Výtok v tehotenstve: Čo je normálne?
Ahojte, chcela by som sa spytat ako je to s vytokmi v tehotenstve. Niekde som citala, ze su bezne a pokial su bez zapachu a zena nema problemy, napr. svrbenie a palenie, tak sa neriesia. ako to je?
Dakujem.
Stručné zhrnutie
- Výtok v tehotenstve je bežný a typicky bezfarebný alebo mliečny až žlto-biely, bez zápachu, svrbenia či pálenia; za takýchto okolností sa zvyčajne nepovažuje za patologický a obvykle sa iba sleduje.
- Pri zápachu, svrbení, pálení, hrudkovitom výtoku alebo krvácaní je indikované odobrať ster a kultiváciu a liečiť podľa výsledku (v diskusii sa spomínali Clotrimazol AL 100, Canesten, Candibene, Amoksiklav a lokálne čípky ako bežné možnosti).
- Na rozlíšenie medzi výtokom a únikom plodovej vody sa používa Temešváryho činidlo v ambulancii; pri pozitívnom steri na Streptococcus agalactiae sa v porodnici podáva intrapartálna antibiotická profylaxia.
Q: Kedy je výtok v tehotenstve považovaný za normálny a kedy treba ísť na gynekológiu?
A: Výtok je považovaný za fyziologický, ak je bezfarebný alebo mliečny až žlto-biely, bez zápachu, svrbenia a pálenia; pri zmene farby, zápachu, svrbení, pálení alebo pri spinení/krvácaní treba neodkladne absolvovať ster a kultiváciu u gynekológa.
Q: Aké liečby sa v diskusii uvádzali pri kvasinkovej infekcii v tehotenstve?
A: V diskusii sa spomínali lokálne prípravky Canesten (krém), Candibene (vaginálne tablety), Clotrimazol AL 100 (čípky) a Gynoflor na doliečenie; niektoré ženy, respektíve lekári, uvádzali aj Macmiror (čípky) a lokálne krémy s aplikátorom, vždy však po konzultácii s lekárom.
Q: Môžem robiť výplachy pochvy počas tehotenstva?
A: Väčšina odborných odporúčaní a viacero príspevkov varovalo pred bežnými výplachmi pochvy a odporúčalo ich robiť len na odporúčanie lekára; napriek tomu v diskusii niektoré diskutujúce odporúčali TANTUM ROSA / TANTUM ROSALINGUM ako lokálny výplach (tento názor bol v diskusii sporný).
Q: Ako rozlíšiť výtok od úniku plodovej vody?
A: Plodovka býva bezfarebná; v ambulancii sa používa Temešváryho činidlo (test na vložke), ktoré podľa zafarbenia roztoku pomôže určiť, či ide o plodovú vodu; jedna spomínaná indikácia je, že plodovka zmení reakciu testu (v diskusii uvádzané zafarbovanie do zelena).
Q: Kedy sa robí ster v tehotenstve a čo ak nájdu Streptococcus agalactiae?
A: Ster a kultivácia sa zvyčajne vykonávajú počas graviditnej starostlivosti, v diskusii sa spomína približne 36. týždeň; pri pozitívnom strepte (Streptococcus agalactiae) nemocnica zvyčajne zabezpečí intrapartálnu antibiotickú profylaxiu (nivníkové podanie antibiotík počas pôrodu).
Q: Aké domáce preventívne alebo podporné metódy proti nepríjemnému výtoku sa v diskusii uvádzali?
A: Diskutujúce odporúčali denne biele jogurty obsahujúce laktobacily (spomenuté Activia, Actimel) alebo probiotiká (NutrolinB, laktobacily "5" od Swiss), nosenie bavlneného prádla, obmedzenie sladkostí a používanie jemných intimných mydiel ako Lactacyd namiesto parfémovaných gélov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Výtok bez zápachu, svrbenia a pálenia je v tehotenstve bežný a obyčajne nie je patologický.
- Pri podozrení na infekciu je potrebné odobrať ster a kultiváciu a liečiť podľa výsledku.
Sporné názory
- Výplachy pochvy: časť účastníčok odporúčala TANTUM ROSA / TANTUM ROSALINGUM, iné príspevky a lekári dôrazne odrádzali od výplachov bez lekárskeho indikácie.
- Bezpečnosť prípravkov: niektoré príspevky považovali Clotrimazol, Macmiror alebo vaginálne čípky za použiteľné v tehotenstve, zatiaľ čo iné upozorňovali na obmedzenia podľa príbalového letáku (sporné).
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne prípravky sú bezpečné v prvom trimestri pri potvrdenej kvasinkovej alebo bakteriálnej infekcii?
- V akých situáciách a ako spoľahlivo rozlíšiť fyziologický výtok od skorého úniku plodovej vody doma bez ambulantného testu?
Spomenuté značky a firmy
Rosalgin, TANTUM ROSA, TANTUM ROSALINGUM, Lactacyd, Candibene, Canesten, Clotrimazol AL 100, Macmiror, Gynoflor, Femigel, Gyntima, Gynazol, Amoksiklav, Duphaston, Vinohradská masť, NutrolinB, Activia, Actimel, Cannaderm, Swiss
Spomenuté produkty a metódy
Rosalgin, Temešváryho činidlo (test na plodovú vodu), výplachy pochvy, vaginálne čípky, Candibene (vaginálne tablety), Canesten (krém), Clotrimazol AL 100 (čípky), Macmiror (čípky), Gynoflor, Femigel, aplikátor na čípky, infúzka antibiotík intrapartum, ster a kultivácia, test HCG, Duphaston (pri krvácaní), Amoksiklav (antibiotikum), probiotiká a probiotické jogurty (Activia, Actimel), laktobacily "5" od Swiss, NutrolinB, Lactacyd (intimné mydlo), sedavé kúpele s repíkom, vyplavenie zátky maternice, nosenie bavlneného prádla, hygienické vložky/intimky
Miesta a osoby
MuDr. Čunderlík
rybca: nevím, ale mám to samé, od včerejška...volala jsem ráno lékaři a on řekl, že to neni neobvyklé, ptal se mě na fyzickou zátež a že bych měla odpočívat a být v klidu a pokud se objeví krev tak přijít okamžitě bez nahlášení a pokud ne, tak stačí v pondělí na domluvenou prohlídku....mám pěkně velký strach.....
jak jsi dopadla ty? co ti řekli?
Ahojte. Potrebovala by som poradit. Od zaciatku tehotenstva mam zltozeleny vytok, ktory je dost husty. Ked som to hovorila doktorovi, tak mi povedal, ze prvy trimester s tym nemoze nic robit a v druhom mi uz zobral vyter. Vyslo mi pozitivne Gardnerella vaginalis. Doktor povedal, ze je to v poriadku. Mna vsak ten vytok velmi trapi a bojim sa, aby nejako neublizil babatkam. Mate s tym prosim niektora skusenosti? Dakujem
gabika: já tohle mám od začátku těhu...furt...dostala jsem dvoje prášky a po dobrání jsem to měla ihned zpátky!Teď jsem zkusila jíst laktobacili v tabletách a myslíím,že to trošku pomáhá....už to neni tak hustý!
Taky je dobrý si tam dolu napatlat bílej jogurt kvalitní..já už zkouším snad vše co jde 😉 ale prej je to normoš mi tvrděj v těhu..já teda na výtoky trpím stále i netěhu...jsme kámošky 😀
niikkyy dakujem. Ja mavam problemy s vytokmi velmi casto, ale teraz som z toho nervozna koli babatkam. Doktor mi dal lieky (Entizol) lebo maju v plane ma sit a to bude musiet byt uplne ciste prostredie - tak sa vyjadril doktor. Ale po dobrati tabletok nemam vobec pocit, ze sa to zlepsilo. Skusim tie laktobacily.
Ahojte holky,mě taky stále trápí ten výtok,nic mě ale nebolí a ani nesvědí,jen ten výátok,je to spíš otravné,ale jak ste tady psaly už spousta tak je to prý normální tedy.
gabika25, presne aj mňa trápi, že mám taký žltozelený výtok, lenže mne stery-všetko vyšlo OK, bez zápalu tak neviem....nemôže to nejako poškodiť bábetku, alebo nedajbože predčasný pôrod...???!!!
domcek1111 mne lekar povedal, ze je to v poriadku, ale mam z toho obavy. Opytam sa ho ked tam pojdem znova. Idem az 29.12. a preto som z toho nervozna. Je to strasne dlhy cas.
domček miminko je chránené plodovom obale, pokiaľš ti nepraskne voda nemá ako infekcia preniknúť k doeťatku ja som teraz v 5 tt a len podľa výtoku som vedela, že som tehu 😉 jwe to v tehu bežné, no mal by byť priesvitný až mliečno biely aobčas sfarbený do žlta
Ahojky, mám stejný problém. Žlutý výtok, ale strašně řídký ☹ . No nic příjemného. Dostala jsem na to prášky na zavádění, ale nepomáhá to ☹ . Příští týden jdu k Dr, tak to s ní budu opět řešit. Ale asi to nic vážného není, to by mi Dr řekla 😒
jo na mimčo to vliv nemá..už jsem se pokaždé ptala DR..je chráněno přesně jak píše lucinka.....zítra mám poradnu,tak se zas zeptám 😀 nree.ale i známý porodník a dost lékařu a můj na onkologii s čípkem mi řekl že NEM8 na to vliv,že mám být v klidu 😉 prej co z nás bude lítata po porodu,budem ještě rády za výtoky tyto 😅 😀
ja som bola na poradni a mne predpisal na vytok Candibene, mne sa nezdalo, že by bol nadmerny podla mna mam rovnaky od kedy som tehu ale on povedal, že radšej prevencia ako potom liečba. takže ak si nie ste iste radšej navštivte lekara
Hej asi jak pujdem za týden k dr.tak mu to řeknem,já tedy na něj trpěla aji ještě před těhu,ale nemůe to odtékat třbas plodová voda?
Ahoj holky...měla bych jen takový, asi trochu blbý, dotaz...výtokem nějak extra netrpím, prý je to v těhu ale normální...no každopádně bych ráda chodila plavat a přemýšlím jestli by nebylo nejlepší jít s tampónem. Přece jen bych si nerada něco zavlekla...co si o tom myslíte? díky
Ahojík,já bych si tampon asi nedávala,podle mě si můžeš něco zavléct aj s tamponem ne?Pokud ti to dr.nezakázal tak proč ne?Já chcem taky chodit potom plavat pokud mi to dr.dovolí.
No jo, to je fakt...asi se zkusím zeptat doktora. Ale plavání je těhu prý moc prospěšné...myslím, že ti to doktor jen doporučí...
Jo pokud nebude nějaký problém tak budem chodit,chcem do kurzu.Mě jen trápí ten výtok
Taky chci zjistit jestli je u nás nějaký plavání přímo pro těhotné, nebo nějaké jiné "vodní" cvičení...cvičení na balonech jsem už zjistila, tak ještě to plavání. Prý jsou ty balony super...teda říkala kamarádka co tam chodila...lepší než sedět pořád doma a člověk se aspoň trošku udržuje v kondici...
Ahojte baby, nečítala som vaše príspevky, možno to tu teda niektorá spomenula...
Mám tiež výtok od začiatku tehu, myslím, že normálny, nič ma nesvrbí, ale mám opuchnuté celé rodidlá, nejaké také zvačšené a pobolievajú ma. Nie je to taká klasická bolesť, ale taká čudná, jednoducho som tam dole celá ubolená a neviem, či je to normálne. Na minulej poradni mi dr. bral aj výter, ale nemôžem sa dovolať, tak neviem výsledky. Nemala to náhodou z vás niektorá?
lyongirl: ráda bych ti pomohla, ale takové zkušenosti nemám...Asi bude lepší to konzultovat s doktorem...určitě to ale bude ok, neboj
¨Taky nemám stím zkušenost jen stím výtokem.Bude lepší jak ti řekne dr.co a jak.
jasné, poviem mu, len nejako cítim, že to asi nebude ok, tak neviem, pri prvom som to myslím nemala, teda už sa nepamatám, aj ked to nie je tak dávno...

ahojte, dnes som objavila na hustom vytoku hnedaste sfarbenie, bola som aj u doktorky, pri vytery mala vatu tiez hnedastu. v utorok mam ist na sono. Myslite, ze to je nieco vazne?