Tehotenstvo s epilepsiou. Sú tu takéto budúce maminy?

chaarliizee
7. feb 2010

otváram novú tému na tehotenstvo s epilepsiou. dúfam, že tu nájdem mamičky alebo budúce mamičky s touto chorobou a vymeníme si navzájom skúsenosti, ako predísť problémom s touto chorobou 🙂 . Teším sa na vás 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

danu
7. feb 2010

chaarliizee tu je tema o porode a epilepsii, skus pozriet aj tam 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

wolfskinka
8. feb 2010

ahoj chaarliize

ja mam epi, a uzivam antiepileptika Lamotrigin Sandoz 4 tabletky denne, som v 17tt a zatial klop klop klop neboli ziadne komplikácie a dúfam, ze to tak aj zostane, akurat porod bude musiet byt cisarskym rezom vzhladom k epilepsii

chaarliizee
autor
8. feb 2010

no ja som už mala jeden pôrod, ale vtedy som bola veľmi mladučká 🙂 tak som to brala ináč, a teraz by som chcela mať druhé bábo, ale strašne sa bojím toho... čo ak sa budem musieť k nemu v noci budiť a nedajbože ublížim tomu malinkému ☹ ☹ ☹ ☹ Neviete čo je na tom pravdy, že treba tehotenstvo plánovať už rok dopredu 😨 😨 😨 😨 s touto chorobou ....

wolfskinka
8. feb 2010

chaarlize, to je hovadina, max 3 mesiace kedy ta nastavia na lieky, ktore babetku neskodia a jedine lieky ktore sa mozu uzivat v tehotenstve je Lamotrigin alebo Lamictal a potom mozes byt hned tehotna, ja som tehotna a este aj po umelom oplodneni a zatial je vsetko v najlepsom poriadku, tak ako ma byt a dufam, ze to tak aj pojde, nemusis sa nicoho bat

wolfskinka
8. feb 2010

len povedz neurologicke, ze nech ti prepise tie lieky ktore sa mozu v tehotenstve a babetka neublizuju a mozes veselo tehulkovat

chaarliizee
autor
8. feb 2010

no akurát sa toho bojím, že mi tie nové lieky nebudú dobré ☹

wolfskinka
8. feb 2010

mne ich menili postupne, najskor kombinacia obidvoch a potom uz len tie druhe, musis vyskusat ale mne sedia dokonca lepsie ako tie predtym co som mala, ja som mala depakine a ten bol hnusny a teraz mam lamotrigin a je dobre bez zachvatov

chaarliizee
autor
9. feb 2010

aj ja mám depakine už dobrý 13 rokov, a som na nich normálne že závislá 🙂 . nebojíš sa toho, aké to bude po pôrode? ja som väčšinou záchvaty mala po náhlom prebudení...preto sa tak bojím tých nočných budení k malinkému...ako to budeš riešiť?

wolfskinka
9. feb 2010

chaarlize aj ja som bola, ale depakine sa v tehiotenstve nesmie a tak mi postupne zmenila, najskor som kombinovala laotrigin s depakinom a postupne vysadzovala depakine a nasadzovala lamotrigin trvalo to asi 3 mesiace, nemoze hned prejst na ine lieky a z mojej skusenosti, mne ten lamotrigin vyhovuje ovela viac

ked povies neurologicke ze chces byt tehotna tak ti ich zmeni

ja som tiez zachvaty mala vzdy rano, no mozno zvysia davky liekov, ale nemyslim ze by mi dovolili kojit, takze asi to dopadne na umelej vyzive a to bude riesit manzel ... takze ani nie a keby aj mi dovolili kojit, tak to nejako zvladneme a poopripade budem odstrekovat vecer mlieko a manzel bude vstavat, vsetko sa da, len treba to dobre zoorganizovat, moja svagrina ma malu ma 4 mesiace, nakrmi ju o 11,00 a budi sa jej az o 4,00, prespinka celu noc ... neboj sa zvladli ine zvladnes aj ty

wolfskinka
9. feb 2010

a este ked ti mam pravdu povedat, tak ja v noci tiez moc teraz nespavam chodim min 2x za noc cikat takze predpriprava uz je

chaarliizee
autor
9. feb 2010

no tak sa drž....... 😉 😉 😉 😉 😉

jaja194
4. jan 2011

mozem otehotniet bez vecsich problemov aj ked mam epi?

lucia2431
20. jan 2011

ahojte môžem sa pripojiť? Ja som epi a mám 15m dcérku. Tiež som musela dať dopredu vedieť , že chceme mimi a tak mi zmenila dr. liekyako wolfskinke z depakine na lamotrigin. Nemala som našťastie počas tehu záchvat a pôrod bol cisárskym. Normálne som kojila no len mesiac lebo ma chytil žlčník a museli ma operovať tak mi mlieko zastavili ale keď som kojila riešili sme tak, že večer som odsala a manžel vstával v noci k malej 😉

lea1333
14. feb 2011

ahoojte aj ja mam epi a podla troch testov som zistila ze som tehotna 😀 robila som si aj ten digitalny teh.test a vyslo mi ze som viac ako 5tyzd.tak uvidime zajtra idem na gynu.ja sa chcem len opytat ci ste boli na rizikovom ?pretoze ja pracujem v praci az 13h a neviem si to predstavit ze v tom to stave ako som stale strasne unavena budem chodit aj do prace a este k tomu z epi pretoze ja mavam zachvaty prave z vycerpanosti a z unavy!

lea1333
14. feb 2011

@wolfskinka ja beriem depakine a lekarka mi povedala ze sa menit nic nemusi ze to spada v pohode do bezpecnych liekov!

lucia2431
25. feb 2011

@lea1333 tak mne hneď vysadila dr. dépakine lebo vraj to škodí na mlieko a aj na plod a to som počula o viacerých tak sa veľmi čudujem, že ti nevysadila 😲 . Ja som bola od začiatku na rizikovom a rodila som cisárskym lebo keď máš časté záchvaty tak normálne by sa nemalo.

lea1333
25. feb 2011

ja beriem 500mg vidis mne povedala ze v pohode a nechce ma dat na rizikove lebo som nemaala zachvat 4roky a povedala mi ze az ked dostanem zachvat pojdem na rizikove ja to nechapem a pracujem 13h !!! ☹

babulena
25. feb 2011

ahojte,tak ja som tu prvykrat,termin porodu mam za 31dni a som tiez epilepticka.Toto bude nase tretie dieta,akurat ze 2krat som rodila na slovensku a teraz budem v Irsku lebo tu byvame uz vyse 4roch rokov.Uzivala som pred tehu Lamictal 100rano a 100vecer a plus vecer rivotril.Pred tymto tretim tehu som povedala dr.,ze chcem babo tak mi pomaly znizoval rivotril az nakoniec celkom vysadil a musela som brat kyselinu listovu ktoru beriem cele tehu.Aj ked som bola tehu na slovensku to tak bolo akurat,ze som neplanovane otehotnela a dr. ma zjazdil ze som nezodpovedna.Mame dvoch zdravych chalanov 9r. a 7r.,teraz to ma byt dievcatko tak dufam ze tiez je ok.Pocas 1.tehu som nemala ani 1 zachvat,ale po porode ano,tak som musela znova zacat brat rivotril a tym padom som nemohla kojit.V druhom tehu som mala nespocetne vela zachvatov,dr.povedal ze dieta bude postihnute ale ja som sa radsej opytala gynekologa a ten nevidel vady a samo ze syn je zdravy.Kojila som ho 2mes.ale on vstaval aj kazdu hod.vnoci tak prisli zachvaty a ja som kojenie koli tomu vzdala,co ma mrzi.Toto tehu som mala 5 zachvatov na zaciatku ako aj v druhom tehu,ale vzdy iba rano po prebudeni.Dr. mi troska zvysil davku rano zo 100 na 125lamictal.Inac sa citim vyborne.Toto babo by som chcela kojit co najdlhsie a kedze uz sa da najst vela info na nete,co kedysi nebolo,tak som rozhodnuta ze to nevzdam tak rychlo ako pri chlapcoch,ale samozrejme ked bude zle tak budem musiet prestat.Ale noc budem riesit tak ze si mliecko odstriekam a manzel malu nakrmi,alebo som rozmyslala ze mi ju manzel da ked bude hladna a on pocka kym dopije a potom ju aj ulozi.Proste ja ju len poleziacky nakrmim a dalej spim sak aj tak ma zakazdym jej plac zobudi ci chcem ci nie.Aj teraz sa furt budim na zachod a zle spavam lebo uz sa proste neda tak spat ako predtym.Tak dufam bude dobre a ked nie tak nie,ved kopa deti pije umele mliecko.Bojim sa aj noci v porodnici,lebo tu maju mamicky babo aj vnoci pri sebe,tu su ine porodnice a babo mi vnoci nevezmu lebo ho nemaju kam dat ☹ .Nastastie v porodnici sa tu mamicky zdrzia iba 2dni t.j.1noc,ked su obaja v poriadku.Zabudla som dodat,ze som rodila 2krat normalne,lebo dr.povedal ze epilepsia nieje dovod na cisarsky ze oni su cely cas vpohotovosti a maju vsetko pripravene na sekciu keby nieco.A tu v Irsku mi zatial tiez nikto ani v nemocnici nepovedal ze bude cisarsky.Manzel chce aby malinka pila radsej umele a ja aby som zacala brat rivotril aby sme sa vyhli zachvatom ale ja to najprv skusim skojenim.A zabudla som tiez ze ked som znovu zacala brat rivotril tak som v pohode mohla vstavat k chlapcom a bez zachvatu.Tak sa drzte a nebojte sa tehotenstva,len nezabudnite na tu kyselinu listovu je velmi dolezita koli vyvojovym chybam a tak.

babulena
25. feb 2011

a este som zabudla ze ano na slovensku som bola na rizikovom tehu,kazde 2tyzdne som chodila do poradne do nemocnice moj gynekolog sa z toho vyvliekol.Ale tu v Irsku chodim do poradne iba 1krat do mes. ako vsetky ostatne zeny,ziadne halo tu z toho nerobia,mala som obavy ci bude vsetko ako ma byt ale mala podla ultrazvuku je ok,ziadne rostepy,ani chyby,tak verim ze je zdrava,a potom ked sa narodi tak vam dam vediet ci je ok.

lucia2431
25. feb 2011

@lea1333 tak to je vysoká dávka a fakt sa čudujem tomu
@babulena tak držím palce aby všetko dopadlo, ja som našťastie nemala záchvat počas tehu ale po áno lebo ma chytili žlčníkové záchvaty a pridali sa aj epi a operovali ma tak mi zastavili mlieko a mala v tedy mala iba 3 týždne.
Budeme čakať na info a nech je malá v poriadku 😉

lea1333
25. feb 2011

@lucia2431 no tak neviem ako to budem riesit....

lucia2431
25. feb 2011

@lea1333 no nechápem a ja som bola od začiatku na rizikovom a s červeným som v karte mala napísané ,že cisárskym rodiť. Ono možno aj preto lebo 4 mesiace pred otehotnením saom bola 4 dni v kóme ☹ a tehu som mala plánované lebo som šla na iui lebo mm má problémy. Hneď mi dr. postupne vysadzovala depakine a povedala, že musí lebo škodí na mlieko aj plod a to chodím k primárke tak si myslím ,že je skúsená

lucia2431
25. feb 2011

@lea1333 no nechápem a ja som bola od začiatku na rizikovom a s červeným som v karte mala napísané ,že cisárskym rodiť. Ono možno aj preto lebo 4 mesiace pred otehotnením som bola 4 dni v kóme ☹ a tehu som mala plánované lebo som šla na iui lebo mm má problémy. Hneď mi dr. postupne vysadzovala depakine a povedala, že musí lebo škodí na mlieko aj plod a to chodím k primárke tak si myslím ,že je skúsená

lea1333
25. feb 2011

ja neviem vies moja dr zase studuje v anglicku tak myslim si ze ma tie novinky vychytane ale uvidime idem tam a nechce ma dat na rizikove lebo som nemala čroky zachvat tak to hej ked ty si bola v kome to nie je sranda!!!!

lucia2431
1. mar 2011

@lea1333 tak ja neviem potom , že ako ale čo ja viem a to ja som nebola jediný prípad tak , že depakine sa nesmie 😔

lea1333
1. mar 2011

@lucia2431 no tak sa na to musim informovat!!!! 😒

lea1333
2. mar 2011

a chcem sa este opytat vy ste na rizikovom?ja som nemala zachvat 4roky a neurologicka mi povedala ze to ze mam epi neznamena ze musim ist na rizikove!chapete to? ☹

babulena
2. mar 2011

tak Lea,vzhladom na tie lieky ktore ti naordinovala a nato,aka je k tebe v uvodzovkach mila,tak ja na tvojom mieste zmenim lekara.Ja si tiez nemyslim,ze depakine je bezpecne v tehu,a este k tomu 500g,je velka davka,ale jasne ze niesom doktor a ani skolu na to nemam,len mi moj neurolog este na slovensku tak hovoril,ale to uz je vyse 9r.,tak sa mozno tie lieky zmenili.Ale to,ze si nemala 4r.zachvat neznamena,ze nebudes mat pocas tehu.Vtele sa menia hormony a vsetko sa meni a ani doktor nemoze dopredu vediet ako organizmus zareaguje.Napr. ja, v prvom tehu bez jedineho zachvatu hoci som zo dna na den prestala uzivat rivotril lebo tehu som neplanovala.Druhe tehu nespocetny pocet zachvatov prve 3mesiace a potom klud.A toto tretie tehu sme planovali a lieky sme upravili 7mes. pred otehotnenim ale mala som 5zachvatov prve 4mesiace tehu.A odvtedy klud,neviem preco zrazu prestali,ale sa tesim ze uz nie su.A ziaden lekar ti dopredu nevie povedat ako sa tvoje telo s tym novym stavom vyrovna,tak ako moze povedat,ze to nieje dovod na rizikove?Ked sa nieco stane tak si to ona vezme na zodpovednost?Ja by som tu neurologicku na tvojom mieste zmenila,a dalsia vec,ved ona nerozhoduje o tom ci pojdes na rizikove,o tom rozhoduje gynekolog.Drzim ti palce

lea1333
4. mar 2011

@babulena dakujem ale moj gynekolog povedal ze potrebuje odporucenie od neurologa aby ma mohol dat na riz!a co sa tyka toho depakine tak uz som bola na konzultaciu aj u ineho dok a ten mi povedal ze mozem brat depakine len musim brat kys.listovu co uz beriem asi rok v kuse tak mi trochu padol kamen zo srdca a ze mam chodit na pravidelne odbery a kontrolovat hladinu lieku v krvi!ja som pred tym brala orfiril long 1000 a stoho ma doktorka prestavila na depakine 500 lebo vedela ze planujem tehotenstvo...tak asi tolko k tomu a to rizikove uvidime ako slepi povedal zatial som doma pn....

katuska268
21. mar 2011

@chaarliizee ja so m epileptik tehotenstvo som neplanovala..a v tehotenstve som dostala styri zachvaty..som strasne stastna ze sa mi syn narodil zdravy

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre