Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

guizui
8. sep 2017

@jaja0209 to je uplne krasna hodnota 🙂 tvoje telo to zvlada naozaj super 🙂

jaja0209
8. sep 2017

@guizui no a o dalsiu pol hodku som mala 4,9
Fakt nechapem, kde ma ten doktor problem

mata0410
14. sep 2017

Baby po 3 mesiacoch po porode mam ist na glukozovy test znova... ake maju byt hodnoty nalacno pre zdraveho cloveka? A po hodine, dvoch?

jaja0209
14. sep 2017

@mata0410 mne kazal prist do 6 tyzdnov po porode fakt kazdy inak vravi a ja som uz riadne zo vsetkeho zmatena. Ake maju byt hodnoty po neviem

babula108
14. sep 2017

@mata0410 mne moja kazala ist az po dojceni inak si zvyknem este doma merat aj na lacno aj pi jedle ale nie stale a este mi to v kuse skace zalezi od toho aj kedy kojim ale hodnoty v norme este nemam. Na lacno zvyknem mat uz teraz po 8 mesiacoch 5,8 aj 6 no mavala som nad 6 ale ked som sa najedla, tak som mala po 1,5-2 kedy ako 6,5 max do 7. Dokonca niekedy aj pod 6, ako vravim mne to dost skace. Chystam sa aj ja na kontrolu ale asi az po tom dojceni.

mata0410
14. sep 2017

@jaja0209 ja mam ist teraz po stestonedeli iba rano na krv neviem aky to ma zmysela ked potom na cely test
@babula108 takze dojcenie mi zhrosi vysledky? lebo teraz som rano dojcila a mala som 5 nalacno to je dobre nie? Zaujima ma preto ake su nalacno spravne....

babula108
14. sep 2017

@mata0410 5 je vyborne, vraj ny sa nemalo tesne pred meranim dojcit. Ja som 5 nikdy nemala ale ani problemy s cukrom az teraz pri druhom tehu som mala tehotensku cukrovku, no zily som mala vysledky vzdy v poriadku. Tak mne ani glukomer nedali len ja som si jo zakupila lebo som bola zvedava ake budem mat hodnoty. No ja to mam stale zvysene no keby som dodrziavala dietu tak mam ukazkove hodnoty ale nie vzdy sa to da. 🙂

jaja0209
14. sep 2017

@babula108 inak ja som konzultovala aj s inou diabetologickou a ta mi kazala merat uz po hodine - nemalo by byt viac ako 7,8 a po hodine a pol viac ako 7,2. A ten moj ten raz za 2 tyzden nosim 7 ampuliek krvy z prsta a to meriam 2 hodiny po jedle. Kazdy inak. Asi 3 krat mi to vyskocilo ale inak ok ja sa len stale obavam ze to skodi babatku i ked je to len raz za cas. Navyse mi teraz naposledy povedal, ze sa mi zhorsil nejaky priemer z 5 na 5,7 a max povolene je 6. Mne logicky vychadza aj mi to viaceri potvrdili ze s vyssou graviditou sa aj vysledky zhorsia a on mi na to povedal ze by nemala a zakazal mi uz takmer aj pecivo a cestoviny jest i ked jem len celozrnne a vysledky v norme podla glukomeru tak ho nepocuvam lebo za posledny mesiac som nic nepribrala a takto sa bojim ze este schudnem ked nebudem nic jest len maso- cele chore

babula108
14. sep 2017

@jaja0209 ja ked som si merala este pocas graviditytak som mavala aj crz 8 ku koncu tehotenstva ale na lacno spm mavala do 6, takze neboj sa. Mne sa narodilo zdrave babo dokonca u mna potom uz cukor nikto neriesil. Takze asi som vysledky mala uz dobre.

jaja0209
14. sep 2017

@babula108 si ma ukludnila lebo sa fakt furt strachujem cokolvek jest. Ja mavam na lacno do 5. Takze mozem ratat ze v 9 mesiaci budem mat este horsie vysledky?

jela9
15. sep 2017

http://m.maminka.sk/tehotenska-cukrovka-sladke-...
Tohto noveho clanku sa drzim a bodka 🙂

josephine15
9. okt 2017

Ahojte, prosim Vas, tie čo ste mali v tehotenstve cukrovku ako ste to riešili pri druhom tehotenstve? Robili Vam až ten test v druhom trimestri, či ste boli pre istotu aj skor? Lebo ja som v 8tt a mám zase také pocity smädu po sladkom a únavy ako pri prvom tehotenstve. Tak neviem či to treba riesit alebo nie

guizui
9. okt 2017

@josephine15 ahoj, ja som mala v prvom tehu, ked som od 32t musela pichat aj inzulin, teraz som znova tehotna a zatazovy test mi robili v 1.trimestri (tusim v 11t), a budu ho opakovat teraz v 2.trim okolo 24t. vsade som citala, ze je vysoko pravdepodobne, ze cukrovka bude hned od zaciatku v 2. tehotenstve, ale teda prvy test mi vysiel negativne, mozno vsak tym, ze kojim a teda hormony su trosku pomenene.

guizui
9. okt 2017

@jaja0209 najhorsie vysledky cukru byvaju medzi 32-36t a potom sa nasledne sa hladina cukru viac stabilizuje, hlavne sa neboj jest.

jaja0209
9. okt 2017

@guizui ano dakujem aj som si vsimla, ze uz mi to tolko nevyskakuje, jem docela dobre len mi teraz ku koncu zasa zistili, ze som mierne anemicka tak mi dali zelezo, snad vsetko bude nakoniec ok

josephine15
1. nov 2017

Ahojte, prosím Vás, zistili niektorej z vás tehu cukrovku aj v prvom trimestri? Aký to malo vplyv na bábätko?

jaja0209
1. nov 2017

Dievcata, ktora mi povie ake hodnoty s po akej dobe merane po jedle by mali byt po porode? Taktiez skusali ste zjest napriklad cokoladu a zmerat si po 2 hodinach? Dakujem

guizui
1. nov 2017

@josephine15 neboj sa vobec - to je jedno, ci je gestacny diabetes zisteny v prvom alebo v druhom trim, pokial je dobre kompenzovany ci uz dietou alebo inzulinom (inzulinu sa vobec netreba bat - vlastna skusenost), tak babatko bude v poriadku!!!!!! naozaj nemaj strach.

guizui
1. nov 2017

@jaja0209 Po porode tie hodnoty merane po jedle niesu az tak smerodajne, aspon tak mi povedali v porodnici - pokial teda sa jedna o diabetes gestacny a nie cukrovku typu 2. Totiz tie prve dni/tyzdne su este hormony rozburene a mozu ovplyvnovat merania cukru (aj kojenie ovplyvnuje). inak pri gestacnom diabete treba merat 1,5h po jedle, vtedy je vrchol, po 2h uz cukor klesa. ak si po porode a merias hodnoty po jedle, najma sladkom ci sacharidovom, mozes mat hodnotu aj 9 a je to ok, lebo ta hodnota pre matku nebezpecna nieje, je nebezpecna (dlhodobo) pre dieta, ale to je po porode irrelevantne 🙂 preto po porode treba absolvovat zatazovy test opat, aby sa videlo, ako telo pracuje nalacno, po hodine a dvoch pri cukrovej zatazi - to je smerodajny vysledok ci diabetes presiel, nie to ake mas hodnoty na glukomeri po jedle (po porode) - aspon tak mi bolo povedane v porodnici.🙂

guizui
1. nov 2017

bez toho obrazku mi to neslo odoslat
@jaja0209
a inak ta hodnota by mala byt pod 8,5 po jedle - ale u netehotnej zeny obcasny mensi vykyv nic neznamena 🙂

vvia
1. nov 2017

@josephine15 ano mne 🙂 ak mas tehu cukrovku v prvom tehu, tak v druhom sa zistuje este m azaciatku tehu. Neviwm presne kt.tyzden to bol. A aky vlyv na babatko? Co tym myslis? No musis v prvom tade dodrziavat dietu a nestresovat 🙂 malinky hriech raz za cas ti aj to babo urcite odpusti a snazit sa sledovat si cukor, ak nie tak aspon jest rozumne. Prajem krasne tehulkovanie

josephine15
1. nov 2017

@guizui @vvia ďakujem vam za postrehy, ide o to, že pri prvom synčekovi som mala tehu cukrovku zistenu v 25 tt a odvtedy som držala prísnu dietu, maly mal 4200 g pri pôrode, ale inak je zdravý. Teraz som v 12 tt a posledne tri dni cítim také stavy ako pri malom, smäd, hrozna unava a šialená chuť na sladke. V utorok idem na poradnu, len sa bojím, že keď som doteraz nedržala diétu a jedla aj dosť sladkého, že to mohlo ublížiť dietatu, keďže ten prvý trimester je najkritickejsi.

guizui
1. nov 2017

@josephine15 a ti nerobili doteraz glukozovy test? pretoze mne robili v 1.trim a prekvapivo vysiel negativny, hoci v prvom tehu som napriek ukazkovej diete skoncila na inzuline. ja teda teraz jem tiez kvanta sladkeho a kopu nezdraveho, lebo mam take chute a teraz o par tyzdnov budem mat opat zatazovy test, tak som zvedava ako dopadne. Pripadne si vyziadaj od dr zatazovy test uz teraz, nech necaka az do 24t.
prepac za obrazok ale neda mi odoslat prispevok inak

vvia
1. nov 2017

@josephine15 neboj 🙂 dobre bude, aj ja som sa a heozne sol sladke jedla. Nevedela som ze som tehu. Hned ako som zistila povedala som to dr ze mam aj podozreni ena cukrovku, potvrdila sa a pohoda. Syn je zdravy ;)

jaja0209
1. nov 2017

Dievcata ja som drzala dietu v tehotenstve a teda nejedla som cukor a bielu muku a babatko sa narodilo malicke 2650 g a 47 cm, poviem Vam druhy raz by som to az tak vazne nebrala, vsetci ma len strasili ake budem mat velke dieta..

josephine15
2. nov 2017

@vvia prosim ta v ktorom tyzdni ti ju zistili? Ja idem v utorok na poradnu, tak budem trvat na tom nech ma posle na testy, len dufam, ze uz to dovtedy nenarobilo dake problemy babu, lebo som si uz precitala hrozostrasne scenare o neliecenej cukrovke v 1.trimestri

unctadorg
2. nov 2017

@josephine15 nestresuj 🙂

guizui
2. nov 2017

@josephine15 fakt sa neboj, na internete sa toho popise.. mala si v prvom tehu aj inzulin ci len dietu? lebo ja som mala aj inzulin a teraz v 1.trim bol glukozovy test negativny (a to jem sladkeho tony).

lusitka27
5. nov 2017

Teto diéty celé zle

basska_b
6. nov 2017

Ahojte,
tak už sa pridávam k vám,
Dali mi vypiť v 26. tt tú glukózu s citrónom, chutilo to ako rozpustený citrónový hroznový cukor, celkom mi to aj chutilo. Zobrali 2x krv z prsta, hneď ukázalo výsledok. Na úvod na lačno to bolo 4,4, čo je v norme. A zasýtilo ma to v pohode na tie 2 hodiny. Len trošku málo som vypila vody za tie 2 hodiny, musela som sedieť na mieste... po 2 hodinách hodnota bola 8,6, čo je viac ako 7,8 hranica - tak sestrička už len - je to pozitívne, vyhľadajte diabetologičku...
Nechápem to, celé tehotenstvo som nemala chuť na sladké, ani som ho nejedla, ani nepila sladké nápoje absolútne - možno posledný mesiac mi tak viac prišlo k chuti - jedla som síce dosť ovocia, menej pila vody a dokonca hroznový cukor som si dala, keď som napr. mala dlhú pauzu medzi jedlami a bolo mi cestou domou zle z hladu. Ono ten test je o schopnosti spracovať cukor, niekto asi kto je sladké furt, tak už je vytrénovaný :( :(
Nechce sa mi nikam chodiť, 7x denne si merať cukor (wtf) a už vôbec nie sa obmedzovať v jedle furt... achchch... váhu dieťaťa máme zatiaľ v norme, jasné, že to riziko nechcem, aby mi vyrástlo na 4 kg, ale píšu tu ženy, že nasadili túto super diétu a potom práve mali hmotnosť pod 3 kg.
Zase ďalšia perlička nášho starostlivého zdravotníctva... musím to tak brať 🙂 manžel furt hovorí - že "veď oni to myslia dobre"

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre