Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

guizui
5. máj 2017

@babula108 ja som bola na kontrole u dia 4 mesiace po porode, a to som plne kojila. Vysledky som mala vyborne. Ja som teda pocas tehu pichala aj inzulin, takze predpokladam, ze dr to nechcela odkladat az po kojeni. Za mna pre pokoj duse to moc neodkladat...

guizui
5. máj 2017

@ashley31 diabetologicki dr sa naozaj velmi lisia v postupe a v pedantnosti. Ja som mala tiez hranicne hodnoty na Ogtt, tak som upravila stravu. Moja dia mi ani len glukomer nedala, lebo ved upravenie stravy staci.. 6 tyzdnov som fungovala ukazkovo, no nastastie som sama pozicala glukomer - do 32.tyzdna uprava stravy stacila, ale potom zo dna na den akoby utalo a hodnoty zacali skakat, po jedle zacalo byt 9-10 hoci som jedla to iste. Druha vecera bola nevyhnutna, inak som mala aj hodnoty nalacno vyssie. Nazor, ze nejest druhu veceru, aby sa nepribralo, mi pride zvlastne.. ved si nedas hamburger, a je dolezite pre babo mat cukor v norme.. kedze 32-36t su pri gestacnom diabete najhorsie, urcite si cukor viac sleduj. Inak inzulin nieje ziadna tragedia, moja mala sa narodila uplne zdrava a este aj cukor mala ukazkovy.

ashley31
5. máj 2017

@guizui mne dala glukomer a ten meral hodnoty cukru vyssie ako bolo naozaj...napr rano nalacno som mala na glukomery 6.0 a zo zily 4,2 ...tak kvoli tomu rozdielu ho vraj " nemam brat vazne" slova doktorky ...pre nu su dolezite vysledky zo zily..aj na tu druhu veceru mi toto povedala...mas pravdu co doktor to iny nazor ...mne kazala merat len 1 x tyzdenne,ale meriam si kazdy den,pre moju istotu ...lebo viem,ze sa to moze zmenit kazdym dnom ...a pre maleho urobim cokolvek len nech je vsetko ok 🙂

guizui
5. máj 2017

@ashley31 to je super, ze si merias kazdy den 🙂 presne ako pises, pre istotu 🙂 Mne napriklad glukomer pomahal aj v rozoznani, co mozem zjest a co zvysuje cukor. Mohla som napriklad jest kludne ovocie, ale pecivo ci cestoviny (aj celozrnne) boli pre mna katastrofa. Po 36t som si mohla dat aj kusok kolaca 🙂 drzim palce nech vsetko plynie bezproblemovo 🙂

babula108
7. máj 2017

@mykeila Ja mam ist na kontrolu vraj az po dojceni ale asi tam zavolam lebo aj dnes som mala na lacno rano 6,5 co je uz dost no potom som sa naranajkovala a poriadne a 2 hodiny potom som mala 6,1 no sladke som nic nejedla aj ked mi to chyba.

michellevendero
13. máj 2017

Ahojte spolubojovníčky 😘 od 02.05. do 12.05. som bola v kúpeľoch Ľubochňa - nastaviť cukor. A 27.03. mi gynďo robil preventívnu prehliadku po roku a pravý vaječník cysty, ako strapec hrozna, tak 24.04. po ms mi robil opäť ultrazvuk a cysty tam stále boli. Teraz v máji čakám ms a znova pôjdem na ultrazvuk, ak tam cysty budú, tak do nemocnice v MT, aby mi dali termín operácie. Nakoľko chcem odobrať cysty...urobiť drilling vaječníkov...priechodnosť vaječníkov + prefuk...kuknúť, či nemám endometriózu...a vziať vzorku zo sliznice - hysteroskopia a tým zisťujú, či je sliznica - výstelka maternice zrelá. Pred jedlom majú byť hodnoty cukru na inzulíne medzi 5-7 a po jedle max. do 9. A veľký odber, ktorý sa robí čo tri mesiace, tak musí byť hodnota glykovaného pod 7,5. Čiže do augusta by som mohla dať glyk. na 7 😉 Čo tri mesiace sa rozpadajú červené krvinky a to mi dokáže zmeniť glykovaný 😉 keď ten má byť max. do 7,5. Ako sa Vám darí držať nízky cukor ?

vulka
13. máj 2017

@michellevendero Rátať donekonečna sacharidy a merať, merať, merať a následne reagovať.

michellevendero
13. máj 2017

@vulka máš tiež inzulín ? V 10-2006 očkovanie - vakcína proti chrípke a od 3-2007 mi vybehol diabetes, tak 4 krát denne picham inzulín.

michellevendero
13. máj 2017

@vulka bola som na prednáške + som si kúpila jej knihu.

unctadorg
13. máj 2017

@babula108 mne po porode ostal cukor na hodjote od 6,5 -8 nalacno a mam to klasifikovane ako cukrovku.

vulka
13. máj 2017

@michellevendero S pani Štefákovou sa poznám. Mám inzulínovú pumpu. Cukrovku už 30 rokov.

michellevendero
13. máj 2017

@unctadorg máš inzulín, alebo diéta a lieky ?

michellevendero
13. máj 2017

@vulka waaaaaaau 30 rokov ?

vulka
13. máj 2017

@michellevendero No chystám sa potiahnuť ešte dajakých 20-30. Mám ešte pomerne malé deti.

michellevendero
13. máj 2017

@vulka ja mám typ II.

vulka
13. máj 2017

@michellevendero Nauč sa správne odhadovať množstvo sacharidov v jedle(nejaký čas to trvá) a budeš v pohode. 🙂

michellevendero
13. máj 2017

@vulka varenie doma, to ako odhadnem ? Môžeš IP ? Ďakujem.

mata0410
13. máj 2017

Mna zaujima aka ma byt normalna hodnota cukru u netehotnych zien. Teraz sa mi to dazi drzat na uzde. Zatial. 👍

unctadorg
13. máj 2017

@michellevendero dieta plus lieky

carie32
31. máj 2017

ahojte dievčatá, je podľa vás v poriadku keď pri druhom OGTT teste obidva krát , aj na lačno aj po 2 hodinách, brala sestrička krv z prsta? všade čítam že sa má brať krv priamo zo žily... neviem čo si o tom myslieť.
pri prvom teste brala sestrička krv na lačno zo žily, a po dvoch hod. z prsta.. výsledky boli: na lačno 5,5 , po 2 hodinách 7,9 . Do knižky mi napísala test negatívny, že je to ok , teda na hornej hranici ale stále v norme... Aj toto sa mi zdá zvláštne, všade kde čítam sú tie hranice iné...

unctadorg
31. máj 2017

@carie32 odchylka je 25%, z prsta je to rychlejsiea vies hned vysledok .... u nas tiez meraju z prsta....

mykeila
31. máj 2017

Ja som mala rano 5,0 a po vypiti sladkej vody po tych 2 hodinach 6,3 podla glukomeru.
Sestra mi brala krv aj zo zili ale to neviem kolo som mala.
Ked som volala iba mi povedala, ze vysledky su dobre a zasa mam prist na test o tri roky.
Hlavne aby som nepriberala

werumka
31. máj 2017

@carie32 Test ma byt provedeny ze zily kvuli odchylce, která je po vypití glukózy zásadní. Navíc maji byt tři odběry - na lačno, po hodině a po dvou. Ukázalo se, ze metabolismus tehotnych je potreba testovat jinak než klasické diabetiky 2. typu. Ta cukrovka ma svuj vývoj a je potreba j ni přistupovat odlišně.

anelka007
7. jún 2017

Ahojte baby, viete mi niektora poradit? Dnes mi volali z gynekologie- vysledky glukoza testu a som z toho zmatena.. hodnotu glukozy nalacno som mala 4,14, co by malo byt ok.. potom po 1 hodinke po vypiti glukozy, som mala hodnotu 8,08- co uz je podla gynekologa problem, tato hodnota, ze by mala byt do 6,4..treti odber sa u neho nerobi.. tak neviem, vsade citam, ze sa robia 3 odbedy a hodnoty glukozy su v kazdom clanku ine.. niekde som nasla, ze hodnota glukozy 1 hod po vypiti moze byt do 10.. tak fakt neviem.. ako je to spravne? Mna uz poslali na diabetologiu:(

unctadorg
7. jún 2017

@anelka007 objektivne je brat hodnotu po 2h.

sona222
7. jún 2017

Cely test je hovadina, skoro tyranie tdhotnych by som povedala. Ak je podozrenie na cukrovku tak nech testuju ale kazdu rad radom blbost. Ja som tam skoro 2 krat odpadla, test som robila v lete nemohla som ani glg vody! Ked som dosla na druhy odber a triasli sa mi ruky tak som ich poslala kade lahsie, nech si testuju kraliky. Svojmu lekarovi som povedala ze tam viac nejdem a on ze dobre, ved vas krvny obraz je na jednotku, tak na co to bolo cele dobre neviem.

mata0410
1. júl 2017

Baby co znamena ked su zvysene hodnoty na lacno? Pri hodnotach nad 7.8 po jedle dieta tvori inzulin a co ked mam zvysene pred jedlom. Ako je to s dietatom?

miminkanase
1. júl 2017

No v prvom rade ide o to, ze ked mas vysoke alebo velmi nizke hodnoty, tak ohrozujes babatko. Ja som mala nizke hodnoty a polezala som si aj nemocnici. 2x som odpadla a islo o zivot mne aj babatkam. Nie je to sranda. A myslim, ze tych par tyzdnov do porodu sa to da vydrzat, steavujes sa racionalne a pravidelne, viac pijes, lebo ta velmi smadi, a babatko nebude mat 4kg a viac pri porode a tym padon nabeh na cukrovku. Keby si nedodrziavala dietu, mohlo by dojst k poskodeniu mozgu babatka. A to ziadna matka nechce.
Test he dobre robit u diabetologa, u gynekologa to nie je presne a preto sa rodia 4kg valibuci ☺

werumka
3. júl 2017

@mata0410 Zvýšená hodnota na lačno má na dítě podobný vliv, jako zvýšená glykémie po jídle. Je to taky známka toho, že Tvůj metabolismus nefunguje optimálně. Za normálních okolností to funguje tak, že brzy ráno začnou nadledviny produkovat hormony, které mají za úkol "probudit" organismus. Tyhle hormony navíc zajistí, že z jater se začne vylučovat zásobní cukr. Pokud je Tvůj metabolismus ok, tak máš dostatek inzulinu k tomu, aby si s tímhle zásobním cukrem tělo poradilo a dostal se tam, kam má - do buněk. Pokud máš zvýšenou inzulinovou rezistenci a množství Tvého vyprodukovaného inzulinu nestačí ty cukry pokrýt, zůstanou běhat v krvi. A to je právě ta zvýšená glykémie na lačno. U diabetiků se objevuje celkem často, říká se tomu fenomén úsvitu.)
U těhotných na to paradoxně pomáhá sníst druhou večeři s dlouhými sacharidy, které zajistí, aby tělo nehladovělo a játra pak nepouštěly k ránu v sebeobraně toho cukru moc.

mata0410
3. júl 2017

@miminkanase
@werumka dakujem za odpoved. Pytam sa preto lebo mi ranne hodnoty vyskakovali. Robili mi porovnavaci test z prsta a zo zily. Vtedy mi dlhodoby cukor vysiel ok a nalacno mi vzdy vyskoci na 5,3-5,5. Dala mi este jednu sancu, ze ak mi zase vyskoci nasadi mi inzulin. Vysledok mi vysiel 4,7. Tak som sa potesila. Ale ja sama si mam kontrolovat cukor len jeden den tyzdenne. A o ostatnych dnoch nemam ani potuchy. Denny cukor si viem ako tak kontrolovat. A inak mi zakazala jest neskor ako o pol 8. Niekedy som uz hladna kedze chodim spat tak okolo polnoci.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre