Strava počas tehotenstva

zajkula62
2. jún 2017

Ahojte 🙂
som trochu počudovaná informáciami ktoré dostávam z každej strany.
Doteraz som sa v jedle v tehotenstve ničomu nevyhýbala - okrem morských rýb (ťažké kovy) a alkoholu. Kávu nepijem. Nefajčím.
Čím som ale vo vyššom štádiu tehotenstva, viac ľudí dokáže rozpoznať že som tehotná, a snažia sa mi radiť vo výbere jedál.
Kamarátky mi radia:
nejesť chipsy, žiadne hranolky a smažené. Iné sú proti bielej múke. Ďalšie proti sladeným nápojom - coca cole, kofole, a iným. Vraj ich nemôžem vôbec. Jedna kamarátka mi povedala, že ak sa budem takto ďalej stravovať (jem všetko čo pred tehotenstvom, - ako som konkretizovala vyššie, okrem pár výnimiek), tak že sa mi narodí postihnuté dieťa, .. prípadne že bude mať pomalý vývoj a pod.
Je to fakt tak vážne, alebo len preháňajú? Už neviem čo si mám o tom myslieť :D
Jedli ste niektorá počas tehotenstva: chipsy, hranolky, vyprážané, coca colu, kofolu, alebo bielu múku - a stalo sa niečo vášmu dieťaťu ? Budem rada za odpovede :D
(a ešte pridám informáciu, že som pred tehu vážila 45kg, teraz cca o 8kg viac (26tt), takže nejako z toho smaženého nepriberám :D )

jana_eyre
2. jún 2017

Biela muka je moje hlavne jedlo 😁 deti mam relativne zdrave a nemyslim ze za zlou imunitou mojho tretieho syna mozu rozky s maslom a obcas vypita kola.. Mimochodom v poslednych dvoch tehotenstvach som pila aj 2x denne kavu..

Myslim, ze jest sa moze cokolvek s mierou s vynimkou fajcenia a pozivania alkoholu ci inych drog..

Niektore zeny to prehanaju ci uz v tehu alebo aj mimo neho.. Aj sa vola nejako posadnutost zdravou stravou..

(len aby sme sa rozumeli, u nas sa stravujeme zdravo, ale nesaliem ak si dame raz za cas hranolky alebo si dame dva kopce zmrzliny 😅)

cajchana
2. jún 2017

Ja som to tiez zacala takto vnimat ked uz mi zacalo byt vidno brusko pri druhom dietati a kazdy sa ma snazil poucovat co treba a co netreba jest, vsetci to vedeli lepsie ako ja. Pritom som bola tehotna uz druhy krat a viem na co si treba davat pozor a co su len prehnane veci z internetu. Nevravim, ked som si nebola ista tak som sa spytala aj doktorky ci to moze byt skodlive ale v drvivej vacsine pripadov mi povedala, ze to vobec nie je pravda a mozem to dalej normalne jest

kocicka99
2. jún 2017

Potrebujes vyvazenu pestru stravu ci uz v tehotenstve ale aj mimo neho, hranolky, cipsy alebo cola obcas rozhodne postihnutie babatka nesposobia 🙂 ja som jedla vsetko pocas tehu, tiez nefajcim, kavu som pila normalne jednu denne ako aj teraz ked dojcim a deticky mamm chvalabohu zdrave 🙂 dokonca som jedla aj plesnovy syr, ryby a huby, ked mi sli na chut 🙂 jeden tyzden som ficala na hranolkach, lebo sa.mi ich slo "zachciet" 🙂

henikav
2. jún 2017

@zajkula62 su veci ktore su nebezpecne naozaj a ine ktore sa neodporucaju, tak ako sa neodporuca bez ohladu na to ci si alebo nie si tehotna objedat sladkostami, pit sladke napoje.... Co je ale ozaj nebezpecne, su surove neprepecene masa ci ryby napriklad v sushi. Zle umyty salat, polosurove vajicko, plesnive syry... Ale kludne si mozes dat aj jednu salku kavy ci maly poharik vinka ci pivka obcas a aj smazene a biele pecivo, kolu, kofolu.... co sice nie je extra zdrave, ale ani sa z toho neumiera 😉

butyha
2. jún 2017

Dnes je nejaky speci den ci ako?
Uplne neuveritelne - 4-ri reakcie a vsetky normalne :D

jance333
2. jún 2017

neboj sa, teraz je to o strave, o chvíľu začnú z každej strany hororové príbehy z pôrodných sál, potom ako musíš správne kojiť a (ne)učiť bábätko na ruky a iné zlozvyky atď, atď....
ja už tie rady filtrujem, ale lezie to dosť na nervy, keď jediná téma s niektorými ľuďmi je čo musím/nesmiem/budem/nebudem.
tiež som od začiatku tehot. pojedla veľa pečiva, lebo mi bývalo zle a nechutilo mi jesť. teraz jem viac ovocia a zeleniny, lebo mám na ne chuť. a tiež veľa veľa veľa dreňových nanukov. a keby som mala chuť na hranolky, tak si dám hranolky. zatiaľ som pribrala 7kg a cítim sa dobre. rob tak, aby si sa ty sama cítila dobre a nestresuj sa zbytočne nevyžiadanými radami 😉

zoana
2. jún 2017

pred otehotnením som sa stravovala naozaj zdravo - žiadne sladké nápoje, chipsi, sladkosti, .... Potom som otehotnetnela a zvracala niekoľko krát denne, hlavne teda zdravé veci ako ovocie a zelenina. Po pár týždňoch som z toho neustáleho napínania, vracania a následného hladu už nevládala, chodia som do práce. A objavila som colu a pila ju denne. Pretože to bol jediný spôsob ako vydržať bez zvracania. Neskôr som pila kávu, pretože som vždy mala nízky tlak a v tehu sa to ešte zhoršilo. A tiež som jedla hrozne sladkého - nemohla som si pomôcť. Viem, že to nebolo ideálne. Ale po pôrode som zasa nabehla na predtehotenský spôsob stravovania a malá má dva a pol roka a je šikovná a žiadne prolémy s ňou nie sú.

keira
2. jún 2017

no to by som nikdy do ust nedala, co si vymenovala, proste to nie je zdrava strava

sonica
2. jún 2017

@zajkula62 ahoj,
mne jedna skvela stanicna sestra z porodnice povedala, samozrejme s rozmyslom a nie prehanat, ked mas chut daj si kusok, kusok na chut, ale nie stale a prehanat to s tym...
treba pouzivat trosku sedliacky rozum, snazit sa stravovat pestro, zelenina ovocie by samo nemala chybat, ale ak dostanes chut na colu, tak si daj deci, to staci, nie celu flasu a raz,. nie cely den...
takýchto rad budes dostavat este vela a narodenim drobca to neskonci, tak pevne nervy 😉

ludkka0407
2. jún 2017

Ja som jedla vsetko ako pred tehu,chvilu mi nechutila kava😁ale za jej vonou som sa isla zabit.a zo zaciatku mi bolo zle zo vsetkeho sladkeho,potom uz aj z ostatnych jedal,takze som to nejako prestala riesit.cize v tehu som nepila kolu,to mi ani gyndak neodporucal,ale inak som jedla aj biele pecivo,aj rezne,aj vlastne vsetko.mala je zdrava av pohode☺a dokonca aj kavu som si dala,ked mi zacsla znovu chutit a pijem ju aj teraz,a aj dojcim 😁

yoxinka
2. jún 2017

@zajkula62
Jedla som aj hranolky aj chipsy aj bielu múku aj pila kolu, ale v NORMÁLNYCH množstvách. Hranolky som za celé tehotenstvo mala asi 3x, podobne aj chipsy. Keď mi prišla na chuť kola, dala som si asi deci, ale zapila som to čistou vodou, keď bolo jedlo z bielej múky, zjedla som. Zároveň som jedla veľa zeleniny, ovocia, múku používam aj špaldovú a tak. Pri druhom tehotenstve som mala často mykózy, tak tam som stravu prisposobila. Ale len tak, že kvoli tehotenstvu nejesť bielu múku mi nenapadlo. Deti mám zdravé 🙂

janulka1802
2. jún 2017

ja som colu pila denne, predtým nikdy. Jedine tá mi zaberala na nevoľnosť. Nedám na ňu dopustiť odvtedy. Jedla som len to, z čoho mi nebolo zle. Dosť sladkého, to ma ťahalo neskutočne. Smrdelo mi mäso, varená strava.

zajkula62
autor
2. jún 2017

@sonica Tak ak by som sa mala detailnejsie pozriet na moje stravovanie, tak napr.včera som jedla:
ranajky - rozok, maslo, paradajka
desiata - nejake pernicky :D (alebo cokolada? - jednoducho nieco co som nasla sladké)
obed - kuracie mäso prirodne, s hranolkami a salatom
olovrant - kiwi, jablko, marhula, asi 2kg melona :D
vecera - 2 kusky pizze, nanuk, melón, brokolica nevarená

Väčšinou jem hranolky tak 1x do týždňa, rovnako aj chipsy, coca colu (niekedy 2x/týždeň). Ovocia a zeleniny jem myslím že dosť.

Myslíste teda - že toto je ok? :D lebo ked mne tak teraz chuti jest :D --- a striedat sladké, slané, vsetko 😅

bavlnka92
2. jún 2017

ja zjem na čo mám chuť, ryby som ani predtým nemusela ani bravčové a hovädzie.. no pridala som dosť ovocia a zeleniny. občas si dám aj hranolky ale to fakt minimálne, nechutí mi to toľko čo predtým (chvalabohu) 😀 kávu mám jednu denne, kolu takmer vôbec.. pečivo nemusím, mojím dobrým kamarátom sa stali zemiaky na milión spôsobov 😅

timilv
2. jún 2017

mne tiež niektorí vo veľkom radili- nejedz pečivo, nejedz vyprážané, žiadne sladkosti,... ale stravujem sa tak, že jem a pijem to na čo mám chuť, len niektoré veci s mierou. Samozrejme úplne vynechávam tepelne nespracované ryby a mäso, takže žiadne sushi, krvavý steak, hoci sú to jedlá, ktoré som pred tehotenstvom bežne jedávala 🙂 Nedám si tiež neprepečené vajíčka a plesnivé syry. Colu som neľúbila ani predtým, ale keď mám náhodou chuť na kofolu, tak si dám 1-2 deci. Ani hlt vínka neuškodí, keď to nie je často 🙂 Keď mám chuť na sladké dám si aj to, ale u mňa to našťastie nie je veľmi často, ja som skôr na surovú zeleninu a ovocie, toho sa neviem nabažiť... Momentálne v 29tt , doteraz som pribrala necelých 9kg a lekár má chváli, že vyzerám naozaj zdravo. Takže si myslím, že netreba všetko brať tak strašne prísne, podľa mňa si telo vypýta, čo potrebuje ;)

sense
2. jún 2017

Nuz podla toho co sinapisalaby bolo moje dieta najpostihnutejsie na svete, ...jedeb mesiac som jedlasi kazdy den len lasagne, coA v zasade nemusim su hranolky a istu cadt tehu.boli mojou.obzivou prave tie, potom ma dlho drzali pri zivote len pomarance a na zahu mi.zaberala horcica al cola zero..
A milujem hovadzie steaky a carpacio a to som zas v tehu nezniesla...i ked carpacio by som si nedalaani keby som.zniesla, inak zvysok som jedlavsetko s mierou

tranquillo
2. jún 2017

Ach jaj, tak ja zas napíšem len pár jedál z nemocnice, ktoré nám ako tehotným servírovali: na raňajky pravidelne biele rožky s ramou, vetom alebo podobným margarínom, džem, v tom lepšom prípade nejaká nátierka.
Obed: polievka s pečeňovými knedličkami, vyprážaný rezeň, vyprážané rybie filé, vyprážané kuracie pečienky, mäso na šťave s cestovinou.....
Večera: koložvárska kapusta s klobásou, guláš s párkom, zemiakový prívarok so špekačkou, chlieb s taveným syrom, so salámou atď.
Keď niekto začne do podrobností riešiť, čo nejesť v tehotenstve, tak ja sa už len pousmejem 😉

malasandrika
2. jún 2017

Čím zdravšie ješ, tým menej priberieš, čiže menej zhadzuješ 😄 Týmto som sa riadila, ale chuť na fantu a pizzu bola silnejšia 😄

tranquillo
2. jún 2017

Btw, keby sa z nezdravého stravovania rodili postihnuté deti, tak všetky tehulky, čo tam ležali niekedy aj viac ako polku tehotenstva by ich museli mať

fadama
2. jún 2017

Kludne jedz a pi co ti chuti. Ja som pila coca colu aj hranolky ci cipsi jedla na vsetko na co som mala chut okrem bravcového mäsa z toho sa mi robilo zle uz len pri pomysleni na perkelt ale rezen som uz mohla 😂
A mám krásneho zdravého fesáka.

lorela
2. jún 2017

@tranquillo Ja si zase z nemocnice pamätám, u tých dlhodobo ležiacich mamičiek, že mali obrovské koše jedla pod posteľami a takmer jeho denný prísun od rodinných príslušníkov 😅 a na nemocničnú stravu ani nechodili 😉.

tranquillo
2. jún 2017

@lorela mali, a nielen koše jedla, ale aj čistiace prostriedky na každodennú sanitu, ale to je zas o inom. Snažili sme sa to dopĺňať aspoň kvantom ovocia a zeleniny, lebo nie vždy mohli nosiť jedlo (napr môj muž v robote a doma s malou, takže bol rád že je rád) a keď aj mohli, tak zas kapacitné obmedzenia chladničky a pod. Jednoducho tá nemocničná strava sa úplne vymykala mojmu štýlu varenia a stravovania, tak ale čo narobíš. Preto je pre mňa úsmevné, keď tehulky strašne riešia stravu a potom nedajbože prídu do nemocnice a zažívajú šoky 😂

rebellefleur
2. jún 2017

Ahoj, pri prvom synovi som doslova šalela sa chipsami, kt bežné vôbec nejedavam. Od polky tehotenstva padol každý večer balik celý, len taký fukot.
A pri druhom? Nevedela som sa pre zmenu dopit fanty. Nič iné som snáď ani nepila 😂
A mám dvoch krasnych, zdravých chlapcov 🙂

mischelin89
2. jún 2017

@zajkula62 mama tvojej kamaratky asi tiez jedla vsetko v tehu, lebo kamaratka nevyzera uplne v poriadku :D v deviatom mesiaci ti mozno zacnu odporucat nejest vobec. Mesiac bez jedla predsa stoji za zdrave babatko! :D

Vcera som mala vyprazany syr, v pondelok som sama dala 150g balenie cipsov.

A teraz mam eru viney. A nanukov Sabrina.

Era hranoliek je uz za mnou. Aj era pepsi.

A som si ista, ze mam v brusku krasneho, zdraveho junaka 🙂

Ale ksicht jednej predavacky vo fast foode, ked mi robila cheeseburger, bol na nezaplatenie :D

Jasne, ze nie je zdrave, keby jes len nezdrave veci...ale ty sama najlepsie vies.... ja jem denne kopec ovocia a zeleniny, tvaroh, jogurty, strukoviny...maly ma vsetkeho dost. Mam v pazi premudrelych ludi, co ma nepoznaju.

ludkka0407
2. jún 2017

@zajkula62 inak,aby som sa este doplnila😂k tym hranolkam,no v den porodu som mala na nich sialenu chut a zalozila som to zmrzlinou z mekaca,no zabijem sa?a vecer som si odskocila porodit😁

elizita
2. jún 2017

Ja som v tehotenstve vylucila kavu, alkohol, sladene napoje a maso nekonzumjjem ani normalne... a jedla som aj stiplave, hoci sa niektori nad tym hrozne pohorsovali, no nevedeli mi povedat, ze preco by som nemala..

candii
2. jún 2017

Cipsy + cokolada.. moja najvacsia pochutka v tehu, colu som tiez len nie vecer .. z pepsi sa maly tak rozkopkal ze odchod 😀 vsetko s mierou.. vsetkeho vela skodi a hlavne umlc kamosky 😉 nech si nevyziadane rady nahaju pre seba

iwka678
2. jún 2017

ja chodim na predporodnu pripravu do nemocnice kde budem rodit a sestricka ktora tam robi a uci nas povedala ze nic by sme nemali menit kvoli tehotenstvu...ked sme boli zvyknute pit kavu tak ju mame pit slabsiu a iba jednu colu tak isto pohar denne neuskodi a ani jedla ti ziadne neuskodia...akurat hovorila ze grepy pomenej lebo tam je chinin tiez tonic a sprite opatrne...treba vsetko papat na co je chut lebo to prave vtedy babo ptrebuje 🙂 a @mischelin89 len tak okrajovo kde kupujes prosim ta nanuky sabrina?mam ich rada ale uz vyse dvoch rokov ich neviem najst v ziadnom obchodeee dakujem hh

mischelin89
2. jún 2017

@iwka678 coop jednota. Ja som tiez bola nestastna, velmi zriedka su a ked, tak tie v bielej cokolade a ja mam rada hnedu klasicku. A videla som aj v cba. Tie s bielou aj myslim ze v kauflande 🙂

ankare
2. jún 2017

Ja som aj počas tehu jedla všetko ako aj predtým. Dokonca aj tatarsky biftek som si dala, aj údeného lososa. Myslím, že to malemu ani mne neuškodilo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre