máme očakávať výsev... Celý deň ešte teplotovala, aj sme museli podávať sirup, keďže hnačkovala naďalej. Na tretí deň mala už len zvýšenú teplotu, nemuseli sme zrážať, ale väčší problém bol s jedlom a pitím, všetko odmietala. Keďže je čisto kojená, bez príkrmov, bol to boj! Našťastie v noci sa už rozpapala a ráno (4.deň) mala výsev na brušku, chrbátiku a trošku na krku a hlavičke. Och, odľahlo mi! Teploty nie sú! Tak ako vravela dr, .najprv sú teploty, aj do 39 a potom výsev, nikdy nie spolu! Teraz už len čakať, kedy to odzneje a vrátime sa do normálu:-) Len nechápem, prečo aj hnačkuje, nikde sa to nespomína. Asi sme výnimka:-)
4 poďakovania
katiep
8. aug 2015

Šiesta choroba.

Nás synček, skoro 7-mesačný. V utorok v noci teplota 38,7 rektálne, každých 6 hodín podávaný Paracetamol s dobrou odpoveďou, pred podaním dávky aj 39,3 rektálne... potom to vždy stiahlo. Tak sme ,,fungovali,, 4 dni. Samozrejme plačlivý, nervózny.. ako také dieťa vie byť.

Už v prvú noc som vedela, že zuby. Pravý dolný rezák prerezaný, ďasná naliate a bolestivé. Inú symptomatológiu nemal. Nos čistý, očká ok.. akurát unavené, ušká nebolestivé na pohmat, žiaden kašeľ, hrdielko bledé bez hlienov. Bruško ho nebolelo, len mal redšie stolice kvôli teplotám.

V piatok.. t.j. v 4. deň sme zašli aj k pediatričke. Crp v poriadku, moč negatívny, výs. ok. Pokračovať v pitnom režime, sledovať či močí,... normálny postup ako pri teplotách a zuboch. Na 4 deň v noci už bol bez teploty, ale mal presne výsev ako vyššie obrázok- nesvrbivý.. hlavička, hrudník a trocha chrbát. Už som vedela ktorá bije. Trebalo už len počkať kým samo to prejde.. a riešiť len bolestivosť, nervozitu, čo ešte mal kvôli ďasnám. Na noc som mu ešte zopárkrát dala 6kv Fenistilu. A prešlo to.

Moja pediatrička na základe fotiek a priebehu potvrdila, že to bolo ono. Takže tak, nie je to hrôza, ale nepríjemné určite.
0 poďakovaní
zuzik307
13. apr 2015

Prekonali sme ju...

...keď mala dcérka 8 mesiacov...v piatok začala mať vysoké teploty, išlo jej naraz 5 zúbkov, ale pre istotu sme skočili k pediatričke...CRP negatívne, potvrdila moju pracovnú diagnózu "zúbky" :-) Takže sme celý piatok aj sobotu zrážali teplotu. Zaujímavé bolo, že v noci dcérka teplotu našťastie nemala...v nedeľu nás prekvapili drobné vyrážtičky na chrbátiku a hrudníku. Teploty razom pominuli a hneď bolo lepšie...do pondelka vyrážky zmizli, pediatričke sme nemali, čo ukázať. Tak som ju len informovala, že sme pravdepodobne prekonali šiestu chorobu :-)
2 poďakovania
ehalasova
13. apr 2014

Je za nami...

Náš problém sa začal už v stredu doobeda, kedy malý začal byť nervózny, unavený a citeľne mal zvýšenú teplotu. Po zmeraní teploty mi teplomer ukazoval 37,7°c, a nakoľko sa má podávať liek u detí až po prekročení 38°C, aj tak som mu dala aspoň polovičnú dávku Panadolu a natrela zúbky gélom (nakoľko sa mu pretláčajú očné zuby). Ukľudnil sa, zaspinkal. Po zobudení bol trochu oťapený, ale vymýšľal naďalej ako zdravé dieťa.

Prišiel večer:
O pol ôsmej pred spaním som mu dala ďalšiu polovičnú dávku Panadolu, nakoľko mi teplomer ukazoval nie vysoké hodnoty. Malý však dávku nezjedol celú. No išli sme spinkať. Chvíľu spal, chvíľu mrnkal, pýtal piť. Okolo desiatej večer som pocitovo zistila, že je horúci. Tak som zobrala plienku, a schladila som ho, nie príliž, nakoľko ľahol a zaspal.

Prišiel výkrik:
Okolo pol jednej ráno, malý kľakol, vykríkol, hodil sa mi do náruče a začal boj - vyvrátil ocka a dostal febrilné kŕče. Nakoľko som nevedela o tom nič, aj tak som utekala do vane a začala rýchlo ochladzovať, bo priam vrel. Popri chladení sa začal dusiť. Prevrátila som ho (bruškom nadol), aby mu vytekajúce sliny nestekali späť do hrdla a vytierala pyžamkom, čo mal na sebe. Potom som ho privinula k sebe a po chvíľke kŕče ustúpili - začal kľudne pravidelne dýchať. Po "pol hodine"! prišla záchranná služba, malý bol už stabilizovaný, no teplota opäť začala stúpať, tak nás zobrali pre istotu na Kramáre. Podali mu čípok a do hodiny a pol bolo po teplote.

Po troch dňoch sa vyskytli ružové vyrážky na brušku, ktoré druhý deň prešli na chrbátik a vrch nožičiek. Podávame Fenistil kvapky proti svrbeniu.

Tak toto je naša skúsenosť s touto chorobou.
1 poďakovanie