Mám 17 rokov a som tehotná

zltapupava
25. jún 2022

ahojte dievčatá. mám 17 a som tehotná v 3. týždni s priateľom ktorý ma 18. sme spolu rok a máme pekný vzťah. mojej mame som to povedala a nebola moc nadšena ale rozhodne nechcela aby som išla na potrat... jeho rodičia o tom ešte nevedia. len mám také ťažšie obdobie liecim sa z depresií cca pred mesiacom som začala brať antidepresíva a za pár dni mám ísť na hospitalizáciu kvôli tomu. a teraz ešte k tomu tehotenstvo..kvoli nemu som musela prestať brať antidepresíva a neviem ako to zvládnem. priateľ povedal ze sa o nás postará ale ja neviem čo mám robiť. som študentka 2 ročníka na strednej škole. ako mám toto všetko riešiť? mám si ho nechať alebo nie? za odpoved ďakujem🙂

anile12
25. jún 2022

@zltapupava vážne sa pýtaš žien na MK či si máš nechať dieťa? To nieje nájdená mačka. A je to dosť dlhý záväzok. A si si istá ze si v 3 týždni? 🤔🤔🤔

anjelikdianka
25. jún 2022

@zltapupava Gratulujem.Ak pri tebe stojí mamka aj priaťel určite to zvládnete.
Moja sestra tiež otehotnela ako 17 r.ale ju otec dieťatka nechal a ostala sama .Naštastie ja som bola tiež vtedy čerstvo vydatá a o tri mesiace dlhšie tehotná.Vo všetko som jej vedela pomôcť s bábätkom.Aj moji rodičia jej pomáhali vo všetkom.Držím palce a prajem vela zdravia.

tosomja
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
agatka111
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkami123
25. jún 2022

Tak v prvom rade, nikdy nevieš, čo život prinesie a narodením dieťaťa život nekončí. Moja sesternica tiež porodila mladá a nakoniec si popri 2 deťoch urobila ešte externe vš, bez pomoci rodičov, pomahala jej svokra 😉.
Ja som s rodinou začala omnoho neskôr a ak to možem s nou porovnať, ona kvôli dieťaťu rozmýšľala zodpovednejšie s financiami aj co sa bývania týka, ja som zase kopu penazi premrhala na zbytočnosti - party atď. Čo som chodila na vš, tak práve tie mamičky a slobodne matky mali ešte lepšie známky a boli snazivejsie ako my slobodne, aj som sa hanbila, ze oni stíhajú popri deťoch a ja mám samu seba na starosti a kašlem na to.
Dalsia vec, aj vaši to budú inak brat, aj ty, keď sa babo narodí, budú celí bez seba.

igiana
25. jún 2022

@zltapupava dietatko je dar a ked si sa rozhodla sexualne zit mala by si ratat s moznym tehotenstvom. Drzim palce! 😉

bajka16
25. jún 2022

Problém ani tak nevidím v mladom veku.. veľa ľudí tak malo deti a prežili. Ale tá tvoja depresia je skôr problém. Asi je to už vážnejšie keďže máš ísť na hospitalizáciu a berieš lieky takže ja by som to neriskovala hlavne kvôli tomuto. Keď si vezmes do úvahy že antidepresíva nebudeš môcť brat celé tehotenstvo plus kým budeš kojit tak musíš uvazit či to zvládneš psychicky. Ďalšia vec mať dieťa je psychicky náročné aj bez psychických problémov. Takto si to predstaviť neviem lebo prídu aj tie zlé dni. Prídu aj tie najhorsie dni. A potom čo?

igiana
25. jún 2022

@bajka16 potrat by este ovela viac prehlbil jej problemy - vycitky, postabortivny syndrom atd. Prave dietatko moze dat zmysel jej zivotu a jeho laska vyliecit depresiu.

bajka16
25. jún 2022

@igiana to je pekné ale keď ju chytí stav že sa nepostavi ani z postele kto sa postará o bábo? Keď už nebude s babom vládat psychicky kto s ním bude? Predpokladám že mama chodí ešte do práce a priateľ bude asi tiež chodiť do práce. Na väčšinu dňa sním bude sama.

ivanka12311
25. jún 2022

Prepáč ale keď si začala tak skoro sexuálne žiť to tiež si sa pýtala na názor iných na MK? dúfam že sa rozhodnes správne dieťatko je dar

katkami123
25. jún 2022

Len s jej diagnózou aby po potrate ešte nemala take výčitky potom, ze by to dobre nedopadlo. Mne sa veľmi nepáčia tie opisy, mám dvojičky, som bez pomoci babiek, do toho starsiu dcéru a fakt si tuto materskú zatiaľ užívam. Veľa veci je ako si človek zariadi, vymodlí. Mám susedu s ktorou sme boli rovnako tehotné, takze sa vyrozprávam a nechýba socializácia, muž je pri deťoch poobede, ja si zájdem do fitka, deti dám do kočiara a s ďalšími kamoškami chodím na kolieskové. A milujem tie komentáre cudzích ľudí, keď ma vidia vonku so vsetkymi 3 deťmi a zalamuju rukami - aká som ja chudera. 🤦🏽‍♀️😀 a ja si vždy pomyslím, tak si to myslite, radšej, akoby ste mali vedieť a závidieť 😀 sú aj masaker obdobia, hlavne, keď prídu choroby, ale vždy si hovorím, ze je to obdobie a zas prejde.

zuzu188
25. jún 2022

Ja som otehotnela v 17. Bola som už ale tretiačka na SŠ a muž už pracoval. Mala som vážne komplikácie, ročník som musela ukončiť o 2 mesiace skôr. Do školy som sa vrátila, až keď mal syn rok. Moja škola sa nedala študovať individuálne. Bolo to dosť náročné obdobie, keď som sa vrátila do školy. Muž si začal dorábať popri práci VŠ, pri malom nám ostával, kto mohol, vo štvrtáku som znova otehotnela a zas som mala komplikácie. Školu som našťastie prerušovať už nemusela. Ale dali sme to. Ja by som nedokázala ísť na potrat, do konca života by som si to vyčítala

nevenka
25. jún 2022

@bajka16 no ja som schytala poporodnu depresiu a museli sme to zvladnut. To sa neda predvidat, co Ta postihne a v akej miere.
Bolo treba pouzivat antikoncepciu, ked boli taketo problemy a samozrejme, vek. Ale toto iba konstatujrm, to uz nikomu nepomoze teraz.

bajka16
25. jún 2022

@nevenka no ale z takejto depresie sa dostáva ťažšie.. ja nehovorím nikomu čo má urobiť ale treba predvídať aj do predu. Predsa ide o dieťa aby netrpelo aby nato nakoniec nedoplatilo ono. Depresia nie je sranda ani nádcha že "sa to dá zvládnuť". Vtedy nezvláda človek ani žiť. Nie ešte dieťa

igiana
25. jún 2022

@bajka16 predsa po porode moze brat lieky.

bajka16
25. jún 2022

@igiana asi jej moc nepomáhajú keďže ma naplánovanú hospitalizáciu

igiana
25. jún 2022

@bajka16 myslis ze cely zivot ostane bezdetna kvoli depresii? Ci teraz nie je spravny cas ale potom uz bude? Dieta nie je vec a za nic nemoze. Zabit ho nie je riesenim.

bajka16
25. jún 2022

@igiana to nie ale myslím že na dieťa treba byť aj pripravený. Takto sa ťa spýtam. Je podľa teba v poriadku mať dieťa ak si psychicky chorá? Vnímaš trochu čo ľudia v depresiách robia? Ako sa správajú? Aké majú dni? Ja som mala tiež depresie v jej veku a ľahko sa mi teda nežilo. A to ani s liekmi. Neviem si predstaviť že tých stavoch by som mala vstávať k bábätku a byť mu 24h oporou. Nedala by som to a to dieťa by plakalo samé v postieľke. Takže asi tak

janinah
25. jún 2022

@zuzu188 a načo bolo dobré si tak komplikovať život? ušlo by ti niečo,keby si rodila po maturite? to je rečnícka otázka pre čítajúcich
nedoštudované tehotné nie je žiadna výhra pre nikoho zo zúčastnených,ale ak sa už stalo,tak treba zabojovať a robiť všetko čo treba,to dieťa vám to raz vráti

a1d4k3a
25. jún 2022

Zvládneš to! Taktiež som porodila v 17 🙂 žiaľ ja som to mala ťažšie... Bez rodiny,bez priateľa.. ale zvládla som to,mám 7 ročného syna a som šťastná mama už dvoch detí. 🙂 Neľutujem! 🙂 Dobre porozmýšľaj nad všetkým čo urobíš. 🙂

zuzu188
25. jún 2022

@janinah komplikovať život? Skomplikovala som si "AŽ" jeden rok života. Za to malé mi to stálo a keby som mohla vrátiť čas, svoje rozhodnutie by som nezmenila. Dieťatko sme plánovali najskôr až po maturite, ale prišlo skôr a vlastne všetky plány nám len urýchlilo. Samozrejme, rodičia z toho neboli nadšení, mala som kopu plánov do budúcnosti a s bábom sa mi už realizovať nedali. Jedinú podmienku si dali, že ostaneme s mužom u nich bývať, kým nezmaturujem. Po mature sme sa hneď odsťahovali. Pomáhali mi s malým, len keď som bola v škole, inak sme sa s mužom starali sami. Druhý syn bol plánovaný, narodil sa keď som už mala zmaturované a bývali sme vo svojom. Som veľmi šťastná, že ich mám, lebo ďalšie bábo už asi nebudem môcť mať.

nevenka
25. jún 2022

@bajka16 predvidat ale mala pred nechranenym sexom, vies...
Ano, napisala som "zvladnut", myslim tym liecbu, podporu okolia, terapie...nerob zo mna blbu. Viem, co je depresia.

any_soj
25. jún 2022

@zltapupava antidepresíva nemusíš prestať brať, nech ti lekár poradí iné. Tiež som brala v tehotenstve (alventu). Gratulujem ❤️ k dieťaťu, aj k tomu, akú máš mamu a priateľa...

any_soj
25. jún 2022

@bajka16 ja len pre info, že antidepresíva sa v tehotenstve môžu brať a pri kojeni dupľom.

anavixy
25. jún 2022

AD ženy berú aj počas tehotenstva úplne bez problémov a samozrejme aj počas dojčenia, je to aj žiaduce. To, čo urobíš rieš s mamou a sama so sebou, a potom aj s priateľom, nie s cudzími ľuďmi, nás je do toho prd. Drž sa 🍀

cyberk
25. jún 2022

Jaaaj to ked uz teraz mas depresiu tak to ti bude “veselo” pri dietati 🙈To este uvidis tie depresie.. ale vsak ako u skoro vacsine teenageriek ich mamky sa o dieta riadne postaraju a mozno budu aj v telke s Rozborilom 🫣skoda ze miesto antidepresiv si nemyslela na ochranu 🙈 uz teraz mi je luto toho plodu

bajka16
25. jún 2022

@nevenka to máš pravdu no to teda mala vtedy predvídať... Teraz už to nebude ľahké či sa už rozhodne tak alebo tak. No hádam mamka pomôže 🤷🏻‍♀️

katkami123
25. jún 2022

@cyberk
Tvoj úbohý príspevok sa nedal ani dočítať. Máš nabudúce písať takéto 💩, nepíš nič lebo ty si veštica, že už vieš presne do predu aké to bude mať

lalenka33
25. jún 2022

V prvom rade to rieš so svojím psychiatrom. To, že si tehotná sa nevylučuje s tvojou hospitalizáciou. Existujú aj lieky, ktoré sa počas tehotenstva môžu užívať. V nemocnici ťa budú mať pod kontrolou. Keď pri tebe stojí mama a priateľ, tak to s pomocou dobrého psychiatra a gynekológa zvládneš. Školu si dorobíš aj neskôr. A do budúcna v tomto tisícročí existuje xy foriem antikoncepcie hlavne v tvojom veku a psych.stave.

majka0406
26. jún 2022

Máš to už aspoň potvrdene lekárom?skor kym sa uplne zdeptaš? Neviem ci v 3.tyzdni je uz vobec cosi viditelne na sone .. mne az v 7tyzdni dokazali povedat ze som tehotna . Ale každopadne pokial si zacala sexualne zit s partnerom a bez akejkolvek ochrany - mohla si ratat s tym,ze sa to stat može a riziko je vysoké..uvidis ako sa k tomu postavi partnerova rodina ale ver tomu ,ze ty oporu vo svojej mame budes mat urcite ked tuto spravu prijala 🙂 a tomu babatku ste dali sancu zit , si buduca mama nevezmi mu tu sancu na zivot , nikdy v zivote by si sa s tym nevysporiadala 🙂 uvidis ,ked budes chodit na pravidelne poradne a budu ti robit ultrazvuk ,ked uvidis to babo kazda jedna pochybnost v tebe zmizne a zamilujes sa doň okamzite ❤️Nedaj sa zmiast prvotnymi pocitmi ktore v tebe teraz bludia 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre