Mám 17 rokov a som tehotná

zltapupava
25. jún 2022

ahojte dievčatá. mám 17 a som tehotná v 3. týždni s priateľom ktorý ma 18. sme spolu rok a máme pekný vzťah. mojej mame som to povedala a nebola moc nadšena ale rozhodne nechcela aby som išla na potrat... jeho rodičia o tom ešte nevedia. len mám také ťažšie obdobie liecim sa z depresií cca pred mesiacom som začala brať antidepresíva a za pár dni mám ísť na hospitalizáciu kvôli tomu. a teraz ešte k tomu tehotenstvo..kvoli nemu som musela prestať brať antidepresíva a neviem ako to zvládnem. priateľ povedal ze sa o nás postará ale ja neviem čo mám robiť. som študentka 2 ročníka na strednej škole. ako mám toto všetko riešiť? mám si ho nechať alebo nie? za odpoved ďakujem🙂

gubcikova
26. jún 2022

Ako vieš že si v 3tt ? 🤔

zltapupava
autor
26. jún 2022

@majka0406 áno mám to potvrdene bola som u gynekologicky na sone nic nebolo vidno ale keďže tehotenský test som mala pozitívny tak mi zobrala krv a tam mi povedala ze som tehotná v 3. týždni... s priateľom sme sa o tom rozprávali a rozhodli sme sa že si ho necháme🤍 ďakujem za pozitívne komentáre

zltapupava
autor
26. jún 2022

@gubcikova od gynekologicky

zltapupava
autor
26. jún 2022

@cyberk ako vieš ze sa bude mať zle? stojí pri mne mama s priateľom a sú mi oporou... a co sa týka ochrany, nenapísala som nikde ze sme ju nepoužívali... zakaždým sme ju mali nikdy by som neriskovala a aj tak sa stalo..

zltapupava
autor
26. jún 2022

@anile12 nepýtam, len som chcela poradiť. a ano som v 3. týždni

orangiiina
26. jún 2022

Autorka
Je to náročnejšie obdobie, každý si tým občas prejde. Ty ho mas teraz, nikdy ale netrvá večne. Si šťastná žena, pretože mas mamu a partnera, ktorí pri tebe stoja. Nie si sama ako iné mladé mamičky. Zvládnete to spolu s maminou, ver jej, tie myšlienky sa casom ustálila🍀 možno to babo ta urobí šťastnejsou ako samotné antidepresíva. Ale napísať sem, bola chyba. Tu niektoré nemajú pochopenie. Takze odpovede ber s rezervou.

mikadooo
26. jún 2022

@zltapupava ak máš oporu v rodine, to je hlavné. Priateľ sa"postará", to sa pekne povie, ale horšie realizuje. Priateľ hlavne nech tiež doštuduje, potom má väčšie šance normálne sa zamestnať ako teraz robiť nejaké hrrrr rozhodnutia. Nuž a tá depresia - tu najlepšie poradí asi lekár, myslím, že nejaké lieky sa dajú brať aj v tehotenstve. A terapie môžeš predsa absolvovať stále, nie?

katkami123
26. jún 2022

Ja neviem čo aj niektorí robite z depresie vedu, pokým nie je chronická (mame v rodine) dá sa liečiť a do tehotenstva je ešte dlha doba, do vtedy môže byť aj fit. Ono, mat dieťa je aj taka vnútorná psychoterapia pre rodiča, pretože sa sám prenesie do detstva, ako sa správali jeho rodicia, kde urobili chybu a aké následky to možno zanechalo. Ja verím, ze možno práve materstvo ťa posunie ďalej. Hlavne si veci zariad už teraz a pozháňať kontakty na tehotné mamičky, kamošky, aby si mala s kým kočíkovať a nebola celé dni sama 🙂 cez sociálnu poisťovňu a úrad prace si pozistuj na co všetko máš nárok

zltapupava
autor
26. jún 2022

@mikadooo ano v pondelok idem ku psychatricke a nejaké riesenie sa snáď nájde. podla mna mi zmeni lieky a budem k nej chodievať a bude to lepšie🙂

zltapupava
autor
26. jún 2022

@katkami123 to isté mi povedala aj mama🙂 zazili sme si toho veľa a sama povedala ze to diedatko mi môže pomôcť posunúť sa ďalej v živote. viem ze to nebude jednoduché ale s pomocou to zvladnem. ja sama som vyrastala bez otca a moja mama pracuje na sezóny v zahraničí takze som ju poriadne ani nevidela a bola som u starých rodičov. teraz ked sa stalo toto tak bude uz na Slovensku stále a ja sa budem snažiť dať bábätku všetko co mne chýbalo...🤍

zltapupava
autor
26. jún 2022

@orangiiina ďakujem 🤍

katkami123
26. jún 2022

@zltapupava
Autorka, neviem ako to je, keď si študentka, rýchlo, pokým máš čas, opýtaj sa niekoho, kto sa vyzná, najlepšie na Socislnej poisťovni, ze keby si si teraz ešte platila dobrovoľne odvody, či by si potom nemala nárok na vyššiu materskú a tiež kocikovné. Lebo sa to musí platiť určite obdobie, nech to stihnes.

nevenka
26. jún 2022

@katkami123 co sa tyka materskej, to jej asi nevyjde. Tam musi platit to dobrovolne poistenie minimalne 26 tyzdnov, to by vyslo, ale dokopy musi mat za posledne 2 roky zaplatene nemocenske tych 270 dni. Mne to takto zas nevyjde 🙈. Ale prispevok pri narodeni urcite dostane, a teraz neviem, ale studentky asi maju narok na tehotenske, nie? Toto nesledujem, neviem, mne ani to nevyjde, takze som to neriesila.
No ale kazdopadne, treba pozistovat.

katkami123
27. jún 2022

@nevenka
Ale nemocenské za ňu ako študentku platí štát, nie?

nevenka
27. jún 2022

@katkami123 neviem, ako to je, lebo napriklad aj zena na rodicovskej ma status poistenca statu a nevznikne jej z toho narok na materske a teraz som nasla toto:

Sociálna poisťovňa upozorňuje študentky, že im nárok na materské automaticky nevzniká. Ich nárok na materské je podmienený o. i. platením poistného do Sociálnej poisťovne, a keďže študenti stredných a vysokých škôl poistné na žiadny druh sociálneho poistenia platiť nemusia (a neplatí ich za nich štát), dávku zo Sociálnej poisťovne dostať nemôžu.

Študentke vznikne nárok na materské jedine v dvoch prípadoch: za predpokladu, že je popri štúdiu zamestnaná (a z predmetnej činnosti jej vyplýva povinné nemocenské poistenie) alebo si platí v Sociálnej poisťovni poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie sama.

Nárok na materské je podmienený existenciou nemocenského poistenia v čase vzniku dôvodu na poskytovanie materského alebo trvaním ochrannej lehoty k tomuto dňu. Pritom nemocenské poistenie musí trvať aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (do uvedeného obdobia možno započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie v priebehu dvoch rokov pred pôrodom). Ak sa rozhodne študentka pre dobrovoľné poistenie, musí ešte splniť aj podmienku riadneho a včasného platenia poistného.

any_soj
27. jún 2022

@katkami123 nemocenské poistenie je to, čo sa platí v sociálnej poisťovni (z toho ide materská, invalidný, PN). Študent je poistenec štátu v zdravotnej poisťovni (návšteva lekára, liečba, lieky...).

katkami123
28. jún 2022

@nevenka
Tak teoreticky ak by začala teraz platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, tak to ešte stihne, aj kocikovne aj peknú materskú potom.
@autorka zajdi si na sociálnu poisťovňu a pozistuj možnosti 😉

katkami123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkami123
28. jún 2022

Skús prečítať tento článok, najlepšie, ak by si zasla na SP a podarilo sa ti zaplatiť ešte aj za predchádzajúci mesiac 🙂 aby si to chápala, potom sa ti z tohto príspevku bude vypratávať materská, mozes vdaka tomu získať aj tu najvyššiu cez 1000€/mes., len si to musíš vybehat
https://www.najmaterska.sk/post/materská-z-dobr...

zltapupava
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre