Čo mám spraviť?

sumalee
3. júl 2014

Ahojte žienky, bola by som rada ak by ste mi povedali svoj názor alebo možno radu. Som v takejto situácii: končím 3. mesiac tehotenstva, bývam na západnom a priateľ na východnom Slovensku..máme vzťah na diaľku, každý víkend za sebou cestujeme skoro 7 hod piatok a 7 nedeľu, každý druhý víkend..ja pracujem ešte tu, on tam...som síce len v prvej tretine tehotenstva, ale už prestávam vládať, mám fyzicky aj psychicky náročnú prácu, a nevládzem už cestovať za priateľom...ale kedže bývam s rodičmi teraz v malom byte( inú možnosť nemám), tak za mnou nemôže cestovať len priateľ..plánujem sa tam presťahovať, priateľ sa sťahuje v auguste do nového bytu, kde budem bývať aj ja...plánujem rodiť na východe, a určite nevydržím do konca roka v práci..chcela by som ísť na rizikové, ale ešte sa snažím to vydržať, hlavne kvôli peniazom, lebo chcem pre malé aspon niečo ušetriť....aspon od septembra, októbra plánujeme žeby som ostala na maródke, s priateľom na východe...
Ale neviem ako by to bolo dobre, ked mám tu lekárku, či sa dať potom vypísať tu u nej, byť na maródke tam, a kedy si nájsť doktora tam, kedže keby sa niečo stalo tak nebudem utekať 300km k mojej doktorke..neviem vôbec čo mám robiť, na jednej strane nechcem byť zbytočne doma, ak sa budem primerane cítiť, no nadruhej strane mám v práci dosť stresu a vždy ma bolí brucho večer, a nechcem byť celé tehotenstvo sama kedže už by som nevládala cestovať...priateľ chce aby som už aj teraz ostala doma, bojí sa o malé, ale tak ja nechcem byť celé dni zatvorená medzi štyrmi stenami...
Prepáčte ak je to chaosne napísané, ale mám toho v hlave veľa a neviem čo robiť☹
Ďakujem ak ste to prečítali a podelíte sa so mnou o názor 🙂

25daniela
3. júl 2014

Urcite si najdi dr na vychode a ked sa prestahujes na vychod, bud tam... ja si ani predstavit neviem, ze by som cestovala tolko dlho... Ved si najdi dr a dohodni sa s nim... August tu bude co chvila...

fuska
3. júl 2014

@sumalee Pises, ze koncis treti mesiac. To vo vseobecnosti znamena, ze konci obdobie nevolnosti, nekonecnej unavy a podrazdenosti a prichadza druhy trimester, kedy by si si tehu mala uzivat, mat viac energie, radosti z toho celeho... Takze ja to vidim tak, ze sa kazdu chvilku zacnes citit lepsie a budes zvladat pracu aj cestovanie. Len si to sama nehnus.

sumalee
autor
3. júl 2014

@25daniela myslíš že by bolo lepšie si nájsť dr tam, lenže ked ešte budem teraz pracovať tu?neviem ako to funguje, nikdy som nemaródila, neviem proste ako to skĺbiť, že najskôr tam nájsť dr, zobrať kartu od tejto, a tam sa nahlásiť hneď? a keby mi náhodou pn neuznal? viem že moja dr by ma nechala, vie čo robím, ale ked on ma nebude poznať, prídem k nemu a hned poviem že by som chcela ísť maródiť? nie je to blbé? ☹

eikenella
3. júl 2014

@sumalee doktorku budes potrebovat mat na vychode, pretoze do poradne sa chodi raz za 4 tyzdne, potom raz za dva v pokrocilejsom stadiu, a uz nebudes cestovat hore-dole kvoli poradni, ked aj chces rodit na vychode. ono da sa vypisat na pn sucasnou dr. na zapade, nahlasit PNku na trvaly pobyt, po case poziadat dr. o vystavenie potrvdenia, ze mozes cestovat, da sa v soc. poistovni nahlasit, ze budes sa pocas pn zdrziavat na vychode ( par dni), pocas tych dni si najst novu dr. a prehlasit pnku, ze sa uz budes zdrzovat trvalo len na vychode.

sumalee
autor
3. júl 2014

@fuska to by bolo super keby som mala viac energie, ale nevládzem cestovať hlavne aj kvôli chrbtici,mám skoliózu a veľkú hyperlordózu, a už začínam priberať takže chrbát ma hrozne bolí, toho som sa najviac obávala...a to sa bude len zhoršovať so zväčšjúcim sa bruchom, tak to je ten problém sedieť celé hodiny vo vlakoch...je mi až do plaču už po 4 hod...aj keby som vládala ešte robiť tak toto sa asi nezmení...

dobromila1111
3. júl 2014

Mamina,v brusku mas babo,kasli na peniaze.Tie mate urcite nasetrene,kedze ste sa pre babo rozhodli.A peniaze boli a budu,dolezite je babo.Ked ti byva po veceroch zle,mas tazku robotu,tak to treba povedat dr.Necakat,nez sa nieco stane.Navyse je velmi fajn,ked si oddychnes a budes v pohode..
Ked si na PN,tak diktujes adresu,na ktorej sa budes zdrziavat.Moze to byt aj vychod.Nebudes moct chodit,kam chces,noaco..Budes mat vychadzky,vyvetras sa aspon🙂Ja som bola PN od 14tt a dalo sa to vydrzat.A bola som riadny workoholik pred tehu..A ako vam bude s priatelom dobre,spolu,babike tiez..Neda sa mat vsetko,skoda,no porozmyslaj nad tym,co bude dobre pre male..

sumalee
autor
3. júl 2014

@eikenella ahaaa, takže by sa ani nedalo to spraviť tak že tu byť vypísaná od mojej dr, a nahlásiť že sa budem zdržiavať počas maródky inde? ono by to asi bola aj tak blbosť že ☹..bože nejako mi to nepáli..

eikenella
3. júl 2014

@sumalee dalo by sa, len dochadzat do poradne cez cele slovensko sa mi zda zvlastne. ani neviem, ako by na to pozerala poistovna, ze si pn, ale zvladas take daleke cestovanie

dobromila1111
3. júl 2014

Dalo by sa..a raz za mesiac by si zvladla cestu do Ba na poradnu? aspon by si kukla vasich..

25daniela
3. júl 2014

@sumalee no, ved sa daj vypisat u svojej dr a potom prejdi k inemu uz s marodkou, ja som to tak nerobila, tak neviem ako toto sa riesi, ale je nemyslitelne, aby si chodila do poradne 300km...
Inak ak mas narocnu pracu, asi by som sa neprecenovala a dala sa vypisat hned, ale len ty musis vediet, ci to zvladas, alebo uz sa presilujes...

sumalee
autor
3. júl 2014

@dobromila1111 ďakujem, všetky ste hrozne zlaté že sa mi snažíte pomôcť 🙂...no tie peniažky nemáme kedže bábätko sme neplánovali, ale tak verím že to nejako zvládneme...to je až na druhom mieste...najradšej by som už oddychovala a bola v klude s priateľom, len sa mi to zdá skoro, myslela som že vydržím dlhšie ☹..len ked je to také komplikované..ale asi bude fakt treba ako hovoríte nájsť tam dr, a on nech ma vypíše...len či vypíše..

emilia25
3. júl 2014

Ja som k mojmu doktorovi prestupila az v 20 Tyzdni tiez to bolo ze do vtedy sme zili s muzom v cr tam som mala doktora hned ma vypisal na pn lebo som predtym potratila a tiez som sa v praci manualne s tazkymi vecami narobila a ked sme sa vratili na sk zobral ma moj doktor hned ma nechal aj pokracovat v pn.a bol aj taky super ze ked sme sa brali v piatok ma vypisal z pn a v pondelok ma spetne dal opet na pn.

dobromila1111
3. júl 2014

@sumalee
Aj ja som planovala byt co najdlhsie v praci,PN ma zaskocila,tiez som bola vycerpana..prve tri tyzdne PN som len lezala,doma bordel..vkuse som myslela len na to,ze nie som schopna ani upratat a este aj v praci mi robota stoji..Potom pridete na ine myslienky a zistite,ako dobre ste spravili,ako dobre,ze ste ostali doma.Dokonca mi aj to hrozne busenie srdca preslo a nemam ho dodnes..Tym Vas nenahovaram..len si myslim,ze treba ubrat,aby bolo vsetko v poriadku.Uz to nie je len o Vas🙂
Dr normalne povedzte,ako sa veci maju,ze sa necitite dobre,ze v praci ako je a ze Vas po veceroch boli brusko..na nic sa nehrajte.Dr a este kedje to zena,to pochopi..
tak sa drztee🙂

jaris84
3. júl 2014

určite by som si hľadal lekára na východe, dochádzať potom 300km kvôli poradni, resp. ak sa náhodou niečo stane...je to ďaleko a čím budeš vyššie štádium tehotenstva, tým menej sa ti bude chcieť cestovať. Pokiaľ sa v práci necítiš dobre, že tam máš veľa stresu PN ťa nezabije, ale naopak. Stres neprospieva teraz ani tebe, ani tomu malému čo máš pod srdiečkom. Ja som bola riziková tehulka a bola som PN celé tehotenstvo. A zbehlo mi to ani neviem ako...a že budeš stále medzi štyrmi stenami sa báť nemusíš, lebo máš nárok na vychádzky - ja som mala 2hod doobedu a 2 poobede...a dalo sa to zvládnuť, potom neskúr si už budeš pripravovať vecičky pre mimi - prať, žehliť, vyberať čo tak asi pre malé do pôrodnice a tešiť sa z týchto vecí a čas zletí ako voda, uvidíš 😀...a obrať ocina o to, ako ho ten drobček kopne do ucha, keď ho bude v brušku počúvať byy som ja osbne nechcela. Môj manžel bol z toho vždy taký nadšený 🙂

sumalee
autor
3. júl 2014

@emilia25 no tak to je super že si natrafila na takého super dr, lebo ked to počúvam akí sú kadejakí a že berú na ľahkú váhu ked manuálne žena pracuje a tak, tak mám trochu obavy ale hádam to bude ok...takže si vlastne počas maródky prestúpila k inému doktorovi? tak to by bolo fajn, keby som sa mohla dať vypísať tu, aby som si v klude mohla potom tam nájsť doktora a ísť k nemu už s tým že maródim...dúfam že tomu dobre rozumiem 😀..ďakujeeem 🙂

sumalee
autor
3. júl 2014

máte pravdu, musím sa šetriť čo najviac, teraz ešte chvílu vydržať , nestresovať sa a potom sa tam presťahovať a byť na PN už tam, jasné že to rýchlo pojde, ani tieto tri mesiace neviem ako ušli už 🙂..
ďakujem ešte raz žienky, som kludnejšia že sa to bude dať 🙂

niky21
3. júl 2014

Môj je vychodnar a ja zapadnarka 😀 po roku vztahu sa ku mne prestahoval, to cestovanie bolo hrozne... Necakaj ... Co usetrite tym, ze budes robit , to precestujete. Neriskus, ak ta vecer bolieva brusko, tak sa na robotu vys... A setri sa.

sumalee
autor
3. júl 2014

@niky21 no pekne takže vieš o čom hovorím 😀...ja som mojho tiež chcela zlomiť na západ ale osud to zariadil inak a už nie je iná možnosť 😀..veru veru, budem sa šetriť, hlavne aby sme boli zdraví 🙂

emilia25
3. júl 2014

@sumalee hej po cas marodky aj som mu povedala ze preco a kedy sa stahujeme takze mi vlastne pn zrusil az o niekolko dni za ten cas som si nasla tohoto doktora ktory mi urobil sono pozrel vsetky papiere a problemy lebo ja som vtedy asi v 13 tyzdni lezala noc v nemocnici pre spinenie a vysoky tlak ale rano ma pustili a bola som uz fit az do porodu ale na pn som bola stale.ja mam aj starsieho a hlavne skuseneho doktora byva aj pri porodoch takze nic neberie na lahku vahu.inac tiez ked som otehotnela hned som sa pytala sestricky na pn a obidve aj v cr aj v sk ma zglbali ze pracovat mozem ze tehu neni choroba aby som bola na pn a tak som tiez mala strach hlavne ked uz som bola tu v sk ale nastastie doktory rozhodli.

borkavan
3. júl 2014

@sumalee tak ak sa dá, tak to mesiac vydrž bez cestovania a chod len do práce, keď ešte chceš mať prachy. Ale už to, že ťa bolí každý večer podbruško nie je dobré. Nechcem ťa strašiť. Moja kolegyňa ostala pre toto doma na rizikovom. S tou PN-kou to urob ako ti radia.
a ten mesiac vydržíš bez priateľa.
Ale je pravda, že napr. mne sa polepšilo 4-tým mesiacom. Unava zmizla aj všetko ostatné. A tiež som cetovala na skúšky ale len 2,5 h a bolo to hrozné aj tak a to nemám skoliozu alebo tak. Ešte ma čaká jedna cesta na štátnice a to už budem v 8-osmom mesiaci.
držím palce, nech to zvládneš všetko.

mirkava
3. júl 2014

@sumalee joojooooj tak to je komplikované 🙂 ale hlavne sa treba ukludniť, maličké to cíti a cíti keď je mamina nervoooozna... ja viem ako som sa cítila ja prvé 3 mesiace, bola som unavená, mala som zvýšenú teplotu a bála som sa, ze chytím nejakú chorobu takze tie 7 hodinové cesty ti určite neprospievajú... ja by som na tvojom mieste požiadala priatela či by nemohol cestovať stále on, veď to už nebude dlho tvrvať pokiaľ budeš pracovať, našla by som si dr na východe a narovinu by som sa s ním porozprávala no a už potom sa len presťahovať 🙂 držím palce čaká ťa pekné obdobie života a preto myslí na to pekné a stres pusť z hlavy 😉

jul11
3. júl 2014

@sumalee ak ides do kosic.odporucim ti dobreho lekara

tonjadabik2
4. júl 2014

tak podobny bol moj pripad.. ja na vychode bola aon na zapade..chodieval kazdy vikend alebo ja za nim..ked som otehotnela,chodieval iba on za mnou..kedze mal auto.dalo sa to no.. tesne pred porodom neaky ten tyzzden sa prestahoval ku mne na vychod samozrejme sme hned sli byvat spolu do podnajmu ktory som nasla..a bolo..pristahoval sa bol aj pri porode a odvtedy sme spolu,vzali sme sa a cakame 4 babetko 😀 takze odporucam byvat spolu..sami samozrejme.. 😀 vela šťastia a lasky 😀

eimuska
4. júl 2014

a čo tak si teraz zobrať dovolenku, vybaviť si tam nového lekára a potom sa tam dať vypísať na PN?V práci by ti nedali aj viac týždňov? Aspoň kým prejdeš prvý trimester?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre