Tehotenská cukrovka - hodnoty

5. feb 2024

Ahojte žienky,

v piatok som bola na glukózovom teste na tehotenskú cukrovku. Diabetológ sa vyjadril, že sú hodnoty v poriadku. Ale pri info uvedených na internete si teraz nie som istá, pretože jeden zdroj uvádza iné normy ako druhý.

Po vypití tekutiny nalačno bola moja hodnota 5,1. Po dvoch hodinách 7,2. Aké hodnoty ste mali by keď to bolo ešte v poriadku a naopak pri akých hodnotách ste už museli upravovať stravu?

Ďakujem vám za odpovede.

kayyaa
5. feb 2024

Autorka - hodnotu nalacno mas hranicnu (podla novych noriem ma byt nalacno do 5,1, par rokov dozadu bola ok do 5,5 ). Druhu hodnotu mas tiez ok.
Ale zaujimava je aj hodnota po hodine, ktora ti chyba. Ja som napr nalacno mala 4,7, po 2 hodinach 7,2 = podla tychto 2 hodnot bol vysledok negativny.
Avsak po hodine som mala 10,1, norma je do 10, takze to vyhodnotili ako tehotensku cukrovku. Ale v podstate sa nic nedialo, merala som si cukor po jedle, ten bol vzdy super, takze nakoniec som mohla jest uplne normalne😊. Vsetko bolo ok.
Takze na tvojom mieste - ak mas pochybnosti, stravuj sa zdravo, obmedz sladke, tym nic nepokazis😊 a problem by nemal byt ziadny😊.

yanni
5. feb 2024

@kayyaa presne, ono staci, ze mas jednu hodnotu z tych troch merani mimo normu a uz to zacinaju riesit. Ja som mala tiez tak. A nakoniec, po porode to uzavreli ako zo stresu. Taketo testy by sa mali robit, ked je clovek v pohode. Nie ako ja: na 8 mi dali termin, vysedela som sa tam do 10tej pokym som prisla na rad a dali mi vypit roztok. A potom sa tam zase nekonecne vysediet. Ja som len na hodiny pozerala, kedy mozem odtial vypadnut aby som stihla dceru vyzdvyhnut zo skolky. Jasne som pri dohadovani terminu povedala, ze musism hned rano, lebo nebudem stihat. No a vidis. Na druhy den doobeda mi volali, ze to a hento. Ze treba ist k diabetologovi. No super. A ja som mala s dcerou na dalsi den odlietat za muzom. A teraz co. Ja nie len ze cukor mi vybehol ale asi aj töak na 180. Horsie ako ked sa rozculim, ked sa decka hadaju.

autor
5. feb 2024

Dievčatá, dovolala som sa do tej Banskej 🙈 Sestrička ma zdrbala ako malé decko, že prečo neverím svoju dr. a spolieham sa na internet. Tak som sa jej drzo opýtala čo je zle na tom, že chcem mať istotu a neohrozit si prípadným nezodpovedným pristupom lekára život dieťaťa.

Takže pre BB sú pre oGTT v norme tieto hodnoty:

Na lačno do 6
Po 1 hodine do 12
Po 2h do 8

Ale ten prístup k informáciám je jeden veľký otras. Veľká hanba

autor
5. feb 2024

@kayyaa strednú hodnotu mi nemerali. Prišla som tam, pichla mi do prsta, zapísala hodnotu, dala vypiť preslávenu vodu a že nemám nič robiť, jesť, piť max čistú vodu a prísť za 2h spať. Prišla som, pichla znova, zapísala hodnotu, zhodnotila, že je to v poriadku, poslala ma k dr, ten zhodnotil tiež, že je to v poriadku a dovi

yanni
5. feb 2024

vsetko zle. Pri tomto teste sa robia odbery zo zili. A robia sa tri. Ziadne dve. Nechala by som si ten test zopakovat a tak, ako sa ma.

monicatko20
5. feb 2024

Ahoj, ak máš nalačno a po 2h také hodnoty jak píšeš, tak je to v poriadku..Ja som mávala iné palky, na lacno ráno 8 , po jedle lietala až do 18 🫣 schudla som počas tehu cez 15kg..ale teda ja som nemohla skôr bielu múku jak cukor.. po teste mi vyskočila len na 10..dala som si na raňajky biely rohlik a bum 15..🤣 inzulín som nechcela, neviem jak by som si ho sama pichala..takže som celé tehu bola na vajciach, zelenine a ovocí (samozrejme takom po ktorom mi nevyhadzoval cukor..) a môj inzulín bola citrónová voda a aspoň pol hodina chôdze..našťastie u mňa toto zaberalo 🙏

monicatko20
5. feb 2024

Po 2h 8 je veľa 🙄 ja som mohla mať max 7 aj to mi sestrička už písala, že musím ešte niečo upraviť.. a ako píšeš, prístup sa mi vzdá hrozný 🙄 ja som vychytala našťastie úžasnú sestričku, 24/7 mi bola k dispozícii na telefóne..výsledky som jej posielala najprv denne kým sme to nastavili a potom raz týždenne.. a keď bolo niečo zle, okamžite si ma volala 🫡

autor
5. feb 2024

Ja celkom nerozumiem tomu, prečo sú lekári v rôznych mestách ohľadne výsledkov jednotní. Veď na to musia existovať platné normy a zdravotnícke štandardy, ktoré majú byť pre všetkých rovnaké a nemenné. Dosť to rozhodí keď ti jeden povie, že sú dané hodnoty úplne v poriadku a druhý dr na opačnej strane republiky predíde mamičke s rovnakými hodnotami prísnu diétu, tabletky alebo nedajbože inzulin 🙈

autor
5. feb 2024

Nie sú jednotní*

marticka85po
5. feb 2024

Ja som mala nalacno 3,5 a 2hodiny po glukoze 7,9. Tiez nad tym mavli rukou.a dcera bum 4,9kg

anjelicek26
5. feb 2024

Autorka presne toto ma tak irituje... ak ta to poteší,u nás v nemeckú tiež taky chaos s hodnotami🫢

zuzi0911
5. feb 2024

Pozor . Mamicka pisala ,že mala hodnotu 12 a po jedle pod 8 nešla poriadne preto inzulin. Po ogtt hodnota okolo 7 je fajn ,ale po jedle nesmie byť dlhodobo.
Ja som po ogtt mala 8.6 no po jedle som isla pod 6 cize bola dobre strážené a stačila mi dieta

autor
5. feb 2024

@zuzi0911
Ono v mojom prípade je už naprd to, že sa odber robil iba z prsta a zaznamenané boli len dve hodnoty (nalačno a po dvoch hodinách). Ja som v podstate ten čas medzi hodnotami ani čakala v čakárni. Poslali ma domov s tým, že sa mám za tie dve hodiny vrátiť (že vraj by sa malo počas čakania len sedieť), takže ja som si odpeskovala do auta, potom do bytu. Doma som fakt len odpočívala ale aj tak. A cestou tam znova pieskovanie z bytu do auta a z auta do ambulancie. Predtym ako som sa k dia vôbec dostala som bola na poradni ide mi brali krv na krvný obraz a pečeňové testy (3 ampulky) a kontrolovali moč (ten bol tiež v poriadku).

Tak ja už fakt neviem či to má väčšina dr až tak hlboko v paži alebo čo. Ale štve ma to, keď si precitam diskusie a tam nájdem také, že v inom meste pri skoro rovnakých alebo takych istych hodnotách už nasadzujú minimálne diétu. Lebo potom vážne žena nevie či sa má riadiť skúsenosťami diabetológa u ktorého bola alebo reálnymi skúsenosťami žien (aj keď ma info len z koňa)...

Dnes mám po cely deň pocit sucha v ústach (nesmädí ma),ale ten pocit sucha v ústach a na perách mi vadí, do toho pálenie záhy. Preto som sa nad tym oGTT testom a hodnotami z neho zamyslela, prešla si svoje výsledky a začala trošku sondovat na nete. Vo výsledkoch z dia ambulancie mám napísané, že mám hodnoty v norme a o DM a ani (bolo tam uvedené nejaké písmeno a číslo) sa nejedná. Vyššie som písala, že som si dnes volala ešte do dvoch Dia ambulancii na konzultáciu (pre pokoj na duši)a oni tiež tvrdili, že hodnoty sú v poriadku. Ženy z iného mesta tu ti pri uvedených hodnotách napíšu, že ich dr ich už zaradili medzi tehu cukrovkarky, tak si teraz vyber.

@anjelicek26 Toto je niečo neskutočné. Lebo nevieš na čom si a zas sa iba nabali ďalší dôvod na to aby si sa o to bábo v brušku bála ešte viac ako sa už aj tak bojíš

zuzi0911
5. feb 2024

Rozumiem . Je to naozaj ťažko, lebo ako pri všetkom každý dr ma iné postupy aj ked tabuľky by nemali byť rozdielne v takýchto veciach . Navyše si nemyslím, žeby toto niekto riskoval a mail rukov ak by naozaj tie výsledky boli zle . Každý dr pozná rizika a nik by to neriskoval.
Ak chceš mat istotu ,môžeš držať diétu. Resp . Obmedziť sacharidy a cukry. To je cela dieta. Ja som jedla všetko, ale omnoho menšie porcie ako som bola zvyknutá. Pozor tiež na ovocie . Zeleninu môžeš vo veľkom. Bielkoviny tak isto. Pripadne ak poznáš niekoho s cukrovkou ci v lekarni vedia zmerat ,že po jedle by si išla. (2 h) a podla toho by si vedela ..

yanni
5. feb 2024

Autorka, pre vlastny pokoj, kup si glukomer, a meraj si sama. Glukomery nie su drahe a tym merani sama zistis, po akych potravinach ti vyleti cukor, tie vyhod z ejdalnicka alebo aspon obmedz na minimum.

radkaa123
8. feb 2024

Dievcata, mne vysla hodnota po 2 h 7.4 a mam ist na opakovany test, Ale mam taky stres, ze neviem ci meranie nebude skreslene :D kazdopadne, neviete ako je to pri tychto hodnotach potom s porodom? Vraj nenechaju prenasat vyvolavaju co je moj najvaci strach ever. Pri akych hodnotach uz to riesia ako cukrovku? Aj vtedy ked ma zena len dodržiavat režimove opatrenia a potom si meria cukor a sama a ten je OK?

autor
9. feb 2024

@radkaa123 ja som bola napríklad bola pred pár dňami v KE na sone, tak som sa pýtala aké sú referenčné hodnoty. Že každý labák to ma trochu inak nastavené, ale, že ak sa berie odber z prsta a hodnota je 7.2 (ako bola moja) dr by už odporučila úpravu stravy. Tak teraz neviem či sa riadit radou gynekoga alebo diabetologa

zuzi0911
9. feb 2024

@radkaa123 ja som mala ogtt 8 ,6 a bola som v sledovaní diabetologa na diéte . Hodnoty po jedle som mala vždy dobre. . Porod vyvolávali deň pred termínom. ...

radkaa123
10. feb 2024

ja nerozmiem aako je toto možne, že vsade maju tie hodnoty ine.... co je potom norma?! iba plasia zeny vyvolavaju zbytocne porody a pritom su mozno uplne ok, len iny labak ina norma.... to kde sme

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre