Rozšírenie obličkovej platničky u syna v brušku

martinka552018
25. nov 2017

Pekný podvečer,
Rada by som sa opýtala a tiež zistila alebo našla mamičky,ktoré majú podobnú skúsenosť v tehotenstve a komplikáciu ako ja s naším synčekom v brušku.Včera sme boli na kontrole na začiatku 18 týždňa.Všetko vyzeralo v poriadku ako doteraz ale pani doktorka nám povedala,že náš malý má rozšírené obličkové platničky,obojstanne.Jedna má 4,6mm a druhá 4,4mm.V tomto týždni je to vraj hraničné.Poslala ma na genetický-morfologický ultrazvuk o dva týždne. Skríning na genetické vady(2 krát krv+ultrazvuk v 12 týždni)vyšli vysoko negatívne. Samozrejme uvedomujem si,že tieto testy sú len na určité druhy genetických vád a nič nie je 100% nikdy.Bojím sa aby sa to malému nezhoršovalo,aby nás nečakali komplikácie.Nezostáva nám nič len čakať,rda by som však za ten čas počula Vaše skúsenosti.dočítala som sa,že sa tomuto hovorí aj diletácia obličkovej platničky,hydronefróza...a vraj to majú najčastejšie chlapci.Ďakujem za každý príspevok.

terezka1947
25. nov 2017

@martinka552018 moj starsi..kolko mm uz nepamatam,ale po porode sa to dostalo do normalu,bol sledovany asi rok
a mal tiez zle geneticke testy...ale nakoniec vsetko ok
pri druhom genetika bola eeeste horsia,no a podla merani,velmi malicka nosova kosticka,do konca sme nevedli,co a ako....a vsetko ok...
takze....u nas to vdaka Bohu dopadlo super

sweetlip
25. nov 2017

@martinka552018 ahoj nám to takisto našli na morfologickom utz v 17tt.Tiez som sa toho bála,ale dr mi povedal že to nemusí ešte nič znamenať,že to majú častejšie chlapcekovia ako dievčatká a že po narodení ak sa prvý krát vycika,že sa to môže kľudne stratiť.Ale že to musí byť pod kontrolou.Potom sme boli v 30tt a už je všetko v úplnom poriadku.

lenka_samorin
25. nov 2017

ahoj, nám tiež našli rozšírenú panvičku na obličke v tehotenstve, tak som po pôrode so synom chodila možno každé 2-3 mesiace, možno menej často, už sa nepamätám ako často, na kontrolné sono a upravilo sa to do normálu. Nemal žiadne problémy.

katulienkax
25. nov 2017

Ahoj ano byva to a vačšinou je to falošný poplach. Staršia to mala este v brušku pred pôrodom , po pôrode už nic a mladšia po pôrode, išli sme na kontrolu po 2 mesiacoch a potom už nic nenašli.

martinka552018
autor
26. nov 2017

@terezka1947 veľmi sa teším,že Vám to dopadlo s oboma nakoniec dobre a že su zdraví🍎☺

martinka552018
autor
26. nov 2017

@sweetlip našli Vám to tiež obojstranne?a nepamätáš sa náhodou koľko ste mali mm v tkm 17 týždni?ono to potom prestalo rásť?dakujem a teším sa,že ste ok..nech Vám to dopadne na jednotku😊

martinka552018
autor
26. nov 2017

@lenka_samorin taktiež sa teším,že sa Vám to s malým upravilo.keby sme mali tiež šťastíčko...a ty si to s malým mala počas celého tehotenstva,prešlo to až porodom po čase?

martinka552018
autor
26. nov 2017

@katulienkax ach keby si mala pravdu a bol by to aj u nás falošný poplach.ale myslím pozitívne.Držím Vám s malými palčeky, aby ste boli zdravé.

izabela333
26. nov 2017

je to obličková panvička, nie platnička 🙂 aj moji synovia to mali, obaja...na sone sa to nezistilo, až po pôrode... prvému sa to samé upravilo do 1,5 roka a druhému do 3 mesiacov po narodení 🙂 myslím si, že bez ďalších markerov /zlé tripple testy, neprítomná nosová kostička, vysoké hodnoty NT/ to nič neznamená.

elena_c
26. nov 2017

@martinka552018 ahoj, môjmu synovi to zistili v pôrodnici pri prepúšťaní domov. Museli sme byt sledovaní, chodili sme na Kramáre na nefrologiu na sono, asi každé 3 mesiace. Ked mal malý cca rok tak sa to samé upravilo. Boli sme na sono a doktorka povedala, ze už je to v norme. Takže pokoj, samé o sebe to nič nie je. Držím palce, aby bolo vsetko OK. 😘❤

martinka552018
autor
26. nov 2017

@izabela333 áno áno ďakujem za upozornenie,ani som si nevšimla,že som to nesprávnenapísala,je to panvička.testy máme všetky dobré výsledky aj nosovú kostičku sme mali a pod.ale ideme 7.12.do Senca na ten genetický ultrazvuk,tak verím,že nám tam nič nenájdu..hm je to naozaj zvlášne,že niektorým drobcom sa to objaví až po pôrode iným už v brušku.Veď to ma vystrašilo,že ešte sme ani nie v polovici a už zväčšenia.Som rada,že sú chalpci ok.🤗

martinka552018
autor
26. nov 2017

@elena_c a boli ste spokojní s nefrológiou na Kramároch?Zvažujem si tu vybrať aj nejakého pediatra,bývame tu.

elena_c
26. nov 2017

@martinka552018 my sme boli spokojní, nefrologicka na Kramároch bola milá, malého vzdy poriadne prezrela, aj druhu obličku nie len tu s rozšírením. meno si uz nepamätám ale celkovo máme kramarmi dobre skúsenosti, aj s pôrodom aj s detskou pohotovostou.

martinka552018
autor
26. nov 2017

@elena_c výborne,ďakujem za skúsenosť,budem teda nad nimi rozmýšlať.

lenka_samorin
26. nov 2017

@martinka552018 ahoj, nepamätám si v ktorom týždni mi to zistili, ale po pôrode sme chodili pravidelne na sono do okresnej nemocnice a možno keď mal 1,5 roka sa to upravilo. Vraj to nie je nič ojedinelé a rizikové, má to veľa detí, len sa to musí preventívne sledovať

f3rari
26. nov 2017

Ahoj,aj mojmu malemu to zistili ked som bola v 19tt,podla utz to vyzeralo na obojstrannu dilataciu a po porode to bola len jedna strana.Chodili sme najskor na detsku nefrologiu asi kazde 2-3 mesiace na sono a odbery a potom asi od roka presiel na detsku urologiu a je sledovany raz za rok nakolko sa to postupne upravuje.Nestresuj,mna dr hned ukludnil ze väcsinou je toto chlapcenska zalezitost a tie deti z toho do dospelosti vyrastu.Akurat si len pri takychto detoch treba davat pozor na prechladnuty mocovy mechur.Vsetko bude fajn 👍

izabela333
26. nov 2017

@martinka552018 neboj sa...bude to určite v poriadku...chlapci to mávajú bežne.

sweetlip
26. nov 2017

@martinka552018 nemali sme tam napísané koľko mal MM a mal to obojstranné.

martinka552018
autor
27. nov 2017

@f3rari dakujem za odpoved.vidim,ze to ma rozny priebeh.niekomu to prejde pocas tehu inym neskor,no hlavne vacsinou to prejde.mna skor vystrasila predstava predcasneho porodu a operacie...ale pozitivne ste ma naladili takze to iste bude ok.dakujem

larosabigi
27. nov 2017

Ahoj,pridám aj moju skúsenosť, mňa tiež vystrašil lekár ale až v 30 tt .Tiež má všetci upokojovali že to bude v poriadku, ale v duchu som to nepodceňovala. Môj syn mal len jednu zväčšenú oblickovu panvičku a to 3. až 4.stupen. po narodení sa uvidí. V pôrodnici som na to stále upozorňovala. Ale pri kontrole klbikov v 3 týždňoch nás vystrašili a urgentne poslali na Kramáre a vystrašili že nefunguje vôbec a že bude musieť ísť von. Bolo to ťažké ale nakoniec sa potvrdilo že funguje aspoň trochu a druhá funguje na 100 % percent. Dohodli termín operácie a ako 2 mesačného ho operovali. Bolo to ťažké obdobie ale zvládli sme. A teraz chodíme na kontrolu každý pol rok. Primárka vraví že môžme byť spokojni. Takže urcite to nepodceňovať ale ani netreba sa báť, veľmi často sa s tým rodia chlapci je to častá diagnóza. Kedysi ultrazvukové vyšetrenia nebolí tak sa o Tom nevedelo. A určite ti kvôli tomu nenapĺňajú predčasný pôrod, není dôvod,bábätku je v brušku dobre, a s týmto malé deti operujú minimálne 2 mesačne, kvôli tomu že má lepšiu prognózu zvládnuť operaciu. Nám trvala operácia 6 hodín,ale malý to zvládol perfektne. Je tu aj súkromná skupina. Prajem veľa zdravíčka. Ale určite sa netreba báť dopredu.

larosabigi
27. nov 2017

A na Kramoroch ak budeš aj rodiť bude fajn aspoň by to mali hneď pod kontrolou. Ešte by som chcela napísať že prečo to niektorí za po pôrode objaví. To môže byť preto že si to lekár nevšimne nevidí. Mne to zistili na 3D u súkromného a napríklad môj má len obyčajný a ten to tam nevidel.

martinka552018
autor
27. nov 2017

@larosabigi hmm..premýšľala som skôr nad Ružinovom,ale j pravda odkedy viem toto tak zvažujem Kramáre.Máme to aj bližšie..no mne to lekárka objavila na normalnom urz..má teda aj 3D ale videla to na obyčajnom ešte pred tým ako prepla.Ale ako vravíš,skôr si myslím,že asi záleží od lekára a jeho dôslednosti.

larosabigi
27. nov 2017

@martinka552018 presne tak, lebo ja som bola na platenom morfologickom ktoré trvalo 45 minút a aj muž bol so mnou čo bol pekný zážitok. A predtým než sme šli frflal že vymýšľam ale ako nám povedali že má zväčšenú oblickovu panvičku povedal, že dobre že sme boli a neľutuje. Tiež mi hneď povedali že keď sa to nespraví bude musieť ísť na operáciu.

martinka552018
autor
27. nov 2017

@larosabigi tak som veľmi rada,že ste to nakoniec zvládli a prajem Vám nech je malinký už len a len zdravý...kto vie prečo to niektorým babatkám prejde ešte v brušku, niektorým hneď po pôrode a niektoré musia operovať.no už len naozaj čakat,nestresovať a užívať si toto obdobie.

lucialia
7. sep 2018

@larosabigi prosim, ako sa vola ta sukr.skupina? Som 25tt a malemu nasli hydronefrozu 4.st., odporucili rodit priamo na Kramaroch a hned riesit, tak hladam co najviac info a skusenosti... dakujem

larosabigi
7. sep 2018

@lucialia je to v sukromnych skupinach
urcite by som isla byt tebou na kramare a hned mozu poriesit. ja som rodila prve inde a potom sme museli lezat 5 dni na Kramaroch.

larosabigi
7. sep 2018

@lucialia nefrologicke problemy u deticiek

lucialia
7. sep 2018

@larosabigi dakujem pekne, uz som poziadala o pridanie do skupiny 🙏🏼

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre