Cervix 2 cm v 21. týždni tehotenstva

28. mar 2024

Ahojte bola som dnes na poradni a som v 21 týždni tehotenstva. Všimla som si na papieri že tam mám cervix 2 cm dlhý sakrálne orientovaný tuhej konzistencie. Keď som bola na poradni na začiatku marca tak som mala cervix 40 mm dlhý. Môj gynekológ mi na to nepovedal nič. Je to v poriadku ? Cítim už približne 2 týždne ako keby taky tlak v pošve ale to po chvíľke prejde. Mám z toho strach či sa mi neskracuje krčok a doktor mi ani nič nepovedal na to. Som prvý krát tehotná.

dzulik_
28. mar 2024

No to je dosť skrátený. Čudujem sa, že ti neodporučil aspoň kľudový režim. Ja som mala v 24tt krčok 2,5cm a dr ma rovno poslala do nemocnice na rizikové

autor
28. mar 2024

@dzulik_ tak ja fakt nerozumiem prečo mi na to nič nepovedal. Chcela som mu zajtra zavolať a spýtať sa na to lenže sú sviatky tak neviem čo mam robiť

lia2022
28. mar 2024

To je podľa mňa tiež riadne malo..ja som mávala okolo 3,4 neskracoval sa ale brucho mi tvrdlo s teda moja gyn. s tým celkom v pohode nebola.

lia2022
28. mar 2024

A už som bola dokonca aj vo vyššom týždni tehu.

autor
28. mar 2024

@lia2022 neviem či by som mala ísť na pohotovosť alebo čo keďže idú sviatky môj gynekológ robiť nebude. Mám z toho strach keď mi na to ani nič nepovedal.

dzulik_
28. mar 2024

Hlavne nestresuj, kľud a daj si magnezko. Tvrdne ti brucho?

autor
28. mar 2024

@dzulik_ cítim nad pupkom par krát za deň také chvíľkové ako keby napnutie ale po chvíli to prejde neviem či je to tvrdnutie

mqkm
28. mar 2024

Je dosť krátky a je to veľmi skoro. Podla mňa volaj doktorom, a poinformuj sa. Alebo chod na pohotovosť hneď ak sa necitis dobre.

https://www.modrykonik.sk/snazime-sa/nedostatocnost-krcka-maternice/

https://www.modrykonik.sk/som-tehotna/serklaz/

monika_mt
28. mar 2024

Tak ked sa zacne skracovat krcok, urcite treba nasadit kludovy rezim. Lezat s nohami dohora, kracat minimalne, setrit sa. Ale ci je tento nalez uz na kludovy rezim alebo si este v pohode, to musi posudit gynekolog. Takze zatial cez sviatky len lez a oddychuj, a potom po sviatkoch telefonuj a informuj sa.

kleopatra114
28. mar 2024

Zásadná otázka je , či ti teraz krčok meral sonom alebo palpacne ?

autor
28. mar 2024

@kleopatra114 iba rukou

kleopatra114
28. mar 2024

Jediný relevantný údaj je cervikometria , tu si mala na začiatku dobrú . Keby teraˇrobio cervikometriu a mala by si 2 cm, bol by problém , ale to by doktor riešil. Bežne som mala cervikom. 3,5 cm a oalpacne 2,5.

autor
28. mar 2024

@kleopatra114 tu cervikometriu robia ako ? Robí to gynekológ alebo sa to robí niekde inde ? Zajtra pôjdem na pohotovosť alebo počkám a pôjdem po sviatkoch k môjmu gynekológovi

kleopatra114
28. mar 2024

Veď vaginálnou sondou , tak ti predpokladam nameral tie 4 cm, robí to normálne gynekológ. Na pohotovost by som nešla, ak nemáš iné problemy . Totiž , v tehotenstve sa neodporúča robiť priveľa palpacnYch vyšetrení - mne tak napríkad ku koncu spustil porod o mesiac skôr .

kiki68
28. mar 2024

@kleopatra114 v nemocke meraju sondou, aspon mne takto pri rovnakej diagnoze.

kleopatra114
28. mar 2024

@kiki68 veď jasne , ale urcite by ju vyšetrili aj palpacne . Ja som bola rizikový pacient kvôli dráždivej maternici , okrem iného aj po konizacii a rozhodne som nechcela , aby má pri každom vysetreni vyšetrovali odspodu , sní sa to neodporúča

lia2022
28. mar 2024

Na pohotovosť by som asi nešla pokiaľ ti nejako veľmi netvrdne brucho .. ako písali predomnou určite by som si dala magnerot a celé sviatky čo najviac ležala s vankúšom pod zadkom 😉. Žiadne dlhé prechádzky alebo namáhavé činnosti.. čo najlacnejší režim a po sviatkoch sa pripomenúť u gynekológa nech ti vysvetlí čo ďalej a či b tom vidí on problém . Hlavne kľud.

lia2022
28. mar 2024

@lia2022 pardon prehodilo mi slovo .. malo tam byt čo * najšetrnejší režim 😉 .

k47
29. mar 2024

Prisny kludovy rezim a lezanie s nohami hore nepomahaju pri skratenom krcku, iba co zabijes cas a zhorsis prudenie krvi. Ak ta to stresuje, mozes sa poradit na pohotovosti, co je vlastne porodnica.

k47
29. mar 2024

Ale tvrdnutie bruska zjavne mas, plus tie tlaky v posve, nic nepokazis, ked to das skontrolovat. Mne predpisali Magnerot ("konske davky magnezia") a nejaky progesteron, s tym, ze mi dala aj par tabletiek so sebou, kym je sviatok (u mna to bol falosny poplach). Keby bol krcok velmi kratky, tak hospitalizacia.

lia2022
29. mar 2024

@k47 Prečo si myslite, že to nepomáha?
Mne keď tvrdlo brucho, tak som si pár dní poležala v nemocnici a automaticky mi povedali že kľudový režim, veľa magnerotu som mala brat, taktiež mi automaticky zdvihli koniec postele nech mam panvu a nohy vyššie a tak som musela ležať.. samozrejme ešte nejaké infúzie.. no nepomohlo mi to vôbec, brucho tvrdlo stále do konca tehu. , tak som sa s tým zmierila a kašlala na to. Samozrejme som sa stále bála to nejako preháňať a snažila sa čo najviac oddychovať. Takže nič moc.

liv1
29. mar 2024

Ja som mala v 21 tt skrateny na 2 cm + mi tvrdlo brucho. Na tyzden do nemocnice som isla a potom az do konca som musela lezat

autor
29. mar 2024

Dám si magnézium a v utorok pôjdem k môjmu doktorovi hneď ráno. To magnézium mi zatiaľ stačí keď si budem dávať to mi pomôže ?

monika_mt
29. mar 2024

@k47 Ja som pri skratenom krcku v 5.mesiaci mala 2 mesiace kludovy rezim, bola som na PN a musela som lezat. Takze urcite kludovy rezim pomaha pri takejto komplikacii.

k47
29. mar 2024

@monika_mt Urcite sa predpisuje. To neznamena, ze pomaha. Tak ako ked 5 dni pijem zazvorovy caj pocas virozy a prejde ma, neznamena to, ze ma vyliecil ten caj.

timea301196
29. mar 2024

@k47 tak mne kludovy režim zachránil obe deti 😉

k47
29. mar 2024

@lia2022 Ked si date do googlu, google sholar alebo scite otazku, ci "bedrest", t.j. prisny kludovy rezim, pomaha predchadzat predcasnemu porodu, dostanede odpoved, ze nie 🤷‍♀️. Toto odporucanie skratka nie je zalozene na vedeckych poznatkoch, iba na zvyku a pocite, ze to dava zmysel.
Napriklad https://www.sciencedirect.com/science/article/a... je taky zhrnujuci clanok a ma pod sebou odkazy na dalsie. Len vedecke clanky byvaju zamknute.
Ako jesne, ze ked sa clovek boji, tak na tej posteli bude lezat. Ale mozno by sa to vobec nemalo odporucat. A nie je pravda, ze "to nemoze uskodit".

liv1
30. mar 2024

@k47 to je alebze brutalna blbost 😅. Lezala som dva mesiace kvoli hroziacemu predcasnemu porodu. Nasledne mi dr dovolila chodit lezat na plaz. Nic som nerobila, len presla dve polhodinove cesty autom. Stav sa tak zhorsil, ze som dalsie dva mesiace stravila v nemocnici. Uz ma bolelo, pichalo atd. Pri vacsej namahe viac tvrdne brucho, dieta tlaci na krcok atd. atd. Akonahle som ostala dalsie tyzdne lezat, ukludnilo sa to. Jedna vec je google, druha doktori po celom svete a tretia vlastne skusenosti

liv1
30. mar 2024

@timea301196 mne tiez kludovy rezim zachranil obe deti

timea301196
30. mar 2024

@liv1 presne.. žiaľ je to hrozne s touto diagnózou, ked viem že ďalšie dieťa odležim... ja som sa tiež išla najesť do reštaurácie po dvoch týždňoch lietania a krčok sa skrátil o 1cm

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre