Tehotenstvo a zlý stav chrupu

jente
15. okt 2017

Ahojte
Mám otázku hlavne na zeny ktoré maju s tým skúsenosti...
Ak ste boli tehotné a mali ste problém so zubami, myslím nieco viac ako vypadnutie plomby alebo kaz, ako ste to riesili so zubárom?
Na poslednej prehliadke ešte pred tým ako som bola tehotná mi zubár povedal ze mám hlboký kaz, kt. zasahuje ku nervu a ze mi ho bude treba vybrať... no stalo sa to ze som otehotnela a zub ešte nie je spravený.Teraz neviem co ma čaká okrem možnej infekcie...
Viem že trhať zuby sa počas tehu nemôžu a ani injekcie ako potom postupujú???

danik1505
15. okt 2017

injekcie sa mozu, 1 az 2 nevadia, to babo neciti, takze kludne chod, ak musis, ja som tiez bola 🙂

fokuska
15. okt 2017

@danik1505 Mne povedal zubar, ze lokalna anesteza obsahuje adrenalin a sposobuje okamzity potrat. Musela som potvrdit ze tehotna urcite nie som, inak by mi ju nepichol.

danik1505
15. okt 2017

ja som sa ytal aj zubara aj gynekologa a obidvaja mi ovedali, ze to dietatku neskodia maly je zdravy, nic mu nie je .. bez injekcie by som k zubarovi nesla, kvoli tomu som si to zistovala.. a lokalna anesteza umrtvi len ten zub...

dai
15. okt 2017

@jente mne robili mrtvy zub - bez anestezie - da sa to prezit...

loginexistuje
15. okt 2017

@jente samozrejme ze vedia osetrit aj tehotnu netreba sa bat a urcite nebudu trhat a pod bez umrtvenia ten stres by bol pre dieta omnoho horsi ako umrtvenie netrena sa bat dieta viac ohrozuje napr neliecena infekcia v zube ako jej osetrenie

jente
autor
15. okt 2017

@danik1505
@danik1505 a kočky v ktorom tyzdni tehu ste boli? Ja chodim bez injekcie ale ak by mi mal tahat nerv urcite chcem injekciu lebo mrtvy este nieje... ale ak ho nespravia tak on odumrie a potom je možna infekcia a to v tehu je nebezpecne ...potom je otazka co je viac nebezpecne ta infekcia ci injekcia pre to dieta :D no ale som rada ze riesit sa to moze a da ...
@fokuska pre mna je adrenalin uz len sediet u toho zubara 😀 ale viem ze naozaj kazdy zubar ma na to iny nazor

tslobik
15. okt 2017

@fokuska To čo máš za zubára????? Mne teda dávali v prvom trim. dokonca aj injekcie, brali mi nerv aj mi opravoval zub s tým, že nezaplom. ale dal len liečivú vložku a dieťa je v poriadku a má 6 rokov. A dokonca sa môže trhať aj osmička, len tá by sa nemala vyberať v niektorých mesiacoch tehot. neviem v ktorých.

ema234
15. okt 2017

@jente prve tehotenstvo sami kaz a pocas druheho mi zubarka robila 10 kazov 🙂

tslobik
15. okt 2017

@jente a kamarátke vyberal tiež tehotnej zub s hlbokým kazom a sedela v kresle cca hodinu, lebo to musel vyberať po častiach. Zvonku mala zub krásny, len vnútri bol kaz. Lenže to videl na rtg. ešte pred tehot. a kým ju objednal neplánovane otehot.

tslobik
15. okt 2017

Mne akurát hovoril, že amalg. plomby sa nedávajú vtedy, s fotokompoz. neviem ako to je.

patrika88
15. okt 2017

@fokuska sa mi lubi kolko lekarov a kazdy ma iny nazor, ja co mam zname ktoré boli tehotne a riesili poodobne veci, tak kazda mala lokalnu anestezu a nikomu sa nic nestalo, horsie veci sa mozu stat ked si to nedas spravit....

@jente v pohode si to daj spravit s lokalnou anestezou....opytaj sa svojho zubara na to, ale myslim ze sa to da spravit, mnohe baby to tu riesili aj chirurgicke zakroky spojene zo zubom(rezanie a trhanie poskodeneho zubu mudrosti a pod) takze treba isto ist...

tslobik
15. okt 2017

Presne, z kazu ak je hlboký môžu byť oveľa závažnejšie následky ako jeho trhanie pre bábo...zápaly, následne atb. a pod.

danik1505
15. okt 2017

@jente asi 2 tt, ale ja som sla, lebo som vedela, sa tam dlho nedostanem... 🙂

jente
autor
15. okt 2017

Super tak to ste ma vsetky potesili, mozem vklude spavat teda ak mi to moj tehotensky stav konecne dovoli 😀

mondolina
15. okt 2017

@jente
Toto anestetikum sa pouziva v stomatologii na umrtvenie http://www.liekinfo.sk/liek-ubistesin-forte-sol...
sice obsahuje adrenali, ale kontraindikacia gravidita nie je.

fokuska
15. okt 2017

@tslobik Mam skveleho zubara 🙂 zachrani aj nemozne, pravidelne sa vzdelava na zahranicnych konferenciach, chodim k nemu 20 rokov a som s nim velmi spokojna.

@patrika88
Suhlasim, ze nechat kaz a dalsie problemy neosetrene je velke riziko. Ja neviem ako presne sa vola ta anesteza - ake latky su to. Varoval ma v ramci prveho trimestra, mozno sa neskor moze, neviem.

@danik1505 Nemala som umrtveny len jeden zub - pichol mi to do dasna, takze som mala umrtvenych narazasi 4-5 zubov a aj peru. Pri mandibularnej anesteze som mala komplet celu dolnu strany, polka jazyka, pery.

jente
autor
15. okt 2017

@fokuska ano tie prve tri mesiace su najrizikovejsie ale taktiez uz v pokrocilom stadiu tehotenstva teda myslim po 20tt uz neosetria vonkoncom pretoze to uz naozaj moze vyvolat predcastny porod... no uvidim ako sa dohodnem so zubarom...

krepes
15. okt 2017

Mne v druhom trimestri museli vytrhnut zub mudrosti. Celé Vianoce som trpela, na pohotovosti ma poslali domov ze mi pomoct nevedia keďže som tehotná.Po sviatkoch som zavolala jednému zubnemu chirurgovy od nás a bezproblemov vytrhli a pichli mi dvojitu davku injekcie.bezproblemov.nemalo to niajké následky.

fokuska
15. okt 2017

@jente Prekonzultuj so svojim zubarom 🙂 urcite ti poradi co a ako sa da. Ja som napisala info co mam od svojho.

maciatkolulu
15. okt 2017

@fokuska tak nemas dobreho zubara😉lokalka sa moze,konzultovane priamo s Mudr.Cupanikom v kochu...
@jente ziadny strach,pekne chid k zubarovi a uvidis co ti povie,pokial sa ti nieco nezda,konzultuj so svojim gynekologom a uvidis,ale neboj,niesi jedina s takymto problemom,ja mam. Aj som mala velke problemy a vsetko je ok,este si musim dat ale do ppriadku tie zuby poriadne.

maciatkolulu
15. okt 2017

@jente ja neviem kto vam ppvedal,ze moze nieco vyvolat prepanajana,mne vyberali nerv v 28tt a s pozehnanim mudr... A ziaden predcasny porod mi nehrozil a ani ho nikto.necakal pri beznom osetreni zuba. Lokalnou anestezou,ved sa nejedna o invazny zakrok,nerobte zo somara komara,ale ok,ked je lepsie mat vnustach hnily zub a bolesti,tak niet o com😉

danik1505
15. okt 2017

@fokuska to je normalne, ze necitite, viac zubov 🙂 ale je blbost, ze to vyvolava otrat alebo orod :D ved to co by bol za bordel, keby to nieco take vyvolavalo? vam vravim, zistovala som si to a je to v oriadku. co keby matka otrebovala ist na zakrok chirurgicky? tak ju nechaju umriet, aby nedostalainjekciu? sak to je blud

jente
autor
15. okt 2017

@maciatkolulu ja nerobim z komara somara ved to sa ani neda 😝 a samozrejme ze hnily zub v ustach nechcem mat a spravit si ho dam preto som sa pytala len potrebujem pocut rozne názory a skusenosti aby som vedela potom reagovat na nazor mojho zubara a nedala sa odstrasit ako ine tehulky pretoze je vela zubarov s roznymi nazormi ako aj praktikami a skusenostami . Naozaj je vela zien kt. nechceli pichat inj. a trhat zub lebo boli v poslednych tyzdnoch tehotenstva z dovodu potratu a to netvrdim ja ze to je tak ale stomatologovia a zeny co si tym presli.100ludi 100nazorov a ja som len chcela nemat pochybnosti tak si zbieram skusenosti a informacie od vas a dakujem za tvoju skusenost len tak lahko sa odbit nedam

dorottka
15. okt 2017

zapal v zube je pre plod aj cely organizmus omnoho nebezpecnejsi ako osetrenie. V dnesnej dobe je stomatologia na super urovni, injekcie su rozne, vobec to nemusi byt old school mandibularka, ale jemnejsie, kedy sa znecitlivie len jeden jediny zub - je to setrnejsie ku vsetkemu.

fokuska
15. okt 2017

@danik1505 Napisala som len info, ktore mi dal moj zubar

@maciatkolulu Zubara mam dobreho ;) Ak odmietne podat nejaku injekciu tak urcite vie preco.
Na Slovensky je povolena len jedna konkretna anesteza? Mozno ich je viac a nie kazda je vhodna. Na vacsine lieciv je aj tak pisane, ze neboli dostatocne testovane na tehotnych.

cibka89
20. mar 2018

Ahojte kočky bola som dnes u zubára ktorý mi trhali zub zadnú stoličku no dnes som sa dozvedela ze som tehotná v 6tt môžem si dat aspoň paralen detský na tu bolesť mam až opuchnuté uzliny fest to boli môžem niečo okrem rwpikoveho čaju ďakujem za každú radu

jente
autor
20. mar 2018

@cibka89 ano mozes si dat paralen ja som bola v tom tyzdni chora a brala som paralen nic sa nestalo ani mi ho gyndos nezakazal... a skus si striekat tamtum verde na to diasno mne velmi pomahalo ked mi rastol zub mudrosti a mavala som opuch...

cibka89
20. mar 2018

@jente ďakujem za radu no musím skúsiť lebo ani pred trhanie ma ten zub tak nebolelo ako teraz už to nedokážem vydrzat

ukulela
20. mar 2018

@dai no tam, kde je uz zasiahnuty nerv by som bez lokalky chcela vidiet ... mne kanaliky cislila vo vraj odumretom zube, aj mi umrtvila aj som myslela ze umrem. ja bolest u zubara odvtedy nezvladam.
@jente aj ja mam info, ze lokalka sa moze. v konecnom dosledku, aj keby sa dostalo nieco minimum k dietatu, uskodi to menej, ako vsetok stres z bolesti. (som niekde citala). kayda mame ine info, porad sa s lekarom, ktoremu doverujes.

ukulela
20. mar 2018

@jente aha - stara tema - sorry 🙂🙂🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre