Tehotenská cukrovka

16. nov 2022

Ahojte bola mi zistena tehotenska cukrovka na lacno som mala 5,5 a po dvoch hodinach som mala 8. Od dnes rana som si glukomerom zacala merat nalacno som mala 5 .. a teraz pred obedom som mala 5.8. Norma na lacno a pred obedom ma byt od 4.0 do 5.5.. a po jedle po 2 hodinach ma byt hodnota od 4.0 do 6.5.. prosim Vas je lepsie si merat po jedle alebo pred jedlom.. ci to je jedno ? Dakujem.. normalne som v strese ze mam tak vysoku hodnotu pred jedlom 😪

autor
16. nov 2022

@nina004 a prosim ake by mali byt normalne hodnoty pri tehotenskej cukrovke?

amelia89
16. nov 2022

do 5.3 nalacno. 7.8 - 1 hodina od zaciatku jedla a 6.7 - 2 hodiny od zaciatku jedla ale spravne by sa malo merat nalačno rano a 1 hodinu po kazdom jedle

danielka1905
16. nov 2022

@horalka1986 aké sú normálne hodnoty ? Ja som mala pred testom 4,52 a po 2 hodinách 8,23. Ešte som nebola u doktora termín mám až budúci týždeň v utorok . Len som mierne v strese z toho , pretože mi pani doktorka poslala zatiaľ taký “ manuál” o tehotenskej cukrovke . A po pravde držať diétu v tehotenstve bude pre mna veľké utrpenie lebo mne strašne chuti jesť 😢 . A vlastne čomu sa najviac treba vyhnúť ? Samozrejme čokoláda , sladené nápoje , banány , hrozno, biele pečivo , cestoviny , ale čítala som ze tam bolo napísané ze veľa sacharidov sa ukrýva v jedle a vlastne mám z toho chaos . 🫣

nina004
17. nov 2022

Hodnoty sú ako píše @amelia89 a aj to meranie by malo byť po hodine od začiatku jedenia a tiež nalačno. Bohužiaľ veľa doktorov nerozlišuje tehotenskú cukrovku od cukrovky druhého typu u normálneho človeka, a preto kážu merať po dvoch hodinách a ráno tolerujú vyššiu lačnú hodnotu. Tiež som mala takého dr pri prvom tehotenstve,ale merala som si podľa seba + ešte dve hodiny po jedle ako to chcel dr. Pásiky do glukometra sú v prípade tehot.cukrovky do istého množstva hradené poisťovňou,tak ak ti nevadia rozpichané prsty ( čo je podľa mňa najmenej),tak meraj podľa seba. Merala som vždy nové jedlá. Ono sa tá cukrovka zhoršuje každým týždňom a sama o sebe sa zvykne zlepšiť až ku koncu tehotenstva,keď už placenta menej funguje a nevylučuje toľko hormónov. No nastaviť správne diétu a hlavne sa jej držať je dosť náročné,ale za zdravé dieťa to rozhodne stojí ☘️

nina004
17. nov 2022

@danielka1905 Treba sa zdržať všetkého ,kde je v zložení hocjaké sladidlo,med, čakanka alebo cukor hocjakého typu. Platí pravidlo ,že na potravine,ktorú ideš jesť by malo byť Max na 100g sacharidov 5g cukru v kalorickej tabuľke ,ale je to len prirodzené sa vyskytujúci cukor ,nesmie byť ako som písala vyššie cukor alebo sladidlo v zložení. Ovocie sa odporúča Max 150g denne a len doobeda. Treba si dávať pozor na zloženie pečiva, ktoré často obsahuje karamel alebo cukor. Nekonzumovať sladké ovocie ako napr.banány, hrozno ananás... Vyhnúť sa dochucovadlám ako bujóny, worčester, sójová omáčka, gril.korenie,obyč horčica , kečup... Nejesť zaváraniny, údeniny, tavené syry , samozrejme sladkosti, sladké vody atď... Cestoviny, ryžu ,zemiaky môžeš ,ale musíš si narátať sacharidy na porciu a neprekročiť ich. Lepšie je siahnuť po ryže natural, cestoviny zo šošovice alebo celozrnné cestoviny, zemiaky variť najlepšie len vo vode alebo z nich urobiť pyré s nejakou zeleninou. Musíš si k tomu sadnúť a naštudovať to, je toho veľa,ale dá sa na to zvyknúť. Najlepšia časť je desiata,kedy si môžeš dať ovocie trebárs so šľahačkovou smotanou. Výborné sú orechové masla, ktoré tiež chutia trochu sladšie a raz za čas vysokopercentnú kocku čokolády 85% a viac. Ja som tiež veľmi na sladké a ľúbim papať ,ale keď vydržíš nejakú dobu,tak to sladké už toľko potrebovať nebudeš, budeš mať viac energie a hlavne keď už nebudeš vládať myslí na bábätko. Pretože keď zješ niečo,čo nemáš ,tak hodnota na glukometri nemusí vždy vyskočiť ,ale len vďaka tomu,že ten krpec,čo je v tvojom brušku musí inzulín vyprodukovať zo svojho tela a je to pre jeho malý organizmus veľká záťaž.

nina004
17. nov 2022

@amelia89 Ja tiež žijem v ČR ,tu je o tom oveľa viac informácií. Ale ako zdravotník sa neskutočne čudujem,že na Slovensku sa táto problematika tak málo rieši ,pritom je s ňou spojených toľko problémov ako v tehotenstve,tak aj po narodení drobca. Ale ženy idú podľa toho ,čo im dr povie,lebo mu dôverujú. Veď každá mama chce len to najlepšie pre dieťatko.

basska_b
17. nov 2022

Ja som si meravala len po jedle. Tak mi povedala diabetologicka. Lenze bolo tam, ze hodinu po jedle, lenze ja som jedla s kolegami obed aj pol hodinu. Tak som nevedela, ci pol hodinu od zaciatku konzumacie alebo od jej konca...

autor
17. nov 2022

@basska_b tak takuto info som nedostala ani ja v ambulancii.. povedala 2hodiny po jedle .. 🤦‍♀️ vela info mi aj tak nedali.. dnes nalacno som mala 4.7

amelia89
17. nov 2022

@basska_b no,pri tehu cukrovke sa pocita s tym ze sa najes za cca 15 min a meries si hodinu po prvom suste

autor
17. nov 2022

Takze takuto hodnotu mam po hodine od obedu..

bluemoon24
17. nov 2022

To je dobra hodnota, co jsi mela na obed?

autor
17. nov 2022

@bluemoon24 zeleninova polievka, a druhe na rychlo som mala bolonske spagety.. 🤷‍♀️ a kedze doktor nakazal merat po dvoch hodinach tak som mala 4.8.. tak neviem myslim si ze zvysene hodnoty u doktora som mala s tym ze som sa prezrala doslova den pred tym.. a este stres kedze mam syndrom bieleho plasta

banalu
17. nov 2022

Prve dva tyzdne som si merala pred kazdym jedlom a hodinu po jedle. Kazde jedlo som si zapisla plus hodnotu pred a hodinu po. To som posielala mailom diabetologicke. Mala som aj brozuru kolko by som mala mat hodnoty. Najhorsie to bolo rano nalacno, kde mi odporucila v noci ked idem na wc nieco zjest + som mala nariadenu dietu a ked som dodrzivala a nasla si co mi nevyhadzuje cukor tak to uz bolo v pohode. Spravila som si jedalnicek a jedla pravidelne. Nic hrozne, netreba sa toho bat. Mas dost "nizke" hodnoty, dietou sa to spravi.
A este jedna vec - dieta neznamena menej kalorii, ale co mas a nemas jest.
Moj jedalnicek
R: ovsena kasa s rastlinnym mliekom 80% kockou cokolady, nastruhanou a bobulove ovoci (to nevyhadzuje cukor, cucoriedky dokonca znizuju)
D: grecky biely jogurt
O: maso na prirodno, zelena zelenina (brokolica, fazulky, salat) a mala davka zemiaky alebo ryza
O: puding z bezlaktozoveho mlieka a brezovym cukrom
V: proteinovy chlieb, maslo sunka syr s kopa zeleniny
Mala sa narodila ako 49 cm 3720 g prenasana 5 dni. Cukor mala po narodeni ok, cize vsetko ok.

svokrinjazykmonika
17. nov 2022

Ja som si mala merať ráno na lačno a potom dve hodiny po jedle, po raňajkách, obede a večeri. Takže 4x denne. A mala som sa hodnotou držať pod 7,4 ak si dobre pamätám. Mala som držať tehotenskú diétu ale veľmi som nedržala. Krvné testy som mala ale dobré. Občas mi cukor vyletel aj na 8,4 ale nie po sladkom ale po mastnom jedle a po mlieku.

henrieta2022
19. nov 2022

Ahoj, tiez som mala tehu cukrovku. Uz si nepamatam presne hodnoty, lebo to bolo pred rokom. Ale mala som cca hodinovu konzultaviu na diabetologii, kde mi vysvetlili co sa mi odohrava v organizme, co je nebezpecne pre babatko a poucili ma o strave. Dostala som plagat na ktorom je napisane kolko sacharidov obsahuje jednotlive jedlo aj v akom mnozstve. Poradili mi aj aplikaciu, ktora zoskenuje kodiky potravin v obchode a vies kolko sacharidov sa tam nachadza. Dietu som dodrziavala, mala som pravidelne prechadzky a raz za tyzden som si odoberala krv 24hodin (pred a po jedle a aj v noci) a to som nosila do nemocnice. Na zaklade dodrziavania sacharidovej diety a dostatocnemu pohybu boli vysledky v poriadku.
A viem, ze cukrovku som nemala nejaku strasnu, niekde to ani neriesia vraj ale mna dali rovno do rizikovej poradne.
Som vdacna za takyto pristup lebo som bola kludna, tym ze som vedela presne co je co.
Ak nemas presne informacie odporucam ti pohladat ineho diabetologa, nech ti to poriadne vysvetli, lebo mas z toho zbytocny stres a to nieje dobre pre babatko.
Ja som mala predcasny porod (nie kvoli cukrovke) ale v inkubatore boli aj deticky, ktore boli zavisle na cukre :( pisem to sem len kvoli tomu, ze to netreba brat na lahku vahu, treba tomu rozumiet a dodrziavat rady lekarov a bude vsetko ok. Drzim vam palceky 🥰🙏

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre