Tehotenstvo s epilepsiou. Sú tu takéto budúce maminy?

chaarliizee
7. feb 2010

otváram novú tému na tehotenstvo s epilepsiou. dúfam, že tu nájdem mamičky alebo budúce mamičky s touto chorobou a vymeníme si navzájom skúsenosti, ako predísť problémom s touto chorobou 🙂 . Teším sa na vás 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

katuska268
21. mar 2011

@lea1333 ja som isla automaticky na rizikove..mala som styri zachvaty pocas tehotenstva..ja som uzivala depakine ale mne neurolog hned ako som otehotnela zmenil tabletky na lamictal to su asi najslabsie a tiez som musela uzivat kyselinu listovu

katuska268
21. mar 2011

@babulena cista pravda,,ja som mala prvy zachvat v 14-tich kvoli tomu ze som dostala prvykrat menzes...a aj v tehu som mala styri..uzivala som depakine 500 a hned ako som otehotnela ma poslala doktorka k neurologovi na slabsie taletky a dal mi lamictal tie su najslabsie...

katuska268
21. mar 2011

@lucia2431 ja som mala rodit cisarskym ale rodila som normalne...a ja uzivam lamictal najslabsie tabletky a musela som prerusit kvoli nim kojenie lebo to ide do mlieka a moc ma to mrzi ☹

katuska268
21. mar 2011

@wolfskinka ja som uzivala lamictal depakine som nemohla uzivat v ziadnom pripade

lucia2431
21. mar 2011

@katuska268 ja som brala lamotrigin a povedali ,že to do mlieka nejde a hovorili mi to isté aj o tých lamictal, že to neškodí lebo jeden čas som ho užívala a skúšala som otehotnieť no nedarilo sa nám a neskôr mi dr. zmenila lieky

katuska268
21. mar 2011

mozno nie len mne malinky necchel pit mliecko bol stale hladny mala som dohryzene bradavky az mi z nich krv tiekla tak necchel ho pit mala som zapal od tvorby mlieka mala som ho hodne potom som si odstriekavala a davala mu z flasky nakoniec pediatricka mi napisala nutrilon gynekolologicka my zastavila laktaciu a odvtedy sme na nutrilone

tami_tami
21. mar 2011

@lea1333 ahoj ani ja som nebola na rizikovom a to som bola v case porodu necely rok od prvych aj poslednych 2 zachvatov a na liekoch - od vtedy nic... no tiez planujem zmenit lekarku... nie preto ze som nebola na rizikovovm - to som ani nechcela, ale poslala pre mojho gyn. vysledky z vysetreni ze som o.k, no nenapisala vyjadrenie k vedeniu porodu - ja som nevedela ze to treba nik mi nevravel nic... a na prijme ked som v pohode dosla tak volal lekar jej ze nech sa vyjadri a ona zarubala ze ma cakala cele tehotenstvo ale som neprisla a ze je jednoznacne za sekciu... -boli sme dohodnute ze ak nebudu problemy tak nemusim chodit na kontroly... - a tak som bola v takom soku ze vtedy ma mohlo svihnut jedine z toho - cisarsky si v podstate ani nepamatam- tak som bola mimo... a ked som bola potom na kontrole u nej asi po 8 mesiacoch po porode tak prehasila ze s epilepsiou sa inak ako cisarskym ani nerodi co som mala chut jej oci vyskriabat lebo viem ze je to blud + ked mi lieky nasadzovala pred vyse 2,5 rokmi tak ma uistovala ze to v pripade tehotenstva nebude mat ziaden vplyv ze lieky mam najslabsie (1xdenne 50mg lamictal) s najnizsou davkou a len na 2 roky - ze ak budem 2 roky v pohode ze ich vysadi a nevysadila... 😠

tami_tami
21. mar 2011

@lucia2431 lamotrigin a lamictal je to iste - mne zmenili v lekarni - pretoze lamictal bol s doplatkom a toto je bez - volala som hned doktorke a povedala ze je to v poriadku ze je to v podstate to iste - len ide o to ze bez doplatku 😉

lea1333
21. mar 2011

@tami_tami aha no teraz je to niak jedno lebo som bohuzial potratila ale chcem ist k inej doktorke lebo sa bojim ci to nahodou nebolo sposobene aj tymi liekmi co beriem ja beriem depakine 500 ☹

lucia2431
21. mar 2011

@tami_tami aj mne preto zmenila no chcela som hlavne to povedať, že mne dovolili kojiť aj keď som brala tie lieky, že to do mlieka nejde len depakine mi hneď vysadili

lea1333
21. mar 2011

@katuska268 mne nezmenila nic nechala mi depakine a potratila som nehovorim ze koli tomu ☹ ale bohuzial nastal konec musim vymenit doktorku

tami_tami
21. mar 2011

@lea1333 oo to ma mrzi ☹ no tie lieky nepoznam - ja som mala len ten lamictal - taka poistka to bola lebo sa mi nenaslo nikde nic a nevie sa z coho boli tie 2 zachvaty ale citam co ti baby pisali ze by sa to nemalo brat tak drzim palce nech natrafis na dobru dr a nech sa zadari dalsie babatko 😉

tami_tami
21. mar 2011

@lucia2431 mna tiez neobmedzovali - tusim ze sa ma na to ani nik nepytal no ja som mlieka nemala takze sme hned v nemocke uz davali nutrilon 😒

katuska268
22. mar 2011

@lea1333 a si si ista ze si nepotratila kvoli tabletkam?a je mi to luto moc..druhe tehotenstvoti urcite vide moc ti to prajem 🙂

katuska268
22. mar 2011

@tami_tami Akoze ja som bola tiez u neurooga na posudok ci mam rodit cisarskym alebo normalne..on odporucil cisarskym rezom ale nakoniec som rodila normalne...len gynekolkogicka mi povedala ze konecne rozhodntie je na nej...len nechpaem jednej veci ze doktor ktory ma ordil sa ma spytal ci cchem zastvait laktaciu samozrejme ze som povedala nie ale aj tak mliecko mojmu malemu nechutilo nechcel pit stale plakal aj som si odstriekala to som mu dala vypit ale nakoniec mi pediatricka odporucila prejst na umele mlieko a sme na nutrilone..strasne nestastna som bola ze nemozem dojcit. ☹

chaarliizee
autor
22. mar 2011

ahojte, čítam vaše príspevky niektoré smutné a niektoré dobré. všetkým vám moc držím palce. Ja som sa bábatku ešte neodhodlala. strašne sa bojím ☹

babulena
22. mar 2011

Lea1333,je mi to luto ze si prisla o babetko,drzim palce nech sa ti zadari dalsie a aby bolo tehu bezproblemove.
Mne neurolog stale tvrdil,ze lamictal je najbezpecnejsi v tehu a co sa tyka kojenia,tak vraj trosicku ide do mliecka,ale na babetko to vlastne nema negativny vplyv,lebo cele tehotenstvo predsa konzumovalo lamictal spolu s maminkou.Tak mi to tvrdil neurolog na slovensku aj tu v Irsku mi povedal to iste.V porodnici na slovensku mi ale detska dr.chcela zastavit mlieko lebo mi neverila ze mozem kojit,ale po nejakych telefonatoch s odbornikmi prisla ku mne a povedala nemylim tonom,ze laktaciu nezastavuje ak si to nezelam ze maly moze byt kojeny.Ale ja som to vzdala po 2mes.ked som mala zachvaty koli nocnemu kojeniulebo som dostala zapal prs.Manzel potom stale krmil ale bal sa o mna tak povedal aby som zacala brat lieky ako pred tehotenstvom aby som nemala zachvaty,lebo sa bal ze dostanem ked budem s detmi sama doma a to nieje sranda.Tak som presla hned aj na Rivotril a stym sa kojit nesmie.Sa divim stymi cisarskymi,tak preco mne stale vsetci tvrdili,ze epilepsia nieje dovod na cisarsky?Bola som v dvoch roznych porodniciach a furt ten isty nazor a tu v Irsku mi tiez povedali,ze ked nemam uz od 4teho mes.zachvat tak preco cisarsky?povedali Nie,porodis spontane.Tak si myslim,ze v tom nemaju nejak jasno a ani nijake presne nariadenia,kazdy dr.asi kona ako on uzna za vhodne,na co raz moze doplatit nejaka mamicka alebo babetko

muskam
22. mar 2011

@lea1333 myslim ze ked poprosim svojho gynekologa tak ta da na rizikove...len mu povedz svoje dôvody.

muskam
22. mar 2011

Som prekvapena z toho co tu citam, lebo ja som dieta matky-epi a rodila ma pred 28 rokmi normalne, nie cisarskym. A to mi este rozpravala ze cestou hore schodmi na porodne saly dostala zachvat. Statocna moja mamicka. Velmi ju lubim. Cely zivot sme prezivali s jej chorobou a nepochopi ten kto nezazil. Drzim vam vsetkym prsty a prajem vela zdravicka.

babulena
22. mar 2011

@muskam tak to klobuk dole,ja by som asi zkolabovala keby som mala tesne pred porodom zachvat.Psychicky by som to nezvladla,lebo by som si namyslala,ze dostanem znova akurat v moment ked uz hlavicka je von a telicko este dnu a to vtedy by uz nic asi nepomohlo,lebo tie silne krce a stahy by nedali babetku ziadnu sancu aby to prezilo a lekari by ho asi nevytiahli.Aspon manzel mi tak opisuje moj zachvat,ze proste nenormalne krce a ziadna sanca somnou pohnut.Maminka bola fakt statocna hrdinka

lea1333
23. mar 2011

@tami_tami ahoj dakujem no uvidime ☹

lea1333
23. mar 2011

@katuska268 to neviem na 100% ze ci to nemaju na svedomi aj lieky ale ja som aj na zaciatku tehu brala antibiotik lebo som mala zapal mocovych ciest len lekarka nevedela ze som tehu a ani ja som to vtedy nevedela tak ja neviem co za to mohlo ale dufam ze co skoro budem zase tehu a bude vsetko ok!!! 😉

babulena
31. mar 2011

ahojte,ja sa chcem pochvalit,ze presne v den terminu 28.3. sa narodila nasa bambulka Lilien.Ma 51cm a vazi 4100g.Rodila som normalne,presne ako 2krat predtym,ziadny cisarsky a bez epiduralu lebo to bolo velmi rychle a nestihli mi ho pichnut.Hned v 1.den po narodeni jej robili nejake testy a je v poriadku.A 29.3. sme uz boli doma z porodnice.Kojim a aby som v noci nevstavala a neriskovala zachvat tak manzel v noci malu krmi flasou ale mojim odsatym mlieckom.Lili je uzasna,nase slniecko

lea1333
5. apr 2011

@babulena super gratulujem som rada ze ste v poriadku!!!! 😉

lea1333
15. apr 2011

baby niak sem nechodite ja som bola na konzultaci u novej neuro a ta ma moc nepotesila lebo mi oznamila ze vymena liekou potrva rok a to nechcem cakat!!!! ☹ ☹ ☹ tak ze neviem ako to bude dalej a ze aj ked mi ich vymeni za lamictal a podstupim to cele nie je vylucene ze sa budem musiet vratit k depakine pretoze sa mi zhorsi stav tak ze netusim co mam robit som s toho na dne!!! ☹

babulena
20. apr 2011

@lea1333 sa mi to zda nejak dlho 1rok.Ja ked som vylucila rivotril otehotnela som po pol roku ale snazili sme sa od zaciatku.Ale teraz som mala opet zachvaty ☹ ,minuly tyzden 1 a dnes znova.Vnoci krmi malu manzel z flase ale s mojim mlieckom takze ja mozem spat ale aj tak ma zobudi jej plac.Tie zachvaty som mala skoro rano okolo 6 a nechapem preco som dostala dnes ved tuto noc som sa ani raz nezobudila,ale co uz nic sa neda robit je fajn ze mam zachvaty iba skoro rano a cez den nie,lebo to by bolo nebezpecne keby som mala Lili na rukach.Nejak to zvladneme

lea1333
21. apr 2011

@babulena hej je to dlho a je tam ryziko ze sa mi vratia zachvaty lebo ja som teraz stabilizvana 5rokov!!!!tak sa bojim ale zase pisala mi lekarka z ciech odbornicka na epi a napisala mi ze liek v takej davke nie je skodlivy o skodlivosti sa hovori nad 800mg tak som s toho jelen
to mi je luto ze si mala zachvaty je to neprijemne sice neviem ake mas ci mas velke alebo len male ale aj tak je to nebezpecne zelam zdravicko aj tebe aj malinkej 😉

babulena
7. máj 2011

Ahojte,po necelych 6tyzdnoch som musela ukoncit dojcenie ☹ ,lebo som mavala kazde 4rano zachvat,su to stresy pre celu rodinu a potom sa bojim cely den starat o malu ze jej ublizim alebo co,tak som si od dr.opytala Rivotril ako som mala pred tehu a s tym dojcit nemozem lebo Lili by z neho bola velmi spiaca a neviem co este.No co,aj ine deti vyrastli na umelom mlieku a tu su,Lili potrebuje zdravu mamu a aj chlapci.Moj manzel je anjel,pri tom co sa u nas deje iny by uz davno usiel,ale On nie on sa cely cas staral o celu domacnost aj o deti.Lea1333 ja som bola stabilizovana 6rokov.Ked sa narodil druhy syn som mala par zachvatov a potom 6r.nic,az ked som otehotnela a prestala brat rivotril.Dufam,ze teraz ked som znova zacala brat rivotril budem znova bez zachvatov uz navzdy,lebo dalsie dieta neplanujeme takze rivotril uz budem brat az kym nezomriem.Ale najviac na svete si vazim ze vsetky 3moje deti su zdrave 🙂 a ze manzel to tak dobre zvlada

lea1333
19. máj 2011

ahojte baby no len aby ste vedeli aj do buducnosti depakine 500 je tak nebezpecny ako vsetky ostatne antiepileptika o nebetpecenstve sa hovori az ked zena berie nad 800mg na den to mi napisala pani doktorka z prahy ktora sa specializuje na epilepsiu a potvrdilo mi to viaceri lekari tak aspon nieco pozityvne ze ten potrat nesposobili lieky! 😒

preshibana
22. máj 2011

Dievcata, berie tu niekto lieky Zonegran? Tento liek je na trhu este len cca 2 roky a je s nim malo tehotenstiev. Moj pan doktor mi uz upravil davky aj pri Lamotrigine na polovicne. Zistila som, ze som tehotna, takze ziadne opatrenia 3 mesiace pred otehotnenim.... Uistujem sa vsak aj tym, ze moj doktor vedie na SR studiu o tehotenstve epilepticiek...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre