Placenta praevia marginalis

moonica
19. jan 2013

Ahoj babulky, prosim ma niektora z vas skusenost s touto diagnozou? Uz som citala par tem ale dost starych. Mam tuto diagnozu, uz som kvoli tomu 3x krvacala, 2x bola hospitalizovana. Placenta mi zasahuje len okrajom ku krcka maternice. Zevraj by sa mala dvihat ako mi maternica bude rast, rada by som vedela ci sa vam naozaj dvihla, ci ste kvoli tomu taktiez krvacali a pod. Som doma na rizikovom, lekarov v nemocnici uz poznam snad vsetkych. Najhorsia je psychika, stale sa bojim co si po cikani na papieri najdem... koncim za chvilku prvy trimester, otazku som smerovala sem do druheho trimestra, lebo zevraj do cca 20tt by sa mala placenta dvihnut. Dakujem 🙂

nikawero
22. jan 2013

@anickad77 beriem podobne lieky ascorutin mam len pre istotu keby som zacala krvacat magnerot a zelezo mam taktiez (to mam brat pocas celeho tehu) pri prvom dietati som po porode musela den lezat co mi davali transf.krvi (presne kvoli tomu zelezu) tak teraz preventivne racej uzivam stale, problem zo stolicou vsak z neho nemam zatial takze tam to riziko nevidim. avsak rozmyslam vazne, ze uz asi do prace nenastupim pretoze pracujem ako vychovavatelka pri deckach a tam nemam ani klud a ani sediet sa mi pri nich moc neda 🙂

katkarv
22. jan 2013

@moonica Mne tiez diagnostikovali Placenta praevia marginalis,lekar nam zakazal sex a nariadil šetrenie a v 30tt už bola posunuta čiže to bolo v poriadku.Ja som krvacala od 5tt do 8tt,potom uz nie.

anickad77
22. jan 2013

@nikavero ja som mala neviem aku vaznu formu, uz si to ani nepamatam, kym ste zeny doma, tak je to ok 🙂 neviem, ci to bolo dobou, ze vtedy hned hospitalizovali, ja som si to odlezala v nemocnici az do konca porodu...akonahle prisli kontrakcie, pichali mi 12hodinovy partusystem - infuzky, 3x denne magnezium, takze nic prijemne.... dopadlo to dobre 🙂 ostan urcite doma 🙂 to chce uplny klud na lozku 🙂

nikawero
22. jan 2013

@anickad77 a ja som z lekarovej reakcie myslela, ze to nie je nic vazne..🙂. pri prvom som nemala nijake komplikacie a ani brucho mi nikdy netvrdlo. Uvidim co mi povie na kontrole 🙂 dufam, ze to bude uz lepsie

anickad77
22. jan 2013

tiez som si myslela, ze to neni vazne, kym som neostala lezat. Urcite treba davat pozor 🙂 urcite to bude lepsie 🙂

nikawero
22. jan 2013

@anickad77 kazdopadne vdaka za radu. S nizkym tlakom nahodou skusenosti nemate? 🙂 v poslednej dobe mavam az cierno pred ocami (dnes som mala 97/50), neviem ci na to existuje nejaky "domaci recept" okrem vela tekutin ma nic nenapadlo.

anickad77
22. jan 2013

@nikawero nizky tlak mam asi od narodenia 🙂 u mna tlak 90/50 bol bezny 🙂 doteraz mavam taky 🙂 na to nie je liek, ak nie su problemy, lekar mi odporucal draz za den 1dcl cervene vino, v case, ked mi byva najviac zle, mavalo som tlak nizky najma rano 🙂 treba pomaly vstavat z postele, vyhybat sa nevetranym priestorom, mne doteraz pride hocikedy z tlaku spatne, aj v obchodoch 🙂 treba vela pit, iny liek asi ani nie je, kavu urcite neodporucam, posobi na tlak max hodinu dve, skuste nejake caje, ale aj s tymi opatrne 🙂

anickad77
22. jan 2013

@nikawero a nie je zac 🙂 ak viem, velmi rada poradim 🙂

denka1
23. jan 2013

@nikawero A kavu nepijes?Ak mas rada kavu a mas nizky tlak,tak si kavu mozes dat.Kava nie je zakazana v tehotenstve,len to nesmies prehanat,alebo zeleny caj.Ja mam rovnaky problem.Aj nizky tlak,tiez cely zivot,aj placenta previa marginalis a rano si kavu musim dat,lebo by som sa nenastartovala k detom🙂Voda mi uz lezie krkom,tak to striedam.Pijem aj mineralku,jemne perlivu.

nikawero
23. jan 2013

@anickad77
@denka1 ja osobne sa bez rannej kavy daleko nedostanem 🙂 takze rano fungujem este v pohode, len po obede a k veceru to je horsie..takze mam pri sebe nachystanu 2l vody, ked bude najhorsie, aby som sa nakopla 😀

denka1
23. jan 2013

@nikawero Ja tiez pijem,ako zavodna kobylka 😀 Na obed si pospim a potom si hned urobim zeleny cajik.Chodim stale na zachod,takze to znamena,ze pijem dost...Sem tam mi tvrdne brusko,ale to ked mi treba na zachod.Na malu-velku,tak len vtedy.Ale mam predpisane magnecko a ascorutin a to ked mi moc tvrdne,tak si davam,.Mam povolene 6 za den.Ale tolko si nedavam.Pri mojich detoch som brala cele tehotenstvo a su ok.Teraz toto stvrte to moc neriesim a beriem to tak,ako pri ostatnych.Fungujem ,ale aj oddychujem🙂POdla mna ty tiez vsetko dodrziavas a niekde som citala ,ze mozes aj 3 kavy za den.Len treba zase vela pit,pretoze kava dehydruje....Proste sme vzorne mamicky🙂

anickad77
23. jan 2013

@denka1 ja som pila 3 za den 🙂 len nie kvoli tlaku, ale preto, ze mi chutila 🙂 nie je to zdrave pre babatko, teraz som pila bez kofeinovu kavu 🙂 zvykla som si na nu 🙂 bez vody som nesla ani na krok nikam, ani do obchodu 🙂

froggynka2013
23. jan 2013

@moonica Ahoj ja som momentalne 26+0 a musim ti povedat, ze mne sa vobec nezdvihla mam zakazane snad vsetko a tak isto prezivam ten stres ako ty, kazda toaleta je pre mna problem, ale mne napr, zatial dovolili chodit do prace uvidime co povedia dnes idem na kontorolu, chodim cca kazde 2-3 tyzdne.

denka1
23. jan 2013

Ja sa uz normalne tesim,ked pojdem 5 k Dr,ze co mi povie,dufam,ze sa to taha hore🙂

denka1
23. jan 2013

@anickad77 Ja netehotna tiez pijem aj 3 kavy za den,nesky,ale teraz mi njak nechuti,neviem preco,skor caj.To su tie nase hormony...🙂

moonica
autor
23. jan 2013

@froggynka2013 a mas centralis alebo tuto co ja? Co ti povedali na kontrole a problemy si mala od zaciatku tehu?

froggynka2013
23. jan 2013

@moonica Ahoj ja som na zaciatku krvacala a bola som doma a brala som cca 2 mesiace lieky potom vysadili a teraz OK, len dnes mi povedali ze mam krcok 33mma ale ze mam pockat do poradne a uvidi sa tam ak sa mi nieco nebude pacit mam ist na pohotovost hned...

moonica
autor
23. jan 2013

@froggynka2013 neviem co to znamena ten krcok...

froggynka2013
23. jan 2013

@moonica ja som zas taka vystresovana a milujem ked si na sono zavola este dalsieho lekara a konzultuju to tam po latinsky nic im nerozumies...

moonica
autor
23. jan 2013

@froggynka2013 a akoze co by sa ti nemalo zdat? A tu olacentu mas len ciastocne na krcku alebo prekryva cely?

froggynka2013
23. jan 2013

@moonica ja mam ciastocne prekryti krcok, povedal ze sa to trochu posunulu, tak ze uvidime co bude dalej, nezdala sa im tvaricka, tak preto volal dalsieho lekara, ale ptoom napisal do spravy 3D rekonstrukcia v norme

danielle
26. jan 2013

@nikawero aj ked je toho popisane uz dost, chcem len reagovat na to "stresovanie na pohotovosti"...Ja si nemyslím, že by som zbytočne stresovala pri tejto diagnóze, keby som išla na pohotovosť pri krvácaní. Dr. mi povedala, že hneď do nemocnice, ani nie k nej. Ak Ti ide o to, aby si donosila zdravé dieťa až do termínu, tak nikdy nepodceňuj krvácanie. Ja som už tiež raz potratila a nie je to sranda... Nech si o Tebe myslia čokolvek, Tebe to môže byť jedno, Tebe ide o dieťatko...

adam07
27. jan 2013

@moonica tak tuto diagnozu som mala cele druhe tehu... 😅 az do uspesneho konca v 40 tt... placenta sa nepohla ani o milimeter a to som rodila prirodzene, este aj primar sa na mna prisiel pozriet... 😉
takze skus byt v pohodke ( lahko sa to hovori, vsak...) a krasne tehu prajem....
inak mne vsetci hovorili, ze pri najmensom krvacani okamzite do nemocky...

nikawero
28. jan 2013

No vidite babule a mne povedal, ze mam ist do nemocnice az keby som krvacala velmi...no neviem co mam dodat, ale nastastie nemam zatial ziaden taky problem, ale podla vasich rad uz by som teraz nerozmyslala a hned sla.

denka1
20. feb 2013

@nikawero Ahoj.Ja som tiez bola na zaciatko teh aj v nemocnici,aj u svojej Dr a nic mi nepovedali,ze mam lezat.Ziadny sex a natahovat sa a to je vsetko.teraz som v 20 ty ,teda v piatok mi zacina a trosku spinim dva dni,ale davam si magnecko a askorutin a sufam,ze pomaha.zajtra idem na velke 4D sono a uz sa nemozem dockat,co mi povie Dr,ako sa ta moja placenta ma🙂Babo kopka a citim ho ,tak dufam,ze sme ok🙂V piatok sa pojdem ukazat,aj mojej Dr,aby ma pozrela z vnutra...

denka1
20. feb 2013

@danielle Ja som tiez na pohotovosti natrafila na takeho doktora,ze som si myslela,ze sa mu ani vysetrit nedam...A ked sa ma opytal,ze preco som dosla,tak som povedala ,pre istotu.Bol ticho a bola som aj ja protivna.To je hrozne,ked natrafis na Dr a hlavne vecer,ked ides,ktory je podrazdeny.Ako keby sme mali zakazane v noci chodit do nemocnice.Vytoceny,ze som ho vyrusila pri spravach...Ale uz sa nedam a nie som ticho,lebo potom sa na tebe idu vyburit od zlosti...

danielle
21. feb 2013

@denka1 presne tak, netreba sa dat... oni su tam pre nas...🙂 radsej 5x zbytocne ako 1x neskoro... ide o nase deti 🙂

denka1
25. feb 2013

Tak Vam len davam na znamost,ze moja placenta sa vytiahla.Dr ma velmi potesila,hlavne sa nestresujte a dodrzujte to,co vam Dr povie a vsetko bude ok.Prajem vam ,krasne a pohodove tehotenstvo🙂

etuluuu333
2. mar 2013

mne to dr napísal do knižky ale nejak som sa tým nezapodievala lebo mi to ani nevysvetlil ani nič iba mi povedal že ak by som začala krvácať tak že hneď to nemocnice že to sa už nezastaví.. tak to ma kúsok vydesilo ale inak robím všetko aj so prsom chodím von (pitbulom) čo je dosť hebedo keď stretneme niekoho koho nemá rada a verím upratujem všetko ... tak dík že ste sem napísali že to môže byť až tak vážne lebo mne to písal dr už od začiatku do tehotenskej

marci1408
6. mar 2013

@moonica ahojky, ja som mala pri druhom tehotenstve pred vyše dvoma rokmi diagnozu placenta praevia marginalis....to znamená úplne v strede krčka maternice. Zistili mi to pri morfologickom ultrazvuku v strede tehotenstva a lekár mi oznámil, že ak je placenta v takejto polohe, je veľmi malá šanca, že sa s rastúcou maternicou vytiahne vyššie....a tak sa aj stalo. Ty máš však placentu v inej polohe a je tu veľká šanca, že sa vytiahne hore. Dávaj si však na seba veľký pozor, nedvíhaj nič ťažké, sex je tabu, žiadna námaha....aby nedošlo ku krvácaniu opäť.
Ja som polovicu tehotenstva strávila doma v posteli....u mňa bolo veľké riziko masívneho krvácania ak by došlo k odlúčeniu placenty. To riziko sa zvyšovalo s postupujúcou tehotnosťou, pretože dieťatko tým že rástlo stále viac a viac tlačilo na placentu. V takýchto prípadoch ak dôjde k veľkému krvácaniu, sa žena musí dostať v priebehu pár minút do nemocnice, pretože hrozí vykrvácanie, teda ohrozenie nielen zdravia ale aj života mamičky aj dieťatka. "Našťastie" cca mesiac pred termínom sa mi začali pravidelné kontrakcie, takže sme leteli do nemocnice, kde ma hospitalizovali a ostala som tam pripútaná na posteli na infúzkach a injekciách až do pôrodu. Hovorím našťastie, pretože predstava, že som v nemocnici a na blízku sú lekári a pôrodná sála, kde ma v prípade krvácania ihneď prevezú, ma upokojovala. V deň, keď sa mi narodila dcérka som začala krvácať najprv len trošičku, neskôr oveľa viac a v priebehu pár minút som bola na sále. Ukončila som 38.t. a to bol podľa lekárov super výkon pri tejto diagnóze 🙂 Dcérka vážila 2550 gr. vďaka tomu, že placenta bola v zlej polohe a nemohla ju vyživovať tak ako keby bola vo vyššej polohe. Priberala v posledných týždňoch len cca polovicu z toho čo iné detičky. Strašili ma že bude menšia, takže som bola šťastná, keď mi po prebratí z narkózy povedali, že váži vyše 2,5 kg a meria 49 cm 🙂
Prajem ti veľa šťastíčka, aby všetko dobre dopadlo 🙂 len si dávaj na seba väčší pozor.
Mimochodom....svoj príbeh som ti neopísala preto, aby som ťa strašila, ale preto, aby si vedela, že stačí sa naozaj šetriť a počúvať rady lekárov a všetko dobre dopadne 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre