Genetické testy za 530 eur

siusen123
16. jún 2022

Ahojte...prišla som si tu po radu,P dokt.mi chce urobit genetické testy o dva týždne ale mám si zaplatit 530eur..
Neviem ako to chodi ale myslím,že je to moc su aj iné vyšetrenie na gen.testy?

petamich
16. jún 2022

zrejme ti z nejakeho dovodu (vyssi vek, predchadzajuca anamneza...) lekar odporuca Trisomy alebo Nifty, ktore ako pises nie su hradene poistovnou a platis si ich sama, tie samozrejme mozes odmietnut a lekar by ti mal robit alebo ta poslat na odbery v 12 a 16 tt, ktore su ale len orientacne a vyjde z nich nejaka pravdepodobnost vyvojovej vady a tiez by ti mal v 12tt robit sono, kde ma meraju nejake hodnoty a v 20tt morfologicky ultrazvuk, kde tiez kontroluju vyvoj plodu

ziadne ine geneticke testy, ktore su hradene poistovnou ako sucast beznej starostlivosti dnes na Slovensku nie su

pukina
16. jún 2022

@petamich vszp (neviem ako ine poistovne) preplaca trisomy ak je tam indikacia od lekara a vek 35+ do nejakej vysky. Ale treba si poziadat o preplatenie dodatocne

petamich
16. jún 2022

@pukina to som netusila! 🙂 toto ale asi nebude ten pripad, ked chce, aby zaplatila 530,- ale dobre vediet, dakujem

siusen123
autor
16. jún 2022

@petamich no mam 35r.som prvý krát tehotná,a mierne som krvacala tak asi pre to mi to dala...

siusen123
autor
16. jún 2022

@pukina a to mám volat fo poistovni?

hariet
16. jún 2022

@siusen123 hlavne je to dobrovolne, nemusis si to dat robit. Mozes absolvovat specialne morfologicke sono uz v 18tt resp 20tt.

petamich
16. jún 2022

@siusen123 to ze mas 35 rokov nestaci na to, aby ti to poistovna preplatila - najskor by lekar z beznych testov a merani musel mat podozrenie na nejaku vyvojovu alebo geneticku poruchu a na jej vyvratenie ta poslat na amniocentezu alebo Trisomy a potom po absolvovani Trisomy by ti to (zrejme) poistovna preplatila (asi treba zistit presne podmienky)

vacsina lekarov pri veku 35+ tieto platene testy odporuca, kedze po 35 je vyssie riziko napr. Dawnovho syndromu, samozrejme mozes ich odmientut ako uz som pisala a aj kocky vyssie

siusen123
autor
16. jún 2022

@petamich ďakujem pekne ...podla jej slov mám krasne vyvijanie a všetko v poriadku chvala bohu...

petamich
16. jún 2022

@pukina ako som si myslela, nie je to take jednoduche 450,- (co je maximum) preplatia, ked mas 8 clenov v penazenke zdravia 🤷‍♀️ inak je to tych 100,- na ktore si vie siahnut "bezny clovek" ale zasa podrobne som to necitala, kedze sa ma to netyka

siusen123
autor
16. jún 2022

@pukina ďakujem

pukina
16. jún 2022

@petamich hej jasne klasika, nedaju proste len tak nieco zadarmo aj ked si tam clovek mesacne odvedie neskutocne peniaze 😀 ale tak aj 100€ vie pomoct, lepsie ako nic

petamich
16. jún 2022

@pukina ano to urcite 🙂 kazda pomoc navyse dobra

kiki68
16. jún 2022

Trisomy a nifty sa daju do myslim 24tt robit, niekde do 22tt. Ale mozes spravit aj yo, ze si das v 12tt kombinovany Test a potom v 21tt morfo usg. A keby nieco z toho zjavne zle vyslo, tak potom nifty alebo nejaky Nipt test. Ono Nipt testy nie su diagnosticka metoda schvalena ministerstvom. Cize keby sa nieco naozaj ukaze musis este na amniocentezu alebo to odmietnut na fleku z presvedcenia.

henrieta2022
21. jún 2022

@siusen123 530€ stoji Trisomy test Complete (najrozsirenejsi typ). Existuju sa samozrejme aj lacnejsie len neskumaju 23parov chromozonov. Dr ho navrhnu a potom nerobia zakladne vysetrenia v 12tt.. ja som si ho dala spravit, ale lutujem, ze som neabsolvovala aj tie bezne vysetrenia
Inak v 16tt mi vyslo 1:5 na DS. Trisomy vylucil a dcerka je zdrava🙂

samkolea
21. jún 2022

Radsej by som isla na morfologicky scan, myslim, ze je dost presny co sa tyka vyvojovych ochoreni. Tiez mi dali moznost genetickych testov z krvi ale nedala som si to robit v 39 rokoch.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre