Výtok v tehotenstve: Čo je normálne?
Ahojte, chcela by som sa spytat ako je to s vytokmi v tehotenstve. Niekde som citala, ze su bezne a pokial su bez zapachu a zena nema problemy, napr. svrbenie a palenie, tak sa neriesia. ako to je?
Dakujem.
Stručné zhrnutie
- Výtok v tehotenstve je bežný a typicky bezfarebný alebo mliečny až žlto-biely, bez zápachu, svrbenia či pálenia; za takýchto okolností sa zvyčajne nepovažuje za patologický a obvykle sa iba sleduje.
- Pri zápachu, svrbení, pálení, hrudkovitom výtoku alebo krvácaní je indikované odobrať ster a kultiváciu a liečiť podľa výsledku (v diskusii sa spomínali Clotrimazol AL 100, Canesten, Candibene, Amoksiklav a lokálne čípky ako bežné možnosti).
- Na rozlíšenie medzi výtokom a únikom plodovej vody sa používa Temešváryho činidlo v ambulancii; pri pozitívnom steri na Streptococcus agalactiae sa v porodnici podáva intrapartálna antibiotická profylaxia.
Q: Kedy je výtok v tehotenstve považovaný za normálny a kedy treba ísť na gynekológiu?
A: Výtok je považovaný za fyziologický, ak je bezfarebný alebo mliečny až žlto-biely, bez zápachu, svrbenia a pálenia; pri zmene farby, zápachu, svrbení, pálení alebo pri spinení/krvácaní treba neodkladne absolvovať ster a kultiváciu u gynekológa.
Q: Aké liečby sa v diskusii uvádzali pri kvasinkovej infekcii v tehotenstve?
A: V diskusii sa spomínali lokálne prípravky Canesten (krém), Candibene (vaginálne tablety), Clotrimazol AL 100 (čípky) a Gynoflor na doliečenie; niektoré ženy, respektíve lekári, uvádzali aj Macmiror (čípky) a lokálne krémy s aplikátorom, vždy však po konzultácii s lekárom.
Q: Môžem robiť výplachy pochvy počas tehotenstva?
A: Väčšina odborných odporúčaní a viacero príspevkov varovalo pred bežnými výplachmi pochvy a odporúčalo ich robiť len na odporúčanie lekára; napriek tomu v diskusii niektoré diskutujúce odporúčali TANTUM ROSA / TANTUM ROSALINGUM ako lokálny výplach (tento názor bol v diskusii sporný).
Q: Ako rozlíšiť výtok od úniku plodovej vody?
A: Plodovka býva bezfarebná; v ambulancii sa používa Temešváryho činidlo (test na vložke), ktoré podľa zafarbenia roztoku pomôže určiť, či ide o plodovú vodu; jedna spomínaná indikácia je, že plodovka zmení reakciu testu (v diskusii uvádzané zafarbovanie do zelena).
Q: Kedy sa robí ster v tehotenstve a čo ak nájdu Streptococcus agalactiae?
A: Ster a kultivácia sa zvyčajne vykonávajú počas graviditnej starostlivosti, v diskusii sa spomína približne 36. týždeň; pri pozitívnom strepte (Streptococcus agalactiae) nemocnica zvyčajne zabezpečí intrapartálnu antibiotickú profylaxiu (nivníkové podanie antibiotík počas pôrodu).
Q: Aké domáce preventívne alebo podporné metódy proti nepríjemnému výtoku sa v diskusii uvádzali?
A: Diskutujúce odporúčali denne biele jogurty obsahujúce laktobacily (spomenuté Activia, Actimel) alebo probiotiká (NutrolinB, laktobacily "5" od Swiss), nosenie bavlneného prádla, obmedzenie sladkostí a používanie jemných intimných mydiel ako Lactacyd namiesto parfémovaných gélov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Výtok bez zápachu, svrbenia a pálenia je v tehotenstve bežný a obyčajne nie je patologický.
- Pri podozrení na infekciu je potrebné odobrať ster a kultiváciu a liečiť podľa výsledku.
Sporné názory
- Výplachy pochvy: časť účastníčok odporúčala TANTUM ROSA / TANTUM ROSALINGUM, iné príspevky a lekári dôrazne odrádzali od výplachov bez lekárskeho indikácie.
- Bezpečnosť prípravkov: niektoré príspevky považovali Clotrimazol, Macmiror alebo vaginálne čípky za použiteľné v tehotenstve, zatiaľ čo iné upozorňovali na obmedzenia podľa príbalového letáku (sporné).
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne prípravky sú bezpečné v prvom trimestri pri potvrdenej kvasinkovej alebo bakteriálnej infekcii?
- V akých situáciách a ako spoľahlivo rozlíšiť fyziologický výtok od skorého úniku plodovej vody doma bez ambulantného testu?
Spomenuté značky a firmy
Rosalgin, TANTUM ROSA, TANTUM ROSALINGUM, Lactacyd, Candibene, Canesten, Clotrimazol AL 100, Macmiror, Gynoflor, Femigel, Gyntima, Gynazol, Amoksiklav, Duphaston, Vinohradská masť, NutrolinB, Activia, Actimel, Cannaderm, Swiss
Spomenuté produkty a metódy
Rosalgin, Temešváryho činidlo (test na plodovú vodu), výplachy pochvy, vaginálne čípky, Candibene (vaginálne tablety), Canesten (krém), Clotrimazol AL 100 (čípky), Macmiror (čípky), Gynoflor, Femigel, aplikátor na čípky, infúzka antibiotík intrapartum, ster a kultivácia, test HCG, Duphaston (pri krvácaní), Amoksiklav (antibiotikum), probiotiká a probiotické jogurty (Activia, Actimel), laktobacily "5" od Swiss, NutrolinB, Lactacyd (intimné mydlo), sedavé kúpele s repíkom, vyplavenie zátky maternice, nosenie bavlneného prádla, hygienické vložky/intimky
Miesta a osoby
MuDr. Čunderlík
dididi30-vzali mi ji jehlou z bříška ☹ Řekli, že je to jediné řešení jak zjistit, jestli je naše miminko postižené nebo ne....Že udělají rozbor přímo z té vody (ta obsahuje odlouplé buňky plodu) No, tak nervy, ale snažím se kvůli mimískovi se nestresovat...Pevně věřím, že to dobře dopadne. Většina totiž těch krevních testů bývá falešně pozitivní a tak doufám, že tomu bylo i tak u mě a že z té vody to vyloučí.....
Ahojte baby, nechce sa mi od zaciatku citat.
Mam stale vytoky (aj pred tehotenstvom, vysledky boli negativne), ale nie silne, len sem-tam a to bielozlty, vacsinou biely. Nesvrbi ma a ani ma to nepali. Snad je to normalne ked som to citala niekde v knihe. Co si myslite? A sestricka mi dala letak ak by som mala problemy s vytokmi, tak mam pouzit Tantum rosalgin, lenze neviem ako si mam robit vyplachy, ked tam pisu ze by som mala pouzit aplikator co nebol v baleni? Zatial este pockam kym pojdem do poradne a opytam sa na to, ale hanbila by som sa spytat ako sa to "robi"- 🤐
jitan....no vidis a tu v anglicku to robia cez krv, nezasahuj do okolia baba, to sa mi zas paci....je to fakt hruza, ale verim,ze to budes mat dobre..... 😀
skrecok aj ja to mam uz aj pred tehu som mala, tiez vysledky normalne, pokial sa neotraras tak je to ok..ja nepouzivam nic 🤐
skrecok ten aplikator si musis kupit zvlast aj ja som to mala tiez som hladala aplikator v lekarni hned budu vediet co chces 😉
skrecok: ten aplikator si musis bohuzel koupit zvlast, oni maji ty pytliky zvlast a ten aplikator taky, no stoji to taky vic penez...ja mam doma taky jen ty pytliky a aplikator jsem si jeste nekoupila 😀
taky mam ted pocit, ze ho budu potrebovat....
anamor: aj ja som dostala clotrimazolum a tiez ma stipu, ale len tak 20 min. potom to prejde a teraz po par dnoch je to uz lepsie, tak si myslim, ze stipu ked je tam najvacsie podrzadenie sliznice - asi ked je ta infekcia akutna - a potom sa to hadam bude zlepsovat ako sa to bude liecit
ahojte......a neviete ci sa v tehu moze fundicitin, lebo na letaku sa nemoze akurat v prvych 3 mesiacoch 😕
ahojte. mala niektora z vas co ste tehu mliecny vytok nazltlej farby este pred tym ako mala dostat mrchu? ja mam dostat za tyzden a mam takyto vytok. nesvrbi ani nepachne, moze to byt priznak?
a este ma pocas dna obcas jemne pichne, v podbrusku, alebo mam taky jemnucky pocit tlaku v podbrusku, neviem to celkom dobre popisat. som dnes 8 DPO.
didi ver za sa nemozem dockat testovania ale este pockam aspon dva dni. a ten vytok ti asi tak kedy zacal? mala si aj ine priznaky?
vytok som mala aj pred tehu ale nie az take..no hned od zaciatku a bolo mi zle ,ale pri prvom nie
Zuzi, já jsem měla před MS hodně hustej bílej výtok, měla jsem ho tolik, že jsem si mylsela, že už jsem to dostala, ale nakonec z toho bylo těhu 😀 , snad tě to potěší
jo a jinak ho ted mám taky pořád a dost, jinak mi nic jinýho nebylo, kdybych to neviděla na utz, tak bych ani nevěděla, že jsem těhu.
ach babulky som plna nadeje, uz rok sa nam nedari a akurat tento mesiac sme zacali chidit po vys. bolo by to uzasne. potom vam napisem ako dopadol test
Ahojte.
Ja som sa tiez pocas celeho tehotenstva trapila s vytokom - kultivacia neg. - takze vsetko bolo v poriadku, ale ja som aj tak stresovala, ci mi nahodou neodteka plodova voda a pod. A uplne najhorsie to bolo rano - to zo mna vzdy vysiel vsetok vytok, co sa nahromadil pocas noci.
Pokial su vysledky kultivacie a pod. v poriadku, tak je to OK.
Zuzka - ja som tiez pred zistenim tehu mala vytok. A nakoniec som aj niekde citala, ze zvyseny vytok moze byt priznakom tehosstva. Tak drzim paluchy.
Ahojte, ja mám od zaciatku tehu zltobiely vytok, podla vyteru je vsetko ok /vyter brali pred 3t/. Cca v 5tt som nasla 2x vo vytoku málinko krvi, fakt len malu bodku, kt. som si vsimla len náhodou. Teraz som v 8tt a aj dnes som málo krvi nasla vo vytoku. Moze to byt este stále kvoli uhniezdnovaniu? Je to OK? Velmi som sa zlakla... Vcera som bola na sone, a vsetko bolo v poriadku... tak teraz neviem. Fakt som tam mala len málo, ale predsa...
dakujem
Ahojte.
Snazivazuzi - myslim, ze mame nieco spolocne - a sice ja som tento vikend 2-krat nasla na toaletaku trosku ruzoveho vytoku...to som bola na zaciatku 5tt. Tiez mi nie je vsetko jedno, ale snad je vsetko v poriadku a babo sa udrzi.
V prvom tehosstve som mala asi v 7tt alebo 8tt taky hnedasty vytok, a to som tiez isla ku MUDr. s malou dusickou - bala som sa, ci som nepotratila. Nastastie bolo vsetko v poriadku a narodil sa nam zdravy chlapcek.
Ono, tieto ruzove, hnede a ine krvave vytok je tazko posudzovat - u niektorych tehosiek je to normalne a u inych je to zase znak hroziaceho alebo prebiehajuceho potratu.
V kazdom pripade si myslim, ze ak ti na sone povedali, ze je vsetko OK, tak by to aj OK malo byt. Ty si len na seba davaj vacsi pozor a skus co najviac oddychovat.
Ach jo, tento prvy trimester je fakt hop alebo trop. Uz nech ho mame stastne za sebou a pred sebou dalsie krasne "bruchate" mesiace.
Dakujem felixmama 🙂 si ma troska ukludnilla. Ja som medzitym volala sestricke a ona povedala aby som sa pozorovala, aj ten vytok a keby som nasla krv alebo hnedy vytok, hned mám bezat na pohotovost. klop klop... zatial nic. Brusko ma neboli, nic mi neni, citim sa dobre, az to ze sa moc o bábo bojim ☹
Dnes zacinam 9tt, a koncom marca idem na uzv. uz sa tesim, fazulka bude 10+5tt 🙂
ahojky.neviem ze ci by ste mi nevedeli poradit .som tehotna a mam vytoki ale velmi vela.ma farbu taku bielu a je velmi tekuta jak mlieko.a ked rano vsatnem furt sa mi spusti az mi tecie po stehnach.uz mi dr.pred mesiacom vypisala krem ale pomohlo mi to len na tri dni.a este ked mam pohlavny styk s priatelom tak potom ho na intimnom mieste pali a ma take biele bodky.neviete mi poradit dakto? bola by som vdacna.a ze ci mozem pouzivat krem candibene proti zapalu ked som tehotna?
perla1989, zvysene mnozstvo vytoku je v tehu normalne. To ze rano je ho tak vela, je OK, pretoze v noci sa to v tebe nahromadi a rano ked vstanes, tak to z teba doslova vytecie. Ak by si vsak pocitovala nejake svrbenie alebo palenie, tak chod radsej k Dr. nech ti zoberie vzorku na rozbor.
DAKUJEM TI ZE SI MI PORADILA.A NEVIES NAHODOU ZE CI MOZEM POUZIVAT KREM CANDIBENE PROTI ZAPALU A VYTOKI?KED POZNAS TEN KREM. 🙂
tak to ti neporadim. Ja mam tiez vytoky, aj pred tehu aj teraz, ale nic na to neberiem. O pouzivani toho kremu sa radsej porad s Dr. Kedze si tehu, tak by som radsej neriskovala.
ja som si uz na vytoky zvykla. Myslela som si ze v tehu to bude lepsie ale nie je. Su stale.
ahoj, já jsem dostala na výtok clotrimazol, snad jediné co se v těhu může.
Já sem se toho ale nakonec zbavila tím, že jsem úplně vynechala sladké, bílé pečivo, cokoli co má vsobě kvasinky, takže různé koláče a tak. Hodně to pomůže,ale pokud to už má i partner, tak tě pokaždé znovu nakazí, takže doporučuji jít k doktorovi, ten ti dá čípky a dvě mastičky, jednu pro tebe a jednu pro partnera. jinak se toho nikdy nezbavíš.
od zaciatku tehotenstva mam vytok aj ja, taky zltobiely dnes dost husty a tiez som z toho dost zufala, ale zevraj je to normalne.

dididi30: moc mi na něm záleží!! V pondělí mi řeknou výsledky z plodové vody-neměla jsem dobré tripple testy, od začátku mě něčím překvapují, ale já věřím!!! 🙂 A to je opravdu důležité. Měj se!!