Matka Rh negatív, otec pozitív. Nebezpečné pre dieťa?

pepapo
4. aug 2006

Ahojte tehulky,
chcem sa opytat ci niektora z vas vie alebo ma osobnu skusenost s tym, ze ked ma mamicka krv Rh negativ a ocino Rh pozitiv, je tam nejake nebezpecenstvo pre babino. Ze sa tehotna zena musi sledovat a ked sa tvoria protilatky, musi ist aj na nejake preliecenie....viete o tom nieco?
dakujem

katrinka8
29. mar 2011

@andrealeh - super, si ma potesila 😉

maroska
7. apr 2011

@aduskatt prave som sa vratila zo zahranicia a dozvedela som sa nadhernu spravu ze som tehotna pani doktorka ma ukludnila kedze som B neg a moj syn Bpoz. ze ma budu stale kontrolovat kedze si nepametam či som dostala injekciu alebo nie musim si ist po kartu k staremu doktorovi kedze som s nim nebola spokojna tak uvidim co je tam napisane ale som trosku kludnejsia

aduskatt
7. apr 2011

@maroska no super, gratulka.........ja cakam uz nejaku tu dobu na take dobre spravy..........my s manzelom sme sa nastastie stretli tak, ze obaja sme Rh negativ, takze tento problem nas obisiel

maroska
8. apr 2011

@aduskatt no dufam ze dobre spravy pridu co najskor ja som si tiez pockala pokusali sme sa rok a nic vsetko som si pisala kedze nemam pravidelnu men. a teraz ked som si nic nepoznacila ani neviem kedy presne mi posledna skoncila bum a je to tu fakt netusim kedy len priblizne

aduskatt
8. apr 2011

@maroska no, keby len rok.my 5

maroska
9. apr 2011

@aduskatt kedy to ma prist tak to pride sestra cakala 3 roky a v maji cakaju prirastok drzim palce nech to vyjde 😉

aduskatt
10. apr 2011

@maroska dik, my sme aj na prveho cakali 5 rokov

maroska
12. apr 2011

tak potom je to osud moj syn ma 6 rokov tak dufam ze vsetkom dobre dopadne drzim vam palce 😉

buburka
7. máj 2011

Ahojte baby. Tak moj malicky synator je u na svete...zdedil po otcovi a+ ☹ a uz 3 tyzden bojujeme so zltackou. maly je ako pomaranc a nic s tym lekari nerobia ☹ Ked sme boli v nemocke ak ho supli par krat pod lampu a 1x tyzdenne mu zoberu krv...hodnoty su vysoke, ale vraj nie natolko aby sa nieco robilo dalej s tym....tak ja nerozumiem...mate s tym skusenost? Obavam sa anemie a mozneho poskodenia mozgu 😒

escape09
7. júl 2011

ahojte chcela by som sa opytat som rh negativ moj muz pozitiv mame uz jednu dcerku ma rok a jeden mesiac a vcera som zistila,ze som opat tehotna chcela by som sa opytat ci to dalsie babo ma nejake rizika ze by sa mohlo narodit chore poradte mi ak niekto o tom nieco viete Dakujem dievcence........;)

janicka83
7. júl 2011

@escape09 ahoj, ja som tiez RH neg a manzel RH pozit...po prvom porode si mala dostat injekciu, ktora ma zabezpecit bezproblemove nasledujuce tehotenstvo...mojej malej po prvom porode zistovali krvnu skupinu, nakolko aj ona bola RH pozit po manzelovi, tak som tu injekciu dostala a teraz budem coskoro rodit druhe a sledovane protilatky som mala v poriadku...mozno ak tvoja dcera prebrala krvnu skupinu po tebe, tak sa ta injekcia nepicha, ale mozno ju davaju vsade a vzdy v tomto pripade...to uz presne neviem 😉

escape09
7. júl 2011

ano ano Janicka tiez som ju dostala prvu v 28 tyzdni este pocas tehu a druhu hned po porode ako malej zistili ze ma RH pozitiv po tatovi tak dufam,ze vsetko bude v poriadku troska som ostala v soku lebo neplanovali sme tak skoro mat dalsie dietatko a tvoje druhe tehotenstvo prebieha v poriadku........? Inak vdaka 🙂

janula13
7. júl 2011

@escape09 ja som tiez ten pripad dostala som injekcie a bohuzial pri druhom tehu mi aj protilatky vybehli tak ma sledovali ale nebolo to nic hrozne len castejsie bery a maly bol ok, aj ked ma rh pozit...neboj, odsleduju si ta🙂

escape09
8. júl 2011

no janula13 mne uz pri prvom vybehli protilatky ale mala bola nakoniec ok tiez som mala castejsie odbery krvi del asom bola dopichna 😖 aj si lezala v nemocnici ci nic take?

monlet
4. sep 2011

Baby a ked ja mam rh- a aj priatel ma rh- je tam nejaky problem ja tomu vobec nerozumiem :( pred pol rokom som potratila v 14tt a 2x mi pychli tu protilatku teraz som v 17 tt krv mi uz brali ale vysledky neviem kedze zijem v irsku tak neviem co mi ich vobec povedia asi len keby boli zle :/

wewerka000
4. sep 2011

a kde sa picha ta injekcia?

katusska1
4. sep 2011

@monlet Ahoj, ty sa báť nemusíš pokiaľ ste obaja negatívni 🙂. Dieťatko nebude mať byť po kom pozitívne, čiže pre tvoje telo jeho faktor bude prirodzený a nezačne vytvárať protilátku na ochranu tvojho organizmu, ktorá by ublížila plodu, ako to býva pri pozitívnom dieťati v tele negatívnej matky. Dvaja pozitívni môžu mať negatívne dieťa, ale negatívni nie pozitívne - pretože negatívny faktor je recesívny a je potláčaný dominatným Rh+. Takže ty problém mať nebudeš - skôr ho bude mať tvoja dcéra, pretože bude určite Rh-. Pokiaľ si nájde muža Rh+, ich dieťa bude automaticky pozitívne (Rh+ je silnejší ako Rh-), takže jej budú musieť podať inejkciu s anti-D imunoglobulínom. Pokiaľ ale budete mať chlapca a nájde si dievča Rh+, nebude problém, pretože opäť Rh+ je silnejší a v tele matky bude tiež Rh+, takže to je ok. To sme sa učli v škole, nie sú to znalosti doktora, ale mali by byť správne.

monlet
4. sep 2011

@wewerka000 ja som dostala 2x do zadku :/

monlet
4. sep 2011

@katusska1 dakujem to ma potesilo hned som pokojnejsia 🙂

jahody11
4. sep 2011

Ahoj, ja mam - a manzel +, mala zdedila po mne - a nic mi nepichli... teraz som v 7-mom tyzdni potratila a az po potrate mi pichli injekciu... super... 😢 takze sme koli jedne j injekcii prisli o babatko ☹

buburka
4. sep 2011

@jahody11 Ahoj. Ak je aj mala Rh- tak nemali dovod ti nieco pichat. Preto si urcite nepotratila....a po potrate sa picha preventivne, kedze sa nezistuje okamzite Rh faktor plodu...a histologiu mas az cca po 10dnoch a inj. je potrebne dat do 78h po porode ci potrate ak by bol plod Rh+......tak preto. Mne pichli tiez hned po potrate, a po porode tiez, kedze ma syn skupinu a Rh faktor po mm 😉

katusska1
4. sep 2011

@jahody11 ahoj, je mi ľúto čo sa ti stalo. Nie som lekár ani vedec, ale brali sme to v škole a genetika ma celkom zaujala. Ale musím s tebou nesúhlasiť. Si si istá že práve Rh- bol dôvodom potratu? Povedal vám to tak lekár? Pretože tvoje telo, keďže ako vravíš dieťa bolo po tebe Rh-, nemalo prečo vylučovať protilátky. Nemalo jednoducho prečo bojovať s plodom a nevnímalo ho ako niečo cudzie, pretože máte rovnaký faktor. A po potrate ti pichli injekciu podľa mňa kvôli tomu, lebo si boli vedomí že ďalšie dieťa môže byť po tatovi pozitívne a takto chceli predísť komplikáciám. Nechcem mudrovať ani ťa nejako uraziť, ale toto ma zaujalo žeby tvoj organizmus bojoval s niečím čo je preň prirodzené. Budem rada, ak mi napíšeš niečo viac o tom, aj do IP ak chceš. Aspoň sa niečo opäť priučím.

katusska1
4. sep 2011

@buburka takže nie som sama tohto názoru 🙂 niečo mi tá škola predsalen dala ako sa pozerám, vedomosti využité v praxi 🙂

tyta
4. sep 2011

@jahody11 suhlasim s @buburka ak ma mala po Tebe Rh-, tak nebol dovod pichat Ti po porode injekciu, pretoze sa Ti nemali v tele ake protilatky tvorit. Po potrate sa picha automaticky Rh negat matkam. Viem, ze prekonat potrat je velmi tazke, ale toto pricina nebola.

jahody11
4. sep 2011

Tak vraveli, že to može byt jeden z dovodov, na hist. idem az 12.9...

jahody11
4. sep 2011

ideme dalej, dalsie babo budeme skusat az po novom roku, radsej, aj koli telu aj koli psychike.. zivot ide dalej, na stastie ma dnes moja mala 2 rocky tak smutok vystriedala radost 🙂

atiatko
4. sep 2011

@jahody11 mojka ja tiež súhlasím s @katusska1 a @buburka a @tyta Rh- u maminky nie je dôvodom potratu .... ja sama som Rh-, náš synček je po mne Rh-, avšak po pôrode v r. 2006 mi pichli Rhegu kvôli mojej rizikovej krvnej skupine .... malo ma to akože chrániť pred rizikovým tehotenstvom .... no ale chýbal mi 1 mesiac do 5 rokov, kedy mi vraj mala Rhega v tele účinkovať, a naše druhé tehu sa žiaľ v 7tt skončilo .... opäť mi pichli Rhegu, tak snáď naše ďalšie tehu už bude úspešné ... 😉

lejla1981
28. sep 2011

@atiatko prosím ťa, a tá injekcia účinkuje len 5 rokov? Prečítala som si už o tom veľa ale toto čítam 1x, lebo som tiež potratila, dr. povedal že "pravdepodobne kvôli môjmu rizikovému RH -", malý má RH+ po manželovi, ale rodila som prvý krát pred 9-timi rokmi. Myslíš, že by som v tele už tie protilátky nemala po toľkých rokoch?

sisaha
28. sep 2011

@atiatko je to niecim vedecky podlozene ze rhega ucinkuje iba 5 rokov? Ja som takisto RH- a rozdiel medzi prvym a druhym tehotenstvom bol 11 rokov. A druhe dieta som v pohode donosila a porodila. Je mi to luto, co si prezila, ale pravdepodobne tvoj potrat s rhegou vobec nesuvisel. Protilatky sa kontroluju u kazdej zeny 3x pocas tehotenstva.

pusa1806
29. sep 2011

Ahojte,
tiež som ten prípad ako vy,mínusovka,tiež mi bola podaná tá injekcia v 28.týždni tehotennstva, ja som mínus,manžel je +,a maličká je po tatovi tiež +,len si nepametám,či som dostala tu injekciu po porode,potom je to tiež problém,ked som dostala len v tehotenstve,a po porode nie,či ako to je? vlastne dakujem za radu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre