Môže súd rozhodnúť, aby si bývalá partnerka nezmenila priezvisko?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

moja bývalá priateľka si po rozvode nechala priezvisko po svojom ex XY. Máme spolu 15-ročného syna. Dieťaťu dala meno po svojom ex XY. Ja som písaný v rodnom liste. Súhlasil som s priezviskom syna pri narodení po jej bývalom manželovi, pretože aj ona sa tak volala. Teraz si našla priateľa a po 3 mesiacoch sa chce vydávať. Synovi ostane priezvisko muža, s ktorým nemá nič spoločné.

Čo môžem urobiť?

Dá sa obrátiť na súd, aby si po svadbe nezmenila priezvisko?

Je možné synovi zmeniť priezvisko?

Čo môžem robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak majú rodičia maloletého rôzne priezviská, zmena priezviska rodiča, ktorého priezvisko má maloletý sa vzťahuje na maloletého, ak s tým súhlasí druhý z rodičov.

Na zmenu priezviska maloletého staršieho ako 15 rokov je potrebný jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom.

Nemôžete zabrániť Vašej bývalej priateľke, aby si po svadbe vzala priezvisko svojho nového manžela, pričom v dôsledku toho by došlo k zmene priezviska Vášho syna len vtedy, ak by ste s tým súhlasili aj Vy a aj Váš syn.

Ak by ste chceli z tohto dôvodu docieliť zmenu priezviska Vášho syna na Vaše priezvisko, bude potrebný súhlas Vášho syna a zrejme aj súhlas Vašej bývalej priateľky.

V prvom rade by som Vám radila prebrať túto záležitosť s Vaším synom a zistiť, čo si on sám želá.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk