Ako ste zvládli pôrod bez epiduralu?

jessica1122
30. dec 2019

Ako ste zvladali prvy porod a ake ste mali pocity? Skor sa chcem spytat tych zien ktore rodili bez Epi 🙂

evuska135
30. dec 2019

@jessica1122 ja som epi mala zaplatenu ale nestihli mi ju pichnut 😁 odtiekla mi voda, ste 3h bez bolesti a potom to prislo a hroza, vsetci ma potom presviedcali ze do rana isto neporodim a ked som povedala ze mam mega bllesti pozreli ma a zistili ze som otvorena na 8 prstov a ze rodime 😂 potom presla asi pol hodina a maly na 3 zatlacenia bol vonku, muz stihol poslednych 5min porodu 😀 ale zazitok na cely zivot 😄
Nastastie cele to trvalo len 3h

amelia000
30. dec 2019

@evuska135 prosim ta ako meraju na kolko cm je otvorena zena? Neviem si to nejako predstavit 😁

brita7777
30. dec 2019

ja som rodila bez Epi druhy porod..prvy som mala sekciu..chcela som velmi rodit prirodzene a bez nicoho a tak to proste vyslo, prvykrat nie ale druhykrat ano...vela som si posledny mesiac pozerala porod bez bolesti na youtube i citala na nete..tak vnutorne som sa na to pripravovala, ze to proste vyjde..v ten den to bolo narocne a sice bol muz pri porode, no vobec som ho nevnimala, sustredila som sa na seba a malinku a bola som akoby v tranze..snazila som sa predychat kazdu jednu kontrakciu..snazila som sa byt kludna, aj ked to bolo narocne velmi, mozno nic tak silne a narocne som nezazila v zivote..rodila som v zahranici, takze som mala to stastie, ze ma nechali rodit a nezasahovali do toho procesu a to je velmi dolezite, ze mi verili...bola tam len jedna midwife a jedna sestricka a az ku koncu, ked uz som tlacila, ma navigovali, rodila som v sede...to je tiez dolezite, nebyt na posteli, ale proste nebat sa pocuvat telo, co prave potrebuje...tiez mi pomohli skusenosti Lucie Groverovej-Suchej vydala knizku Aby porod nebolel, ale na youtube ma vela veci tiez, ta radila kontrakcie prekonavat pospevovanim napr ...ona rodila 4krat sama doma...nvm co presne ta zaujima, ked tak napis

zuzkacik4
30. dec 2019

V pohode... akoze fakt..na prvorodicku s vyvolavanym porodom myslim ze naozaj v pohode...akoze.. bolest bola, ku koncu mi uz nebolo vsetko jedno, tiez som mala chvile kedy som uvazovala ze chcem epi...ale dala som to..predychala.. a ked sa na to pozeram takto s odstupom, tak naozaj mozem povedat ze moj porod bol pekny a rada nan spominam😊 kontrakcie zacali o 13:00 a porodila som v ten den o 19:30..

brita7777
30. dec 2019

Mne vecer pred porodom odisla hlienova zatka, prenasala som tyzden...rano uz o 7mej mi zacalo byt tak divno akosi vanu som dala...a okolo 12uz muz volal nemocnicu o 13:30 ked sme prisli som bola otvorena na 3cm..mala sa narodila o 19:14..30minut trvalo tlacenie to bola sila pomahala som si takym hlbokym hrdelnym hlasom nikdy by som nepovedala, ze by som take nieco mohla zo seba vydat 🙂...nebol cas na epiduralku..potom mi malicku dali na prsia a ja som ju taka rozklepana musela nahu a celu slizku drzat asi hodinu bolo to narocne aj ma pri tom zasivali to bolo uz dost neprijemne ale mam krasne spomienky na to...vysilena som bola riadne, je to vykon porodit 🙂

jvasenka
30. dec 2019

Ja som mala sice epidarul ale lutujem..mudr ma zle pichol takze musel este raz teda 2x umrtvenie a 2x vpich epi..a zastavila mi porod vdaka comu som dostala druhu vyvolavacku 😶 bolest neopisatelna a mozno vdaka tomu som prezila porod aj sitie😂😂 porod podla mna ani nie je sam o sebe bolestivy akurat je dost neprijemny (mna to skor stipalo) a pri siti som asi 3x povedala au😂😂 a urcite by som to bez partnera nezvladla.. Bol pri mne cely cas neskutocna pomoc a opora...vsetko sa to stratilo ked nam 1x dali malicku 💕

erikavasilova
30. dec 2019

Rodila som bez epi ... Voda mi začala odtekať o 2 v noci ,o 9 sa narodil maličký....bolesti som mala strašne , pôrod bol sám o sebe veľmi náročný aspoň pre mňa, keďže synček mal 3870 g .. . Ja som už bola vyčerpaná veľmi ku koncu ...šitie má vôbec nebolelo,ani som ho necítila...

ninka2013
30. dec 2019

Aj mne začal pôrod odtekanim vody, vtedy zacali kontrakcie á10min ktoré sa po pár opakovaniach celkom prudko skracovali. Dala som sprchu a oholila som sa, kym som vysla z kupelne boli asi á7min, zobudila som rodinku, zalarmovala povoz, dobalila som sa, dochystala. Do nemocky som dosla asi 2-3 hod od uplneho zaciatku, este som mala bolesti v intervale 5-7min. Bolesti slabe, po kontrole som bola na 4 cm. Sli pasy, prijem klystyr, po nom uz zacali celkom brutal bolesti trvajuce skoro nonstop. Cca po hodine az dvoch som sa odtackala na izbu, tam ma potom prisli hladat, znovu pasy a kontrola a uz som bola na 8 a behom chvilky bolo treba tlacit. Za mna teda bez epi super. Tie bolesti su brutal, ale hned pominu, horsie bolo sitie, k tomu by som nejaky utlmovak brala, nakoniec som aj sla do celkovej kvoli nemu, bola to pre mna ulava lebo umrtvujuca injekcia mi vobec nezabrala a rajsky plyn mi vobec neponulki. Viem ze kratko na to uz ku sitiu ponukali rajsky zadarmo. Ale potom nam v BS porodnicu celkom zrusili 😑 dufam dalsi porod prebehne minimalne tak rychlo ako prvy. Povazovala som za dolezite byt v pohode, nestresovat, mozno vdaka tomu som to zvladla tak dobre. Na porod som sa tesila aj ked som nevedela co ma caka, ale bola som viac zvedava akoby som sa bala. Kamosky co sa porodu desili, tak ho zvladali ovela horsie.

brita7777
30. dec 2019

Ja som este zabudla mala som rajsky plyn, ale to ma dost rozrusovalo bolo mi to viac neprijemne ako prijemne...krutila sa mi po tom hlava

domisha02
30. dec 2019

Ja som rodila bez epi voda mi odišla o 11 v noci v stredu a porodila som az v piatok rano o 4 tie bolesti sa celkom dali ale to tlačenie katastrofa uz som bola aj vyčerpaná ku koncu , ked ma šili tak som to ani necitila

wena
30. dec 2019

Rodila som bez epi ako prvorodicka a pôrod som mala super, hneď po porode som mužovi povedala, že by som kľudne išla znovu. Ja som mala mega rýchly a mega ľahký pôrod, tlačenie trvalo 5 min a vôbec ma nebolelo, šitie 2 minúty a tiež nebolelo, kontrakcie ma najprv nebolelo vôbec a potom asi hodinku pred tlačením to bola bolesť, ale v pohode sa to dalo prežiť, vŕtanie zubov je pre mňa horšie. Ja som hneď po porode v pohode chodila, išla na WC a do sprchy, na druhý deň som hneď sedela a behala okolo malej. Ja som sa pôrodu veľmi bála, ale nebolo to ani z polovice také strašné ako som si predstavovala a ako som si čítala všetky možné hororové príbehy tu na fóre.

chocolate_cake
30. dec 2019

Samotny porod sa dal, len dochadzaju sily po tolkom tlaceni. Ale tie kontrakcie boli strasne. Da sa to ale zvladnut, ked myslis na to, ze o chvilku bude pri tebe babetko, na ktore si cakala 9 mesiacov.

nana8989
30. dec 2019

Ja som rodila bez EPi. Od štvrtku som bola v nemocnici, lebo som začala krvácať, ale hneď poobede to aj prešlo, povedali mi, že ak bude všetko OK, tak ma v sobotu pustia, mala som ešte 2 týždne do termínu. V sobotu ráno som šla na pásy, a mala som kontrakcie, ktoré som ale vôbec necítila, tak som zostala v nemocnici. Dávali mi len nejaké injekcie na krcok a oxytocin. Poobede začali bolesti, nepravidelne, ale hrozne silné, celu sobotnu noc, nedeľu a ďalšiu noc som nespala, ani nič nejedla, čo som nevládala, v novembri som sa v noci prechádzala po balkónoch v nočnej košeli a ráno som sa doplazila s plačom pred sesternu nech so mnou niečo už robia. Dali ma na pásy a sestrička mi ešte vynadala, že čo simulujem, že nemám kontrakcie. Prišla doktorka a povedala mi, že mi pichnu vodu, nech zavolám muža. Prišiel, prepichli vodu a povedala mi, že si nám ísť tak na cca 45 minút ľahnúť a potom prísť na vyšetrenie. A také bolesti ma chytili, že to bola kontrakcia v kuse. Po 20 minútach som prosila muža aby niekoho zavolal. Tak ma zas dali na pásy a sestrička už naštvaná, že žiadne kontrakcie nemám, ako keby som si vymýšľala a doktorka povedala, keď ma zbadala ako vyzerám, že ona ma vyšetrí. Ešte som len ľahla na kozu a zakričala, že v momente na sálu, že som na 10. Muž mi pomohol prejsť na sálu, ani kanylu mi nestihli pichnúť, 3 zatlačenia a mala bola vonku. Od vyšetrenia po moment kým mi dali malú to bolo max. 5 minút. Porod samotný bol malina, ale to predtým bolo hrozne. To, že som mala už zelenú plodovu vodu som sa dočítala až doma v prepúšťacej správe. A keď po pôrode za mnou prišla ta sestrička co sa ku mne chovala ako keby som bola hypochonder tak len sucho prehlásila, že to sa stáva, že pásy neukážu kontrakcie, že mi asi vystrelovali do krížov 👀😳 chvalabohu ale, že je malá v poriadku 🙏💓

lenka2710
30. dec 2019

@jessica1122 ahoj, ja bez epi a neľutujem, mala bola vonku na tri zatlacenia! Dr ma chválila, že na prvorodicku super! Voda mi odtiekla o tretej ráno a porodila som v ten deň o 20.15
Este o 19 som bola otvorená na 2 cm a do hodiny som rodila! Dr vravel, že veľmi záleží na tom, aký má žena prah bolesti, niektoré to dajú bez problémov niektoré nie

ruzasipova
30. dec 2019

@amelia000 Ako to meraju? Predstav si kruzitko, kde tvoj palec je to ostre, co zabodnes a ukazovak tuha. Ak ostanes s palcom na mieste, dokazes opisat kruh. A tak to meraju. Daju ti dovnutra celu ruku, na stred vytrcajucej hlavky palec a ukazovakom zistia ako daleko je od palca krcok maternice - na kolko “palcov” je otvoreny.

amelia000
30. dec 2019

@ruzasipova chapem ze porod boli a je neprijemny..a toto vysetrenie je bolestive? Predstava ze mi tam niekto strci celu ruku mi zatial pride nepredstavitelna 😂

miadi
30. dec 2019

Ja som rodila prvych 32 hodin bez epi potom som to vzdala unavena znicena na 9cm otvorena no tak som bola uz poslednych 6 hodin. Nechali ma 3h zdriemnut dali oxytocin a potom som konecne tlačila no trvalo to 2h Mala bola zaseknuta. Pol hodinu ma šili potrhana do hlbky aj sirky. Dve hodiny Potom sme sli domov sedela som aj chodila hnet. Ked sa nabuduce zas budem moc pomali otvarat nebudem vahat epidural si dam hnet ako je mozne:

miadi
30. dec 2019

@amelia000 je to dost otras ale zalezi kto to robi. Ked som rodila v 18tt tak mi to kontrolovala dr aziatka ( sestricka mi predtym vravela ze neboj mà male ruky) pri prvom porode midwife bola z arabskej krajiny. A bol to dost rozdiel.

amelia000
30. dec 2019

@miadi dobre kriterium na porodnu asistentku...ukazte mi ruky :D ale ne, chapem ze to musia zistit, len popravde nikde na nete som nenasla ako sa toto vysetrenie robi pripadne video..mozno som len zle vyhladavala. Sak si to zazijem ci chcem alebo nie :D

miadi
30. dec 2019

@amelia000 no strcia do teba ruku.. Ako ked veterinar ide rodit kravu take video najdes ibaze ti babo nevytiahnu za nohy. 😆

lucinka1988
30. dec 2019

@jessica1122 bolesti ma prekvapili, hlavne posledné dve hodiny boli fakt že sila, ale porodila som prirodzene, bez nástrihu, epi, bez hysterických výkrikov a pod..Mám silný prah bolesti a psychika robí tiež strašne veľa..Nebyť toho, že mám okolo seba úžasný personál a super pôrodnicu, čo má stalo nemalo peňazí, ľahko sa to mohlo skomplikovať, lebo tie bolesti boli aspoň pre mna horšie, ako som čakala s vyčerpaná som bola tiež dosť keďže som rodila celu noc tým pádom som bola nevyspata. Veľkú váhu by som prikladala výberu pôrodníka a pôrodnice. Sú to len moje subjektívne názory a pocity, u každého to môže byt inak!!

nelca84
30. dec 2019

@jessica1122 ja som sa ani nestihla začať báť pôrodu, išla som na kontrolu v 37tt na 13,00 hod... a tam mi lekár hovorí, že som otvorená na 6 cm a že môžem ísť rovno na pôrodnú sálu, tam mi prepichli vodu a dali vyvolávačku, ešte o 15-tej som necítila žiadne kontrakcie a malý sa narodil o 18,00 bez epi, na prvorodičku celkom v pohode pôrod, jasné, že to finále už bolelo, ale nič čo by sa nedalo zvládnuť, nástrih som necítila a šitie ma šteklilo, na čo mi lekár povedal, že to mu ešte žiadna nepovedala 🙂

dzejsik
30. dec 2019

ja som tiež bez, tie bolesti boli dlho v pohode, ja som si ešte pracovné veci riešila na čakačke ... až kým na ďalší deň ráno nezistili, že sa vôbec po toľkých hodinách neotváram a nepichli oxytocín ... ten prvý nejako moc nezabral, tak po ďalších 5 hodinách pichli zas ... tak vtedy to už boli bolesti že hrúza, ale po 21 hodinách sa malý úspešne narodil 😀

lenkakravcova
30. dec 2019

@jessica1122 Ja som rodila tiež tak do 4hod od začiatku kontrakcii. Tie bolesti boli na zabitie..
Ešte co poviem tak klistir - toho som sa veľmi obávala, ale nakoniec mi úplne urýchlil pôrod (10min po ňom som porodila,, dieťa akoby rýchlejšie prepadlo dole keď bol zvyšok tela prázdny 🤣).

Keď to porovnám s kamarátkou, ktorá rodila 24hod, doslova (strašne dlho kontrakcie, potom nemohla vytlačiť, no vravela ze bola úplne kaputt z toho ďalšie dni poriadne ani nevstala z postele) .. Tak som mala dobrý pôrod.

ruzasipova
30. dec 2019

@amelia000 Ja som sa na to vyslovene pytala na predporodnej priprave. Inak neviem, ako by z toho natacali video 🙂 Prijemne to nie je, ale spravia to tak raz, max 2krat na kontrolu, ako postupuje porod.

amelia000
30. dec 2019

@ruzasipova tak su animovane videa ako sa rodi dieta a milion dalsich cize by som to ocenila tiez. Asi sa tiez popytam na nejake veci v ktorych nemam jasno :D ale este mam cas 🙂

martinka13
31. dec 2019

2xbez epi. Deti 4 kg. Prvý pôrod 16 hodín, druhý 3,5. Oba som prežila v pohode. Pre mňa bola horšia predstava, že budem mať niečo pichnute v mieche a budem s mať s tým fungovať. Rozhodnutie neľutujem...

sonnenshein
31. dec 2019

Presne ako @martinka13 pise. 2 porody, prvy 17 hodin, druhy realne asi 2, ano, bolest bola (asi ako pri silnejsej menstruacii), ale nad epi som ani neuvazovala. Kazda sa bojime, ale ked to nechas na svoje telo, presne vie, co ma robit, rovnako ako to vedelo celych 9 mesiacov, co v Tebe rastol novy zivot 🙂
PS. Treti krat si porod bez epi zopakujem zhruba o 13 tyzdnov 🙂

evittam
31. dec 2019

@jessica1122 Normálne. Podstatná je psychika a nestresovat. Mne pomohla predporodna priprava-naucila som sa ako predychavat kontrakcie, ako dýchať pri samotnom tlačení. Velkou oporou mi bol muz pri pôrode. Proste ako nam pekne a výstižne povedala PA: "Von to ísť musí a bude to urcite tazsie ako to islo dnu".😁😉
Porod som mala bez Epi, nastrihu,...O 19.00 mi dali klystir, o 20.00 prišiel muz, este žiadne extra bolesti. Tie najhoršie som mala cca necelú hodinu a o 21.10 bol syn na svete.
@amelia000 Žiadna katastrofa ak to robi skusena PA ci lekár. Nic voci porodu.😉

babatkoling
31. dec 2019

Uplne v pohode, poslickovia zacali v utorok, vo stvrtok poobede to uz boli plne kontrakcie, do nemocky som dosla po 20.00hod otvorena na 2 prsty a maly sa narodil pred polnocou. Len na plyne, ale nechali ma najst si polohu, nekecali mi do toho, z plynu som velmi nevnimala, ale telo vedelo, co robit... premyslajuc o tom spatne absolutne nechapem, preco ma porodnik hovorit zene kedy tlacit, pre mna to bolo absolutne automaticke, telo vedelo kedy co...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre