Riziko toxoplazmózy a 28.týždeň tehotenstva

mirka1478
22. máj 2020

Ahojte.zacinam 28tt.dokedy sa treba vyhybat mackam.dr povedala ze stale.zajtra ideme k svokre ani neviem kolko ich ma vonku.ak by sme sedeli nahodou v zahrade.

s_a
22. máj 2020

Co to mas za doktorku? Toxoplazmozu chytis skôr z neumyteho ovocia alebo zeleniny ako od mačky ale ok.. Teraz sa ja mam tých našich dvoch maciek co žijú s nami v byte zbaviť?

mirka1478
autor
22. máj 2020

@s_a v byte je to asi nieco ine ako vonku.

s_a
22. máj 2020

@mirka1478 tak aj nase pustím občas na dvor.. Ale z toho, ze sa taka mačka o teba obtrie určite nič nechytíš.. Ked sa bojíš, tak ich proste nehladkaj a umývaj si často ruky.. Co tie ženy co bývali /bývajú na dedinách a mačky im behali kade tade?

mirka1478
autor
22. máj 2020

@s_a to je ich problem.ona ma macky ktore su len vonku.asi ste sa nestretla s niekym kto prisiel o dieta kvoli toxoplazmoze.

smejko25
22. máj 2020

@mirka1478 toxoplazmozu nechytis od macky ale od jej vykalov 🙂 doktorka by o tom mala vediet a nezavadzat bludmy

smejko25
22. máj 2020

@mirka1478 takisto by si si mala davat pozor pri upratovani a upratovať LEN s rukavicami 🙂 chemikalie s mozu vstrebat do teba a ublizit plodu 🙂

margaretka_
22. máj 2020

ak dodržiavaš bežne hygienicke zasady a umývaš si napr pred jedlom ruky, tak je velmi mala šanca sa nakaziť. to naozaj skor zo zle umytej zeleniny alebo z neumytých ruk po práci v záhradke.
mne v tehu zistili, že som sa už s toxo stretla. to predpokladam, že v detsve na pieskovisku 😀

michaella24
22. máj 2020

Vyhýbať mačkám, hej? 🤦 Mám šesť kocúrov, ktorí sú vonku i dnu, to by som sa asi mala odsťahovať 😂 Výsledky som mala perfektné a to žijem s mačkami celý život. Máš super doktorku. Ak sa neplánuješ hrať s ich hovienkami, tak nemáš čo riešiť... Toxo naozaj neprenášajú len mačky 🤦

mirka1478
autor
22. máj 2020

@smejko25 ja o tom viem ze z vykalov.

mirka1478
autor
22. máj 2020

@michaella24 viem ze aj ine zvierata.mne ide o macky.

mirka1478
autor
22. máj 2020

@margaretka_ pieskoviska su idealne.

cervenaruza123
22. máj 2020

@mirka1478 Toxoplazmovou sa najcastejsie nakazis od malych maciatok, lebo macka odkedy sa nakazi, je infekcna len isty cas, potom uz nie. Takze stare macky to uz casto prekonali a nie su nebezpecne. Samozrejme aj keby tu toxoplazmozu mali, bezna hygiena by aj tak mala zabrani prenosu na teba.

kiki68
22. máj 2020

Boze to je blbost s tymi mackami. Musela by si mat kontakt s macacimi vykalmi. Najhorsie na toxo je krajanie suroveho hydinoveho masa holymi rukami, neumyta zelenina a detske pieskovisko, ktore nie je zakryte mimo pouzivania. S mackami na zahrade som stravila detstvo a nemam ziadne protilatky proti toxo.

michaella24
22. máj 2020

@mirka1478 a čo vlastne ešte potrebuješ vedieť? Názorov ti tu pribudlo dosť 🙂 Fakt nerieš. Nie je zlé byť opatrná, ale toto je také "odporúčanie", ako nevychádzaj z domu, lebo sú tam autá a môžu ťa zraziť. Fakt sa nestresuj. Mačičky ti nič neurobia 🙂 Som dedinské dieťa, mala som pieskovisko a ani nechci vedieť, čo všetko som v ňom musela pochytať 😂 Ja som zdravá, bábätko tiež. Užívaj si tehotenstvo ♥️

donya
22. máj 2020

dospelých mačiek sa báť netreba, tie toxo už neprenášajú... infekčná je mačka 2týždne v živote ešte ako mačiatko ... keď začne loviť a zje infikovaného vtáka ...

mirka1478
autor
22. máj 2020

@michaella24 nie som ceresna aby som rodila kazdy rok.mame za sebou 2 ivf.nakoniec prirodzene otehotnenie po 4 rokoch.od teba uz nepotrebujem nic vediet.dakujem

mirka1478
autor
22. máj 2020

@michaella24 to je pekne ze ty si zdrava.druha take stastie nemusi mat.

ruzovakrava
22. máj 2020

@mirka1478 neviem čo vlastne čakáš že ti tu teda ženy poradia. Ak ti lekárka povedala že sa máš mačkám vyhýbať stále 1.) tak to tak urob 2.) k svokre teda nechoď 3.) ak svokra chce aby si prišla, nech dá všetky mačky mimo dvora a domu a predtým než si sadneš na dvor, nech všetko umyje a vydenzifikuje
Baby ti tu fakt napísali normálne, ak dodržuješ základnú hygienu tak nie je o čom, nebuď ješitná, nie si jediná ktorá čaká vymodlené dieťa.

mirka1478
autor
22. máj 2020

@ruzovakrava niesom jesitna ale niekto nevidi nikoho dalej od seba len preto ze jemu nic nieje.

mirka1478
autor
22. máj 2020

Dakujem vsetkym za odpovede.pekny den😊

tara42
22. máj 2020

@mirka1478 nechapem, co sa navazas do @michaella24, nic hrozneho nepovedala 😲 tak ich nechytaj a hotovo, ked ich omylom chytis tak si chod umyt ruky pre dobry pocit a basta. Aj tak maju urcite uz protilatky v sebe ked su dospele.

00ivi00
22. máj 2020

A plus sa ti musí musí dostať infekcia do tráviaceho traktu takže ak nebudeš ochutnávať mačacie hovienka tak sa nemáš čoho báť 😀 ja som tak v tehotenstve hladkala susedovu mačičku a svokra hneď že nedotýkaj sa jej fuj.. Ľudia nevzdelaní hádžu všetky choroby na tie úbohé stvorenia 😑

miskaamiska
22. máj 2020

@mirka1478 nakaziť sa môžeš iba s výkalov mačky nie od nej samotnej napr. pri hladkaní. A skôr sa nakazíš z mäsa alebo zle umyteho ovocia a zeleniny.

efka1710
10. jún 2020

@00ivi00 nikdy som neochutnavala Macacie hovienka a predsa mam chronicku toxoplazmozu.

aimee77
10. jún 2020

@mirka1478 Ako infektologicka mozem povedat,ze pokial dodrziavate hygienicke zasady toxo nedostanete.Je to obdobne ako s listeriozou v tehu.Vseobecne sa rizikovy berie najviac prvy trimester ,kedy je riyiko vzniku kalcifikacii v mozgu s naslednym sluchovym a zrakovym postihnutim.

mirka1478
autor
10. jún 2020

@aimee77 dakujem za rozumne vysvetlenie.ked sme prisli k svokre tak ma vytiahla von ze mi nieco ukaze a tam male maciatka.skoro mi jedno strcila do ruky😅

mirka1478
autor
10. jún 2020

@efka1710 nahoda je blbec.kolegyni tak zomrelo babo v nejakom 5 mesiaci a to zila iba v domacnosti kde mala svokra v byte macku.

00ivi00
10. jún 2020

@efka1710 v tejto téme bola reč o mačkách. Toxoplazmozu môžeš dostať aj zo zle umytého ovocia alebo zeleniny, takže komentár odveci 👌🏻

efka1710
10. jún 2020

@mirka1478 😥 v prvom tehotenstve som bola na infekcnom na vysetreniach a nastastie to plod neohrozovalo. Clovek ked sa tak rozhliadne tolko smutnych veci sa stava 😥 ja som po MA min. Rok. Teraz 17+2tt. Vravel gyn. Ze uz ma neposle na inf. Kedze som chronicky pacient. Tak dufam ze uz bude vsetko okej. 🙏

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre