Tehotenstvo v prvých týždňoch a piata choroba - skúsenosti

mimi3706
17. mar 2017

Chcem sa opytať, či ma niektora z vas skusenost s tym, že sa stretla v prvých týždňoch s piatou chorobou a ake z toho boli realne nasledky. Ja som bola niekolko dni v kontakte s dietatom, co malo vyrazky, a mysleli sme, že ma ekzem, nakoniec to bola piata choroba. Ja som presne vtedy zistila, že som tehotna (5. tyzden), boli sme u nich na navsteve 4 dni...Teraz sa trasiem, co bude, dnes idem k kekarke. Bola som tam s dvoma mojimi detmi, mladsia zatial ma sopel a mala teplotu asi na 6. den od kontaktu s nimi, vysev zatial nie je, mozno len stresujem, ale chcem realne vediet, ci sa niektora z vas s touto chorobu stretla v tehotenstve na zaciatku a ci sa babo narodilo zdrave...Mna dnes v noci (9. deň od kontaktu) začalo bolieť hrdlo a kolena a citim zvysenu teplotu...Cela sa trasiem od strachu čo bude...

eulalia40
17. mar 2017

Ahoj, moje deti mali podľa Dr. piatu chorobu, keď som bola v 2 mesiaci, tiež som sa bála, ja som to nedostala a narodilo sa nám zdravé dievčatko, držím palce

mimi3706
autor
17. mar 2017

@eulalia40 ďakujem za odpoveď, lekarka povedala že mam volať na infekčné, čo mi tam povedia ☹

modra1
17. mar 2017

@mimi3706 pravdepodobne si zbytočne vystrašená, lebo piata choroba nie sú vyrážky. Ani teplota by nemala byť. Pri piatej chorobe v čase keď má dieťa fľaky (u dospelého iný priebeh - bez fľakov), už nie je infekčné. Ak spomínaš teplotu a výsev, asi myslíš 6. chorobu.
A môžem povedať, že piatu chorobu málokto pozná, myslím tým lekárov. Netušili o čo ide: dr. na detskom infekčnom, primárka detského kožného, dospelácky všeobecný, dosp. ortopéd, dosp. neurologička. Piata choroba sa dá zistiť z krvi.

mimi3706
autor
17. mar 2017

@modra1 6. choroba to iste nebola, dcéra ju mala v lete, to sú 4 dni teploty a potom výsev. ale bola som na tom infekčnom teraz, doktorka ma v dobrom vysmiala, že čo stresujem a že pozdravuje gynekologičku, lebo 5. choroba je vraj detská záležitosť a dospelý ju nedostane vraj, že sa mám upokojiť a nečítať internet 🙂 tak ja už vôbec neviem....tak už sa len modliť...

jana_eyre
17. mar 2017

Pri tomto poslednom tehotenstve prekonali obe moje prve deti 5tu chorobu a ja som s nimi nebola par hodin, ale stale, aj som potom bola chora ale len tak bezne.. Syn je zdravy.. Fakt si nepamatam v ktorom mesiaci som bola, ale bud na konci prveho trimestra, alebo na zaciatku druheho..

Ked som sa na to pytala svojho gynekologa, vravel ze za 25r praxe sa nestretol s pripadom, kedy by sa z tej choroby nieco realne stalo.. Kedze je to bezna decka choroba, vacsina z nas ju ako dieta prekonala (len vtedy to nase mamy nemali tak nastudovane ako 5,6chorobu) a tak mame protilatky..

Nestresuj sa zbytocne.. Ja viem, ze sa to lahko vravi, ale stres ti nepomoze.. ☺ drzim palce..

modra1
17. mar 2017

@mimi3706 5.chorobu dospelý kľudne dostane, ak ju už nemal ( a podľa nejakej štúdie ju veľa ľudí v detstve prekoná). Manžel ju od syna dostal, u dospelých nie sú fľaky, ale bolesti konkrétnych kĺbov. Lekári, ktorých som predtým vypísala, tiež tvrdili, že je to detská choroba, ktorú dospelý nemôže dostať, resp. niektorí ani nevedeli, že taká choroba existuje. Čítala som, že existuje malé riziko poškodenia plodu, ale ak si bola v kontakte s dieťaťom, ktoré už malo fľaky, tak už nebolo infekčné.

ashley31
28. apr 2017

@mimi3706 ahoj,chcem sa opytat,ze ako si dopadla? Ci si to chytila ? Ja som teraz tehotna a bola som v kontakte s dietatom co ma 5 chorobu(najprv sme mysleli,ze sa vysypala zo slaneho) ...a dost som z toho na nervy 😕

mimi3706
autor
29. apr 2017

@ashley31 nie nedostala som ju, ani moje deti nie 🙂 a to sme u ludi co mali to chore dieta byvali4 dni...dokonca ani jej surodenec nedostal...ale teda modlila som sa vela, aa cakala kedy ubehne inkubacna doba a nastastie nic...a to som bola uplne na zaciatku tehotesntva, 5 tt a mala som z toho nocne mory...dufam, ze babo je v poraidku, ale ja som to nemala...clovek ked cita net tak dostane vsetky priznaky asi, ale ked som sla na infekcne kde ma ukludnila doktorka, sa vsetky stratili 🙂 tie "priznaky" som mala asi 2 hodiny teda...

ashley31
29. apr 2017

Psychika robi vela 🙂 a co ti na infekcnom povedali? Kamoska hned volala doktorke na pohotovost, co ich vysetrovala,a ze sa mam dopovat vitaminmi a uvidime 😕

mimi3706
autor
29. apr 2017

@ashley31 sestricka ba inf.ma po telefone vystrasila,nech pridem na odbery,a ked som dobehla a sla k doktorke tak ta na mna ze co ja vlastbe chcem,ze je to choroba malych deti a ja som dospela ze sa bemam vobec coho bat a nemam citat internet 😵 a odchadzala som s takym usmevom a pokojom ako nikdy 😊 ale brala som vitaminy aj tak... Takze klud. Ziadbe odbery mi nerobili ani nic ze naco ☺

nattyyss
12. jan 2024

@mimi3706 ahoj, stará diskusia, ale riešim práve toto.. syn ma piatu chorobu, pred 2 týždňami sme mali este aj kovid, som v 12 tt. Gyn ma dovolenku, všeobecná mi nechcela zobrať krv že keď nemám žiadne príznaky.. dopadlo všetko nakoniec dobre? Ďakujem

viki258258
12. jan 2024

@nattyyss dobrý deň, sme presne na Tom rovnako. Synovi včera pediater povedal , že 5 detská choroba a ja som v 16 TT . Moja gynekologicka robí až v pondelok. Obvodná mi odmietla zobrať odbery. Volala som na infekčné a tam mi povedali , že je tam isté riziko ale nič viac j tomu, že si mám dať vitamíny . Neexistuje iná liečba . Ja sa obávam aj preto lebo sa u mňa objavila nádcha a žaludočne problémy, tak sa bojím že som to už schytala . Moja psychika ja od včera na Tom mizerne

nattyyss
12. jan 2024

@viki258258 ja doteraz nechápem ako môže lekár odmietnuť vziať krv. Každopádne som znova volala obvodnej či si to nemôžem ako samoplatca tie testy zaplatiť, neprešlo ani to. Ja budem čakať čo povie gynekologička. Keď som to čítala všade, niektoré tehotné to zvládnu úplne ok a nakoniec to neprejde ani na plod. Neviem preto či to nikto neriesi lebo je ten prenos ojedinelý alebo prečo.. tiež som z toho dosť nervózna..

mimi3706
autor
13. jan 2024

@nattyyss ahoj, áno, všetko bolo v poriadku, nemala som žiadne problémy ani nič, je to detská choroba, netreba sa báť 🙂

mivena
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mivena
29. feb 2024

@viki258258 @nattyyss ako ste nakoniec dopadli? Chytili ste tu 5.chorobu? Riešim niečo podobné...

viki258258
29. feb 2024

@mivena dobrý deň, ja sama neviem . Ochorela som presne vtedy, keď moje deti a testy ukázali, že pravdepodobne som to už prekonala v detstve. Ale 100% sa k tomu nevedel nikto nejak vyjadriť, či áno alebo nie . Ale dala som to pozrieť trom dr. A oni sa zhodli, že sú to protilátky z detstva ..aj keď neboli úplne presvedčení ...už som to potom vôbec nerieisila ...jedine moja gyn sa tvárila že sú to určite protilátky z detstva...takže som to nechala tak a nebola som ani na žiadnom špeciálnom ultrazvuku, iba bežné kontroly u mojej gyn

mivena
29. feb 2024

@viki258258 a odbery robil obvodný lekár na vašu žiadosť alebo na gynde?

gdenka
29. feb 2024

@mivena ahoj aj ja riešim teraz práve toto, som v 14 týždni a v sobotu som bola v kontakte s dieťaťom ktorému potom o 2 dni v pondelok zistili že ma 5 chorobu. Ja som z toho v strese dnes som obvolávala gynekológa ten povedal že on nevie nič o tom, obvodná ta mi odmietla vziať krv na protilátky že pokým nemám príznaky, tak ja už neviem čo robiť, chcela by som vedieť či som to prekonala v detstve alebo nie, moja mladšia dcera sa hrala s tou čo bola nakazená dosť tak rátam že ona to dostane ale neviem čo ja, ako to riešiš ty? Máš tiež takýto problém?

mivena
29. feb 2024

@gdenka ja mám 9ročnú dcéru a polovica triedy má 5.chorobu...tie deti tam idú rad radom a ja som v 31.tyzdni a tiež s a veľmi bojím, lebo keď si človek o Tom cita na internete aké je to pre tehotné nebezpečné...volala som aj gynekológovi aj obvodnej a ti len povedali, že sa nemám stresovať, nejako to neovplyvním..

veronika1807
2. apr 2024

@gdenka dobrý deň. Ako ste dopadla s tou 5tou chorobou? Ďakujem pekne

gdenka
3. apr 2024

@veronika1807 dobry deň, dala som si ako samoplatca urobiť protilátky, lebo aj gynekológ aj obvodná odmietli spraviť, ale teda neviem vyčítať z toho či som to prekonala alebo nie ale asi teda nie. A bola som v kontakte s deťmi čo mali piatu chorobu ale zatiaľ ani moja mala ani ja sme do nedostali / dúfam že ani nedostaneme.
Pripadne ak tu niekto je so zdravotným vzdelaním viete mi prosím poradit či som to už prekonala alebo nie z výsledkov?

nevenka
16. apr 2024

@gdenka mas negativnu akutnu chorobu (IgM), ale aj dlhodobe protilatky mas negativne (IgG), teda si to neprekonala ani v detstve. A aktualne to ani nemas v sebe.

gdenka
16. apr 2024

@nevenka dakujem pekne za vysvetlenie 😊

dher
21. apr 2024

@viki258258 ahoj Viky. Ako to nakoniec u teba dopadlo? Moja dcéra mala tiež na veľkú noc sople a o týždeň na to sa vyhádzala. Bola som na protilátky, ešte nemám výsledky. Môj gyn mi vraví, že sa nemám báť. Ja dnes 14 dní od jej výsypu ma škrabe v hrdle.

viki258258
21. apr 2024

@dher ahoj, v podstate sama neviem ako som dopadla. K výsledkom sa nejak nikto nevyjadril, iba že vyzerá že som to prekonala ešte v detstve a nie teraz, tak neviem. Moja gyn to vôbec neriešila (iba povedala , že to by potom nemohol byť nikto tehotný 😁, že stále sú tu nejaké choroby) ak by sa nikto vedel vyjadriť k výsledku budem rada

dher
21. apr 2024

@viki258258 áno, prekonala si v detstve. IgG sú pamäťové protilátky, IgM akútne. 🙂
Ja ešte výsledky nemám, dcéra na veľkú noc mala sople a o týždeň výsyp. Dnes je to 14deň od jej výsypu a mňa bolí hrdlo. Bojím sa.

viki258258
22. apr 2024

@dher rozumiem čo prežívas, prežívala som to isté
No veľa dr má upokojovalo, že to je ok keď som už bola v 16. TT. Ty si v ktorom týždni ?

dher
22. apr 2024

@viki258258 19ty začínam. Ale práve idem od Dr, tiež mam IgG pozitívne. To boli stresy teda 😅

ikina30
Včera o 14:14

Ahojte, ja som dostala 5. chorobu od staršej dcérky v 11tt (3.tehu). Priebeh bol veru nepriemny a prognózy rovnako. Gynekológ ma automaticky po oznámeni zavolal na odber krvy. Protilátky z minulosti žiadne, boli potvrdené len súčasné. Bola som automaticky preradená do rizikovej poradne. Musím sa vyhýbať ďalším infekciam. Momentálne som v 17tt. Tie nepriémne prognózy, s ktorými ma oboznamovali dvaja rozlični lekári sú desivé a neprajem to zažiť nikomu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre