Kedy ste oznámili tehotenstvo zamestnávateľovi?

baruska884
2. aug 2022

Ahojte zaujímalo by do kedy ste čakali a tajili tehotenstvo zamestnávateľovi? Počkali ste na výsledky testov ktoré sa robí v treťom mesiaci?
Ďakujem 🙂

paradise93
4. aug 2022

@nikka055 môj mi povedal že mi môže vypísať papier a že 20€ ma to bude stáť ale že mi to netreba že len mám prefotit knižku

nikka055
4. aug 2022

@paradise93 zaujímavé, pametam ze ja som posielala ten papier od dr aj knizku 🤷‍♀️ kolegyna iba knizku ...

palicka
4. aug 2022

Ja hneď po potvrdení. Bol september, mala som prvákov, tak aby sa rátalo s tým, že odídem na MD a deto v pohode prešli k niekomu inému. Dali mi do triedy asistentku s potrebným vzdelaním a plynule prešla na zmluvu na zastupovanie. Pre deti žiaden sok, zmena a prvacence v pohode dokončili skolsky rok.

ziarifka
4. aug 2022

@baruska884 ja som oznamovala mailom počas vianočných sviatkov. Hneď ako som si našla pozitívny tehotenský test. Mala som o týždeň naplánovaný experiment, ktorý by bol pre tehotnú nebezpečný a museli sme ho rýchlo naplánovať ináč.

bafka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rakso
5. aug 2022

@baruska884 ja pracujem v kancelárii, takže práca nenáročná a nebolo na mne nič vidieť, resp. vyzerala som ako tehotná už pár rokov 😅😅😅
U mňa ale išlo o to, že mi končila zmluva na dobu určitú a mali mi ju predĺžiť na dobu neurčitú, tak som váhala, či to oznámiť až po tom ako dostanem zmluvu na neurčito alebo skôr. Som aj trošku poverčivá, tak som ani nechcela oznamovať moc skoro, o tehotenstve som vedela cca od 6. týždňa. Nakoniec som sa rozhodla skôr, to som bola asi v polovici tretieho mesiaca, a bolo to to najlepšie, čo som mohla urobiť. Vedúca sa tešila so mnou, zmluvu mi predĺžili, aj koncoročné prémie som dostala, ešte mi aj ponúkli prácu popri materskej a o návrat sa nemusím báť.

gab1sol
5. aug 2022

@baruska884 hneď ako som dostala tehotenskú knižku, cca 11-12tt. A hlavne písomnou formou. Najskôr som to oznámila večer môjmu šéfovi (bol zároveň kamarát a sused, takže sme ich pozvali a oznámili “pri vínku”), následne som ráno išla s papierom na personálne, kde som si nechala potvrdiť druhý papier, že túto informáciu odo mňa prijali…

miskamicha
5. aug 2022

@baruska884 oznam cim.skor ak mas rizikovu pracu 🙂 co sa ma stat sa stane. Drzim palce a neboj vsetko bude v poriadku!!!!

drahomirrra
5. aug 2022

V 13. tyzdni tehotenstva

annamivo
5. aug 2022

@baruska884 ja mám skvelú šéfku takže hneď cca v 10 TT. Ako mi dr dala knižku som na PN, keďže pri tehu by som sa nemohla 100% venovať práci a prvé bolo rizikové, tak dr to vôbec nerieši.

elizita
5. aug 2022

prve tehu tak v 15tt.. druhe tehu v jednom zamestnani v 19tt, lebo sme sli na akciu kde bolo treba dvihat tazke veci, tak som si pytala pomoc.. a v druhom zamestnani v nejakom 25tt, 26tt... lebo to uz zacinalo na mne vidiet a ze aby uz vedel, ze budem coskoro koncit.. ale ako som mu to povedala, tak mi dal pc, ze ok, tak uz mozte pracovat z domu, nemotajte sa sem.. a uz to tak zostalo doteraz.. a to ma mladsia uz 3,5roka 😀

basska_b
5. aug 2022

Ked som mala tehu knizku, t.j. v 11./13.tt.
Ale ked mi pri tretom tehu chceli dat nejaky projekt od 1.11. (to som mala len cerstvo v ruke tehotensky test), musela som s farbou von skor. A po par tyzdnoch sme o babo prisli. Ale normalne som im to potom mailom oznamila a dalo sa to prezit, ja z toho tabu nerobim (bola som na rodicovskej pocas toho)

taktotedanie
5. aug 2022

Isla som okamzite na PN- najlepsie rozhodnutie, po 12tt som oznamila oficialne preco som na PN..len som telefonovala ale myslim, ze to vsetci uz vedeli..

jujuch
5. aug 2022

ja som to pisomne oznamila na personalnom dnom vydania tehot.knizky...odporucila mi to personalistka

Zákonník práce neukladá žene povinnosť oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi. Avšak pojem tehotná zamestnankyňa je vymedzený v § 40 ods. 6 Zákonníka práce nasledovne:

"Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."Ak teda žena neoznámi zamestnávateľovi písomne svoje tehotenstvo a nepredloží lekárske potvrdenie, nebude jej prislúchať osobitná právna ochrana, napríklad pokiaľ ide o úpravu pracovných podmienok, pracovného času, taktiež sa na ňu nebude vzťahovať zákaz výpovede v ochrannej dobe.

dominika7990
5. aug 2022

Ihneď v ten deň ako som dostala knižku. Odvtedy si v ochrannej lehote

zoeeoz
5. aug 2022

Hneď keď som dostala tehotenskú knižku

vierkainka
5. aug 2022

Hned na druhy den po vystavení tehotenskej knizky.Pisomnou formou a dala som si potvrdit aj prevzatie.

monika553
5. aug 2022

@baruska884 no u mňa to bolo dosť vtipné. Všetci kolegovia to už vedeli, ale šéfovi son to chcela povedať až po kontrole v 12-tom týždni. Mali sme však poradu (mohlo to byť tak v 8-9 tyzdni), kedy man šéf oznamoval, že budeme rozširovať firmu a prijmeme nového zamestnanca. Keďže sme stavali dom, so šéfom sme sa na jedne akcii bavila, že dieťa plánujeme, keď dom dokončíme. A on na tej porade srandicky, že teraz prijmeme nového človeka a tak zo srandy šéf ze: Monika dostáva dom a pôjde na materskú. Monika, kedy pôjdeš na tu materskú, tak za dva roky? A my všetci kolegovia do výbuchu smiechu. Jemu úsmev z tváre hneď zmizol 😁 takže hľadal hned 2 ľudí 🤣 doteraz vidím pred sebou ten jeho pohľad 😄

jamidea
5. aug 2022

@baruska884 takmer hned. Pekne na hlavickovom papieri, jedna - dve vety. Ak ti neurobis, a nahodou ti daju vypoved,ako mojej znamej, nic nenarobis. Naco chces cakat, aky vyznam to ma?

7lenka11
5. aug 2022

ženy, čítam, že všetky to tak sofistikovane oznamujete, prípadne dávate zamestnávateľovi aspoň prefotenú knižku a mne povedali v práci, že nič odo mňa nechcú.. len neskôr oznámenie o nástupe na materskú 😕

papaya308
5. aug 2022

Ja v 13tt pri oboch deťoch. Ani doma (okrem muža) to nevedeli skôr. Neviem si predstaviť v 5t bežať do kancľu že som tehotná

danko74
5. aug 2022

@baruska884 ja som z tých, čo to do sveta netrubia
Pri mojom 1.tehotenstve "vedelo personálne" čo sa deje v tej istej chvíli ako ja, lebo v tom čase som bola vo firme personalistikou, priamemu nadriadenému som to oznámila hneď po vystavení knižky s tým, že by som bola rada keby to ešte nejaký čas kolegovia nevedeli ... o pár dní som kvôli silnému zvracaniu skončila v nemocnici a následne na PN a šéf ma pred kolegami kryl celý mesiac, nakoniec to prasklo až začiatkom 5.mesiaca, keď bolo treba robiť rozpočet na ďalší rok 🙃.
Pri 2.tehotenstve som to priamemu nadriadenému a aj personalistke oznámila naraz hneď ako som dostala knižku, ostatní kolegovia sa to dozvedeli až v 4.mesiaci (bolo to na mne skôr vidieť 😉)
3.tehotenstvo bolo už v dobe kovidovo-homeofficovej a pridružil sa iný akútny zdravotný problém, takže k šéfovi som sa dostala až v 16.tt, personálne som po dohode s nadriadeným informovala až po výsledkoch amniocentezy v 22.tt.

gertrudaosem
6. aug 2022

@baruska884 ja som to oznámila hneď ❤️

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre