Čo používať na upchatý nos v tehotenstve?

lilly15
8. dec 2011

Ahojte tehulky, chcem sa poradiť s babami, ktoré majú problém ako ja. som v 18tt a už tretí týždeň u mňa pretváva upchatý nos a kašel. Na krčnom mi povedali že z ich pohladu je všetko ok, teda že upchatý nos je z tehotenstva, dostala som sprej ktorý mi ale vôbec nezaberal tak som v krajnej núdzi použila manželov Muconasal, lebo som už vôbec nevedela dýchať. Teraz mám ale obavu či to miminku neublíži.
Na ten pretrvávajúci kašel mi museli nasadiť na plúcnom antibiotiká, Zinnat, ktoré sa vraj môžu v tehu brať vždy lepšie ako v tele prenášať zápal. Radila som sa aj s mojim gynekológom a povedal, že tieto antibiotiká v pohode môžem. Len ten upchatý nos ma stále trápi. Baby, ktoré máte rovnaký problém ďakujem za rady 🙂

noneda
31. jan 2013

Cherry pozor, nemala by si to s tými sprejami preháňať. myslím, že ak nevydržíš celú noc bez upchatého nosa, pkiaľ si večer striekneš, môže ísť už o závislosť. Pred pár rokmi som to zažila, brrrr.... nikdy viac. Fľaštička, dve tri a tak ďalej. Tvoj nos sa stane závislí, a ak si striekneš, tak len dočasne ti nos uvolní - na chvíľu. To nie je dobré ani pre teba a ani pre bábo.

martina1305
7. feb 2013

ja odporucam tymianovy krem a inhalovanie kvalitneho tea tree oleja alebo kvalitneho eukalyptoveho oleja

hokejka111
7. feb 2013

EUPHORBIUM,,,,,,,,nosovy sprej,,,,homeopaticky,,,,pouzivam cele tehotenstvo,,,,,,,je super,,,,pomaha aj pre alergicky,,,,je mozne ho pouzit aj u dojciat,,,,stoji okolo 5 €,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

soofias
21. feb 2013

Určite neodporúčam používať bežné spreje, obsahujú látky, ktoré nie sú vhodné v tehotenstve. Včera ma v lekárni upozornili, že pri ich používaní sa môže bábatko udusiť. Odporučili mi Quixx - je to prírodná morská voda v sprejovej forme.

cuculiatko88
21. feb 2013

ja mam sprej do nosa z morskej vody a pomaha 🙂

janine6623
21. feb 2013

ja sommzvykla obcas pozivat sterimar, morsku sol, ale treba yo len pretrpiet.je to niekedy neprijemne, ale zas nie je asi dobre si davat vzdy nejake spreje.

syslica
21. feb 2013

Prednedávnom som z úplne obyčajnej nádchy schytala zápal prínosových dutín... liečila som to podľa rady doktora najskôr sprejom QUIXX (pozor, ten modrý, bez prísad) - je silnejší ako doma zarobený soľný roztok, Vincentka či Stérimar a tabletkami Sinupret. Hoci všetko pomohlo, na tie dutiny napokon zabrali až ATB.

preciousdiamond
25. feb 2013

Ahojte, ja mam ten istý problém.. ☹ som v 23tt, a už mesiac nemôžem bez sprejov dýchať. Skúsila som všetko, čo lekáreň ponúka...od Sterimaru, Hypomeru, Aspectonu, cez Pinosol, Quixx klasický, aj eukalyptový, ale niiiič!!!! ☹ Jediné, čo mi pomáha je Nasivin Soft pre dospelých a Sanorin emulzný (ten mi však pôsobí len krátko, cca 30-60min.) a Muconasal plus. Na Nasivine Soft je napísané, že môže spôsobiť (nie kontrakcie, ako tu nejaká kočka písala) ale tým že sťahuje sliznice, pri vysokých dávkach môže pôsobiť celkovo na organizmus a môže dôjsť ku stiahnutiu slizníc v celom tele, čiže by sa k bábätku nedostávalo dostatočné množstvo krvi, ako za normálnych okolností. Pretože tehotenská nádcha je vlastne spôsobená výrazným prekrvením nosovej sliznice, rovnako ako máme tehuľky prekrvené všetky sliznice v tele. Keď som sa však pýtala lekárov viacerých, tak len obvodná mala výhrady voči Nasivine a Musonasalu, ona mi vychvaľovala tie morské somarinky a predpísala mi Bioparox. Ten pravdaže nič. No gynekologička a aj z prenatálnej diagnostiky gynekologička mi povedali, že sa ničoho nemusím báť pri používaní sprejov Nasivin alebo Muconasal. Tak ja už neviem. Na stránke mucosolvan.cz písu o Muconasale: Dlouhodobé zkušenosti s podáváním přípravku neprokázaly nežádoucí účinky v období těhotenství. Muconasal® Plus se nesmí užívat v prvním trimestru těhotenství. V dalším průběhu těhotenství a během kojení má být užíván pouze na radu lékaře. Čiže to asi znamená, že je bezpečný, len sa to boja priamo napísať???? Pánečky.. to je ako hra o slovíčka..

meega
23. júl 2013

Ahojte. Je tato tema este aktualna? Kedze uz davno nikto nepridal prispevok. Ja mam tiez problem s upchatym nosom, vlastne odjakziva. Ani by som nepovedala, ze aj ine zeny riesia podobne problemy v tehotenstve 😀 U mna bola rokmi alergie vyvinuta "zavislost" od nosnych kvapiek, nic prijemne, ale odkedy som tehotna, nejak silou vole som prestala pouzivat klasicke kvapky a presla som len na tie s morskou solou. Je pravda, ze mi velmi nepomahaju, ale aspon neskodia. Cez den nemam problem, ten sa zacina az vecer pri zaspavani, v noci a nadranom sa budim, ze neviem poriadne dychat. Co je pre babatko mensie zlo, ze dycham len tak "polovicne" alebo ze by som si niekedy dala normalny sprej? Co myslite?

eribac
14. aug 2013

Ahojte, vie mi niektorá z vás poradiť, či ste používali Livostin? Pomáha?

anexis
14. aug 2013

no, tak ja som si bezne kvapkala sanorin pocas tehotenstvva, neviem ci som mala zavislost na kvapkach, alebo a to som si vlastne myslela po chirurgickom tahani zuba....aj mi to zasivali, lebo som mala dieru do dutiny...sa mi stale upchavala ta dierka a ani ma nenapadlo, ze nemozem 😕 a nic sa nestalo aspon dufam

helena1981
28. aug 2013

ahojte mozete mi niekto poradit co mam robit zoz upachatym nosom je to strasne na nevydrzanie lekari mi hovoria ze je to od tehotenstva ale ja sa bojim ze som dostala nejaku chorobu

gemina
28. aug 2013

Ja som mala v tehotenstve nadchu najprv cely 2. mesiac, a ku koncu tehotenstva dva mesiace vkuse upchaty nos. Pouzivala som Nasivin, najprv pre dospelych, neskor detsky. Bola to hruza a des, vobec som nemohla dychat a v noci ani spat. A po porode ani stopy po nadche ci upchatom nose. Cize, trpezlivost a pevne nervy! 🙂

helena1981
28. aug 2013

no ja akurat dnes som si kupila olinth ale uz som mala vseliake nosne kvapky tak uvidim ci mi to pomoze ☹

eribac
30. aug 2013

@helena1981 je to z tehotenstva, ja užívam nasivin na striedačku sterimar, ale ten len cez deň,lebo aj tak mám z neho upchaý nos. Už len vydžať do pôrodu. 😉

venija
30. aug 2013

@helena1981 mna brali na porodnu salu a este som si musela strieknut do nosa, lebo som mala pocit , ze sa zadusim. Uzivala som vacsinou detske kvapky, hlavne na noc, cez den sa to dalo vydrzat. Tie spreje s morskou vodou mi nepomahali.

venija
30. aug 2013

vraj lepsie pouzivat spreje ako kvapky

helena1981
30. aug 2013

no uzivam teraz olinth tak uz dve dni mi je ovela lepsie no uz budem musiet to nejako vydrzat 🙂

ivetkabab
30. aug 2013

@lilly15 Ahojky.Uplne ta chapem.Ja som od 4 mesiaca mala strasne upchaty nos.nevedela som ani trosilinku dychat.Musela som si davat MUCONASAL.ked som si kupovala kvapky v lekarni mi magistra vzdy nadavala.no gynekologovia mi povedali ze to je OK.v tt som lezala na rizikovom a v noci mi raz dosli kvapky a myslela som ze do rana neprezijem.Nevedela som dychat a myslela som sa ze sa zadusim.V celej nemocnici mi hladali kvapky.Celu noc som dychala ustami a prechadzala sa na chodbe.Rano som bola prva v lekarni.To bol moj pribeh.Tak hlavu hore ,je to uplne normalne.o porode to hned zmizlo a ustupilo.Tak veeeela stastia 🙂...ziadne ine kvapky ani morska voda mi nepomohla

m_ij_ka
30. aug 2013

ja som spokojná s rozprašovačom mar plus 😉

meega
6. sep 2013

Ja som mala chronicky upchaty nos uz pred tehotenstvom, asi sa mi to vyvinulo od alergie, v podstate roky som musela na noc stale uzivat nejake kvapky. V tehotenstve som nejak silou vole presla len na tie s morskou vodou, aj ked mi velmi nepomahaju, cez den nemam problemy, ale v noci a nadranom sa mi tazko dycha, ale nezadusim sa 😀 No dufam, ze ked tolko vzduchu staci mne, staci to aj drobcovi 🙂

zufalka55
24. jan 2014

Ahojte,
ja som uz total zufala... 😖 mam chytene dutiny, upchaty nos, zapalene hrdlo a nechcu mi nic dat. Cele noci nespim a uz fakt neviem ako z toho von.
Taky Quixx zabral len an chvilu, tie morske spreje-to ej cista blbost, nepomaha a neuvolni, mozem si do nosa nastriekat aj liter.
Som total ko a nespim cely den, ani celu noc...a to o tri tyzdne rodim :(((

liliwhite
24. jan 2014

ahojte, tak mne začala táto "tehotenská nádcha" asi v piatom mesiaci....a mám ju stále. Pre info, včera som mala termín pôrodu 😀 Došlo to tak ďaleko, že v noci vydávam zvuky ako grizly a manžel už radšej spí v obyvačke, inak by si chudáčik vôbec neoddýchol 😅 Spreje ani iné lieky nepoužívam kvôli bábu a aj preto,že mi doktorka po týždni užívania Olynthu povedala, že som závisláčka 😉 že sa to nemá brať viac ako 3 dni...tak si pomáham slaným roztokom a teplými obkladmi na uvoľnenie dutín. Nie je to nič moc ale aspoň môžem dýchať. Dúfam, že sa to po pôrode upraví 🙂

liliwhite
24. jan 2014

@liliwhite a ešte k tým prípravkom do nosa, doktorka my to vysvetlila asi tak, že používaním sa úplne zničí sliznica a potom už bez kvapiek alebo spreju nevie fungovať. Síce sa tá funkcia obnoví ale dlho to trvá a medzitým to človek väčšinou nezvládne a v ráti sa k liekom, lebo je to pohodlnejšie. Je to taký začarovaný kruh 😢 ja som sa vybodla na morské spreje a slanú vodu si zarábam doma. Robím ju silnejšiu,takže to po vstreknutí dosť štípe ale uvoľní to soplík 😎

sona272
25. jan 2014

Ja som uz v 9 mesiaci a davam si Vincentku. Morska sol mi nepomahala.

andreaaaa000
16. jún 2014

@misinn ja mám ten istý problém od 4 mesiaca v kuse upchaty nos,tiež si dávam olynth len sa bojím, že zostanem závislá na nom. Ty si ho po pôrode už určite nepotrebovala?a nemala si už zapcháty nos a čuch si mala v poriadku? 🙂

misinn
16. jún 2014

@andreaaaa000 mne sa nos upravil do 24 hod od porodu..odvtedy uz ani jeden strek a vsetko je tak ako pred tym 🙂

andreaaaa000
16. jún 2014

@misinn tak dúfam,že sa to aj mne upraví po pôrode,lebo so zapchátym nosom sa nedá existovať.

misinn
16. jún 2014

@andreaaaa000 tak to sa neda ja si to velmi dobre pamatam a ja som to robila neskor tak ze som si strekla len do jednej a cez tu som dychala a ked sa mi zacala upchavat strekla som zas do druhej...

biene
16. jún 2014

Ja som v tehotenstve pouzivala iba spreje s morskou solou a uz stvrty rok fungujem iba na tom. Dovtedy som mala kazdu chvilu nadchu a upchaty nos a odvtedy este ani raz. Ak je aj nadcha, tak len mierna, ze mam vzdy aspon jednu dierku volnu...
Nam aj pediater odporuca iba morsku vodu, normalne kvapky max. 2dni, lebo potom vraj ta sliznica napuchne a uz mas pocit, ze je nos upchaty aj ked nie je...Neviem, co je na tom pravdy, ale snazime sa to tak robit a klop klop, zatial tiez netrebalo normalny sprej

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre