Vegánka počas tehotenstva

timik18
22. jan 2017

Ahojte maminky,
Najde sa tu nejaka, ktora je alebo bola pocas tehotenstva veganka, pripadne vegetarianka?
Dakujem 🙂

siska53
22. jan 2017

@timik18 ak pomoze,ja som bola pescotarianka,teda som. Akurat pocas tehu do mna trosku masa napchali..minimalne.

timik18
autor
22. jan 2017

Ahoj @siska53 🙂 brala si dodatocne nejake vitaminky? Ci si to vsetko potrebne co doeta potrebuje vykryla zo stravy?

gabona1
22. jan 2017

Ja by som sa poradila s lekárom, tehotenstvo nie je dôvod na jedenie mäsa, ale treba mať všetky vitamíny, aby sa dieťatko dobre vyvíjalo. Snaž sa mať naozaj pestrú vegetariánsku stravu, veľa strukovín, bielkovín...

jlp
22. jan 2017

Ja som bola pocas prveho tehu vegetarianka - max mlieko, syr, maslo a jogurty - a maly je ok. Pocas kojenia som jedla hydinu a ryby a pri tom som ostala - druhy syn je chudokrvny

sykorkauhliarka
22. jan 2017

hlavne si musis ustrazit B12 vsetko ostatne mas vo veganskej / vegetarianskej strave

lucinka511
22. jan 2017

@timik18 no da sa to ale kup si kys listovu.nie z lekarne ale na predpis.ta obsahuje vatsie mnozstvo a zelezo budes v neskorom trimestri potrebovat viacej.to nech predpise lekar zatial mozes melasu ale vyssim stadiom to asi veg stravou neutiahnes ale budes potrebovat tabletky...a kup si aj dake vitaminy....no peceni das dobre zabrat.

sykorkauhliarka
22. jan 2017

@lucinka511 taras az to boli asi si nikdy nebola vegankou a vegetariankou a nepozerala si si tabulky co kolko coho obsahuje takze tento tvoj nazor nech neberie autorka do uvahy

siska53
22. jan 2017

@timik18 vies co,pri prvom som zacala brat az neskor,lebobsom nevedela,ze som tehotna,cize az od dakeho 9.tt,pri malej som sz na to pripravovala,ale len bezne tehotenske vitaminy,ake beru vsetky tehotne ci tie,co sa na to pripravuju. Dokonca som mala dlho dobre hodnoty zeleza. Az jed som sa blizila k chudokrvnosti -120je hranica,ja som mala 124,tak mi preventivne povedali,ze mam pre istotu brat zelezo,no to je bezna vec,mam pocit,ze vsetky tehotne zelezo beru,daktore uz na zaciatku. A aj po porode je to povinne pre vsetky. Deti boli ok, trosicku masa som jedla pocas prvych mesiacov este,alr akonahle nabehli nanprikrmy,tak som vyhlasila,ee uz jedia svoje masko a dalej pokracovala v beznom mojom sposobe. Nikdy som nemala doteraz problem so zelezom takze hadam sa uz take nevyskytne na starobu. 🙂)

Mam znamu,co bola asi,7rokov vegos,ked otehu,bola cisti vegos aj pocas tehu,obe deti zdrave, este nejedli maso a su zdrave..

timik18
autor
22. jan 2017

Dakujem Vam damy velmi pekne za komentare 🙂

karkuliak
22. jan 2017

ja som vegetarianka a cakam uz tretie.

zofka1234
23. jan 2017

Preco ked niekto odmietne jest maso tak sa spusti debata a vitaminoch a mineraloch, bielkovinach a pod. A pritom v rastlinnej strave je toho aj viac a lahsie stravitelne. Ak teda predpokladam ze jedavas pestru stravu. Preco nikto nemihne brvou ked ludia jedia len maso, knedlu, zemiaky a muku a zeleninu nevi deli ani z rychlika? Mame trochu pomylenu dobu a nahlad na vyzivu

karkuliak
23. jan 2017

@zofka1234 suhlasim s tebou zofka. ja som vege uz dlho myslim si ze vegetariani maju casto omnoho lepsiu stravu ako nevegetariani 🙂. ano pozna i vegetarianov co sa stravuju zle,no to nie su matky ;)

lucinka511
23. jan 2017

@sykorkauhliarka prosim ta neurazaj ma dobre? bola som vegetarianka 5 rokov a bratrancov mam veganov,V tehotesnte ma telo zvysene naroky , a hl na zelezo kt bylinkami nedoplni ta lahko,okrem toho B12 musi a k tomu aby mala vyvazenu stravu musi aj dake tabletky,nakolko len z zeleniny tolko bielkovin a stoppvych prvkov do seba nenapcha,to bys a musela prejedat zeleninou a semiackami od rana do vecera..a zsa si to odskace pecen nakolko aj zelezo v tabletkach dava pocitit peceni..takze tak A z praxe dlhodobi vegani maju poakzene zuby, to i verttakze aj stymto velmi opatrne,to jetema na dlho rozhodne v tehotenstve s clovek moze premoct a jest normalne,,,ale to je kazdeho vec..

susminka
23. jan 2017

Ahoj, vsetky 3 deti som mala ako vegetarianka, a doposial nou som. Je to uz 20 rokov... Kojila som kazde dieta rok. Brala som volne dostupne vitaminy, ale nie kazdy den, tak kazdy druhy, treti den. Pri tom tretom este menej. Az na miernu chudokrvnost, na ktoru som sa liecila aj predtym, mi nic nebolo 🙂 Takze ak si rozhodnuta a budes si davat pozor, urcite to ide. Drzim palce 👍

sykorkauhliarka
23. jan 2017

@lucinka511 takze o tych tabulkach prd vies a tvoji bratranci si asi neumyvaju zuby ....hadaj kde je najviac vapnika ? v maku ...hadaj kde je vela zeleza ? v spenate ..v psene..v kokose..v ovsenych vlockach...lieskove oriesky pri anemii sa tiez jedia..vela zien ma nedostatok zeleza v tehotenstve..takze zelezo by som brala v tabletkach ked na to da lekar odporucanie..kyselina listova sa nachadza v zelenych veciach...bielkoviny bum soja ....takze mi nevrav ze vegetariani a vegani su odkazany na tabletky....su to akurat ty ktory jedia nepestro ;)dokonca si predstav ze su ludia alergicky aj na maso a ziju

sykorkauhliarka
23. jan 2017

@zofka1234 tak s tymto uplne suhlasim sa napchavaju vnutornostami ako keby to boli superpotraviny :D

lucinka511
23. jan 2017

@sykorkauhliarka prosim TA ja sa dobre vyznam co ,co obsahuje,ale skratka niektore bilekoviny kt sa nachadzaju len v bylinkach nie su take kvalitne ako tie kt sa nahcadzaju v zivocisnych produktoch ,btw moji bratranci ti vegani,jeden studoval karlovu unoniverzitu za lekara a pracuje v Nemecku na neurochirurgii,to skor on by tebe mal davat prednasky,tak ho prosim ta neurazaj.
A soja nebud smeisna si nastuduj nieco o soji ak nieje fermentovana tak davas do seba poraidny bordel,sojove mlieko sa neodporuca pit,pretoze obsahuje zenske hormony kt mozu zmenit hormonalny system ak sa podava od detstva.--- Asi by si si toho amla nastudovat vicej ty,okrem toho na VS sme mali aj nauku o vyzive a ziadnylekar veganstvo neodporual akod lhodobe stravovanie,lebo fit sa mozes citit ale telo rokmi pociti nedostatok,,a napr tie krvne odbery co sa robia to su len take hala,bala ak chces ozaj ziztit ze kolko ams zeleza tak si daj urobit resobrcnu krivku zeleza,ak akos a ti vstrebava a podobne,,,,a veganstvo v tehu, nie, aak tak urcite trreba sa dopovat tabletkami a vitaminmi,lebo aj to co kupis v obchodoch,ta zelenina a ovocei je viacej enkvalitne ako kvalitne,sama chemia a ked mas len z takej enkvalitnej, umelej zeleniny a ovocia ziskavat potrebne vitaminy tak dakujem pekne...A potom byt veganom,to ab si si stale ,pocas celeho dna strazila co akolko toho zjes aby si doplnila svoju nutricnu potrebu,to je teiz na psychiku,, BTW a tom maku to je jasne si myslim kazdemu.

zofka1234
23. jan 2017

Videla som teraz taky dokument....a tam padla jedna veta...ano poznam vegana ktory je len chipsy a kolu.... ano vo svojej podstate je vegan. ale myslim ze tato diskusiu tu o tom nie je . ... Inak zaujmalo by ma preco tu skumame len bylinky ked v pestretj plants based food je okrem B12 zastupene podla mojich informacii vsetko. Tu su zas vytrhnute urcite veci z kontextu. A zas a znova stale nerozumiem preco ked niekto nechce maso tak ho tu riesime kvoli zivinam, alebo pesticidom.....nikto tu neriesi aky bordel byva v mase. A vyziva z neho ? Prosim odpovedzte mi co vsetko dostanem z bravcovej panenky pecenej? AKe vitaminy , mineraly, stopove prvky. co vsetko naozaj ma to uprimne zaujma kedze je tu taka odusevnela debata na tuto temu. Ja mam maso rada ale podla mojho zdravotneho stavu je to len o chuti. presla som na tzv plants based diet a citim sa vyborne. pravidlne chodim k hematologovi na krv a vsetci su " prekvapeni ze ako je mozne ze mi nechyba zelezo" ( mam tyzden do porodu. Ked mi zacali klesat dosticky kvoli C vitaminu doplnila som do stravy, nie tabletky ale semena, cerstve ovocie , stavy ...a zrazu...zazrak asi 🙂 Citim sa dobre a aj napriek veku 35 rokov a som zdravsia ako kedykolvek predtym . 4 roky davam pozor na stravu a chodim na pravidelne drahe preventivne prehliadky aj s manzelom a tam sa doktori cuduju ze ako to ze sa nam tak zlepsuje zdravie kazdy rok . Prekonali sme veci ako je astma, chronicka unava, prekyslenie organizmu, nespavost a par dalsich veci. A ako som povedala moje tehotenstvo aj napriet tomu ze dieta uz teraz ma 3,5 kg je priam ukazkove. Bez akychkolvek problemov. Nechem nikoho urazit, aj nasa cesta bola dlha, vela sme studovali, skusali a overovali . Drzim Vam vsetkym palce a myslim ze by sme sa mozno mohli vratit k tomu ze maso alebo ziv. produkty tak max raz za tyzden a okrem toho vela cerstvej zeleniny, strukovin, celozrnnych potravin , semien, a byliniek. Kazdy nech potom zvazi ako sa citi. Drzim palce

lorela
23. jan 2017

@timik18 Viem, že kázanie nepotrebuješ, ale dobre si svoj zámer zváž! A preštuduj odbornú literatúru...
10 žien ti tu môže napísať pozitívnu skúsenosť počas tehu aj po, ale ty tou jedenástou šťastnou nemusíš byť.

sykorkauhliarka
23. jan 2017

@lucinka511 precitaj si co napisala @zofka1234 a odpis nam prosim co je lepsie na mase do ktoreho sa cpu ATB ...predstav si ja nie som ani vegetarianka ani veganka jem aj maso ale mam anemiu dlhe roky...je to maso take zazracne stale ? nazyvat soju bylinkou je celkom smiesne..pojem bylinka mi asociuje skorej bazalka...teda ja som sa docitala ze teb estrogen je v soji stopovo a z chlapa neurobi zenu..samozrrjme necpem do seba kazdy den soju su aj ine strukoviny...ja som sa aj docitala je praveze rastlinne bielkoviny a tuky su pre telo zdravsie tie zivocisne spustaju niektore druhy rakoviny.....ta tvoja rodina je vegan s vysokou skolou...ty mi tvrdis ze mi ma davat ptednasky...preco je vegan ked je to zle? ci nieco mi uslo?

lucinka511
23. jan 2017

@sykorkauhliarka ak si kup maso z domaceho chovu , ako ja, do starvy treba investovat aby si mala kvalitnu,ale celkovo tehotenstvo je narok na zenu,dietatu odovzda niekolko miliard cervenych krviniek,a to sa kdesi musi prejavit, len kokosom a susenymi marhulami to je tazko doplnit,,,preto treba tabletky lebo tam hrozi anemia,,,ato ze si anemcika to mas dane skor gen a bola by si anemicka aj pri veganskej strave,Moja sestra je amsozravec a musela taktiez brat Fe v tehu ako aj ja i ked mozno keby som si dala kazdy den hovadzi steak tak tu tabletku Fe nemusim jest,ale to je skor gen dane,niektore zeny nie su ani pocas tehotenstva anemicke..A tei rakoviny ved rakovinu ams zo vsetkeho,skratka ak ju dostanes ju dostanes aj ked nebudes jest ziadne maso,to su take veci kt moc nepripisujem vyznam,,Vegan je preto,lebo ma nejaku taku tu orientalnu vieru,kt su vegani ,nie preto zeby neuznaval potrebu amsa v zivote... A este si precitaj o tej sove aka by sa mala jest,to co kupis u ans v ochode je zle..a ked ma zena viacej esrogenu ok ale ked muzi jedia estrogen zo soje tak to uz moc dobre nieje okrem toho obsahuje este ejdne hormon z kt sa tvori teiz rakovina,tak kde je pravda?

sykorkauhliarka
23. jan 2017

@lucinka511 ano zrejme to mam geneticky dane alebo pricina je zatial nejasna....tak isto ako bio maso sa da kupit bio ovocie zelenina.. ten jeden steak denne by to urcite nahradili ovsene vlocky susene marhule do toho jablcko a melasa...len vybrat si tu masovu cestu je pre niekoho lahsie ...soja nieje urcite super vo vsetkom ale to si tiez moze clovek spravit sam....neviem ako sa pestuje ale doma sa da spravit aj tofu aj mlieko...ale to musi byt fajnsmeker...mne je zo sojoveho mlieka zle

lorela
23. jan 2017

@sykorkauhliarka Oháňaš sa tu a zaháňaš... 🙂. A potom napíšeš takú triviálnu amatérčinu, akou je, že "najviac vápnika je v maku a najviac železa v špenáte".

sykorkauhliarka
23. jan 2017

@lorela to iba tebe vyslo z toho ze najviac je v spenate...ja si to nemyslim je tam napisane vela...tak rovnako aalebo blizko ako u ostatnyh spominanych ...neviem kde je najviac ak poznas kompletnu tabulku mozes mi dat na nu odkaz..a prepac ze ten mak je pravda

lorela
23. jan 2017

@sykorkauhliarka Žiadna tabuľka, pretože veci treba vnímať komplexne a v širších súvislostiach. Nie obsah z tabuľky je dôležitý, ale schopnosť organizmu prijatý vápnik plne využiť. Aby sa vápnik zabudoval, musí byť prijímaný aj s vitamínom D a K2.
Jedlom s plne využiteľným vápnikom mak určite nie je (a už vonkoncom nie makové mlieka napríklad).

sykorkauhliarka
23. jan 2017

@lorela predstav si ze viem ze aj zelezo nemozes jest s mliekom lebo mas z toho akurat tak plne brucho ;)

libawet
23. jan 2017

človek je od prírody všežravec a má jesť všetko, no s MIEROU a v ROVNOVÁHE.

timik18
autor
23. jan 2017

dievcata, zeny... nechcela som tu rozputat takuto agresivnu debatu. Ja som len prednedavnom zistila, ze som tehotna a len dva tyznde predtym som "konvertovala" na vegansku stravu. Ako kazda prvorodicka mam vela otazok a ako zacinajuca veganka ich mam tiez dost. len som chcela vediet ci tu na fore su zeny, ktore sa pocas tehotenstva stavovali vegansky (tym samozzrejme myslim pestru stravu) a ci bolo vsetko okej. mam dost rozumu na to, zesi studujem clanky, sledujem aj zahranicne veganky a konzultujem veci s lekarom.
Este raz vam dakujem, vsetkym ktore ste sa zapojili do debaty. A ja pevne verim, ze to bude vsetko v poriadku a budeme zdravi 🙂
Pekny zvysok dna 🙂

mysga
23. jan 2017

Ach, hluposť, toto riešiť na modrom koniku s celou verejnosťou. Sú veci, co treba riesit priamo s ludmi, co sa tomu rozumeju. 🙂 Najdi si vegansku komunitu, skupinu atd, tam ti poradia. Pretože nejaký mäsožravec ti nepomôže.

timik18
autor
23. jan 2017

@mysga hej, hej. nasla som portali na nete aj skupiny na fb
dakujem 🙂 tak celkovo viem, ze na "zmiesanych"forach je tazke ziskavat plnohodnotne informacie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre