Kolísanie tlaku v tehotenstve

16. jan 2024

Som 24tt a od začiatku tehotenstva si preventívne meriam tlak. Väčšinou som si merala raz denne, vždy som ho mala v norme cca 110/70, max 120/70…posledné dni mám ale tlak vyšší a to 140/80-90…stále inak🤷‍♀️ predvčerom ale ráno som mala tlak 110/60. Sú takéto zmeny a kolísanie tlaku ok? Cítim sa úplne dobre, práveže by som povedala, že najlepšie za celé tehotenstvo, nepociťujem žiadne ťažkosti, akurát teda si nameriavam vyšší tlak ako zvyčajne. Je pravda, že mám aj viac fyzickej aktivity tieto dni. Môže to byť niečim ovplyvnené? Či je to ešte v norme? Ďakujem.

majamat
16. jan 2024

tlak krvi nie je pevne cislo, tlak je pohyblive cislo.
tlak je dosledok srdcovej cinnosti, ktora je ovplyvnitelna fyzickou aktivitou a psychickou zatazou. teda u zdraveho cloveka. u zien casto aj hormonmi pocas cyklu. toto vetko sluzi na to, aby organizmus dostal dostatok kyslika a zivin. pri fyzickej aktivite stupa potreba toho vsetkeho, ptreto sa aj tlak zvysuje.

na to, aby sa potvrdilo podozrenie, ze nieco nie je ok, je potrebne spravne meranie tlaku.
tlakomer si treba pripravit vopred, posadit sa a byt v klude aspon 10-15min. vhdonejsi je digi tlakomer na rameno.
tlak teba odmerat 3x a vybrat najrealnejsiu hodnotu.
pre porovnanie je dobre merat tlak v rovnakych castiach dna. napr rano+vecer zhruba v podobnom case.

hoci sa pred meranim sedi v klude, predsa, ak ma clovek obdobie, ez sa malo hybe, rpipadne obdobie, ze je mimoriadne aktivny, ovplyvni organizmus natolko, ze aj hodnoty tlaku sa v tychto obdobiach mozu pohybovat v inych hodnotach.

a treba pamatat na to, ze stres, uzkost, nepokoj ovplyvnuju tlak rovnako,a ko fyzicka kativita. tiez tlak ovlyvnuju aj niektore telesne stavy, ktore zatazuju organizmus, napr aj horucka, infekcne ochorenie, vracanie, fyzicka unava a pod. vtedy su v tlaku odchylky.
niekedy j eproblem vobec zistit, ci pricinou tazkosti je tlak,a lebo je to skor dosledok tazkosti,

meraj si pravidelne a ak sa bude drzat v takyhc vyssich hodnotach, upozorni na to dr.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre