Aké vitamíny počas tehotenstva?

javi37
8. okt 2012

Chcem sa poradiť, aký vitamínový prípravok si mám kúpiť, ak už beriem kyselinu listovú predpísanú od doktora 10 mg? Všetky dostupné vitamíny už kyselinu listovú obsahujú a naviac ju brať nechcem, rep. nemôžem.

lucia2505
8. okt 2012

Ja by som ti odporučila nekupovať žiaden. Všetky tie multivitamíny pre tehotné a pre tie, ktoré sa chystajú otehotnieť sú len reklamné chytáky. Väčšina z tých vitamínov a minerálov, ktoré tieto prípravky obsahujú sa ti aj tak nevstrebe do organizmu, ale to vycikáš a keď normálne papáš, tak sa ti zase môže stať, že budeš mať niektorého prvku nadbytok, keďže budeš prijímať aj v strave aj v tabletkách a to tiež nie je dobré. Úplne ti stačí brať tú kyselinu listovú, lebo tej treba v tehotenstve mať dostatok a ostatné ti stačí zo stravy.

bets
8. okt 2012

@javi37 a preco potrebujes brat vitaminy? vsak su dostupne vsetky zlozky potravy a da sa vytvorit pestry a vyvazeny jedalnicek. napr. kyselinu listovu doplnam len zo stravy - zvysujem podiel fazule, ciceru,dalej pomarance a kiwi.

vonicka
8. okt 2012

tak tak, vsetky vitaminymas v jedle, vobec nepotrebujes nieco extra, zvonka a navyse synteticke. Cele generacie sa rodili bez umaelych vitaminov, tak preco sa nemozu aj nase deti? 🙂 Kasli na to, su to zbytocne vyhodene peniaze. Radsej si kup nieco pekne na seba 🙂

katia7
8. okt 2012

ja by som si nedavala ziadne, kedysi bola dostupna taka studia ze to sposobuje jednak velkeho novorodenca a v neskorsom veku dysgrafiu a podobne ale dako zahadne zmizla, mama to brala iba pri poslednom tehu, sme styria, bracho sa narodil 2 tyzdne pred terminom mal 4,2 kg, ostatni sme taka norma cca 3,5 😉 mal problemy dost s obezitou jediny siroko daleko v celej nasej rodine(vraj aj to je z toho) inak bol najdlhsie z nas kojeny takze ziadne sunarove decko a cuduj sa svete ako jediny tiez siroko daleko v celej rodine ma dysortografiu, teraz ma 15 rokov tak uz podla mna dost dlha doba na prejavenie neziaducich ucinkov 😖 a inak myslim ze ani vacsina gynekologov to neodporuca mamickam tak ktovie preco asi 😒

tweetinka.co
8. okt 2012

ahoj.. suhlasim s kočkami čo tu píšu.. Ak Ti to vyslovene lekár neodporučí, nepredpíše, tak si nedávaj v chemickej forme nič navyše.. Zdravá strava je to najlepšie, čo môžeš sebe a dieťaťku dať

mirreckall
8. okt 2012

vela cerstveho ovocia a zeleniny.... 🙂 mne odporucil tiez vitaminy mami calibrum, ci ako sa to vola... ja som to odmietla... ze vsak je leto, je dostatok vsetkeho aj na zahrade aj v obchodoch... a krv som mala ukazkovu zakazdym ako z ucebnice 🙂

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mowinka1
8. okt 2012

ja beriem Prenatal od firmy Jamieson, niekedy je tažko odhadnúť stravu aby bola "vyvažená" tak nech sa mi radšej nadbytok vyplavý ako by mi malo chýbať ...

mowinka1
8. okt 2012

ale pokiaľ nie si ešte tehotná tak neodporúčam okrem kyseliny nič iné

vonicka
8. okt 2012

@katia7 - s vahou deti nema branie vitaminov nic spolocne. je tu tema, kde sa na to vyslovene jedna mamicka pytala a vacsina bab co brala vitaminy vobec nemala velke deti. Ja som ich nebrala a maly mal 4.1kg.

tynamartina
9. okt 2012

No ako nič proti ale v dnešnej zelenine a ovocí najme s obchodov je teda fakt veľa vitamínov je ich tam asi 4x menej ako kedysi takže oháňať sa generáciami pred nami nie je až tak na mieste ale nech každý robí to čo si myslí že je pre jeho dieťa najlepšie. Ja som brala pri oboch calibrum mali obaja 3500g sestra brala tiež a malý mal 3200g. Môj malý má už 8 rokov a je to mimoriadne nadané dieťa . druhý 5 a je na tom rovnako

gabuska12
9. okt 2012

ja beriem kyselinu listovu 400mg a centrum materna (tam je tiez 400mg kys.listovej), co je doporucena denna davka 800mg. inak sa snazim stravovat lahsie, ziadne tazke jedla a viac ovocia a zeleniny, ale ak sa da, tak domace zo zahradky... tiez si myslim, ze ovocie v obchodoch ma velmi nizku hladinu vitaminov oprpti pozadovanej norme...pri prvom synovi som brala calibrum, mal 3500g a teraz je z neho krasny sikovny druhacik....

d_anielik
9. okt 2012

Ja tiež beriem Centrum materna /tu väčšiu krabičku kde je aj DHA/ v lekárni mi ju odporučili, že ako jediná z tých kompletných vitamínov prechádza štátnym kontrolným ústavom /alebo niečim takým/ a tie hodnoty vitamínov sú overené... Ono sa dobre hovorí o pestrej strave a vyžíve, ale keď počas prvého trimestra, keď sú vitamíny pre vývoj najdôležitejšie v sebe skoro nič neudržíš ti ani nič iné neostáva 🙂
Inak som súhlasim s názorom, že v dnešnej zelenine a ovocí je tak pramálo vitamínov a toľko chémie, že tabletky sú asi bezpečnejšie... a zeleninu z trhu by som nejedla už vôbec, keďže pre mnohých predajcov a pestovateľov to je jediná možnosť si zarobiť, tak urobia všetko preto aby si úrodu poistili a postrekujú to aj každý druhý deň a absolutne ich nikto nekontroluje...

magdusaaa
22. okt 2012

Ahojte,ja beriem len kyselinu listovu,to je vyborna vec..

beba07771
22. okt 2012

mne odporucaju femibion,co vy nato?

mirkatn
24. okt 2012

@javi37 mne napisala doktorka len kyselinu listovu. Tiez som sa pytala ze ci mam pokracovat po 12tt s nejakymi vitaminmi ale povedala ze ak nemam ziadne problemy tak ziadne tabletkove ale ziskavat vsetko zo stravy. Takze ja si ziadne urcite kupovat nebudem 🙂

lienka1701
9. dec 2012

ahojte podľa mňa stačia len tie vitamíny, ktoré predpísal lekár...ved ten vie čo je najlepšie pre dieťa a žiadne vitamíny naviac by som teda nebrala....šak aj v ocoví a zelenine je kopec iných vitamínov

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre