Odmietla som amniocentézu a našla riešenie bez rizika

janap76
9. máj 2013

Milé žienky, túto diskusiu som založila iba preto, aby ste všetky, ktoré sa bojíte riskovať amniocentézu, vedeli o tom že existuje aj iná možnosť 🙂 V 16 tt mi vyšiel pozitívny triple test na Downov syndróm. S rizikom 1:18 ....čo je veľmi vysoké. Mám síce 36 rokov, ale podľa "ich" tabuliek by som mala aj tak mať 1:250. Čo som následne prežívala tu písať nebudem, lebo mi ide o to, aby som Vás povzbudila a nie deprimovala 🙂 V skratke, môj gyn ma odporučil na genetiku, tam sme došli a po pol hodine sedenia a kreslenia stromu, nám pani dr povedala že síce v rodine dôvod nevidí, ale aj vzhľadom na vek a to vysoké riziko, nám amnio odporúča. Po krátkej 🙂 lenže ja som sa zaťala, a povedala že na to nejdem 🙂 čakám vymodlené dieťatko a aj keď je riziko potratu malé, my si ho dovoliť nemôžeme a nechceme. A teraz k pointe 🙂
V českej republike, konkrétne v Brne je prenatálne diagnostické centrum, kde Vám vezmú krv zo žily a cca do 2 týždňov Vám dajú odpoveď. Je pravda že to bohužiaľ neprepláca poisťovňa, ale tých cca 560 eur by som dala aj keby boli posledné. Boli sme tam teraz 6.5.13 a výsledky budeme mať okolo 20.5.13 Budeme vedieť či náš chlapček je zdravý. Urobili nám tam aj morfologický ultrazvuk a dr sa vyjadril že podľa neho čakáme zdravé dieťatko 🙂 🙂 🙂 Ja som pokojná, lebo mám pocit že všetko je v poriadku, ale aj tak budem šťastnejšia keď to vylúči aj tá krv. Viem že je to drahé, ale je to bez rizika.
Cítila som povinnosť povedať o tejto možnosti aj ostatným mamičkám ktoré sa boja ohroziť bábätko amniocentézou.

trish31
9. máj 2013

@janap76 mozes mi dat link na to centrum prosim Ta?Ako to presne robia?Pretoze odobratie plodovej vody je najspolahlivejsie pokial viem....

zuzimia
9. máj 2013

Zrejme to bude zalozene na tom, ze bunky plodu cirkuluju aj v krvi matky. Vhodnou metodou sa daju oddelit a da sa z nich vysetrit v podstate to iste ako z plodovej vody. Aj u nas by toto malo byt coskoro dostupne.

trish31
9. máj 2013

@zuzimia skoda,ze to je dost drahe pre dost rodin,lebo je to urcite setrnejsie

galaxy
9. máj 2013

Volá sa to prenascan, aj ja som bola na tom.v apríli tohto roku.

minicka
9. máj 2013

tak toto ako keby som citala samu seba, no je to uz 5 rokov dozadu co som toto riesila aj ja... ja som to vyriesila v Zline konkretne tu http://www.prediko.cz/prenatalni-diagnostika/sc... a este aj vysledok mi vysiel rovnaky 1:250 a teraz mam krasnu zdravu dcerku. Vtedy sa mi doktor vyjadril ze nevidi dovod na amniocentezu a ze moje dietatko bude v uplnom poriadku, co som sama bola prekvapena, ze lekar sa nerozprava vyhybavo a rovno mi potvrdil z vysledkov ze bude OK. Naozaj tie eura za to stoja, teraz pri druhom som sa uz ani nedala stresovat dakou amniocentezou a rovno som isla do PREDIKA a je to krasny zdravy chlapcek 😵

slniecko77
9. máj 2013

🙂

janap76
autor
9. máj 2013

@trish31 http://www.prenatal.cz/index.php?id=140
iba my zobrali krv a bolo 🙂 a ešte mi urobili ten morfologický usg a genetičke sme povedali že sme už genetické vyšetrenie absolvovali v BA, tak nás toho ušetrila 🙂

janap76
autor
9. máj 2013

@zuzimia v čechách robia tieto odbery už niekoľko rokov, tak verím že budú už aj u nás 🙂 a možno už aj robia, len ja som to nedostatočne "vyšetrila" 🙂 😉

janap76
autor
9. máj 2013

@galaxy máme rovnaký mesiac pôrodu 🙂 viete už pohlavie dieťatka ? 🙂 a bola si tiež v Brne ?

janap76
autor
9. máj 2013

@minicka mala si šťastie na dr...mňa môj bohužiaľ riadne vystresoval......ale kašľať na to, hlavne nech všetko dobre dopadne 🙂 ako u Teba 🙂

trish31
9. máj 2013

@janap76 kolko si na to cakala?

grelu
9. máj 2013

Mne o tomto hovorili aj v BA v železničnej nemocnici...vraj amniocenteza je spolahlivejsia, ale aj tieto výsledky su dost presne. Posiela sa to niekam do ameriky.

minicka
9. máj 2013

@janap76 no tu na SK stresovali aj mna, ale prisla som do Ciech a uplne iny pristup... zelam zdrave dietako 🙂

bebe2013
9. máj 2013

@janap76 super, ze si na to upoznornila aj ostatne buduce mamicky!

janap76
autor
9. máj 2013

@minicka ďakujem 🙂 aj Vám všetko najlepšie 🙂

janap76
autor
9. máj 2013

@grelu mne vraveli že tá krv sa posiela do Honkongu 🙂 a pokiaľ sa to fakt robí aj na Slovensku, nechápem prečo o tom nevedia lekári a genetici ☹ ..... aspoň, my keď sme sa pýtali genetičky v BA ....tak pozerala na nás a točila svoje ...amnio amnio 😒 a pozerala som aj stránky rôznych nemocníc a nenašla som....ani v železničnej v BA ....hmmm, no vidíš, človek sa vždy dozvie niečo nové 🙂

trish31
9. máj 2013

@janap76 pokial viem,tak na SVK sa to nerobi....

janap76
autor
9. máj 2013

@trish31 postup je v Brne taký, že zavoláš, objednáš sa - alebo ťa objedná tvoj gyn - a tento odber krvi robia iba v pondelok do 10.000 hod. takže nás zobrali hneď v najbližší pondelok. Zobrali si tč a hneď ako to budú mať, tak nám volajú výsledok a pošlú ho aj poštou. Aj môjmu gyn. To vraveli že trvá zhruba tie 2 týždne.
A musím dodať, že ich prístup a komunikácia ..... je mi veľmi ľúto že na Slovensku takéto príjemné skúsenosti nemám.

lubikan
9. máj 2013

tu sumu by som zaplatila iba vtedy,keby som vedela,ze o chore dieta sa nechcem a nevladzem postarat a "dala by som ho prec" 😕 ...inak by mi to bolo suma fuk.....

grelu
9. máj 2013

@janap76 no mne to spomenula tak medzirecou lekárka práve v železničnej nemocnici...nepamätám si presne meno, ale ordinuje v rovnakej ambulancii ako mudr ondrejcak. Vravela mi o tom začiatkom roka, ked sme tam boli s mm na vyšetrení. Nejak sme to ďalej neriešili, lebo to nebolo v tej chvili aktuálne, len mi povedala, že je aj taká možnosť, ale že to nepreplaca poisťovňa...zdalo sa mi, že to je úplná novinka

janap76
autor
9. máj 2013

@trish31 nechápem prečo sa to u nás nerobí....bože, veď je to bez rizika !!! a koľko nákladov im odpadnem...ako zdravotníkom....nechápem.....všade sa to robí už niekoľko rokov. A ja komu zo známych o tom poviem, pozerá na mňa ako na Majku z Gurunu 😀 😀 😀 😀 😀 tak preto som sa rozhodla to sem dať ....kto nevie ako ja som nevedela, nech sa dozvie o tom , že dá sa aj inak 🙂 a bábenko ostáva v pokoji 🙂 a tým pádom aj ja 😵
ty žiješ vonku ? pretože vraj nikde sa už tie triple testy v 16tt nerobia iba tu na východe Európy....práve preto že vychádza príliš často falošná pizitivita ..... a potom sú zbytočné trápenia 😖

biancal
9. máj 2013

moja mamka bola tehotna ked mala 33r, tiez predpokladali ze mala bude mat Downov syndrom, odmietla amniocentezu, mala sa narodila v poriadku, dnes ma 9r, nic jej nieje 🙂 takze netreba sa zbytocne stresovat, a koniec koncov,budes ho takisto milovat ci je chore alebo zdrave 🙂

janap76
autor
9. máj 2013

@gelinka75 😉 🙂

trish31
9. máj 2013

@janap76 ja zijem v Kanade ale prisla som sem na SVK,nemam tam este zdravotne poistenie a velmi draho ma vychadzal lekar,konkretne ak by bola nutna hospitalizacia,okolo 2tisic euro na den...AJ tu porodim.No,ja ked som v Kanade hladala lekara,povedali mi tiez,ze tripple testy nerobia.

trish31
9. máj 2013

@janap76 dakujem...Ja este len zajtra idem na tripple testy,verim,ze budu OK,ak by nie tak by som radsej tuto moznost volila

patkobo
9. máj 2013

@lubikan presne tak ..

janap76
autor
9. máj 2013

@trish31 tak Ti prajem aby si si užila v pokoji domov a keby náhodou Ti povedali že test je pozitívny, hlavne sa nezľakni. Všetko bude v poriadku 🙂 Si mladá zdravá žena a dieťatko bude zdravučké 😉 držím prsty 🙂

trish31
9. máj 2013

@janap76 dakujem inak to ani nemoze byt🙂

halinka1
9. máj 2013

Ahojte,
mne v 16 tt vyšla pozitívna trizómia 18 (edwardsov syndróm) - veľmi vysoko. Testy zopakovali ešte raz - vyšla ešte vyššie. Poslali ma na genetiku a oni sami mi vôbec amniocentézu neodporúčali. Odporučili mi urýchlene odcestovať do Košíc, kde je Mudr. Dankovčík, ktorý je na túto chorobu (a iné defekty) jeden z najväčších odborníkov na Slovensku a dokáže túto chorobu čítať už zo sona (je tam kopec indikácii). Tak sme hneď v ten deň 4 hodiny cestovali a sono dopadlo vynikajúco, napriek tripple testom. Odporučil mi však prísť ešte raz, s tým, že urobí v 22 tt sono ešte raz a ak by bolo niečo (malformácie, skrížené prsty, etc..) nie v poriadku, urobí odber plodovej vody a tá poletí do Prahy a do 3 dní bude výsledok. Tie nervy ste si tu prežili asi všetci, ale ja som akosi v podvedomí cítila, že to nemôže byť pravda. Tak to aj je a dnes mám úžasnú, síce trošku viac náročnú, dcérku.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre