Hypertyreóza a psychické príznaky

nevenka
7. aug 2017

Chcela by som sa opytat tych, co maju hypertyreozu, teda zvysenu cinnosti stitnej zlazy - ci trpia aj inymi priznakmi, ako fyzickymi - myslim naladovost, nervozita, vybusnost, depresivne stavy - pri tomto ochoreni...ja som mala tuto diagnozu zistenu po druhom porode, podarilo sa mi stitku upravit alternativnou medicinou, kojila som a nechcela som lieky. Doteraz ich nemam, ale znovu sa mi zhorsila funkcia a zatial ma lekar nechal bez liekov, pojdem na kontrolny odber. Ale pri hypertyreoze sa skor chudne, ja som nedavno odstavila malu a odvtedy mam hore 6 kil, z nicoho nic ☹...ale najviac ma trapia tie psychicke stavy, mali ste to niekto? Dakujem Vam za odpovede, podnety...

ervenka
20. sep 2017

@nevenka poznam, Vacsinou presli ludia velkou zmenou, stresom, alebo boli predavkovani liekmi- zle nastavena davka. Ale ak si dobre pamatam, ty si nic neuzivala, okrem jodu. Mozno to? Alebo dovolenka niekde pri mori. Reagovat mozes naozaj na vselico, vratane zmeny pracieho prasku/ avivaze atd.

nevenka
autor
20. sep 2017

@ervenka no nic som nemenila, iba ten jod teda som brala a odstavila malu od mliecka...odvtedy aj priberam...ale to kopa zien, tak neviem...kazdopadne dakujem, neuzivam uz radsej nic a uvidim, ako sa to vyvinie...

ervenka
20. sep 2017

@nevenka moze to byt aj odstavenim. Prolaktin a TSH sa rodia v hypofyze. Moze to mat vplyv na seba hlavne ak si dlhodobo kojila.

nevenka
autor
21. sep 2017

@ervenka no syna som kojila 17 mesiacov, z toho 3 uz ako tehotna a dcerku 20 mesiacov, ked uz sama povedala, ze si neprosi...tak neviem, ci je to dlho ci kratko...😊

dadadadula
18. dec 2020

@nevenka prosím ta ako alternatívnou liečbou? Tiež kojim

airis161
29. dec 2020

@nevenka prosím napis mi aká alternatívna liečba ti pomohla lebo ja neviem nič nájsť :(

dadadadula
29. dec 2020

@airis161 mne odporučila lekárka selén a upravila som stravu o 2 mesiace kontrola, cítim sa lepšie a beriem ešte bylinné guličký tcm

airis161
30. dec 2020

@dadadadula a berieš aj thyrozol alebo ešte nejaké lieky? A ako si prosím upravila stravu?

airis161
30. dec 2020

@dadadadula tých tcm druhov je nejako veľa :(

dadadadula
30. dec 2020

@airis161 ja mam dobru lekárku tcm z Košíc, neberiem nič lebo kojím pošlem ti ss

dadadadula
30. dec 2020
dadadadula
30. dec 2020

A bielu múku tiež sa snažím obmedzit

ervenka
30. dec 2020

@dadadadula
@airis161 inak damy, bolo by celkom vhodne, keby ste obe napisali aku mate diagnozu. Nie je hypertherioza ako hypertherioza...

No a odporucat strumoidne potraviny kazdy den- neviem, neviem. (Brokolica, kapusta, kel, soja, kalerab, a pod)

dadadadula
30. dec 2020

@ervenka ja mam poporodnu dysfunkciu ak stitnej zlazy beriem len produkty tcm a selén a vylúčila som mlieko a lepok je mi oveľa lepšie, každý deň avokádo jablko hruška a to som našla na nete potraviny pri hyper funkcie neviem je to zlé.?

dadadadula
30. dec 2020

@ervenka s tcm mam veľmi dobre skúsenosti vyliečil mi sennu nádchu a problém otehotnieť

airis161
30. dec 2020

@ervenka ja viem len že mám hypertyreozu a už asi 10 rokov do mna doktor tlači thyrozol. Aktuálne už roky len jednu tabletku denne. Držím sa v norme ale stále pri hornej hranici tak mi ich nechce vysadiť. Neviem fakt ako si pomôcť sama. Keď čítam potraviny ktoré jesť alebo nejesť tak je to dosť často úplný chaos. Čo sa týka nejakej alternatívnej liečby, čínskej medicíny alebo podobne. Snažím sa niečo nájsť ale márne :(

ervenka
31. dec 2020

@dadadadula poukazala som skor na "strumoidnu" zeleninu. Aj Ked niekto si mysli, ze je to prezitok, dost dlho sa bojovalo za to, aby sa na pribal.letaku napr. Eurothyroxe obviavilo upozornenie, ze vyrazne obmedzit soju. Selen= 2 paraorechy/den. Takto kratko po porode 7m podla tvojho profile hormony skacu. Trochu pomoct telu s tcm neuskodi. Inak, bohuzial tvorba prolaktinu moze vycerpat hypofyzu- tam sa rodi hormon SZ.
Vo vseobecnosti pomozes SZ vit. A D, B12. Spanok, a snazit sa kupit prirodnu kozmetiku bez parabenov.

ervenka
31. dec 2020

@airis161 co sa tyka jedla- napr. Pred 10rokmi bol trend bez mlieka a vyrobkov a mäsa. Lenzen odkial zobrat vapnik a hlavne b12... Stale sa soja neodporuca.

Este ma napadlo, ze ak uz vyssie spomenutu zeleninu, tak tepelne spracovanu a cca do 100g/den.
Co sa tyka samotneho thyrozolu- neskusal dr. podobne tabletky? Aj Ked ak si v norme, tiez by som asi nemenila. hoci byt v norme nemusi este znamenat citit sa dobre.

Idem sa odplazit do postele, 4 dni prace za mnou, som rada, ze som. Ale, pocas mojej sluzby sa nic vazne nestalo. 😉

dadadadula
31. dec 2020

@ervenka ďakujem skúsim doplniť tu B12, aj dosť chudnem, D a A mam vo femibione sa mi zda

nevenka
autor
2. jan 2021

@dadadadula v skratke, brala som molekularny jod, tzv. Lugolov roztok, riedenie ai uz nepamatam, byvaju 2 sily tusim. Asi som mala ten 2,5%-ny. Rano nalacno som si davala najprv 1 kvapku do tepleho mlieka, kym sa neodfarbilo som to zamiesala. To odfarbenie znamena, ze sa naviaze na tuky v tom mlieku a "vyrobis" si prakticky z tohto jodu jodolipidy a jodolaktony, ktore sa nemusia zlozitymi metabolickymi cestami vyrabat v Tvojom tele, ako ked beries anorganicky jod. Tento mas potom vlastne organicky. Ale nema sa to davat do vody, dzusu a tak. Takyto organicky jod mas aj v tych olejoch, napriklad v tom tekvicovom od Turianicu alebo rybi olej z Nutraceutica. Lenze tam je tusim v 1 lyzici cca 150 mikrogramov jodu. Ja som zacinala na jednej kvapke toho molekularneho a dosla som na 4 kvapky. To boli radovo miligramy jodu. Teda ovela vyssie, ako mas kdekolvek inde. Pointa bola ta, ze tento jod je viac vychytavany bunkami, ktore su poskodene a navodzuje v nich apoptozu, teda programovy zanik bunky,...takze ich znefunkcni. Mne toto zafungovalo tak, ze najprv sa mi znizilo fT4, odzneli priznaky hyper a asi po 9 mesiacoch sa mi upravilo aj TSH a nenamerali mi uz protilatky na Graves Basedowu chorobu. Ale ostali mi ATG a aTPO protilatky, ale funkcia ostala ok, len ma sledovali. Ked som otehotnela 3.x, tak sa mi zdvihlo TSH a nasadili mi preventivne Euthyrox 25, som momentalne 2 tyzdne po porode, takze po sestonedeli musim znova na kontrolu. Tento jod som poradila aj mojej znamej s hypertyreozou, tiez Graves Basedow choroba, ale ona nemala pozitivne tie aTPO a ATG protilatky, jej to bohuzial nezabralo, ale ani nezhorsilo. Ja som teda mala kombinaciu tychto dvoch chorob autoimunitnych, podla doktora po tretom porode sa mi to moze zopakovat alebo zhorsit Hashimoto, teda budem musiet prejst na vyssie davky Euthyroxu. Takze ja osobne som to riesila takto, kedze som nechcela brat Propicyl a Thyrozol a prestat kojit, lebo dcerka mala velke traviace tazkosti. S jodom som kojila normalne. Nechcem teda nikoho navadzat na tuto metodu. Kazde telo reaguje inak a je mozne, ze druhykrat by mi to nezabralo alebo inemu to vobec nemusi pomoct. Ale napisala som Vam to tu, aby ste teda vedeli, ze takato moznost je, ale nie je nejak 100%-na a podla lekarov skor kontroverzna. Pretoze, ak je hypotyreoza bez autoimunitneho zapalu, jedna sa vacsinou o hypo z nedostatku jodu a to sa da riesit jednoducho dodanim jodu. Dnes vynimocne. Dnes je viac tych autoimunitnych poruch a tam to nie je o dostatku a nedostatku jodu. Ale o tom, ze nase telo ma poruchu imunity a bunky imunitneho systemu napadaju stitnu zlazu a bud ju nicia tak, ze nie je schopna vyrabat dost hormonu, aj keby bol dostatok jodu alebo naopak, stimuluju zvysenu tvorbu hormonov a tam je cielom liecby blokovat tuto nadmernu vyrobu. Bud sa beru lieky typu Thyrozol, Propicyl, nasledne ide radioaktivny jod, operacia a potom plna substitucia Euthyroxom. Takze je to o imunite a co zaberie jednemu, nemusi druhemu. Este by som zvazila uzivanie medicinalnych hub, mne dobre na unavu robil Cordyceps, ale ten nemozem ako tehotna a dojciaca, tak potom Reishi. Ale neviem povedat, aky vplyv to malo na mnozstvo hormonov. Islo skor o subjektivny pocit a menej casto som bola chora s respiracnymi chorobami, napriklad.

airis161
2. jan 2021

@nevenka odporučil ti to nejaký lekár? Alebo ako sa ktomu Lugolovmu roztoku dostať? Mne lekár stále odporúča jódu sa vyhýbať keďže mám zvýšenú činnosť. Premýšľam odbehdnat sa do Ľubochne do Endokrinologickeho ústavu lebo s tým mojim endokrinológom nie som spokojná a nemám dobrý pocit z toho že už 10 rokov beriem thyrozol

ervenka
2. jan 2021

@nevenka ten logulov roztok, kr. Vojaci pouzivaju ako nudzovu dezinfekciu vody?
Ten roztok, ktory sa pouziva v cytologii? Ten roztok ktory moze byt potencionalne z dlhodobeho hladiska toxicky?

.... prave kvoli takymto "radam" som prestala radit ohladne SZ na MK. Zbytocne si budem namat uz tak unavena oci...neuveritelne, co do seba dokazu ludia dat....

No nic. Idem spat. Urobim lepsie. Len by ma velmi zaujimalo MENO LEKARA ktory toto odporuca.

Goodbye& goodluck. Prispievat uz nebudem.

nevenka
autor
3. jan 2021

@ervenka Nie, nebol to lekar, ale farmaceut...Prave preto som napisala, ze to nie je univerzalny navod a neodporucam to pausalne, ale mne osobne to pomohlo. Ja som nechcela tyreostatika kvoli dojceniu.

@airis161 Kludne sa skus objednat, budes mat iny nazor a komoletnejsie vysetrenie. Ale mne osobne ani tam nepomohli. Chodila som tam s uz subklinickou hypotyreozou, ked uz som nemala hyperfunkciu a na moje problemy vzdy povedali, ze som v podstate zdravy clovek. A unava, padanie vlasov, poruchy cyklu, anovulacne cykly, PMS, na to mi povedali, ze to s tym nesuvisi a mam si dat predpisat antikoncepciu 🙄...Hlavne, ze som chcela tretie dieta...Rada za milion.

@ervenka keby ludia dostali adekvatnu liecbu a domohli by sa ku kompletnym vysetreniam, nielen TSH, horko tazko fT4, nie este fT3, progres protilatok, stav nadobliciek...keby im endokrinologovia pomohli, neriesili by alternativne metody. Mam skusenost, ze mna len odbili, ze mam hyper v remisii a dovidenia. Ale pravda bola taka, ze sice hyper mi "zmizla", ale mala som aktivneho Hashimota. Nebyt doprosovaciek na vysetrenia, nechaju ma bez liecby aj pocas tehotenstva. A aj to mi robili kontrolu iba raz v druhom trimestri, mesiac po nasadeni liecby a zvysok tehotenstva ma nechali tak. A mne ku koncu stupal tlak, pulz, ktovie, co ta stitna robi a co bude robit teraz. Rodila som skor kvoli tlaku.
Doktori na SK vobec neriesia, ci ma telo dostatok aktivneho hormonu, lebo vacsina ludi aj napriek liecbe fT4-kou ostava v hypo stave, pretoze napriek dodavaniu hormonu, sa citia zle. Hlavne, ze spadneme s hodnotami do tabulky a povedia nam, ze sme hypochondri a mame sa liecit na psychiatrii. Vybavene, dalsi. Preto ludia hladaju akukolvek inu pomoc.

dadadadula
3. jan 2021

@ervenka prosím ta vidím ze sa v tom ozaj vyznas, môžem mať opakovane zápaly rohovky zo SZ? Mam od augusta už 5 raz na pravom oku, očná ma pre lieči vigamoxom a o mesiac to mam zas, vraví ze je to chronické možno herpes kotikoidy som odmietla keďže kojím, pýtala som sa jej ci to môže súvisieť, ona nemá skúsenost🙈

lanza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nevenka
autor
5. máj 2021

@lanza ja mam hypertyreozu Graves Basedow na striedacku s Hashimoto. Pritomne oboje protilatky a stitna si robi, co chce,...navyse, ked uz je tkanivo stitnej zlazy tak znicene, ze nema kto vyrobit dostatok hormonov, tak uz darmo tam dodas jod. To je ako so stavbou domu. Darmo mas material na stavbu, ked nemas robotnikov, ktori ho postavia. Ale uznavam, ze pre mierne hypofunkcie v zaciatku ochorenia to moze stacit. Ale cim dlhsie choroba trva, tym to bude horsie a stacit uz nemusi. Pretoze dodavanim jodu neriesime autoimunitng zapal, ktory tam stale je. Ze je TSH a fT4 v norme, nehovori nic o tomto zapale, ktory je chronicky a dlhodoby.

redbee
27. máj 2021

ahojte, ja už roky užívam Jodis - odporučil mi ho endokrinológ a môžem len odporučiť. objednávam na ich stránke jodis.sk, tam majú za najlepšiu cenu ale dostať ho aj v lekárňach 🙂

marion30
30. máj 2023

Ahojte baby funguje to tu ešte? Som sledovaná na endo ale doposiaľ som bola bez liečby ako chronický zapal štítnej žľazy...problém nastal po pôrode kedy mi začali padať vlasy,vyčerpanosť, uzkosti tetanicke stavy-to už mi doplo samej že by trebalo skontroloval šž atď.. schudla som asi 14kil pri tom som jedla.nedavno mi náhodou na Sone krku zistili hrčky na šz. Doktorka obvodna mi teraz brala krv a ukázalo zvýšenú funkciu.objednana na endo som 26.6 prosím vás čo vám pomohlo najviac a mali ste tam aj tie hrčky?ďakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre