Prvý tehotenský skríning

sonica123
21. aug 2019

Ahojte dievčatá.
Potrebovala by som radu. NT skríning mi vysiel riziko DS 1:240.som zrútena. Uzv bol v poriadku NT 0,5 nosova kosť prítomná. Zažili ste niečo takéto.? Doktorka mi vzala krv na tripple ešte výsledok budem mat zajtra, tak som zvedavá.

evalin88
21. aug 2019

@sonica123 mne vyslo 1:30. Maly je uplne zdravy

sonica123
autor
21. aug 2019

@evalin88 jej to je úžasné, super gratulujem, to fakt tie testy nemôžme brat vážne. Len stres

rozovykon
21. aug 2019

@sonica123 pejasnenie sije aj nosovu kost som mala pritomu ale triple mi vysiel zle, mala som tiez 34 a riziko na DS 1:40, bola som na amnio vsetko bolo v poriadku.

sonica123
autor
21. aug 2019

@rozovykon naozaj po týchto príspevkoch sú pre mňa tie testy len jeden veľký omyl

nickpick
21. aug 2019

@sonica123 absolutne nechapem ako moze jedna doktorka oznamovat takymto amaterskym sposobom matke, ze jej dieta “moze” byt postihnute, ved predsa urobim ultrazvuk a tripple testy a ked hodnoty indikuju postihnutie, urobia sa dalsie testy - amnio a trisomy, tie sa skonzultuju s genetikom a az potom by som si dovolila tvrdit ci je dieta zdrave, alebo nie....mnohi lekari akoby nechapali, ze zeny o tejto problematike nic nevedia a je uplne prirodzene, ze po takto neohladuplne podanej informacii zacnu panikarit, kazdopadne ked sa nad tym zamyslite tak je lepsie ze tieto testy existuju, a ze sme nezamrzli v dobe ked sa dieta maximalne popocuvalo lievikom cez brucho (ci je vobec nejaka aktivita srdca), kedysi sa rodilo ovela viac postihnutych a zdeformovanych deticiek, preto by som ziadne testy nezatracovala, ta komunikacia lekar-matka to je uz samozrejme druha vec....

willino1
21. aug 2019

@sonica123 odborník na morfologický ultrazvuk na SR je Grochal... v Martien...

sonica123
autor
21. aug 2019

@nickpick nie je to o zatracovani testov, je to častokrát len o prístupe. Veľká časť týchto krvných biochemických testov je dosť často falošné pozitívnych, takisto negatívnych. Lekár má byť v prvom rade profesionál a nie hulvat. Aši tak. Určite tieto testy majú nejakú výpovednú hodnotu, preto sa aj robia, ale pokiaľ niekto nevysetri rovno chromozomy tak sa jedna naozaj len o riziko a nie o diagnózu. Pre mňa tento test strašný stres nič iné a myslím si, že aj pre mnohé iné ženy.

sonica123
autor
21. aug 2019

@willino1 ďakujem krásne

nickpick
21. aug 2019

@sonica123 a dovod je ze lekarka vam to oznamila neprofesionalnym sposobom (vcera sem pisala mamicka, ktorej to oznamila po telefone sestricka este horsie, vysledky jej nevedela vysvetlit a len opakovala ze asi caka Downa), no otras, ak sa na to citite mozno by bolo fajn dat vasej lekarke feedback, ze forma jej komunikacie je maximalne stresujuca hlavne s ohladom na to ze kompletne vysledky screeningu nepotvrdili Downa...

h_petra
21. aug 2019

@sonica123 nerúť sa 😉
Poprezeraj sI tu iné témy a uvidíš, že riziko 1:240 ešte nemusí nič znamenať.
Pokiaľ bolo NT dobré a aj nosová kostička, zrejme to nebude tak zlé 😉

sonica123
autor
21. aug 2019

@nickpick spätná väzba bola hneď po telefonate keď som nabehla k nej do ambulancie. Ja si takisto nvm predstaviť keby sme pacientovi., ktorý má zvýšené onkomarkery povedali, že máte rakovinu. Oni títo niektorí lekári si ani neuvedomujú s akými závaznymi informáciami pracujú. Ja by som tomuto ani nikdy neverila, že je toto možné, ale žiaľ zažila som. Hrozne.

sonica123
autor
21. aug 2019

@h_petra ďakujem pozerala som a som už kľudná. Sú tu dievčatá, ktoré naozaj mali ďaleko vyššie riziko a všetko dobre dopadlo.

visna6
21. aug 2019

@sonica123 Ahoj 🙂 nečítala som tu všetko len ti poviem moju skúsenosť...v decembri som bola na prvý skr=ining, ktorý obsahoval podrobný ultrazvuk a odber krvi u odborníka (jeden z naj na slovensku). Po skombinovaní hodnot z krvi a výsledkov z ultrazvku-babo nemalo nosovu kostičku, vyšlo riziko 1:350. Okej, vravela som si nič to, po tripple testoch som mala riziko 1:330, lekarka vravela ze to stale nie je pozitivne...lenze bola som v tzv šedej zone..ani pozitivne ani negatívne.Ak cchem, mam ich na amnio alebo test z krvi alebo počkať na podrobny morfo uiltrazvuk v 20.tt.Rozhodla som sa počkať, vraveli, že je to len jeden marker a že všetko ostatné je super. Lenže....v 20.tt bola nosová kostička príliš maličká pod 1%normy, plud na srdci dierka-defekt, a nedoliehala chlopňa...všetko sa mi vtedy zrútilo...prepočítané riziko 1>5...menej ako 5, nevedeli to ani zapísať či 1:3, 1:2. Posielali ma už samozrejme hneď na genetiku, na amnio alebo za 450 eur test nifty z krvi. Neprešiel 1 deň do pôsoru aby som nad tým nerozmýšľala a nebála sa..nešla som na tie testy, pretože v 20.tt som cítila pohyby a nevedela som si predstaviť, že čo keď povedia, že áno, potvrdzujeme..nevedela by som to bábo vtedy už dať preč a vlastne ani skôr. S manželom sme sa dohodli, že nejdem nikam, že keď ono k nám chcee prísť tak ho chceme aj my....ale samozrejme mi všetko jedno nebolo.
Poita.....v júni sa nám narodila zdravá dcéra, moje prvé slová keď sa narodila boli, či je zdravá a žiaden lekár tam ani z novorodeneckého mi nerozumeli, tak sme im to vyslvetlili a nakoniec jej brali ešte aj krv na kontrolu chromozomov, museli sme ist na kardio...vsetko negatívne...na prvy pohľad je to zdravé babakto
takže za mna, ja už žiadnym ultrazvukom, testom, neverím. Babatko sa vyvija celych 9 mesiacov a ma cast vsetko dobehnut. Drzim prsty, verim ze to bude dobre aj u vas 🙂 su to len statistiky a ked sa v niecom trosku nieco nezhoduje tak uz je z toho galiba.

sonica123
autor
21. aug 2019

@visna6 to je neuveriteľné naozaj. Presne ja po tomto zážitku neverím tiež už ničomu. Nehovorím, že by nemali testovať alebo niečo podobné, len presne ako vravíte, jedna odchýlka od normy, trosku vyšší vek a hneď vyššie riziko. Gratulujem vám k bábätku, super ze to takto dopadlo, ale tie stresy co ste museli zažívať vám ani trochu nezávidím. Ja tiež vravím, že ja mám zdravé dieťa a hotovo a to isté tvrdí aj môj manžel nech si tie štatistiky hovoria co chcú. Biochémia je jedna vec a genetika druhá vec. Je v tom obrovský rozdiel.

visna6
21. aug 2019

@sonica123 Presne tak, bolo to prišerne, a urevala som sa ako vôl....čo mi bolo ľúto, že aj to malé to prežíva. Tešila som sa na ňu ale aj bálo čo a ako bude.
Nám to v podstate vravel profesor pri 2. ultrazvuku ako hotovú vec. V tehotenskej knižke som s výkričnikmi mala zapísané to riziko, nález na srdci a nosovú kosť, všade kde som prišla tak sa ma pútali kde mám výsledky z amnio...pozerali na mňa ako na blbca. Mala som naštudované koľko ten noštek v ktorom týždni mal mať...no šibalo mi z toho.
Pri druhom dieťati už na take vyšetrenia nepôjdem a keď hej, že ma tam silou mocou budú posielať tak im tam odpredu poviem, že ak sa im niečo nebude zdať nech mi to nevravia, veď tie deti nie sú babiky ako z výrobnej linky...všetky vo všetkom na vlas rovnaké.

evalin88
21. aug 2019

@sonica123 my sme mali trisomy test zakladny nefativny, a 2x morfo usg tiez ok. Doktor bol super, vytlacil mi z usg rucicku s piatimi prstam, pozrel mozog aj srdce aj pupacnik, vsetko vysvetlil. Tvrdil ze najpresnejsia je amnio ktorej som sa baka ale nijak extra netlacil. Mozno ta poslu na genetiku, kde preberiete rodokmen, ci niekto nema predispoziciu v rodine

sonica123
autor
21. aug 2019

@visna6 hrozne naozaj. Ale hlavne ze to dobre dopadlo. Ja keby som vedela, že budú takéto stresy nedám si to robiť. Lenže keď som čakala deti v roku 2004 a 2008 toto sa nerobilo. Len tripple.

sonica123
autor
21. aug 2019

@evalin88 to mi aj povedala, že počká ešte na výsledok tripple a podla toho ze mňa pošle na genetiku.

maybemom
21. aug 2019

@sonica123 Ahoj, ja mám kolegyňu ktorá tripple testy odmietla absolvovať, práve kvôli ich nízkej výpovednej hodnote (je to len štatistika) a tomu, že zbytočne stresujú v období, kedy by si mala byť v čo najväčšej pohode. Vôbec si netreba na týchto výsledkoch zakladať 🙂

jedlicka222
21. aug 2019

@sonica123 Neboj sa. Testy pocas tehotenstva su len orientacne a zistuju dispozicie a pravdepodobnost. Mne vysli 3 testy v tehotenstve zle a dietatko je zdrave. Niekedy si zacinam mysliet, ze vsetky tie testy len zbytocne vyrabaju stresy.

sonica123
autor
21. aug 2019

@jedlicka222 ďakujem. Presne tak, ja už mám pomaly tiež ten názor, len stres

willino1
21. aug 2019

tripple testy sú len skríning... veľké percento nepresností a to aj pri pozitívnom a aj pri negatívnom výsledku... ja som tripple testy úplne odmietla a ani mi ich nerobili a rovno som chcela amniocentézu... z toho je výsledok presný...

alojzova
1. okt 2019

@sonica123 a kolko mas rokov

sonica123
autor
1. okt 2019
alojzova
1. okt 2019

@sonica123 a ake si mala riziko

sonica123
autor
1. okt 2019

@alojzova 1:240

alojzova
1. okt 2019

@sonica123 to si mala lepsie ako ja

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre