Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mata0410
10. júl 2017

* oprava glukomer :D

michellevendero
11. júl 2017

@werumka ahoj. Prosím Ťa, tie 2 h. po jedle sa počítajú od podania inzulínu ? Som DM 2 a dia Dr. mi povedala, že hodnotu v tehotenstve po jedle musím mať maximálne do 8. Inzulín mám NovoRapid pred: raňajkami - obedom - večerou. A Levemir 21:30 h. prípadne pred spánkom.

werumka
12. júl 2017

@michellevendero Počítá se to dvě hodiny od začátku jídla. Inzulín píchneš chvíli před, aby stihl nastoupit. Je možné, že v těhotenství bude potřeba píchnout trochu dřív, protože ten nástup je o něco pomalejší (normálně se dává třeba 5 minut před jídlem, s postupujícím těhotenstvím je možné, že bude potřeba píchat 10-15 minut před 😉 )

unctadorg
12. júl 2017

@michellevendero ja som pichla a zacala jest a takisto aj "tesne" pred spanim.

michellevendero
12. júl 2017

@werumka ja práve pichnem NovoRapid a čakám 10 minút, až potom začnem jesť, aby hneď inzulín zbieral sacharidy v krvi.

michellevendero
15. júl 2017

Ahojte 😉 Aké máte glukomery 🤔 Ja mám OneTouch 👍🏻

unctadorg
15. júl 2017

@michellevendero accucheck performa nano 🙂

matthew_mc
20. júl 2017

@ashley31 Ahoj, mam podobny problem. A pritom na glukozovom teste som mala nalacno 4,03. Chcela som sa Ta opytat, ci sa Ti to nejako podarilo vyriesit? Lebo ja mam teraz (30tt) hodnoty nalacno okolo 5,7 a chcu mi dat "nocny" inzulin. Neprisla si, prosim, na to, kde robime chybu? Vdaka za odpoved.

ashley31
20. júl 2017

@matthew_mc a to máš tie hodnoty z glukomeru alebo hodnoty zo zily?

matthew_mc
20. júl 2017

@ashley31 z glukomeru. Ale opakovane zial.

matthew_mc
20. júl 2017

@ashley31 ogtt nalacno zo zily 4,03.
Nasledna navsteva diabetologa u mna sposobila obmedzenie sacharidov na minimum, nasledne ketony v moci (+ a niekedy ++), hodnoty po jedle ok - sacharidy moc neprijimam, ale lacne hodnoty vyssie, merane glukomerom.

ashley31
20. júl 2017

@matthew_mc pre moju diabetologicku boli smerodajné hodnoty zo zily z laboratória nie z glukomeru...pri každej kontrole mi brala buď nalačno ale som bola hodinu po jedle podľa toho ako sme boli dohodnuté...ja som sa jej na tie hodnoty z glukomeru pýtala tak mi povedala,že ono tam môže byť odchýlka 20 % a mám spozornieť keď budú tak okolo 12nast 🙂 ako chápeš keď ti vyskočí že fakt vysoká ...mne napr ukazoval glukomer hodnotu 5,5 a keď mi oni brali tak bola hodnota 4,6...takze asi takto presne merajú tie glukomeri ...podľa mňa ho pýtaj nech ti berie zo zily aby to bolo presne a zbytočne ti nedával inzulín...držím palce

ashley31
20. júl 2017

@matthew_mc no a tiež pre malé nie je dobré keď máš ketony v moči ....ja keď som držala takú vysokobielkovinovu diétu že fakt minimum sacharidov to som si dala len 1 jabĺčko na desiatu ináč žiadne sacharidy mi zas vyskočila kyselina močová a mi chceli vyvolávať pôrod že preeklamsia ... takže bacha aj na toto...ja som tak ležala týždeň v nemocnici kvôli tomu

matthew_mc
20. júl 2017

@ashley31 Dakujem... No veru... skusim... dakujem

babula108
22. júl 2017

Je mozne, ze mi rano na lacno odmeria cukor 6,3 a po dvoch rozkoch so sunkou a necelych 2 hodinach po jedle mam 6,1? Ja uz som pol roka po porode a este som nesla na diabetoligiu na kontrolu lebo vraj az po dojceni mam prist. No rano mam vzdy hodnotu okolo 6,0 aj viac co je dost ale dnes som sa zlakla lebo mi uka,alo az 7,4 ale ked som odmerala hned z druheho prsta tak len 6,3 co je obrovsky rozdiel. Tak asi ani na glukomer sa nemozem spoliehat.

matthew_mc
22. júl 2017

@babula108 ahoj, ano je to mozne. aj ja mam podobny problem, akurat, ze som tehotna.

unctadorg
22. júl 2017

@babula108 no dost pravdepodobne ti ostala glukozova itolerancia/diabetes. Ja nalacno mavam medzi 6-8 a dr to uzavrel cukrovkou. Ale po jedle mavam docela dobry cukor velakrat aj v norme. Len nalacno robi problem. Som zatial na diete.

babula108
22. júl 2017

@unctadorg No len mne ked brali zo zily, tak som mala v pohode ale urcite pojdem k nej kedze v rodine zial bola cukrovka a ja istotne tiez skoncim na diete lebo aj pocas tehu som nemusela nic brat ani si merat len ja som mala doma glukomer tak som si preventivne merala.

matthew_mc
25. júl 2017

@babula108 u mna bola pricina nakoniec v "prelezanych pruzkoch" do glukomera. Merali o 1,00 viac.
Dnes som bola inac na krvi, hned potom som si zobrala aj hodnoty dvoma glukomermi. Prvy 5,00, druhy 4,9 a zo zily 4,4. Tak asi tak...

babula108
26. júl 2017

@matthew_mc no ja o takych hodnotach mozem snivat ja mam od 6-8 zalezi od toho co a kolko toho zjem.

jaja0209
7. sep 2017

@guizui ahojky mozem sa spytat aka hodnota je povolena 2 hodiny po jedle? Mne doktor povolil do 8. Dnes mi nieco vravel ze sa mi zvysila priemerna hodnota o 0,7 cize z 5 na 5,7 a ze norma je do 6, lenze zabudla som sa spytat z coho to ratal. Nabyse som sa ho pytala, ci s postupujucim tehotenstvom sa nemozu hodnoty zhorsovat i pri rovnakej strave povedal, zeby nemalo. Tomu nerozumiem lebo vsade citam praveze s vyssim stadiom sa vysledky zhorsuju. Dakujem

guizui
7. sep 2017

@jaja0209 ahoj, pri gestacnom diabete treba merat uz 1,5h po jedle, lebo po 2h uz hodnota rychlo klesa, vrchol je prave po 1,5h, hodnota ma byt do 7,8. 2h po jedle sa meria pri diabete 2, a bohuzial mnohi doktori nerozlisuju medzi GDM a DM2.. chodis k diabetologovi? ta priemerna hodnota - nemyslel tym glykovany hemoglobin? ale tam je norma 6,4 pokial viem.. A teda hodnoty sa urcite zhorsovat mozu - vlastna skusenost. Dodrziavala som ukazkovo dietu, vysledky glykemie uplne super a v 32.tyzdni akoby utalo a hodnoty sa zvysili napriek rovnakej strave, takze som dostala inzulin. Ale zase nieje to vobec pravidlo, myslim ze vacsina mamiciek to zvlada do konca tehotenstva len s dietou 🙂

jaja0209
7. sep 2017

@guizui ano chodim k diabetologovi. Ja si aj meriam glukomerom po jedle a vudy mam ok akurat 2 krat sa mi stalo ze som mala moc lenze to bolo ked som jedla vonku co som nebola doma. Ja som 33 tt a tiez mam pocit ze su vyssie pri rovnakej strave. Uz mi zakazal dokonca aj xylitol a ze mam jest viac masa a mliecnych ale toho je fakt pozehnane denne. Myslim si ze i tak som v norme zatial. Ja mu kazde dva tyudne nosim 7 ampuliek krvi povas dna naberanej ale mam si merat 2 hod po jedle nie 1,5. Ja som si sama kupila glukomer a meriam si rozne ako sa mi hodi-on to neuznava ze to nemam robit-ale v tomto ho teda nepocuvam

jaja0209
7. sep 2017

@guizui problem je, ze i napriek tomu som za posledny mesiac nic nepribrala a to som dost nastvana a on mi este zakaze vlastne pestru stravu a ze viac bielkovin. Dieťa zodpoveda od zaciatku tak preco sa mam obmedzivat? Ja tomu nerozumiem

guizui
7. sep 2017

@jaja0209 no, ono ti doktori su niekedy dost zvlastni v odporucaniach.. Mne napriklad moja dr najskor vobec nedala glukomer, tiez to neuznavala, ze to stresuje tehotne zbytocne. Ja som si ho vsak zadovazila a mala som pokoj na dusi, ze som vedela, co mi dviha cukor. Tak som zistila, ze mozem jest kludne viac ovocia a nedvihalo mi cukor - nikto z toho nechapal, ale mohla som zjest 3-4 broskyne naraz a cukor ok. ale zase pecivo, chlieb, cestoviny mi dvihali hrozne cukor.. takze ked mas glukomer, skus merat pravidelne 1,5h po jedle a budes mat presny prehlad, co ti cukor dviha a co mozes kludne jest. ono zase prilis vela bielkovin a malo sacharidov tiez nieje dobre..malo by to byt o tej spravnej rovnovahe.. urcite neobmedzuj pestru stravu.. je to super, ze babo zodpoveda tyzdnu 🙂 inak OGTT ti robili zo zily ci z prsta?

jaja0209
7. sep 2017

@guizui suhlasim so vsetkym. Robili mi zo zili robi to raz za 4 tyzdne. Ja jem celozrnne cestoviny a tmavy kvaskovy chlieb a vzdy som mala hodnoty okolo 5. Tak nechapem aky ma on problem, dokonca som mala u neho po 2 hodinach 3,95 podla mna je to az moc malo. Neviem aky ma problem

guizui
7. sep 2017

@jaja0209 to mas fakt take nizke hodnoty po jedle? skoda, ze ti nevie poriadne vysvetlit v com on vidi problem.. ale doma si meraj po tej 1,5h a pokial budes mat hodnotu do 7,8 tak neries a papaj, co ti chuti 🙂

jaja0209
7. sep 2017

@guizui ja mam vzdy okolo 5 merane glukomerom malokedy mam cez 6 mala som aj 7 a dva krat som mala cez 8 ale to som mala mekac 😂 a dzem co som bola nastvana. Inak mam stale takto v pohode. A u neho som minule mala na lacno 2,48 a povedal ze si mam pred spanim davat sladeny jogurt, ja si denne varim ovsennu kasu a on povedal ze si kludne mozem posypat grankom. Nerobim to ale pred dvama tyzdnami mi toto povie a dnes zisti ze sa mi priemer zdvyhol o 0,7 a zrazu mi zakazal aj xylitol. Fakt fasa! Aj tak ho nebudem pocuvat a budem normalne jest ved ma len nasr..l

guizui
8. sep 2017

@jaja0209 no akoze zdravu ovsenu kasu posypat grankom.. to je fakt fasa rada... ale tu tzv druhu veceru = nieco male pred spanim (kusok peciva, pohar mlieka a pod) nepodcenuj, najma uz v tomto vyssom stadiu tehotenstva, lebo zas velmi nizky cukor nalacno tiez nieje dobre a potom, aby si nemala ketony v moci (ja som mala prave kvoli tomu, ze som druhu veceru nejedla). ale s takymi hodnotami si kludne dopraj stravu, co ti chuti 🙂

jaja0209
8. sep 2017

@guizui zatial som mala moc v poriadku ja jem dost casto takmer kazde dve hodiny, samozrejme musim mat hodnotu do 6. Dnes mam po obede 1,5 hodiny 6,5 to je dobre nie? Zmeriam si este za pol hod ci klesne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre